Reklama:

Mistrovství ČR v trojboji - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Se zpožděním, za které se omlouváme, Vám přinášíme reportáž z Mistrovství České republiky v silovém trojboji, které se konalo 14. dubna v Nymburku. Pouze připomínáme, že kompletní výsledky soutěže najdete zde.


-
-
14. dubna se již podruhé v řadě sjela do Nymburku česká lifterská elita, aby zde změřila své síly na nejvyšší soutěži u nás - Mistrovství České republiky v silovém trojboji 2007. Dostavilo se mnoho závodníků nominovaných ze všech koutů naší vlasti. Soutěž se pyšnila vysokou úrovní nejen díky výkonům, které předvedli siláci na dřepu, benči a mrtvém tahu, ale také zásluhou velmi zkušených nakladačů, o nichž se říká, že jsou ve své „profesi“ nejlepšími na světě...

Jak je již zvykem, celá soutěž byla rozdělena na dva bloky. Dopolední, ve kterém se představily ženy a váhové kategorie mužů do 90 kilogramů, a odpolední, tvořená těžkými váhovkami mužů.

Mezi ženami se utkaly celkem čtyři závodnice. Dvě největší favoritky bohužel do bojů nezasáhly, neboť byly zásluhou tří neplatných pokusů diskvalifikovány - Pavla Kladivová (kategorie do 75 kg) nezvládla svůj základní pokus na dřepu s 212,5 kg a kvůli zranění v soutěži nepokračovala. Monika Rovná (kategorie do 56 kg) sice dřepla krásných 155 kg, ale tři neplatné pokusy na benči pro ni také znamenaly konec v celém klání.


Moniko, čím to bylo, že se benč nepovedl?

-
-
První dva pokusy jsem nezvládla technicky. Závodila jsem v novém dresu, a i když se mi v něm na tréninku dařilo, na závodech mi prostě nesedl a nepovedlo se mi v něm zvednout vůbec nic. Na třetí pokus jsem se rozhodla rychle převléknout do starého. Byl to pro mě velký stres, zda to stihneme a zda mi změna k něčemu bude. 65 kg jsem sice zvedla, ale zřejmě jsem udělala nějakou velikou chybu, protože sudí rozhodli, že pokus je 2:1 neplatný. V první chvíli jsem byla dost rozhořčená nad jejich verdiktem a říkala jsem si, že přeci jen mohli přimhouřit oko. Postupem času jsem ale mohla svůj neúspěch zhodnotit a došla jsem k závěru, že to byla jen a jen moje chyba a nemá cenu svalovat vinu na rozhodčí. Beru to jako velice užitečnou zkušenost a doufám, že už se mi nic podobného nestane.

Jak hodnotíš průběh celé soutěže?

Mám ráda závody, které jsou rychlé a trvají jen pár hodin. I když pro někoho to může být dost stresující. Mně to však vyhovuje, protože například na oblasti se závodí celý den a člověk už ke konci nemá moc energie na podávání výkonů. Trošku cítím nevýhodu, že dopolední závodníci musí čekat na vyhlášení výsledků až na večer. Na druhou stranu jim však neuniknou výkony borců odpolední části. Pořadatelsky to byly velice podařené závody. Moc se mi líbila atmosféra nejen v zákulisí mezi závodníky, ale i v publiku, kde to skutečně vřelo. A to k podobným závodům podle mě prostě patří.


Nízké váhové kategorie mužů nebývají na našich soutěžích příliš obsazeny. Nejinak tomu bylo i tentokrát. V kategorii do 56 kg zůstal osamocen Bronislav Šlichta, který ovšem věkem spadá mezi juniory, a tak pro něj start na MČR byl především velkou zkušeností do budoucna.

V šedesátce startoval taktéž pouze jediný závodník, a to Daniel Pianka z Nového Boru. Jasné vítězství v kategorii do 67,5 kg patří domácímu Karlu Rusovi, který dokázal, že stále patří mezi elitu. Že se jedná o zkušeného závodníka dokládá i to, že Karel nezaznamenal v celé soutěži jediný neplatný pokus.

Karel Jiroušek překonal svým trojbojem v kategorii do 75 kg český rekord 700 kg. Technika tohoto závodníka je opravdovou pastvou pro oči. Stříbrnou medaili po zásluze vybojoval Kamil Večeřa ze Zlína. Třetí místo obhájil s těsným náskokem 2,5 kg Dušan Švarcbach před Tomášem Lackem


Karle, co plánuješ do budoucna? Co Tě čeká v nejbližší době za soutěže a jak hodnotíš svoji současnou formu?

-
-
Do budoucna mnoho neplánuji. Co se v dnešní době dá vlastně plánovat, že? V současné době se připravuji na ME v Polsku a doufám, že se mi podaří zopakovat svůj nejlepší výkon, tj. 700 kg v kategorii do 75 kg. Forma je velmi pomíjivá, takže nemohu zodpovědět tvou poslední otázku.

Jak se Ti líbí nová pravidla? Myslíš, že jsou krokem kupředu?

Až na změny pravidel benče nemám s ničím problémy. Myslím, že jisté korekce v pravidlech být musí, ale nemám pocit, že by stopky na povel byly ku prospěchu závodníků. Ostatní je už jen otázkou tréninku a zvyku.


V „82,5ce“ si zlato odvezl do Prahy Petr Krošlák za trojboj 725 kg. Druhá příčka patří Stanislavu Hozovi z Těškovic a třetí Vladimíru Medkovi z Rokytnice. Kategorie do 90 kg se tentokrát ukázala být velice smolná. Z pěti startujících borců dokončili celou soutěž pouze dva - Pavel Andrle a Jan Hlaváč. Největší favorit Jiří Horník nezvládl svůj základní pokus na dřepu, proto nemohl zasáhnout do konečného pořadí této kategorie. V benči však předvedl velmi pěkných 212,5 kg a v tahu 310 kg, což mu zajistilo alespoň dvě malé medaile z těchto disciplín, které byly na mistrovství udělovány poprvé v historii. Za zmínku stojí i úctyhodný benč Romana Maršálka z Mladé Boleslavi (210 kg), který ovšem vypadl taktéž hned při první disciplíně.

Odpolední část byla přeplněna zvučnými jmény našich reprezentantů. K nejslavnějším rozhodně patří vítěz kategorie do 100 kg - Petr Theuser, který ve svém věku 46 let patří stále mezi světovou špičku. Jeho výkon 236 kg na benči přepsal české tabulky. Vynikající výkon ovšem předvedl i závodník na druhé příčce, Jaroslav Mikulanda, který je naší velkou juniorskou nadějí. Jeho výkony 300 kg dřep, 225 kg benč a 305 kg pozved dávají do budoucna záruku kvalitního závodníka.

Ve stodesítce předvedl svou sílu náš další reprezentant - Tomáš Šárik, když hned první disciplínou, dřepem, překonal další český rekord, což se mu povedlo znovu i v součtu celého trojboje. Svým výsledkem si zajistil také celkové vítězství na přepočet bez rozdílu vah. Hrdinou dne se však pro všechny stal závodník, jehož výkon, ač jej neusadil na medailové pozice, zaslouží obdiv. Štefan Zvada, ročník 1953, vytvořil dva nové české rekordy kategorie masters 2, tedy závodníků od 50 do 60 let, a to výkonem 260 kg dřep a trojbojem 705 kg!


Tomáši, jak jsi spokojen se svým výkonem?

-
-
Samozřejmě, že jsem maximálně spokojen, chtěl jsem vyhrát kategorii a také jsem si dělal zálusk na absolutní vítězství. V podstatě jsem plánoval zvládnout kolem 905 - 910 (330 + 250 + 325) vzhledem k tomu, že jsem v tréninku ještě nedospěl k závěrečné fázi, která probíhá v současné době. Nakonec dopadlo vše úplně jinak - dřepy a tahy vyšly tak, jak jsem plánoval až na ME, naopak benče jsem trochu podcenil a hodně v nich riskoval, takže z nich byl jen základní pokus.

Co Tě teď v nejbližší době čeká?

Nejblíže se rýsuje ME v Polsku, na němž by měla moje forma kulminovat, trochu mě ale trápí zranění lokte, které vadí při trénování, na závod by ale nemělo mít výraznější vliv. Po ME následuje ještě pohárový závod v Liberci VITALMAX SKINFAKE OPEN 2007, také mě čeká zhruba v době ME narození potomka, tak bude nervozitou možná trošku narušena příprava, ale doufám, že se na výkonu neodrazí.


Ve výčtu reprezentantů zůstaneme i v další kategorii. V lehkém supru (kategorie do 125 kg) se představil dlouholetý reprezentant Sokola Nymburk - Zbyněk Krejča, který své soupeře jasně porazil výkonem 882,5 kg, především díky benči 267,5 kg. Stříbrnou medaili si do Lovosic odvezl Jiří Effenberger.

V nejtěžší váhové kategorii nad 125 kg předvedl nejlepší dřep celé soutěže Milan Špingl (370 kg). Když ke dřepu připočteme 245 kg benč a 315 kg tah, dostaneme se na neuvěřitelných 930 kg v trojboji.


Milane, jak jsi spokojen se svým výkonem?

-
-
Spokojen bych mohl být, ale nejsem. Před závodem jsem si uložil cíl 950 kg, což se mi nezdařilo hlavně kvůli nepovedenému benči. Dal jsem sice pěkný dřep370 kg, na druhé disciplíně však jenom základ. Počítal jsem, že zvládnu alespoň 260 kg. A tuto ztrátu už jsem na mrtvém tahu dohnat nedokázal. Přece jenom stále zůstává mou nejslabší disciplínou. Jinak ale průběh soutěže hodnotím velice kladně. Zejména je super, že jsou závody rozděleny do dvou částí. Pak je klání zajímavější jak pro závodníky, tak diváky.

Co říkáš na změnu pravidel u benče? Myslíš, že je krokem kupředu?

Nová pravidla jsou při benči malinký problém. Především pokud má člověk těsnější triko, může být čekání na povel „tlak“ osudové, což ostatně předvedl i Tomáš Šárik. Ale mně to zas tak nevadí, docela jsem se s tím vypořádal. Jestli jsou krokem kupředu, se teprve uvidí.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.05.18:49ditousek - Všechno je tady pěkný jako obrázky a tak,ale nejlepší je n..
23.05.12:05kulíšek - No tak to jsem hned klidnější....:oD
19.05.09:28Douglas - Tak už jsem si to našel. A ten ženský rod jsem dal do závo..
18.05.17:19kulíšek - Už je po ME. Podám podrobnou reportáž snad i s nějakýma ho..
18.05.13:51Douglas - Zrovna jsem si říkal, že rozhovor by si zasloužil(a) vzhle..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra