Reklama:

Log Lift - jak to vypadá s překonáním českého rekordu?

6.996 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Log Lift je královskou tlakovou disciplínou strongman sportu. V České republice je v současné době jejím králem Jiří Vytiska, který drží rekord o hodnotě 180 kg. Tento rekord padl v Golčově Jeníkově v roce 2018, kdy Jiří překonal svůj stávající rekord 175 kg.

Ve světě je držitelem absolutního maxima v Log Liftu o hodnotě ohromujících 228 kg Zydrunas "Big Z" Savickas, který rekord stanovil na závodech Arnold Strongman Classic v Brazílii v roce 2015. Od té doby se jej pokoušela překonat spousta výborných závodníků jako Eddie Hall nebo "Iron Biby" (vlastním jménem Cheick Ahmed al-Hassan Sanou), ale neúspěšně. V letošní sezóně se jej pokusí překonat Brit Graham Hicks, který vše pečlivě zaznamenává na svém YouTube kanále.

Řeč dnes ale bude hlavně o překonávání českého rekordu ve zdvihu obří klády, jak by se dal přeložit český ekvivalent názvu disciplíny. Již několikrát jsem ve svých rozhovorech nebo reportážích ze závodů zmínil, že v našich končinách je rekord v Log Liftu ten nejohroženější. Jestli je to pravda, nebo není, to posuďte sami v následujících řádcích.

Momentálně na domácí strongman scéně působí osm strongmanů, kteří si brousí zuby na jeho vylepšení. Jako prvního v pořadí je nutné zmínit současného rekordmana Jiřího Vytisku, profesionálního strongmana a youtubera, který chce svůj vlastní rekord nejen udržet, ale i vylepšit. Zároveň se na jeho pokoření chystá celkem sedm dalších. Záměrně nechci ani jednoho zvýhodňovat, proto je budu jmenovat v abecedním pořadí: Jiří Dejmal - aktuální vítěz České profesionální strongman ligy 2019, Jan Gruszka - úspěšný strongman v kategorii do 105 kg a bývalý vzpěrač, Dominik Hušek - profesionální strongman a "walking fridge", Jan Krasinský - strongman, bavič a youtuber "Anabolic Horse", Radek Paták - druhý nejdéle závodící profesionální strongman, Lukáš Patera - profesionální strongman a tlaková bestie, a nakonec mladý a velmi nadějný powerlifter a strongman Lukáš Pepř.

Každému z těchto potencionálních pokořitelů současného rekordu v Log Liftu jsem položil pár otázek týkajících se této krásné disciplíny.

Víme o tobě, že jsi jeden z nejlepších tlakařů v Log Liftu u nás, nemáš zálusk na rekord?

Jiří Dejmal: Děkuji, těší mě to. Log Lift je jedna z nejhezčích disciplín ve strongmanech. Ano, chtěl bych pokořit rekord! Doufám, že se mi to povede.

Jan Gruszka: Letošní rok mám určitě v plánu pokusit se rekord navýšit. I když je to velká meta, která se už 3 roky nezměnila, tak věřím, že když budu letos tvrdě makat, povede se rekord zlomit. Samozřejmě vím o pár dalších sportovcích, kteří mají také zálusk rekord posunout, ale rád jim ukážu, že i jako mnohem lehčí strongman dokážu být nejen konkurenceschopný…

Jan Krasinský: Díky moc za tohle zařazení mezi nejlepší tlakaře, ale sám si to o sobě určitě nemyslím. Já Log Lift trénuji strašně krátce a zatím v tom mám mezery, ale určitě jsem to zařadil mezi mých top 5 tlakových cviků. Zálusk na rekord? Jirka ho drží už tři roky? Už to začíná být nuda, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly!

Dominik Hušek: Už od roku 2017, kdy jsem začal závodit, se o mně mluvilo jako o někom, kdo by rekord mohl potencionálně překonat. To mě sice těšilo, ale nikdy jsem moc nechápal, proč tomu tak vlastně je. V té době jsem totiž tréninkově dal nějakých 160 kg. To je ale od 180+ kg mnohem větší kus, než si většina lidí myslí, přidat 20 - 30 kg na už poměrně vysokých vahách může trvat roky. Minulý rok jsem cítil, že už by to mohlo klapnout, a rekord jsem se chtěl pokusit překonat, ale bohužel mi to nevyšlo zdravotně. Teď už jsem ve fázi, kdy si dovolím říct, že třeba těch 160 kg dám, i když mě někdo probudí v noci. Uvidíme, kam se během sezóny dostanu, snad bude zdraví tenhle rok držet. (klepání na dřevo a smích)

Radek Paták: Děkuju za kompliment. Ano, máš pravdu, zálusk na rekord mám. Log Lift je pro mě srdcová záležitost, takže ano, pokud bude vše zdravotně v normě, pokusím se prolomit náš rekord. (smích)

Lukáš Patera: Ano, mám, už jsem se o něj párkrát neúspěšně pokoušel. (smích)

Lukáš Pepř: Moje největší úspěchy v tlakových disciplínách jsou 190kg push-press na standardní ose, 210kg tlak vsedě a 170kg Log Lift. Pokoušel jsem se i o 180 kg, ale vzhledem k tomu, že to bylo asi počtvrté, co jsem měl log vůbec v ruce, tak se mi ho už nepovedlo vyrazit. Po závodech v trojboji v dubnu mám však v plánu se této disciplíně začít pořádně věnovat a zlepšit techniku.

Máš nějaký speciální trénink na to, jak se zlepšit v této královské disciplíně?

Lukáš Patera: U mě to je malinko jiné než u ostatních kluků, protože kládu podskakuju. Takže mně na kládu pomáhají např. výrazy do střihu, do podřepu, vertikální odrazy a nebo taky bench-press podhmatem. Jinak samozřejmě základ je trénink s kládou samotnou. (smích)

Lukáš Pepř: Speciální trénink nemám. Cvičím ramena 1x týdně, stejně jako ostatní partie. Snažím se být silný v každé disciplíně.

Radek Paták: Já tady odpovím možná trošku jako správný politik. (smích) Taková malá rada spíš pro začínající kluky. Hlavní je sehnat si nebo mít možnost pravidelně log trénovat. Bez specifického vybavení se prostě daleko nedostaneš. Takže moje odpověď je trénovat, trénovat, trénovat.

Dominik Hušek: Neřekl bych, že můj trénink je něčím speciální. Nejlepší způsob, jak být dobrý v Log Liftu, je cvičit Log Lift. Jde ale o to, že je to komplexní cvik na úplně celé tělo. Doplňkové cviky na ramena rozhodně nestačí, jde taky o výbušnost nohou, o střed těla a především o to zvyknout si na tu pozici v záklonu, ze které se kláda vyráží. Ta sice nebude pohodlná nikdy, ale vždycky to může být lepší.

Jan Krasinský: Už jsem zažil spoustu kluků co mají log fakt v malíčku, a od nich pochytil cenné rady jak v tréninku, tak i v technice! Nějaký speciální trénink kvůli tomu určitě nemám, protože to není moje priorita. Zařadil jsem log do tréninku ramen, abych si to týden co týden osahával a zlepšoval techniku.

Jan Gruszka: Ano, mám. U mě hraje hlavní roli technika. Jako jeden z mála strongmanů zvedám Log Lift vzpěračskou technikou, kterou bych chtěl ještě zlepšit. Proto se můj trénink skládá hlavně ze vzpírání, dynamiky a neustálého strachu, že mi Log Lift spadne na hlavu. (smích)

Jiří Dejmal: Speciální trénink nemám, nebo ani nevím, jak by měl vypadat. Samozřejmě mám trénink, kde trénuju Log Lift, bez přípravy rekord prostě neuděláš! Hlavně si myslím, že to musíš chtít a mít v hlavě srovnané, co chceš! Bez toho maxka nepadají!

Máš svůj log? Jaký?

Jiří Dejmal: Log Lift mám! Mám z oceli v průměru 270 mm a teď mi přibyla dřevěná kráska od firmy Metalguys.cz v průměru 310 mm.

Jan Krasinský: Mám, dostal jsem ho od Monči (přítelkyně a budoucí manželka, pozn. red.) k narozeninám v srpnu minulého roku. V průměru má 28 cm, myslím, takže to není podle regulí, ale na to se mužů zvysoka... Je to dárek, krásnej dárek! Samozřejmě abych nezapomněl na všechny hnidopichy, tak jsem si nechal udělat ještě jeden kousek podle regulí, a vypadá to, že bude mít cca 150 kg v základu.

Lukáš Patera: Nemám. Trénuju ve Fitness Ronnie.cz Vysočanská nebo občas v S&B Fitness, kde jsou klády k dispozici.

Radek Paták: Ano, log mám a ne jeden. Celkem tuším 4 různé varianty. Železné i dřevěné.

Lukáš Pepř: Vlastní log nemám. Používám log, který vyrobil Ondra Zadžora (profesionální strongman, pozn. red.), v SPC Gymu.

Dominik Hušek: Každý správný strongman by měl mít svoji kládu. Já mám jednu ocelovou ve Fitness U Pešků v Liberci, 85 kg a 30 cm průměr. To je tak akorát, ani hodně, ani málo. Potom je ještě jedna v Cardiofitness Jablonec, ale ta patří přítelkyni, 50 kg a 30 cm průměr, dřevo. Na tu chodím, jen když je lehký trénink.

Jan Gruszka: Svůj vlastní Log Lift nemám. Chtěl bych sehnat log podle rozměrů, který bude na mistrovství světa, kam bych letos určitě chtěl jet. Jinak využívám vybavení z okolních posiloven.

Kolik plánuješ letos zvednout?

Jan Gruszka: Cíl mám v hlavě rozhodně nastavený na překonání hranice 180 kg. Uvidíme, jak to půjde. Loňský rok jsem se zlepšil o 20 kg, to pro mě byl velký skok. Ale s každým kilogramem je to těžší, proto raději nebudu předbíhat a uvidíme, jak to půjde.

Radek Paták: Zvedám už nějaký ten pátek, takže vím, že plány jsou jedna věc a skutečnost je pak věc druhá. (smích) U maximálních vah už rozhodují maličkosti, kterých je hned několik, takže se něco úplně nevydaří a vše je jinak. Ale myslím si pořád, že na 185 kg by tam mohla být rezerva.

Lukáš Pepř: Tenhle rok bych byl rád za 185 - 190 kg a v budoucnu bych se chtěl určitě dostat na 200 kg a víc.

Jiří Dejmal: Letos plánuju 180+. Chtěl bych 185 kg, ale nevím. Když přepálím tréninky klády, tak mě šíleně bolí úpony na ruce a pak mě to omezí v tréninku!

Jan Krasinský: Letos mám za sebou silové války, teď mě čeká trojboj, tak uvidíme, jak bude čas se tomu naplno věnovat. Ale určitě mám v merku 185 kg bez ohledu na rekordy.

Lukáš Patera: Co nejvíc. (smích) Nevím, nejsem schopný odhadnout, zatím to na tréninku vypadá dobře. Třeba 160 kg zvládnu i 5x, což jsem dříve nedával. (smích)

Dominik Hušek: Jako na Log Lift, jo? Až tak to plánovat nechci. Uvidíme, jak se bude vyvíjet příprava, a nechci vypadat jako někdo, kdo jen kecá. Mám v hlavě ale jedno číslo, na které bych se chtěl dostat. Může se zdát poměrně vysoké, ale zase ne až tak moc vysoké... Nechci tady házet konkrétními čísly, ale to číslo, co mám v hlavě, by mohlo být někde mezi 189 kg a 191 kg.

Tři roky drží rekord Jiří Vytiska, bude i letos?

Radek Paták: V roce 2018 mi chyběl k rekordu opravdu kousek. Byl jsem na sebe dost naštvaný... No a jestli Jirka bude letos? To se necháme překvapit, závodníků je tady víc, kteří by mohli zamíchat pořadím.

Jan Krasinský: Jak už jsem říkal, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, a 180 kg mi nepřijde tak strašně nereálný pro strongmany, co mají 150+ kg, kterých máme taky dost. Pak je tu sorta Grůša a spol., pro které je to otázka času! Takže doufám, že letos bude trošku boj o ten rekord, a přeji každému pokořit 180 kg.

Lukáš Pepř: Myslím, že ne, protože letos je tu velká konkurence. Za mě to je například ještě Dominik Hušek nebo Jan Krasinský.

Dominik Hušek: Jirka ten rekord drží až moc dlouho a my tu máme aspoň 5 skvělých tlakařů, kteří na to překonání rekordu reálně mají. Myslím, že tenhle rok rekord překoná hned několik lidí, a u Jirky si nejsem úplně jistý, jestli má tenhle rok v plánu se na závodění až tak soustředit. Každopádně bude fajn, jestli se rozhodne proti nám zabojovat. Ale buďme upřímní, vítězství nejvíc přeju sobě. (smích)

Lukáš Patera: Jirka bude i letos největší favorit na zlato, ale myslím, že letošní MČR bude mít nejtěžší. Bude nás dost, kdo se na kládu víc soustředíme. (smích)

Jiří Dejmal: Jirku mám rád, ale myslím si, že nebude. Podle mě se už nevěnuje strongmanu tolik jako dříve. Točí videology, nová práce... A na 180+ už prostě nemá! (smích a očividné rýpnutí do Jirky Vytisky)

Jan Gruszka: Na Jirkův rekord si brousí zuby spousta chlapů. Proto věřím, že se letos rekord posune. Hlavně jsem si to dal sám za cíl, tak ani nemohu napsat, že ne (smích). Přeji ostatním silákům, ať drží zdraví, a pak se ukáže, kdo bude letos nejlepší…

Co na to Jirka Vytiska?

Dobrá, názory a informace od borců, kteří na překonání současného rekordu tvrdě pracují a chtějí se pokusit stanovit laťku vyšší, tady máme. Nyní jsem ale ještě krátce vyzpovídal člověka nejpovolanějšího k tomuto tématu. Není jím nikdo jiný než sám rekordman, strongman a obrovský bavič Jirka Vytiska.

Jirko, jaký pocit je držet rekord v královské strongman disciplíně?

Určitě jsem na to hrdej. Ale zároveň jsem měl pocit neustálého ohrožení. V roce 2017, když jsem stanovil český rekord, tak vím, že jsem měl na víc, ale nebylo potřeba. A to byl možná můj limit, proč jsem nezvedl víc. Protože jsem nemusel. Nebylo koho překonávat. A rekordy jsou přece o tom, aby se překonávaly, ale když není ten hnací motor, když není motivace, tak to prostě nejde.

Když se na to zpětně podívám, tak nejde jen o rekord, ale od roku 2016 jsem v ČR v Log Liftu neporažený a to je pro mě asi víc. A vzhledem k tomu, jací jsou u nás kvalitní tlakaři, a hlavně jsou taky o dost mladší... Prostě to tak je. O to víc jsem na sebe hrdej.

Co znamená pokořit 180 kg? Jaká je to cesta od nižších vah?

Myslím si, že je to jen cifra, je to jen limit, který se musí překonat. Ale to je v každém sportu. Někdy kolem roků 2012, 2013 jsem měl hroznej problém zvednout 140 kg. Ale chtěl jsem víc, tak jsem dřel. A každá nová váha byla překonání svého limitu. No a nakonec z toho bylo tréninkově 190 kg. Na videu mám 185 kg. Ale pořád je to jen trénink. To není závod.

A věřte mi, že je sakra velkej rozdíl zvednout takovou váhu, jako je 180 kg, na nějakých závodech, na kládě, se kterou nikdo netrénuje nebo kterou člověk vůbec nezná, než ve svém fitku, na svojí kládě, v klidu a v pohodě. Jsem vlastně jediný Čech, který zvedal váhu 180 kg na závodech. Nejen na jednom a nejen někde ve svém fitku.

V porovnání s ostatními národními rekordy, není těch 180 kg přeci jen málo?

V porovnání se světem je to opravdu málo. Tam je magická hranice 200 kg. Myslím, že je to už požehnaná váha, a spousta lidí si na ní vylámala zuby.

Co říkáš na svoji konkurenci? Myslíš, že ti to někdo vezme? Máš tip, kdo by to mohl být?

Myslím si, že na to má asi Dominik Hušek, jako jeden z mála. Je mladej a hlavně chce. Pak je tu pár dalších, ale to nejsou strongmani a trénují jen kládu. Berte to tak, že my jsme hlavně strongmani, ne jen tlakaři. Takže příprava je komplexní. Strongman nemůže být dobrý jen v něčem, ale ve všem. A já jsem netrénoval jen kládu. Takže pánové, chcete ten můj rekord překonat? Každý má šanci. Chlapci, není už na čase s tím něco udělat?

Jak moc velká zkušenost je závodit v Litvě a pokecat s "Big Z"?

Každý závod je zkušenost. A velký závod je fakt mazec. Je asi jedno, jestli je to v Polsku, Maďarsku nebo v USA. Každej strongman by si to měl vyzkoušet. Ale jet do Litvy, když dostanete pozvánku od "Big Z", závodit na World Log Lift Championship po boku světové špičky, když vás tam berou jako sobě rovného... A mně se podařilo, že jsem si s ním i zazávodil. Je to velká čest.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra