Reklama:

Rozhovory se zlatými medailisty ME v bench-pressu mužů, žen, juniorů a masters 2019

4.107 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství Evropy
v bench-pressu mužů, žen, juniorů a masters 2019 - výsledky

Ve dnech 16. až 19. října probíhal evropský šampionát v bench-pressu ve vybavení. Soutěž probíhala ve finském Tampere. Tam se i vypravila poměrně početná česká výprava závodníků, trenérů, rozhodčích i doprovodu. Před soutěží mělo několik závodníků potíže s váhou, ale všem se nakonec zdařilo navážit správně.

První soutěžní den zahájil Jiří Horník, který svoji kategorii masters IV do 105 kg vyhrál se 140 kg na čince. Ve čtvrtek byly první na řadě juniorky, kdy v kategorii do 52 kg získala Denisa Turková třetí místo výkonem 65 kg. V kategorii do 72 kg byly české závodnice dvě, Lucie Daňková získala čtvrté místo za 115 kg a Tereza Herrmannová se 112,5 kg páté místo. Poté soutěžili odpoledne junioři, v kategorii do 66 kg reprezentoval David Horník, který získal první místo výkonem 105 kg. Václav Vlk soutěžil v kategorii do 105 kg a získal bronzovou pozici, zvedl činku o hmotnosti velmi pěkných 247,5 kg. V kategorii do 120 kg byli zástupci dva, Martin Prokop zvedl 230 kg a získal stříbro, Denis Kurečka pokořil 200 kg a získal bronz. V pátek v dopolední části soutěžili závodníci masters I. I zde jsme měli své zástupce. V kategorii do 105 kg s velkým náskokem vyhrál náš výborný závodník Khaled Ghazal, zvedl 275 kg. V jeho kategorii dokonce tři účastníci soutěž nedokončili.

V kategorii masters nad 120 kg soutěžil Jan Pinc, úspěšný medailista z mnoha soutěží. Ani zde nezklamal a získal zlato za 280 kg. V pátek soutěžily odpoledne ženy, kde jsem soutěžila já, Petra Švadlenková. Získala jsem sedmé místo výkonem 80 kg. Zároveň jsem se tohoto šampionátu účastnila zejména jako rozhodčí. Poslední den soutěže patřil mužům v kategorii open. V kategorii do 93 kg soutěžil Zdeněk Tuháček, který získal páté místo s 210 kg. Kategorie do 120 kg byla obsazena hned našimi dvěma borci. Milan Selinger vybojoval páté místo za 302,5 kg a Zbyněk Krejča šesté místo výkonem 295 kg. V nejtěžší kategorii nad 120 kg byli Jaroslav Šoukal a Milan Špingl. Jarda získal s 347,5 kg desetikilogramový náskok před Kennethem Sandvikem a bylo to tedy zlato. O to cennější, že věkem je již závodníkem masters a porazil i mladší účastníky. Milanových 310 kg stačilo na páté místo.

Jardovým triumfem se uzavřel úspěšný evropský šampionát a nám díky němu opět hrála česká hymna i na závěr. Část naší výpravy se pak vrhla otužovat do chladného finského jezera a část jela vyzkoušet místní nejstarší saunu, taktéž s tradičním koupáním v jezeře.

Pro rozhovory jsem vybrala několik zlatých medailistů, a to jmenovitě juniora Davida Horníka, závodníky kategorie masters I Khaleda Ghazala a Jana Pince a Jaroslava Šoukala, tentokrát závodícího v kategorii mužů open.


Jaroslav Šoukal

Předpokládám, že se zlatem z kategorie open jsi spokojený, jsi však spokojený i s výkonem? Máš nějaký cíl, kolik bys chtěl kdy nejvíc na bench-pressu zvednout?

Zisk zlaté medaile z kategorie open pro mě znamená veliký úspěch v kariéře liftera. A je to odměna za ty roky dřiny a odříkání, je to historický okamžik i pro náš svaz a veliká pocta pro mě, pro moji rodinu, pro můj oddíl a jsem za to opravdu moc rád. Kategorie open je prestižní záležitost, zvedají se tam ty největší váhy, je tam největší konkurence a je těžké se tam prosadit, o to víc to pro mě znamená. S mým výkonem na soutěži, který byl 347,5 kg, spokojený jsem. Každý závod je jiný, při každém závodě se zvedají váhy na hranici možností v ten daný den, pro mě můj výkon měl hodnotu zlaté medaile. Jelikož moje výkonnost i přes vyšší věk (Jardovi je 47 let, pozn. red.) pořád vzrůstá, věřím, že posunu hranici zvednuté váhy na bench-press v dresu až někam ke 380 kg. Můj národní rekord, předvedený letos v květnu v Japonsku na MS, má hodnotu 360 kg, takže mě čeká ještě spousta práce.

Hodně jsi řešil, abys měl pro tebe ideální váhu na soutěž. Ta by podle tebe měla být jaká a kolik jsi nakonec navážil? Říkal jsi, že je těžké tu váhu udržet. Jak jsi jedl v přípravě na tyto závody?

Svoji váhu řeším pořád, musím. Čím jsem větší, tím jsem silnější, takže se snažím být opravdu velký. Původní plán byl navážit přes 175 kg, což se povedlo, ale v den soutěže mě vždycky svazuje nervozita a většinou na finální váze nějaké kilo ztratím, takže musím dny před soutěží doplňovat kalorie v maximálním množství, co jsem schopen. Ve finální fázi před soutěží mám denně dvacet porcí jídla plus doplňky, jako jsou BCAA, kreatin a kloubní výživu. Jak jsem již v minulosti zmiňoval, sním denně minimálně dvacet vajec, vypiju 1,5 l kefíru, mám tři obědy, pět večeří a do toho vydatné svačiny.

Vzhledem k tomu, že Finsko je země saunování a sám jsi povídal, že se také saunuješ, jak často a jaké v tom vidíš benefity?

Saunování je moje veliká záliba a k tomu patří i otužování. Obdivuju finský přístup a popularitu saunování, v Plzni navštěvuju saunové a relaxační centrum Perfect Spring, kde si dopřávám saunové rituály třikrát týdně, osobně se znám s provozovateli centra Dominikou a Ondrou Paškovými a je tam bezvadná komunita lidí, můžu to vřele každému doporučit. Do toho každý den, včetně tréninků, chodím plavat do řeky Mže, celoročně. Jak sauna, tak koupel v ledové řece mi pomáhá při regeneraci po těžkých trénincích, mám to vyzkoušené a můžu to jen doporučit.

Jak se ti ve Finsku líbilo, byl jsi tu i někdy dříve?

Ve Finsku se mi líbí, už jsme tu byli v roce 2015 na soutěži v trojboji, MS RAW ve městě Salo. V Tampere nám sice moc nepřálo počasí, bylo hodně přeháněk a teplota přes den kolem 5 °C, ale užili jsme si i tak mnoho zážitků. Navštívili jsme vyhlídkovou věž, kde ve výšce 168 m byla otočná restaurace, a hned vedle byl zábavní park, různé adrenalinové atrakce. Navštívili jsme něco jako skanzen typických finských dřevěných domečků, kde každý měl jinou barvu, bylo to moc pěkné. Na závěr našeho pobytu jsme po soutěži vyrazili k místnímu jezeru a provedli jsme ponor a koupel v jeho chladných vodách. Jak říkám, Finsko je pěkná země a budeme vzpomínat.

Jaký další šampionát máš před sebou a kolik jsi vlastně absolvoval mezinárodních závodů?

Sotva jsem přijel z Finska, tak jsem se zapojil do již započaté přípravy na soutěž v Dubaji, která je 23. listopadu 2019 v Emirátech, je to MS open v trojboji v dresech. V neděli jsem přijel a v úterý jsem již trénoval těžké dřepy, bench-press a tahy. Na tuto soutěž jedu s plánem pokořit své národní rekordy a umístit se v první polovině startovního pole. Bude to pro mě vrchol letošní sezony, pak bude následovat odpočinek. Letos jsem absolvoval zatím čtyři mezinárodní soutěže, v květnu v Japonsku na MS v bench-pressu jsem získal titul a zlatou medaili, vytvořil jsem národní rekord v bench-pressu v dresu 360 kg, v červenci jsem v Rumunsku na ME v trojboji v dresech vybojoval taky titul a získal zlatou medaili, pak následoval závod v Lucembursku v bench-pressu RAW, kde jsem získal taky titul a zlatou medaili, to bylo v srpnu. Teď mě čeká soutěž v Dubaji.

Závěrem bych chtěl poděkovat Tobě, Petro, za zájem o rozhovor se mnou, moc si toho vážím. Rád bych poděkoval mé rodině za podporu, zejména mé manželce Pavlíně, která u tohoto historického okamžiku byla se mnou, dále bych rád poděkoval Františkovi Horníkovi, který má na tom taky svoji zásluhu, je to můj dlouholetý kamarád, trenér a předseda našeho vejprnického oddílu, díky patří i mým sparingpartnerům z tréninků, jmenovitě Honzovi Verbičovi, Šimonovi Královi, Václavu Vanešovi a veliké díky patří Petrovi Slaničkovi, který mě koučuje na mezinárodních závodech, moc si toho vážím a všem ještě jednou děkuju.


Česká výprava na ME v bench-pressu 2019 - ledová lázeň ve finském jezeře


David Horník

Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji?

Silovému trojboji se věnuji jeden rok, dříve jsem se spíše věnoval vzpírání a atletice.

Jsi spokojený s výkonem na ME ve Finsku?

S výkonem z ME jsem nadmíru spokojený, jelikož jsem si zvýšil svůj osobní rekord o 12,5 kg, a dokonce se mi podařilo i zvítězit.

Kde a s kým trénuješ?

Trénuji doma se svým tátou a dědou.

Jaké jsou další plány?

Další plány jsou zanedlouho MČR v klasickém bench-pressu, které se bude konat 16. listopadu ve Zlíně. A můj úplně hlavní cíl je se zapsat co nejlépe v nové škole.


Khaled Ghazal

Jak jsi spokojený s výkonem? Říkal jsi, že natrénováno bylo na víc. Co se stalo?

Jsem spokojen se zlatou medailí, ale s výkonem nejsem moc spokojen. Natrénováno bylo na mnohem více. První neúspěšný pokus mi způsobili postranní nakladači, jeden zvedl z jedné strany osu, a tím pádem jsem ztratil jeden pokus zbytečně, ale další byly dobré. 275 kg není tak špatné a stačilo to na první místo.

Vím, že jsi do kategorie shazoval. Jak probíhalo hubnutí a kolik jsi vážil původně?

Před závodem jsem vážil až 108 kg a musel jsem tedy shazovat během týdne 3,5 kg až do dne soutěže.

Jaký je tvůj největší výkon v bench-pressu na soutěži v dresu i bez něj a kolik jsi dokázal dát v přípravě nejvíce v posilovně?

Můj největší uznaný výkon na závodech je 288 kg a je to evropský rekord, překonal jsem ho v Tallinnu. Normálně na tréninku je můj výkon kolem 305 kg a doufám, že to dám i na závodech. Ještě bych ti závěrem chtěl poděkovat za zájem, celé výpravě za podporu, Sokolu a městu Pohořelice, a také hlavně Fitness Na Konečné v Brně.


Jan Pinc

Jak vypadala příprava na tento závod? Protože sotva pár dní před odletem do Finska jsi ještě závodil v Jihoafrické republice?

Na závody ve Finsku a JAR jsem se připravoval průběžně už od jara. Připravovali jsme se třikrát až čtyřikrát v týdnu. Za pomoc v přípravě patří velké díky mému oddílu Powerlifting School, a to zejména Robertu Černovskému a Milanu Špinglovi, dále všem, kteří byli nedílnou součástí v průběhu přípravy, například RAW Gymu Jindřichův Hradec, mému zaměstnavateli Policii ČR, a samozřejmě by to nešlo bez podpory rodiny.

S výkonem ve Finsku jsi spokojený?

S výkonem ve Finsku jsem byl spokojený, a to i z toho důvodu, že jsem do Finska odjížděl s tím, že se pokusím to tam vyhrát, a to se splnilo, takže spokojenost.

Kolik už jsi vlastně letos absolvoval mezinárodních závodů a jaký další šampionát bude následovat?

Letos jsem se zúčastnil pěti mezinárodních závodů. ME masters v silovém trojboji v rumunském Sibiu, kde jsem získal stříbrnou medaili, dále to byla moje účast na WPFG (World Police - Fire Games) v Chengdu v Číně, kde jsem se účastnil dvou závodů, a to v bench-pressu a push pullu (ten se skládá z bench-pressu a mrtvého tahu), tady jsem získal z obou závodů zlatou medaili. Dále to byla má účast na MS v silovém trojboji masters v Potchefstroomu v JAR, kde se mi podařilo získat stříbrnou medaili. A posledním závodem bylo výše zmiňované ME masters v bench-pressu ve Finsku, kde jsem získal zlatou medaili a titul mistra Evropy.

Do konce roku už nemám žádné mezinárodní závody v plánu. Chtěl bych se zúčastnit až v příštím roce jak soutěží v bench-pressu, tak v silovém trojboji, na úrovni jak republikové, tak ME a MS.


Foto:
EPF media team & Petr Slanička


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra