Mistrovství Slovenska v tahání kamionu 2019 - reportáž

1.721 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V sobotu 26. října se před obchodním centrem Zemplín v Michalovcích konalo historicky první Mistrovství Slovenska v tahání kamionu. Slovenská asociace silných mužů ve spolupráci s OC Zemplín a panem Matyšákem připravila ve své jubilejní 25. sezóně národní šampionát v této disciplíně. Závodu se účastnili borci ve dvou kategoriích - do 105 kg a open bez rozdílu váhy. Na strongmany čekaly dva náročné úkoly, a to kamion nejdříve odtáhnout na speciálních popruzích a následně vsedě lanem přitáhnout. Oba časy se sečetly a závodník s nejlepším součtem si odnesl titul mistra Slovenska.

Závodem provázel viceprezident asociace Milan Gabrhel, který do dění skvěle vtáhnul i děti fandící silákům. Zápolení bylo otevřené, a tak se na start ke strongmanům ze Slovenska přidala i dvojice z Ukrajiny. Na regulérnost dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga.

V kategorii do 105 kg mezi sebou soupeřilo trio strongmanů ze Slovenska a jeden silák z Ukrajiny. Největší pozornost na sebe poutal mistr Slovenska ve střední váze Pyťu Kadáši, který v minulosti úspěšně reprezentoval Slovensko na dvou mezinárodních závodech v Polsku. Na start se postavili i Martin Drozd, Alex Shtadler a závodník nejlehčí kategorie do 90 kg Mário Onofrej.

Přitahování i tahání kamionu v této kategorii opanoval Pyťu Kadáši a získal po titulu mistra Slovenska do 105 kg i titul mistra Slovenska v tahání kamionu ve stejné váze. Stříbro v Michalovcích získal Martin Drozd, bronz zůstal také na Slovensku a získal ho Mário Onofrej. Bramborová medaile a čtvrté místo putovaly na Ukrajinu zásluhou Alexe Shtadlera.

Mistrovství Slovenska v tahání kamionu 2019 - výsledky kategorie do 105 kg
pořadíjménozemě čas (tahání + přitahování)
1.Pyťu Kadáši Slovensko 47,11 s (25,06 + 22,05 s)
2.Martin Drozd Slovensko 51,80 s (25,78 + 26,02 s)
3.Mário Onofrej Slovensko 51,93 s (28,14 + 23,79 s)
4.Alex Shtadler Ukrajina 53,58 s (28,65 + 24,93 s)

Do kategorie open bylo přihlášeno půl tuctu závodníků. K pěti Slovákům se přidal loňský vítěz Poháru Slovanů Ivan Derkač z Ukrajiny. V tahání kamionu získal prvenství Ivan Hryhorovskyy s časem 21,37 s před Ivanem Derkačem (21,91 s) a Peterem Rekeneiem (22,58 s). V přitahování se však karty zamíchaly. Danou disciplínu nejlépe zvládnul Tomáš Blažíček. Kdyby použil při tahání speciální obuv, mohl získat i medailové umístění. Takto připsal na své konto čtvrté místo. Ve druhé disciplíně si také polepšil Ivan Derkač (22,82 s) a získal tak prvenství na otevřeném mistrovství Slovenska. Mistrem se však stát nemohl, jelikož nemá příslušné občanství.

Třetí v přitahování a druhý celkově skončil Štefan Nagy s časem 23,28 s. Jelikož skončil hned za zahraničním závodníkem, získal tak titul mistra Slovenska v tahání kamionu. Tento nováček mezi strongmany skvěle překvapil už na posledním kole Slovenského poháru v Lučenci a ziskem titulu v tahání kamionu potvrdil, že bude v příštím roce soupeřit o profi licenci. Čtvrtý v přitahování kamionu a třetí v celkovém závodu skončil Peter Rekenei. Jelikož Ivan Derkač není do mistrovství započítaný, stal se tak Peter vicemistrem Slovenska v disciplíně, ve které patří na Slovensku mezi nejlepší.

Mistrovství Slovenska v tahání kamionu 2019 - výsledky kategorie open
1.Ivan Derkač Ukrajina 44,71 s (21,91 + 22,82)
2.Štefan Nagy Slovensko 45,94 s (22,66 + 23,28 s)
3.Peter Rekenei Slovensko 46,96 s (22,58 + 24,38 s)
4.Tomáš Blažíček Slovensko 48,38 s (25,97 + 22,41 s)
5.Ivan Hryhorovskyy Slovensko 51,15 s (21,37 + 29,78 s)
6.Marius Babkovič Slovensko 59,57 s (26,06 + 33,51)

Gratulujeme a hlavně děkujeme všem chlapcům, kteří v dalekých Michalovcích poměřili své síly, bavili se a užili si skvělé premiérové Otevřené mistrovství Slovenska v tahání kamionu, které rozhodně nebylo poslední. Děkujeme i OC Zemplín za možnost vrátit se s našimi borci opět na místo činu, městu Michalovce za pomoc a podporu a oddílu silového trojboje Lechan, který se taktéž podílel na uskutečnění závodu. Jsme velice rádi za skvělou atmosféru na závodech v průběhu celého roku a pevně věříme, že tuto soutěžní sezónu završíme taktéž skvělým vystoupením na výstavišti Expo Center v Trenčíně již 16. listopadu v rámci festivalu neolympijských sportů Sportfestival 2019. Těšíme se na Vás.