Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji mužů a žen 2019 - reportáž

2.792 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji mužů a žen 2019 - výsledky

V sobotu 26. října 2019 se v Rakovníku konal 7. ročník Mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji mužů a žen. Premiérově soutěž pořádal oddíl TJ TZ Prosport Rakovník pod vedením Mariána Přibyla. Sbor rozhodčích byl na tuto velkou soutěž posílen. Střídali se postranní rozhodčí Kryštof Veber, Jan Šrámek, Josef Švejda a Ivan Veselý, hlavním rozhodčím byl Jiří Prášek. Dohled nad celou soutěží měla jako delegát Jana Špinglová a výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček.

Vzhledem k vyššímu počtu soutěžících se začínalo již v devět hodin, nebylo na co čekat. Soutěžilo se v osmi skupinách. První nastoupily ženy. Těch na klání přijelo dvacet šest. Rozděleny byly do šesti váhových kategorií. Nejlehčí a zároveň sloučená kategorie do 52 kg byla obsazena čtyřmi ženami. Vyhrála nejlehčí z nich Sára Halásová, která vytvořila i dva nové rekordy, v benčpresu 51,5 kg, v mrtvém tahu 113 kg. V kategorii do 57 kg bylo soutěžících pět. Zlato si odnesla Petra Žampová, která zároveň vytvořila nový rekord ve dřepu o hodnotě 123 kg. Barbora Josková v kategorii do 63 kg vyhrála s desetikilogramovým náskokem, jedná se o letos velmi úspěšnou závodnici, nazvedala 355 kg. V kategorii do 72 kg bylo vítězství jisté, Klára Zmeškalová nezklamala a nazvedala 415 kg, vyhrála tak svoji kategorii i absolutní pořadí žen. Kategorie do 84 kg byla obsazena čtyřmi závodnicemi, vyhrála Veronika Břízová, jejíž pečlivá příprava přinesla ovoce, zvedla i národní rekord rovných 200 kg. Tento rekordní pokus vypadal relativně lehce. Zuzana Bitterová vyhrála kategorii nejtěžší a prokázala své kvality vytvořením nového rekordu v mrtvém tahu 170,5 kg.

Mužů přijelo o cenné kovy bojovat padesát jedna. Byli rozděleni do sedmi kategorií. Nejlehčí sloučenou kategorii vyhrál matador Dušan Švarcbach, nazvedal 472,5 kg. Sedm závodníků bojovalo o medaile v kategorii do 74 kg, zde získal zlato zkušený závodník Tomáš Juříček, dokázal nazvedat 617,5 kg a nechal za sebou druhého závodníka o více než třicet kilogramů. Nejvytíženější kategorie byla do 83 kg, zde se sešlo třináct silných mužů. Získat zde medaili nebyl rozhodně lehký úkol, ze všech si nejlépe vedl Milan Štěpáník. A to dokázal ještě předvést zcela drtivou výhru. Celkem nazvedal v součtu 705,5 kg a vytvořil nový rekord ve dřepu 255,5 kg. Druhý byl Radomil Vašík s totalem o šedesát tři kilogramů menším, tedy 642,5 kg. v kategorii do 93 kg nemohl vyhrát nikdo jiný než Jakub Sedláček, který soupeřil s Davidem Lupačem o absolutní prvenství mužů. Výhru si odvezl nakonec Jakub, ale souboj byl napínavý do posledního tahu Davida Lupače. Jakub zvedal jako stroj a celkem to udělalo 797,5 kg, v přepočtu na Wilksovy body neuvěřitelných 514,15. Jedenáct závodníků si konkurovalo v kategorii do 105 kg, kde opět zvítězil velmi zkušený závodník z lifterské rodiny Karel Rada starší. Jeho výkon byl 737,5 kg. V kategorii do 120kg nenašel přemožitele Radek Pospíšil, 767,5 kg mu zajistilo zlato. V nejtěžší kategorii nad 120 kg kraloval samozřejmě David Lupač, který těsně nepokořil hranici 500 Wilksových bodů, když těsně nedotáhl 355 kg, kde mu chyběly doslova jen centimetry, když povolil úchop, David tuto úctyhodnou váhu jistě příště zkrotí. Jemu nakonec připadlo druhé místo absolutky.

I přes původní obavy soutěž skončila kolem osmé hodiny večerní slavnostním vyhlášením. Pořadatel TJ TZ Prosport Rakovník zajistil hodnotné ceny pro medailisty.

Pro rozhovor jsem si vybrala vítězku žen Kláru Zmeškalovou reprezentující oddíl Iron Warriors.

Klára Zmeškalová

Splnila sis na tomto šampionátu, co jsi chtěla zvednout?

Ano, mám vždy nebo tedy většinou před závodem nastavené váhy, které chci zvednout. Nejsem ten typ, co dá těžký základ a na další dva ti přece pomůže kreatin, velká porce sacharidů, týdenní regenerace a závodní atmosféra. Tak nefunguji, mám ráda vše připravené a odzkoušené. Takže ano, svůj cíl jsem si na závodech splnila a musím říct, že i s příjemným pocitem, protože tento šampionát se organizátorům velmi povedl.

Jak vypadala příprava na tyto závody, lišila se nějak proti tvému obvyklému standardu?

Bohužel nemůžu ze zdravotních důvodů dávat do tréninku to, co bych chtěla. Takže příprava byla spíše taková velmi slabá, vlastně úplně jiná než klasická předzávodní. Ale nijak mi to snad neubralo. Jak jsem řekla, mám teď nastavené nějaké váhy, které se snažím zvednout. A z loňských závodních zkušeností vím, že závody jsou nejlepší příprava, proto jsem taky odjela závody juniorů i dospělých. Je to prosté, mám váhy, které se snažím každým šampionátem zvednout s lepším pocitem, na tzv. nižším RPE. Kromě benčpresu, který se snažím (sice marně, ale přeci jen snažím) do dalšího šampionátu ještě zlepšit. Ale uvidíme, není všem dnům konec.

Odvážíš se odhadnout, kam až je u tebe možné se posunout na mrtvém tahu?

Paradoxně si myslím, že u mrtvého tahu ten posun již bude minimální. Takový standard v mé váhovce je okolo 200 až 210 kg, takže se pomalu blížím, ale nemyslím si, že to bude někdy přes tento standard, ale opět není všem dnům konec. Větší šance na zlepšení vidím u dřepu, kde stále bojuji s šířkou postoje, a samozřejmě na benčpresu, kde to prostě nepustí hlava. Jinými slovy, uvidíme, co přinesou další přípravy s Radomilem. Věřím, že ještě máme na víc.

A jaké jsou další plány?

Plán je jasný, 2. 12. startuji na ME v Litvě. Vyplatí se určitě závody sledovat, protože jede opět početná česká výprava a bude to prostě super zajímavé. Potom bude následovat krátká zimní přestávka a nejspíše, pokud zdraví a finance dovolí, tak bychom se hned v únoru chtěli zúčastnit šampionátu univerzit ve Francii.

Závěrem bych ti chtěla poděkovat za příležitost k rozhovoru. Rodině, kamarádům a hlavně mé drahé polovičce za podporu. V neposlední řadě patří poděkování také svazu silového trojboje a obci Ostrožská Lhota, protože i díky jejich pomoci můžu na mezinárodních závodech startovat.