Reklama:

Mistrovství světa v silovém trojboji GPC 2019 očima Jany Kaas

7.250 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

[Text: Tomáš Kaas] Ve dnech 20. - 27. října proběhlo na Slovensku v Nových Zámcích Mistrovství světa v silovém trojboji federace GPC. Protože bylo na soutěž přihlášeno přes 900 soutěžících k více jak 1080 startům, věděli jsme, že nás čeká náročný týden. Na soutěž jsme s manželkou Janou Kaas odjeli již v pátek 18. října, aby v klidu stáhla posledních pár kilogramů do plánované kategorie ženy EQ do 90 kg. Ke startu v celém trojboji nastoupila hned v neděli 20. října s tělesnou váhou 89,8 kg. Cílem v silovém trojboji bylo, aby jako první Češka zapsala +600 kg total. Toto číslo jsme měli zapsáno již základními pokusy, a tak nezbývalo než držet palce, aby se něco nepokazilo, a doufat, aby se povedlo ještě navýšit.

Základním pokusem ve dřepu Jana začínala na úrovni světového rekordu, tedy 240 kg, který vytvořila na letošním ME v Maďarsku. Po lehkém základu jsme dali na druhý pokus 255 kg a na třetí bylo v plánu 270 kg. Při nabrání 255 kg jsme ale zjistili, že máme špatně nastavenou výšku monoliftu. Tato váha už Janičku "zamáčkla" a spotter před začátkem pokusu nemohl monolift odklopit. Vzal za to tedy silou, zavadil tak háky o osu, kterou už měla Jana celou vahou na zádech a jen tak tak to neskončilo pádem. Ač se to na přiloženém videu nezdá, šlo o naklonění jen pár cm vpřed, čtvrt tuny na zádech udělalo své a Jana si tímto bohužel natáhla vzpřimovače. I tak ale druhý pokus zapsala a nový světový rekord byl na světě. Na třetí pokus jsme ale raději snížili váhu z plánovaných 270 kg o 5 kg dolů. Tady už vše klaplo na výbornou, světový rekord se na 265 kg povedl bez problémů posunout a zpětně nás tak mrzí, že jsme plánovaných 270 kg snížili. Rezerva byla více než jen 5 kg.

Při rozcvičování na bench-pressu se ukázal problém z dřepu. Natažené vzpřimovače už v rozcvičovně nedovolily Janě mostovat, při jakékoli snaze o pořádný setup, dobré zapření nohou atd. na jaké je z tréninků zvyklá, chytaly Janu do vzpřimovačů křeče. V plánu jsme měli na první pokus 130 kg, druhý 140 kg a třetí 150 kg. Hned při prvním pokusu se ukázalo, že problém je horší, než jsme mysleli, a základ byl jen tak tak platný. Na druhý jsme tedy navýšili pouze o 5 kg, pokus se však nepodařil a kvůli zvedlému zadku byl neuznán. Na třetí pokus jsme nahlásili tedy raději pouze o dalších 5 kg navíc, a i když to opět bylo s křečí v zádech, Janina zabojovala a 140 kg 2:1 zapsala. Nový světový rekord se tedy povedl zapsat i zde.

Před mrtvým tahem, nejoblíbenější disciplínou Jany, jsme nejprve museli pořádnou masáží uvolnit vzpřimovače v křeči. Hřejivá mast a dostatečný čas před nástupem na pódium zafungovaly, a tak mohla Jana jít do deadliftů již naplno bez omezení. Prvním pokusem zapsala lehce 230 kg, druhým pokusem stejně lehce 245 kg, čímž opět posunula svůj světový rekord z jara a zaokrouhlili jsme tím trojboj na rovných 650 kg. Na třetí pokus jsme nahlásili 260 kg. Jana předvedla bojovný výkon, bohužel s menším zaváháním, kdy u kolen s činkou přišel mírný zádrhel, následoval pokles, ale pak opět činku dotáhla. Bohužel toto přísná pravidla v silovém trojboji na rozdíl třeba od soutěží strongman netolerují a pokus byl logicky neplatný.

I tak se Janě povedlo to, co jsme si předsevzali. V trojboji utvořila další světový rekord v její váhové kategorii (rovných 650 kg) a vítězství v absolutním pořadí žen. Mrzelo nás však, že jsme na mrtvém tahu nedali druhým pokusem rovnou 250 kg. 250 kg se totiž žádné české trojbojařce na powerliftingové soutěži ještě potáhnout nepovedlo. Proto jsme se rozhodli využít příležitosti a nastoupit ještě extra v mrtvém tahu (single lift). Ten byl pro ženy v plánu v pátek 25. října. Váhu se povedlo do kategorie do 90 kg udržet a Jana den před nástupem k dalšímu startu navážila tu samou hodnotu jako před nástupem k trojboji, tedy 89,8 kg. Toto zmiňuji extra, protože mezi jednotlivými soutěžními dny po najezení a napití vylétla Janině váha až k 96 kilům a shození 6 kg v tak krátkém časovém úseku navíc už po jednom odvodňování bylo zatím tím nejnáročnějším stahováním váhy, jaké jsme zatím zažili. Panovaly tak obavy, aby se to neprojevilo na podaném výkonu. Jana ale nenechala nic náhodě, k soutěži nastoupila s vervou sobě vlastní a v druhém pokusu 250 kg, rovných čtvrt tuny zapsala 3:0 platně opět tedy v novém světovém rekordu. Na třetí pokus jsme se pokusili zopakovat 260 kg, ale tam už ten den po vystoupení v trojboji pár dní předtím síla chyběla. I tak se povedla další medaile a pohár za absolutní vítězství mezi ženami.

Na Janu čekal ještě jeden plánovaný soutěžní start mezi ženami pouze v bench-pressu (raw-single lift), kde bylo v plánu atakovat v kategorii do 90 kg světový rekord, který má hodnotu 133 kg. Bench byl v plánu hned následující den, v sobotu 26. října. Váhu se již podařilo díky dalšímu sušení udržet a navážit 89,5 kg. V prvním pokusu Jana zvedla 110 kg, ve druhém 120 kg tak dynamicky, že jsme neváhali a na třetí nahlásili rovných 130 kg - pokud by z toho byl platný pokus, rekordní překročení jsme plánovali na 4. pokus, který by musel být na hodnotě 133,5 kg. Na světové rekordy lze totiž nastupovat ještě čtvrtými pokusy a posouvat je pouze o půl kg. Bohužel 130 kg se Janě technicky nezdařilo, byl z toho jasný no-lift, a tak z plánů sešlo. Ve váhové kategorii do 90 kg z toho bylo první místo, v absolutním pořadí mezi specialistkami pouze na bench-press toho dne místo šesté.

Celkově se jednalo o velice krásný šampionát a jediné, co nás mrzí, že se při slabé účasti mezi ženami EQ nevyhlašoval stejně jako na letošním mistrovství evropy v Maďarsku titul winner of winners, tedy vítěz vítězů v přepočtu na body. Jana totiž podaným výkonem v trojboji opět neměla mezi všemi závodníky open kategorií na soutěži konkurenci a zvítězila by tak opět i v přímém srovnání s muži.

Velké poděkování patří zejména Radku Hojdovi, v jehož fitness nám dělá prvotřídní podmínky k tréninku a zařizuje vše potřebné, co se týká technického zázemí k přípravě naší šampiónky. Dále velké poděkování našemu dvornímu masérovi Jiřímu Šamonilovi, který má na úspěchu Jany taky obrovský kus práce, a závěrem všem členům našeho klubu SK Ironbulls Domažlice, kteří pomáhali v přípravě Jany k soutěži a i na soutěži samotné.


TOP 50 v absolutním pořadí napříč všemi open kategoriemiLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra