World´s Ultimate Strongman Dubai 2019 - výsledky

3.464 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

24. a 25. října 2019 se v Dubaji konal další ročník populárního a stále oblíbenějšího World's Ultimate Strongman, velmi štědře dotovaného a velmi kvalitního závodu, na který se sjíždí ty největší hvězdy strongman sportu. I přesto, že letos na startovní listině chyběli úřadující World's Strongest Man Martins Licis a loňský vítěz Hafthor Julius Bjornsson, byl závod plný těch nejlepších borců planety.

Mrtvý tah na maximální hmotnost

První disciplína byla trochu speciální. Mrtvý tah na maximum je velmi vysilující, a tak pro tuto disciplínu byl vyhrazen první den závodu. Již před závodem se velmi spekulovalo, zda padne aktuální rekord 500 kg, stanovený Eddiem Hallem z Velké Británie. Samotný Eddie zde zároveň působil jako rozhodčí a komentátor celé akce. První, co se musí zmínit, základní hmotnost naložené činky byla 400 kg, takže se opravdu hned od začátku jelo zostra. A zde musím smeknout, všichni ze startovního pole tuto váhu zvedli. Každý z borců zapsal 400 kg na mrtvý tah. Klobouk dolů před těmito výkony. Nejlepší výkon zapsal Estonec Rauno Heinla, a to s hodnotou 450 kg, a tím opět vyrovnal svůj osobní rekord. Na druhém místě se umístili shodně Jerry Pritchett ze Spojených států a Rus Mikhail Shivlyakov s mrtvým tahem o hodnotě 440 kg, následovaní Tomem Stoltmanem se 430 kg. Úroveň mrtvých tahů se posunuje mílovými kroky.

Tahání kamionu

Kamion vážící 23 tun na 30 metrů. V suchém prostředí arabské pouště jistojistě přetěžká záležitost. Pouze 4 závodníci dokončili celou trasu 30 metrů. Ostatní v časovém limitu 90 vteřin zvládli pouze část. Nejrychlejší se ukázal Polák Mateusz Kieliszkowski, který je stabilně velmi rychlý ve všech běhacích disciplínách, druhý v pořadí opět Polák Krzysztof Radzikowski, následovaný Brianem Shawem z USA, který, i když prezentoval, že shodil dost tělesné hmotnosti a musí si ještě na ni zvykat, působil obrovsky. Poslední, kdo kamion dokončil, byl matador Terry Hollands, který, ač nedávno závodil v kulturistické soutěži, ani moc své síly neztratil.

Log Lift

Zdvih obří klády o hmotnosti 180 kg není na světové scéně zase tak neobvyklý. Své kvality zde potvrdil obr z Burkiny Faso Cheick Sanou, známý pod přezdívkou "Iron Biby", a zvítězil s 5 platnými opakováními. Za ním se shodně umístili Luke Stoltman z Velké Británie a Mateusz Kieliszkovski. K disciplíně nenastoupil Terry Hollands, který na svém YouTube kanále řekl na rovinu, že na tuto hmotnost se necítí a nechce riskovat zranění nebo plýtvat silami.

Přenášení závaží

Medley neboli složená disciplína, která začínala Super Yokem o hmotnosti 300 kg na 15 metrů, následně musel závodník doběhnout zpět na start a odnést 15 metrů 180 kg vážící štít, kovový odlitek vzdáleně podobný Husafell kameni. Své kvality zde předvedla vycházející hvězda z Ukrajiny Oleksii Novikov, který prolétl cílem za 16,4 vteřin, svým druhým místem se pódiovému umístění přiblížil Luke Stoltman, následovaný Mateuszem Kieliszkowskim, který si pódium zajistil. Nevím přesně proč, ale Terry Hollands již k závodu nenastoupil. Kanaďan JF Caron dal do této disciplíny všechno. Když se štítem na posledních metrech zakopl, tak cca 1,5 metru proletěl vzduchem a disciplínu ukončil nádherným letem. Naštěstí se mu nic nestalo, naopak vše bral s kaskadérským úsměvem. O takovém štěstí ale nemůže mluvit vítěz disciplíny Kieliszkowski, který si natrhl pravý biceps, nicméně v závodu pokračoval.

Atlasovy kameny

Zakončení závodu královskou disciplínou. Tentokrát na borce čekalo celkem 10 kamenů s hmotností od 100 kg po 200 kg. Tom Stoltman ukázal, že právě tohle je jeho disciplína, za 40,7 vteřin naházel kameny na podstavec a musím říci, že v jeho podání ani jeden nevypadal těžce. Druhý v pořadí skončil Brian Shaw, který na disciplínu potřeboval 1 minutu a 2 vteřiny. Třetí v pořadí skončil Jean-Francois Caron s časem 1:39,06.

Závod byl organizačně velmi hezky připraven, všichni závodníci měli skvělé zázemí a vše bylo velmi divácky atraktivní. Nyní se ukázalo, jak moc jde tento sport kupředu a kam až se posouvají hranice možného a nemožného. Celkově zvítězil Polák Mateusz Kieliszkowski, který je hodně, ale opravdu dobře připravený a pravidelně se umisťuje na příčkách nejvyšších. Na WUS mu jistě pomohlo velké zlepšení v mrtvém tahu. Pro mě překvapením závodu byli bratři Stoltmanové, Luke se umístil na druhém místě a Tom na třetím. Letošní sezóna jim vyšla na výbornou, což potvrdilo už to, že oba bratři postoupili i do finále soutěže World's Strongest Man. Právem se prezentují jako nejsilnější bratři světa. Na čtvrtém místě skončil Brian Shaw, o kterém nechci říkat nic špatného, třeba si stále zvyká na nižší tělesnou váhu. Hlavně ať se mu vyhýbá zranění a další sezóna ukáže, jak na tom je.

Pod výsledky níže najdete video Martinse Licise, který pro svůj YouTube kanál natočil průřez všemi disciplínami dubajské soutěže.