Mistrovství ČR v klasickém (RAW) bench-pressu mužů a žen 2019 - reportáž

8.549 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR
v klasickém bench-pressu mužů a žen 2019 - výsledky

V sobotu 30. listopadu 2019 se v Jindřichově Hradci konal 5. ročník Mistrovství České republiky v klasickém (RAW) bench-pressu mužů a žen. Soutěž pořádal oddíl Powerlifting School pod vedením Milana Špingla. Sbor rozhodčích byl na tuto soutěž zvolen následovně, postranní rozhodčí byli Jana Špinglová a Jan Filo, hlavním rozhodčím byl Vilém Štifter. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát předseda svazu Miroslav Vacek a výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček.

První se představily kategorie žen. Kategorií žen bylo pět. V nejlehčí váhové kategorii vyhrála závodnice Nikol Barkóciová výkonem 55 kg, která reprezentuje oddíl TJ Sokol Lanžhot. V kategorii do 57 kg neměla přemožitelku Jiřina Raisová z oddílu TJ TZ Prosport Rakovník, když zvedla 67,5 kg. Nejobsazenější byla kategorie do 63 kg, kde bylo pět závodnic. Z nich byla nejlepší Lenka Strolená, reprezentující oddíl TJ Spartak Chodov. Zvedla 82,5 kg, což jí zajistilo i výhru v absolutním pořadí. V kategorii do 72 kg bylo vítězných 75 kg, které zvedla Johana Vančurová z oddílu SK Zlobr Sedlčany. Nejtěžší kategorie byla sloučená nad 72 kg, zde se stala vítězkou Hana Takáčová výkonem 92,5 kg, reprezentuje TJ Sokol Nymburk.

Muži byli rozděleni do sedmi váhových kategorií. Nejlehčí váhovou kategorii do 66 kg vyhrál Zdeněk Stuchlík z Colbert clubu SSK Vítkovice výkonem 125 kg. Štěpán Vondráček z KST Příbram si odnesl zlato v kategorii do 74 kg, zvedl 130 kg. Velký boj probíhal v kategorii do 83 kg, kde byla pořádná konkurence. Všichni tři medailisté zvedli shodně 167,5 kg, proto rozhodovala tělesná váha. Nejlehčí byl Čestmír Wolf z Colbert clubu SSK Vítkovice, který tedy získal zlato. Nejvíce závodníků však bylo v kategorii do 93 kg. V této konkurenci jedenácti závodníků nenašel přemožitele Jakub Sedláček, reprezentující oddíl TJ Autobrzdy Jablonec nad Nisou, když vedl 212,5 kg. Tato hmotnost mu zajistila i zlato za absolutní pořadí. V kategorii do 105 kg bylo také jedenáct závodníků, zde byl nejlepší Vladislav Havrlík, který pokořil činku o hmotnosti 200 kg. Pavol Demčák z TJ Sokol Nymburk zvedl 217,5 kg v kategorii do 120 kg, což bylo jasné první místo. V nejtěžší váhové kategorii svedli souboj Milan Selinger a Marián Přibyl. Vítězství nakonec připadlo Mariánovi díky výkonu 217,5 kg.

Soutěž v RAW Gymu probíhala neskutečně svižně, proto bylo ve tři hodiny odpoledne hotovo a probíhalo vyhlášení. Pořadatel si připravil krásné hodnotné ceny a všechny ženy obdaroval květinou. Soutěž byla zároveň i beneficí pro hospic svatého Kleofáše.

Pro rozhovor jsem si vybrala Vladislava Havrlíka z oddílu KST Příbram, který byl třetí v absolutním pořadí mužů.

Vladislav Havrlík

Jak jsi spokojený s výkonem na soutěži?

S výkonem na soutěži určitě spokojený jsem. Zvláště když poslední měsíc přípravy nešel úplně podle představ. Byl jsem vlastně nakonec překvapen, že těch 200 kg bylo docela lehkých a byla tam ještě rezerva.

Co tě přimělo jít poprvé do posilovny?

Posilování se mi vždy líbilo, ale skutečně cvičit jsem začal až v osmnácti letech, kdy jsem začal cvičit s kamarádem, který již dva nebo tři roky cvičil, a měl jsme snahu se mu vyrovnat.

Vím, že závodíš již poměrně dlouho, kolik je to vlastně let a vzpomeneš si na svoje první závody?

Cvičím už dvacet let, i když teď už to beru více jako zábavu. Dříve jsem se účastnil různých závodů celoročně. I výkony byly vyšší, teď již tak dva tři závody do roka. Na svoje první závody si vzpomínám určitě. Byla to o soutěž O nejsilnějšího Příbramáka, kterou tenkrát uspořádal Tomáš Ježek, který stále vede náš klub silového trojboje Příbram a tady v Jindřichově Hradci také vybojoval stříbrnou medaili. Na své první soutěži jsem tehdy zapsal 135 kg.

Máš i jiné záliby kromě posilování?

Určitě sporty všeho druhu, kolo, lyže a poslední dva roky jsem se účastnil i několika překážkových závodů jako Spartan Race nebo Predator Race. Jinak určitě i cestování, dobry film a ani o víkendu není problém občas zajít na nějaké to pivko.

Dodržuješ nějaké stravovací zásady, nebo jíš prostě podle chuti?

Stravu mám určitě upravenou, ale nejedná se o nějakou extrémní dietu. Tu jsem zkoušel jednou v rámci přípravy na závody v kulturistice, ale zjistil jsem, že to není nic pro mě. Samozřejmě stravu upravuji před závody, pokud se potřebuji vejít do váhové kategorie a zároveň neztratit sílu.

Jaké máš další sportovní plány?

Příští rok v květnu se koná v Plzni mistrovství světa v RAW bench-pressu, tak o tom docela vážně uvažuji, protože v rámci mé věkové kategorie by tam měla být šance i na nějakou medaili.