Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Mistrovství ČR strongmanů 2019 - reportáž a fotogalerie

11.965 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongmen's Games Aš 2019 (amatéři)
- reportáž
a fotogalerie
Kalendář soutěží strongman pro rok 2019

Teplé letní počasí z předchozího týdne bohužel ve středu 7. září vystřídaly teploty okolo 15 °C a celý den poprchávalo. Ani to však neodradilo závodníky, aby dorazili na poslední závod sezóny, a to na Mistrovství České republiky profesionálních strongmanů. Závod se uskutečnil v Podkrušnohoří v malém městečku Osek u Duchcova na severozápadě Čech a byl pořádán jedním ze závodníků Michalem Tichým, jeho kamarádem Josefem Peškou mladším a bývalým českým profi strongmanem Janem Šalatou. Moderátorem závodu byl Leoš Kubeš a hlavním rozhodčím pak zkušený Pavel Cháma. Celé klání probíhalo trošku netradičně na místním fotbalovém stadionu, kde mohli diváci bitvu sledovat v pohodlí z tribuny. V průběhu celého klání byl v provozu místní autobus předělaný na stánek s občerstvením, nabízející občerstvení v podobě vynikajících hamburgerů, hot-dogů, polévky a piva, což zajisté všichni ocenili.

Do Oseku nakonec dorazilo celkem 10 závodníků, mezi nimiž byli pozvaní i český powerlifter Jožka Grmolec, který v juniorech zapsal total 1000 kg, a všem dobře známý youtuber Honza Krasinský, přezdívaný Anabolic Horse, který se již poměrně dlouhou dobu aktivně věnuje silovým sportům. Pro Honzu bylo MČR v Oseku již třetím strongman závodem, takže už věděl, do čeho jde. Pro Jožku to ve strongmanech naopak byla naprostá premiéra. K radosti všech diváků dorazil i trojnásobný mistr České republiky, obrovský Čestmír Šíma, kterého jsme letos kvůli zdravotním problémům a otcovským povinnostem na závodech jinak moc vidět nemohli. Svoji letošní premiéru v České republice zde měl i domácí Michal Tichý, který se rozhodl dát v letošní sezóně přednost powerliftingu a momentálně se stejně jako Jožka Grmolec připravuje na mistrovství světa, které se uskuteční ve druhé polovině října a kde se pokusí zapsat co nejvyšší total. Představit by se zde měl i nejlepší český deadlifter Čestmír Šíma.

A teď už se pojďme podívat na samotnou bitvu. Na závodníky čekalo těchto šest disciplín:

  • výraz olympijské osy nad hlavu - na maximální zvednutou váhu
  • Deadlift - mrtvý tah s osou o hmotnosti 330 kg na maximální počet opakování za minutu
  • Farmer's Walk - přenášení železných kufrů o hmotnosti 155 kg na čas
  • Super Yoke - přenášení železné konstrukce (jařma) o hmotnosti 450 kg na čas
  • Carry Medley- přenášení 3 břemen na vzdálenost 20 m na čas
  • Tire Flip - převracení obří pneumatiky o hmotnosti 450 kg na čas

Výraz olympijské osy nad hlavu

Hned na úvod na závodníky čekala pro strongmany trošku netradiční, ale poměrně atraktivní disciplína v podobě výrazu olympijské osy nad hlavu na maximální zvednutou váhu. Pořadatelé na trávníku připravili pódium, na které umístili dva stojany. Úkolem závodníků pak bylo vzít osu ze stojanů a jakýmkoliv způsobem (push-press, push-jerk, výraz do nůžek, strict-press) ji dostat nad hlavu do propnutých rukou. Každý ze závodníků měl 3 pokusy, kdy si po úspěšně absolvovaném pokusu mohl nechat dvakrát navýšit váhu na ose s tím, že byla povolena jedna oprava. Nejnižší povolenou základní váhou bylo rovných 140 kg. Nejlépe se s disciplínou vypořádal domácí závodník Michal Tichý, který si jako základ zvolil rovnou 160 kg, a ty postupně dvakrát po deseti kilech navýšil až na konečnou váhu 180 kg, která se mu povedla úspěšně zapsat. Druhým v pořadí byl nováček v letošním ročníku České profesionální strongman ligy a zároveň nejlehčí ze závodníků Filip Urban. Ten si stejně jako Michal rovněž stanovil základ na 160 kg, který postupně navýšil na 170 kg a následně na 175 kg, jejichž úspěšným zdoláním vybojoval druhý nejvyšší počet bodů. Body za třetí místo si rozdělila dvojice závodníků Jožka Grmolec a Čestmír Šíma se shodným výkonem 165 kg.

Deadlift

Jako druhý čekal na závodníky mrtvý tah na klasické ose, na které bylo naloženo 330 kg. Tato disciplína se opět jela na připraveném pódiu. Bohužel se těsně před disciplínou lehce rozpršelo, a tak závodníky strašila nejen poměrně vysoká váha, ale i obava z mokré osy. Naštěstí byly povoleny trhačky, které v daném počasí využil i jejich odpůrce Čestmír Šíma, na kterém bylo vidět, že je motá na osu opravdu po dlouhé době, ne-li vůbec poprvé v životě, a navíc šel i s nimi střídavým úchopem, jako to chodí standardně na tréninku nebo na závodech. Po třech opakováních bylo vidět, že trhačky Česťu spíš obtěžují, proto po krátkém odpočinku mezi opakováními chytnul osu holýma rukama, jak je normálně zvyklý, a udělal ještě čtvrté opakování, po kterém poděkoval divákům a pódium opustil, i když mu ještě zbývalo cca 10 sekund z časového limitu. Česťovi 4 opakování nakonec stačila na třetí místo v disciplíně. O jedno opakování více dal domácí borec Michal Tichý, který tak vybojoval body za druhé místo. Nejvíc ze všech pak nasázel powerlifter Jožka Grmolec a se 6 platnými opakováními tak disciplínu vyhrál a získal nejvyšší počet bodů.

Farmer's Walk

Třetí disciplínou byla mezi strongmany a strongman fanoušky velmi dobře známá farmářská chůze neboli přenášení kufrů. Závodníky čekala dvacetimetrová rovinka, kterou museli ze železnými kufry o hmotnosti 155 kg zdolat v co nejkratším možném čase. Nejrychlejším závodníkem v této disciplíně byl Jarda Švejda, který s kufry doslova utíkal. Jeho vítězný čas byl 12,12 sekund. Asi o půl sekundy pomaleji dopravil kufry do cíle Michal Tichý, který tak podruhé za sebou získal body za druhé místo. Michalův výsledný čas činil 12,67 sekund. Body za třetí místo vybojoval další závodník, kterému se podařilo rovinku zdolat pod 13 sekund, a byl to Pavel Zadražil, který protnul finálovou lajnu jen o tři setiny pomaleji než předchozí závodník. Jeho čas byl tedy 12,70 sekund.

Super Yoke

Další v pořadí bylo opět přenášení břemene, tentokráte však na zádech v podobě železné konstrukce, zvané Super Yoke. Soutěžící měli stejně jako v předchozí disciplíně za úkol co nejrychleji zdolat dvacetimetrovou rovinku a dopravit do cíle konstrukci se závažím o celkové hmotnosti 450 kg. Jediným, komu se celou dráhu podařilo zdolat a položit yoke až v cíli na připravené gumy, byl Čestmír Šíma, který to zvládnul za 35,26 sekund. Druhou nejdelší dráhu ve stanoveném limitu jedné minuty zdolal Pavel Zadražil, kterému do cíle chyběly necelé tři metry. Jeho výsledná vzdálenost tak byla 17,09 metrů. Body za třetí místo vybojoval Michal Tichý, kterému se s yokem podařilo zdolat 15,59 metrů.

Carry Medley

V předposlední disciplíně na závodníky čekala "běhačka" s břemeny v podobě cca 100 kg vážící pneumatiky, 120 kg vážícího sudu a 110 kg vážícího pytle. Úkolem závodníků bylo postupně přenést břemena v uvedeném pořadí na vzdálenost 20 m, a to co možná nejrychleji. Vítězem této disciplíny byl Honza Krasinský, který přenesl všechna břemena v čase 42,90 sekund. Těsně za ním dosprintoval nejlehčí ze závodníků Filip Urban, kterému se podařilo dokončit disciplínu s časem 45,09 sekund. Třetím nejrychlejším byl v této disciplíně Pavel Zadražil, který s výsledným časem 47,46 sekund vybojoval další důležité body do celkového hodnocení. Špatně si v této disciplíně celkem překvapivě nepočínal ani nejtěžší ze závodníků Čestmír Šíma, který když však utíkal poslední rovinku s pytlem, těsně před cílem klopýtl a skočil i s pytlem šipku hlavou přímo do trávy a naopak tím cenné body do celkového pořadí ztratil.

Tire Flip

Jako poslední bylo na pořadu dne převracení obří pneumatiky o hmotnosti 450 kg. Soutěžící měli s pneumatikou udělat 4 otočky na jednu stranu a následně 4 otočky zpět. Dohromady tedy 8 otočení v co nejkratším čase. Nejrychlejším v poslední disciplíně byl Čestmír Šíma, který tam "nakopal" zmíněných 8 otoček v čase 46,01 sekund. Dalším ze tří závodníků, kterým se disciplínu podařilo kompletně dokončit, byl Michal Tichý, jehož výsledný čas činil 47,79 sekund. Třetím a posledním, který dokončil všech 8 otoček, byl Pavel Zadražil, který je známý tím, že mu otáčení pneumatik jde. Pavel zvládl 8 otočení s časem 48,74 sekund.

Po dokončení poslední disciplíny následovalo sečtení bodů a vyhlášení výsledků. Mistrem České republiky se pro letošní rok stal domácí závodník Michal Tichý. Titul vicemistra pak vybojoval Čestmír Šíma a třetí letos skončil Pavel Zadražil. Na čtvrtém místě se umístil nováček soutěže Filip Urban.

Závěrem bych rád poděkoval všem fanouškům, kteří se nenechali odradit a i přes ne úplně příznivé počasí dorazili závodníky povzbudit a vyhecovat k pořádným výkonům, a že jich nebylo málo. Dále patří velké poděkování pořadatelům, že si stejně jako loni dali tu práci, sehnali peníze a takovýto závod velice pěkně uspořádali. V neposlední řadě pak patří poděkování sponzorům a všem, kteří se na závodě jakkoliv podíleli, jelikož bez nich by závod nebylo možné uspořádat.


Mistrovství České republiky strongmanů 2019 - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Michal Tichý52,0
2.Čestmír Šíma46,5
3.Pavel Zadražil44,5
4.Filip Urban38,0
5.Josef Grmolec32,0
6.Jaroslav Švejda29,0
7.Jan Krasinský27,5
8.Matouš Fritsch21,0
9.David Štrombach15,5
10.Jiří Žaloudek9,0


Mistrovství České republiky strongmanů 2019 - fotogalerie

Za fotografie děkujeme Tomáši Procházkovi (@tomprochazka83).


Foto:
Tomáš Procházka


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie