Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Jak se stát strongwoman (II.): Trénink a nejčastější disciplíny

6.597 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak se stát strongwoman (I.):
Jak začít a na co se připravit?
V předchozím a zároveň prvním článku z této menší strongwoman série jsme si řekli, jak se k tomuto sportu dostat, s čím počítat a čeho se rozhodně nemuset bát. Pevně doufám, že se Vám, holky, úvodní díl líbil a třeba i rozšířil Vaše obzory, co se týká závodnic zahraniční scény, kde je tento sport mnohem více rozšířený a oblíbený. No a v dnešním díle se zaměříme na trénink.

Strongman/strongwoman sport je obecně sport hodně všestranný a od toho by se měly i odvíjet Vaše tréninky. Nejenom, že budete potřebovat zvedat a tahat, budete potřebovat i běhat. Ano, dvacet metrů na závodech není příliš, ale když budete mít například nakládací medley a těch "jenom" dvacet metrů poběžíte třeba čtyřikrát a ještě s nějakou zátěží, to už může být náročné na udýchání.

To, jakým způsobem si poskládáte trénink, je na Vašem uvážení. Některým z Vás může vyhovovat "klasické kulturistické" rozdělení na partie, některým zase bude vyhovovat (například jako mně) spíše trénink stylem fullbody. Tak jako tak byste se měly snažit postupně a s rozmyslem přidávat váhu na činkách a progresivně budovat sílu. Pokud si nevíte rady s tréninkem a chcete vedení, není v dnešní době problém najít někoho, kdo Vám tréninky udělá přesně na míru dle Vašich požadavků, cílů a případných indispozic. Na tomto místě bych ale apelovala na důkladný výběr takového člověka.

Samozřejmě je fajn minimálně před závody trénovat disciplíny, abyste zjistily, jakým způsobem Vám co a jak vyhovuje. Jak Vám bude vyhovovat postoj a přemisťování klády, jak na přetočení pneumatiky, jakým způsobem se porovnat pod Super Yoke a jak cestou dýchat apod. Určitě pro Vás, holky, bude přínosné, když nebudete trénovat samy, ale naopak s někým, kdo už má nějaké ty zkušenosti a bude schopný Vám poradit a postrčit Vás tím správným směrem. V ideálním případě to bude někdo, kdo Vám postopětapadesáté řekne, jak malinké a rychlé krůčky máte dělat při Truck Pullu (tahání auta na popruhu), a přestože to postošestapadesáté děláte špatně, nevzdá to s Vámi (ano, mluvím sama o sobě a z vlastní zkušenosti).

Co se českých závodů týká, nejčastěji se na nich můžete setkat s níže vypsanými disciplínami. Vybavení jako takové nemá žádné pevně dané závodní rozměry, tudíž se s největší pravděpodobností na každém závodě setkáte s úplně jinou kládou, jinými kufry atd. Osobně si proto myslím, že pokud je možnost čas od času vyzkoušet jiné vybavení, je to přínosné. Samozřejmě se můžete setkat s mnoha jinými zajímavými disciplínami, jako vždy je toto na kreativitě pořadatelů.

Log Lift - zdvih klády nad hlavu

Kláda je u nás, řekla bych, velmi oblíbená disciplína a je to vlastně královská disciplína strongman sportu. Například v kategorii strongwoman do 72 kg drží světový rekord australská závodnice Lucia Delle Noci s rovnými 100 kg na kládě, což je velmi slušné číslo!

U klády velmi záleží nejenom na tom, zdali je dřevěná, nebo kovová, ale především také na průměru. Užší kláda se Vám bude hůře přemisťovat, ale lépe vyrážet, a naopak tlustší kláda se mnohem lépe přemístí ale vyrážení bude nejspíše těžší, protože Vás bude lehce dusit. Ale zase jako u všeho je to čistě individuální záležitost a pořád bude záležet, jak kládu přemístíte, jak dobře ji posadíte, jestli Vám nebude klouzat - zkrátka jak dobře natrénujete techniku pohybu. Samotné přemístění, pokud se Vám, holky, povede, může velmi ulehčit celý pokus.

Axle Lift - zdvih axle osy nad hlavu

Axle osa je vlastně, jednoduše řečeno, dost tlustá lešeňová trubka a právě její tloušťka ji dělá speciální. Nejenom, že bude náročnější ji přemístit z důvodu úchopu, ale také se tato osa neprotáčí, tedy kotouče zůstanou na svém místě. S větší váhou už se přemístění axlu provádí s mezikrokem na trupu, tedy začínáte v pozici mrtvého tahu se zámkovým úchopem, následně axle přemístíte na břicho, na které (ideálně pokud máte opasek a vytvoříte si malý "špíček") osu položíte, jednou rukou přehmátnete úchop a nyní máte obě ruce nadhmatem a můžete osu vyrazit.

Super Yoke

Super Yoke neboli v češtině jařmo se řadí mezi běhavé disciplíny a například pro mě je to nejoblíbenější disciplína. Prostě si to posadíte na záda, zvednete a běžíte. Jednoduché. Co už pro některé z Vás jednoduché být nemusí, je při běhu s yokem správně dýchat, a to nejlépe tak, abyste zvládly stále udržet pevný střed těla a zároveň uběhnout 20 metrů. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mít na zádech 220 kg a snažit se uběhnout 20 metrů na jeden nádech není až taková legrace.

Farmer's Walk - kufry

Další běhavá disciplína do sbírky. Pokud nemáte kufry ve fitku, můžete je trénovat s nákupem z obchodu. Nakupte si, holky, nějaké dobroty, naplňte jimi tašky, do každé ruky jednu a jděte domů. Dělám si legraci, ale vlastně to tak je. Základem této disciplíny je ze země odlepit různě těžké kufry a odnést je na určitou vzdálenost. Na některých závodech se můžete následně setkat i s pravidlem, že se kufry nesmí dotknout země, a jakmile je upustíte, končíte.

Tire Flip - převracení pneumatiky

Pneumatika je zrádná disciplína. Velmi totiž záleží, jaký vzor daná pneumatika má, jak dobře je uchopitelný, jak hodně Vám pomůže dostat se pod ni a samozřejmě jak těžká je. Pneumatiku je opravdu třeba trénovat a najít si ten svůj ideální vlastní způsob, jak se pod ni dostat a jak ji přetočit.

Truck Pull - tahání auta

Tahání auta je dle mého názoru divácky vcelku atraktivní disciplína. Vždyť křehká slečna tahá dodávku. Na závodech Vás oblečou do popruhu, stoupnete si na startovní čáru, rozhodčí zapíská a taháte. U auta je důležité, abyste se už na začátku do popruhů co nejvíce položily, téměř si až lehly na zem. Pomůže Vám to velmi při rozjezdu auta, což je klíčový moment, od kterého se bude odvíjet vše dál. Pokud se Vám povedlo auto lehce rozjet, musíte začít malými, opravdu malými, ale rychlými kroky, a stále být co nejvíce při zemi. V případě této disciplíny by se Vám v tréninku určitě vyplatilo čas od času zařadit nějaké cviky na výdrž a rychlost nohou. A malý (velký?) detail, který udělá své, je správná obuv. Pokud budete mít v úmyslu závodit více a věnovat se strongwoman sportu, doporučila bych na tuto disciplínu koupit boty na lezení. Noha je v nich pevná, svázaná a tvar a povrch podrážky drží na silnici lépe a neklouže.

Atlas Stones - Atlasovy kameny

Atlasy nejsou až tak častou disciplínou, ale mohou se u nás vyskytnout. Jedná se o kulaté betonové koule různé hmotnosti, které budete mít za úkol přehodit přes, nebo vyndat na platformu. Atlasy vnímám podobně jako převracení pneumatiky. Pokud je budete mít na závodech, je nutné je v přípravě trénovat a zkoušet, najít si svůj způsob zvedání, přijít na to jak a proč. Lehčí Atlasy se dají zvednout holýma rukama, na ty těžší už je výhodou mít speciální vosk, který si naplácáte na předloktí. A v tomto případě buďte křehké slečny a omotejte si předloktí lepicí nebo kobercovou páskou a teprve na tu plácejte vosk. Věřte mi, že ta bolest a ty modřiny po celé kůži zrovna za toto nestojí. A vypadá to vážně zajímavě. Nebo buďte tvrďačky a zkuste to jednou bez izolepy.


Fotografie:
www.instagram.com/spicypowerbuffpeach
www.instagram.com/rebecca_rowleybear
www.instagram.com/martinadostalova_pwl
www.instagram.com/liefiasaurus


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
PavelV (09:13) • DrobecekVlada: Tak vyhoď nějakej návrh. Co by měli dělat? Jiank k závodníkům... Přesn...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Hami88 (09:01) • Tak dokud bude milion kategorii,tak nikdy nebudou naplnene zavodniky. Narodni svazy by...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Zodiak411 (22:10) • Smartlabs byl početně nejobsazenější soutěží a byl naprosto perfektní. Jinak se zbytkem...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (21:13) • Ti co řídí svaz kulturistiky by se měli po podzimní sezóně dost vážně zamyslet, protože...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Qubevm (18:33) • Dost tragická účast ….Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie