Zásoby doplněny, akce pokračuje! Protein s postupným uvolňováním v exkluzivní akci! Více zde.

Strongman Praha 2019 - reportáž a fotografie

4.019 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 31. srpna 2019 se před pražským obchodním centrem Harfa uskutečnil závod strongmanů pod taktovkou pořadatele Mariho Zvrtka. Závod začal v 9 hodin dopoledne kategorií příchozích a s hodinovým zpožděním pokračoval přibližně od 16:30 závodem amatérů kategorie open. Závod to byl náročný z důvodu velkého počtu disciplín s časovým limitem a slunečné počasí s teplotami nad 30 stupňů tomu příliš nepřidaly.

Příchozí

Kategorie příchozích měla stejné disciplíny jako odpolední kategorie do 105 kg a ČSL, pouze s odlišnými váhami:

• Medley I (90 sekund): kláda 70 kg + kláda 80 kg + kláda 80 kg + kláda 70 kg + axle 80 kg + jednoručka 45 kg
  • Medley II (60 sekund): ohrada 200 kg + kufry 100 kg
  • Car Deadlift
  • Conan's Wheel 120 kg
  • Super Yoke 260 kg na 60 sekund stále dokola
  • Medley III (90 sekund): 2x pneumatika 330 kg + co největší počet vytažení 100kg Atlasova kamene na podstavec

Po Conanově kole byla z časových důvodů zrušena poslední disciplína a byla provedena eliminace, kdy na Super Yoke nastoupilo prvních 15 nejlepších závodníků. Celkově se na 1. místě v kategorii příchozích umístil Martin Zelenka, 2. místo bral Tomáš Kunc a 3. skončil Lukáš Štecker.

Amatéři open

Po dopolední části, přibližně tedy kolem půl páté hodiny odpolední, začal závod amatérů, ke kterému nastoupilo 12 závodníků. Společně s nimi soutěžili i 4 závodníci kategorie do 105 kg, kteří měli naprosto stejné disciplíny i váhy.

Medley I: klády + axle + jednoručka

Medley zahrnovalo čtyři klády o váze 110 kg, axle naložený na 110 kg a 65kg jednoručku v čase 90 sekund stále dokola. Nejlépe se s touto disciplínou popral Martin Sedláček, který se zvládl ve vymezeném čase dostat až k poslední části - jednoručce a následně přeběhnout opět na začátek a vytlačit ještě jednou kládu. Celé medley k jednoručce poté zvládli dokončit Zdeněk Vávra, Jaroslav Duroň, Lukáš Kadlec a Petr Pastýřík. Bylo vidět, že většina kluků bojovala s rozdílnými průměry klád a ne každému sedly, přesto ale bojovali, jak se dalo.

Medley II: ohrada + kufry

Tato disciplína pro závodníky obnášela odnést 280kg ohradu na vzdálenost 15 metrů, vrátit se zpět pro kufry a odnést je k ohradě, vzít ohradu a odnést ji a dokola a dokola. Opět běhavá disciplína, která by mohla být s těžší váhou, ale pouze na jednu trasu. Nejlépe si vedl Zdeněk Vávra, který zvládl ujít 34,3 metrů, a v závěsu za ním o pouhý jeden metr méně zapsal Martin Sedláček. Třetí místo s 33,3 metry bral Lukáš Kadlec. Umístění to byla našlapaná a těsná.

Car Deadlift

Car Deadlift je disciplína oblíbená a divácky velmi atraktivní, a tak bylo klukům do kufru naloženo dalších pár kilogramů, aby to neměli příliš jednoduché. Jak se na závodech občas stává, ani Car Deadlift se neobešel bez ztrhaných mozolů, utrhnuté trhačky, krve z nosu i menšího, trochu děsivého kolapsu závodníka, který se naštěstí po pár vteřinách zvedl s pomocí svých soupeřů - kamarádů ze země. Oním zmiňovaným závodníkem byl právě Jaroslav Duroň, který s 12 opakováními bral 1. místo společně s Petrem Pastýříkem. Druhé místo s 10 opakováními následně bral Tomáš Kolář.

Conan's Wheel

Conan's Wheel neboli Conanovo kolo je disciplína, která se doposud objevovala pouze na závodech profi strongmanů v Čáslavi, je tedy super, že měli jak příchozí, tak amatéři a kluci do 105 kg možnost tuto disciplínu zkusit. Na kolo bylo pořadateli naloženo 260 kg a úkolem závodníků bylo ujít co nejdelší trasu bez položení. To s přehledem zvládl Jaroslav Duroň, který ušel 90,5 metrů a nechal tak za sebou na druhém místě Zdeňka Vávru. Třetí skončil jako v předchozí disciplíně Tomáš Kolář.

Super Yoke

Na českých závodech oblíbený yoke dostali kluci naloženo na 360 kg a jejich úkolem bylo ujít co nejdelší trasu v časovém limitu 60 sekund. Nutno podotknout, že závodili s yokem vratkým, a z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud na tomto yoku odnese kdokoliv 360 kg, tak už je odnese na jakémkoliv jiném. Nejlépe si vedl Martin Sedláček a se svými 42,2 metry bral první místo. Za ním se umístil Zdeněk Vávra a třetí byl Zdeněk Mühlhauser.

Medley III: pneumatika + Atlasovy kameny

Už v průběhu Car Deadliftu bylo od pořadatelů nadhozeno, zdali nemají zrušit jednu disciplínu a ať si závodníci vyberou, která to bude. Conan's Wheel, nebo poslední medley. Nerozhodné rozhodování a menší hádky mezi závodníky nakonec vedly k tomu, že nebyla zrušena žádná disciplína a poslední medley začínalo přibližně ve 20 hodin večer. Posledním úkolem závodníků bylo dvakrát přetočit pneumatiku o váze 450 kg a pokračovat k Atlasovým kamenům o váze 100 kg, 110 kg, 120 kg, 130 kg, 140 kg a 150 kg. V této poslední disciplíně zvítězil Zdeněkhlhauser, na druhém děleném místě se umístili Tomáš Kolář, Jaroslav Duroň a Zdeněk Vávra.

Vítězem závodu Strongman Praha 2019 se stal Zdeněk Vávra. Na druhém místě se umístil Jaroslav Duroň a třetí místo vybojoval Zdeněk Mühlhauser.

Co říci na konec. Počasí závodníkům přálo možná až příliš, přeci jenom závodit ve více jak 30 stupních není příliš příjemné. Diváků se bohužel nesešlo mnoho, rozhodně ne tolik, kolik by si urputnost a bojovnost kluků zasloužila. Za zvážení pro příští ročník by stálo nedělat všechny disciplíny na časový limit, aby závodníci běhali tam a zpět, spíše vsadit na těžší váhy. Jsou to strongmani.