Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Čerstvý mistr Evropy do 105 kg Jiří Tkadlčík zve na závody v Přerově

10.809 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Fanoušci silových sportů mohou jásat, v České republice proběhne další velký závod strongmanů střední váhy, tentokrát s názvem European Ultimate Strongman Championship U105 2019! Závod strongmanů střední váhy se uskuteční v neděli 11. srpna od 14 hodin v přerovském parku Michalov pod organizací Strongman Czech U105, která má za sebou úspěšnou loňskou premiéru na moravské půdě, a sice World Championship, ale i letošní obdobu světového poháru, kterou hostil přímo Pivovar Litovel v červnu tohoto roku.

Spolumajitelem asociace Strongman Czech U105 je nejznámější český strongman a patron kategorie do 105 kg Jiří Tkadlčík: "Jsem strašně rád, že máme možnost díky světové asociaci Ultimate Strongman opět uspořádat závod podobné velikosti, a přestože jsme promýšleli různé varianty, i letos jsem se rozhodl pro moje rodné město Přerov, ve kterém mám spolu s Olomouckým krajem velkou podporu," říká třicetiletý mistr světa, který vloni jako strongman právě v rodném Přerově získal titul nejsilnějšího muže světa střední váhy.

12 závodníků z celé Evropy se tedy už tuto neděli utká o titul nejsilnějšího Evropana, byť je pořadatelsky letos závod náročnější: "Původně jsem měl rozjednáno až 15 závodníků, bohužel sezóna letos je velmi dlouhá a v kalendáři se vyrojilo velmi mnoho závodů, takže nemohou přijet všichni, které jsme oslovili. Z původního seznamu nejlepších 25 strongmanů Evropy (do 105 kg) mi rovnou odmítlo téměř 10 lidí. Pro zranění, pro velkou obtížnost a podobně," říká Tkadlčík, a dodává: "I tak to ale bude bitva! Za Českou republiku se představíme 4, dalších 8 závodníků přiletí z Ukrajiny, Ruska, Rakouska, Finska, Švédska, Anglie a dalších strongman velmocí. Nebude to lehké!"

O tom svědčí také výběr disciplín, které jsou letos opět mimořádně komplexní a prověří dokonale siláky ve všech aspektech:

  • Super Yoke (410 kg, 15 m), zpět odnést 130kg sandbag a vyložit na stůl (1,2 m)
  • Dumbbell - jednoručka na maximum (start na 90 kg)
  • Deadlift Medley (300 kg axle bar, 320 kg Texas bar, 340 kg elephant bar)
  • Super Medley (130kg Atlas vyložit na 1,2m stůl, 135kg kufry na 15 m, 145kg Husafell na 15 m, 1x deadlift 285 kg, 1x Log Lift 135 kg)
  • Viking Press (160 kg v kotoučích, počet opakování za minutu)

Závod odstartuje ve 14 hodin během s 410kg jařmem (Super Yoke) na 15 m, kdy závodník cestou zpět odnese 130kg sandbag a vyloží ho v co nejkratším čase na stůl vysoký 120 cm. Druhá disciplína pak naopak zaujme spíše příznivce maximální síly. Závodník bude mít za úkol jednou rukou dostat nad hlavu jednoručku o co nejvyšší váze. Startovní váha je 90 kg, postupně se bude přikládat na 100, 110, 115 a 122 kg, dokud nezůstane poslední úspěšný závodník.

"122 kg je zároveň českým "all-time" rekordem napříč váhovými kategoriemi a já doufám, že ho tu pokořím!" vysvětluje Tkadlčík. "V Brně na exhibici Překonání gravitace mi chyběla jen drobná fixace ruky, abych rekord získal, tak snad si ho vezmu nyní, o 14 dní později."

Tahovou sílu pak prověří deadliftová kombinace tří činek - tlusté axle osy o váze 300 kg, klasické osy s 320 kg a dlouhé elephant osy s 340 kg, což je na závod střední váhy nebývale těžká kombinace, kterou musí závodníci zvládnout v co nejkratším čase.

Opravdový oříšek však přijde až jako předposlední disciplína. Super Medley, jak napovídá název, je kombinace několika prvků, které na téměř závěr závodu prověří fyzickou zdatnost i sílu závodníků. Ti budou muset nejprve vyložit na 120 cm vysoký stůl betonovou kouli (Atlas) o váze 130 kg, dále běžet 15 m se dvěma kufry, z nichž bude mít každý 135 kg, zpět pak ponesou tzv. Husafell neboli náhrobní kámen o váze 145 kg. Tím ale medley nekončí. Na řadu přijde ještě deadlift o váze 285 kg a 135kg Log Lift (dřevěná kláda nad hlavu), oboje na jedno opakování.

Třešničkou na dortu bude poslední Viking Press - disciplína zaměřená na ramena, kdy bude na 20kg konstrukci naloženo 160 kg v kotoučích a závodník bude mít za úkol udělat co největší počet opakování za minutu.

"Nejvíce se těším na Super Medley, prověří totiž vše. Kdyby byl povrch parku k disciplínám příznivější, dal bych ještě k pozvedu 600kg pneumatiku a třeba tahání kamionu, bohužel oboje se do prostoru nevejde, i tak to ale bude neskutečná disciplína!" slibuje Tkadlčík.

Ten ví o náročnosti disciplín i celé sezóny své. Jen 7 dní před touto událostí si doslova "odskočil" z tréninku na mistrovství Evropy jiné asociace (Official Strongman), kde vyhrál titul mistra Evropy strongmanů do 105 kg pro letošní rok a naznačil tak skvělou formu: "10. července mi přišla od Dava Warena, organizátora Official Strongman, pozvánka na "Evropu" bez kvalifikace, prý k narozeninám. No, tak jsem poděkoval a letěl, přece to nenechám propadnout," směje se strongman a dodává: "Já jsem koketoval s myšlenkou vyhrát letos ty Evropy dvě, ve dvou asociacích, protože mi to přišlo jako skvělá výzva a chtěl jsem zase vidět staré známé tváře."

Evropské hry, ve kterých Tkadlčík bodoval, proběhly v neděli 4. srpna v anglickém Rotherhamu za účasti několika profi hvězd strongman sportu, z nichž nejznámější je držitel titulu nejsilnější muž světa a světového rekordu v deadliftu 500 kg Eddie Hall. "To mě samozřejmě nesmírně motivovalo, ukázat se před Eddiem, protože on je skutečná legenda. Myslím, že i díky němu jsem vydržel bojovat do poslední sekundy a dokázal tak zvrátit druhé místo, které mě provázelo nejen v závodě, ale vlastně už od World Cupu v Kazachstánu," naráží na získanou stříbrnou medaili ze světového poháru Tkadlčík.

Na otázku, zdali je tedy polovina splněna, odpovídá jasně: "Přesně tak! První titul mistra Evropy jsem získal, nyní chci 11. srpna v Přerově dobýt i asociaci Ultimate Strongman a dokázat, že v Evropě letos ve své asociaci kraluji!"

Facebookovou událost naleznete zde. Závod bude probíhat pod širým nebem, vstupné je zdarma. Součástí akce budou atrakce pro děti i bohatý výběr občerstvení.


Jiří Tkadlčík - Log Lift na ME do 105 kg s Eddiem Hallem jako rozhodčím
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie