Reklama:

Mistrovství Evropy smíšených dvojic 2019 - reportáž

4.277 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Poslední červencovou sobotu si dali na Štrbském plese sraz ty nejsilnější páry Evropy. Ve sportovním areálu se v průběhu devátého ročníku Štrbské sportovní smrště konalo mistrovství Evropy smíšených dvojic. Titul mistrů Evropy obhajovali silák Piros a silačka Vašková.

Na start se postavilo celkem šest týmů. Českou republiku reprezentovali Pavla Marková a Tomáš Sikora, z Ukrajiny přijeli Anna Kashperska a Konstantin Ilyin, běloruskou vlajku nesli Anna Romanavskana a Volodymyr Cyfra, z Rumunska do Vysokých Tater zavítala nejsilnější evropská žena Adriana Gemaneu, kterou doprovázel Ramon Kasagranda. Domácí barvy hájili Jana Vašková s Františkem Pirosem a Natália Kopčanová s Ivanem Hryhorovským. Podobně nabitou startovní listinu diváci nemají možnost vidět příliš často a rozhodně se bylo na co těšit.

Akci moderoval Robo Kreana, na platnost pokusů dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga. Poté, co pan Sýkora, starosta obce Štrba, závod zahájil, boj o evropský titul odstartoval první disciplínou. Při ní strongmani tahali kamion a jejich partnerky jim pomáhaly tlačením. Plný bodový zisk si připsal tým z Běloruska, který splnil disciplínu před Ukrajinou i obhájci ze Slovenska.

V druhém testu měli borci minutu na zdvih 135kg klády a silačky za stejný časový limit zdvihali 70kg nápravu. Nejvyšší součet platných pokusů určil vítěze. Tím se stalo duo Vašková - Piros (17 opakování) před Ukrajinou (14 opakování) a Rumunskem (10 opakování). Impozantní byl hlavně výkon rumunské závodnice, která bez problémů předvedla deset zdvihů a vypadala, že by zvládla i mnohem těžší metu.

Podobný systém následoval i ve třetí zkoušce, kde závodníci předváděli mrtvé tahy s automobilem na speciální konstrukci. Stejný cvik čekal i na závodnice, které musely pokořit 170 kg na tlusté ose. Již podruhé se z vítězství v disciplíně radovali obhájci titulu ze Slovenska a začali tak dohánět v úvodu ztracené body. Za nimi skončil ukrajinský tým a třetí místo získala tentokrát dvojice Kopčanová - Hryhorovskyy. Právě mladá Natália Kopčanová absolvovala na Štrbském plese svou první strongman soutěž, na jejích výkonech to však nebylo znát. Když nabere více zkušeností, bude moct pomýšlet na velmi pěkné výsledky.

Předposlední disciplínou bylo přehazování betonové koule. Borci přehazovali 150kg a silačky 80kg kouli. Po zhlédnutí této disciplíny diváci usoudili, že ženy na Štrbském plese by se ten den jistě zvládly poprat s mnohem těžší metou! Další první místo si připsala do celkového hodnocení dvojice Piros - Vašková, přičemž právě Janka se postarala o plný bodový zisk, jelikož Feriho trápily silné křeče. Jeho parťačka musela řádně zabrat a vymáčknout ze sebe 15 opakování, což v součtu společných výkonů stačilo na první místo v předposlední zkoušce.

Závěr patřil netradiční kombinaci, při které rozhodovala rychlost. Silačky měly za úkol nejdříve odnést 60kg pytel a siláci zdvihnout 65kg jednoručku. Poté závodnice přenášely druhý 60kg pytel a ručička časomíry se zastavila v okamžiku, kdy strongmani zdvihli druhou 65kg jednoručku. I v této "běhací" disciplíně bralo nejvíce bodů duo Vašková - Piros. Čtyři zlaté a jedno bronzové místo zajistily obhájcům titulu to, že konkurenci nechali za sebou a z těžkého boje si po roce odnesli opět zlato.

Vicemistry Evropy se stali Anna Kashperska a Konstantin Ilyin z Ukrajiny. Bronz ze Štrbského plesa putoval do Rumunska. Neuvěřitelně silná Adriana Gemaneu společně s partnerem Ramonem si tedy taktéž po náročném závodě odváželi ze Slovenska cenný kov.

Děkujeme všem partnerům, kteří pomohli závod připravit, a každému, kdo se podílel na hladkém průběhu celé akce, po níž následovalo hudební vystoupení stálice slovenské hudební scény Paľa Drapáka. Dík patří hlavně starostovi obce Štrba, panu Sýkorovi, a hlavnímu organizátorovi celé Štrbské sportovní smrště, panu Mackovi. Věříme, že siláci své výkony v Tatrách předvedou i za rok.

Mistrovství Evropy smíšených dvojic 2019 - výsledky
pořadíjménozemě bodové hodnocení
1.František Piros a Jana Vašková Slovensko 28
2.Konstantin Ilyin a Anna Kashperska Ukrajina 25
3.Ramon Kasagranda a Adriana Gemaneu Rumunsko 17
4.Volodymyr Cyfra a Anna Romanavskana Bělorusko 14
5.Ivan Hryhorovskyy a Natália Kopčanová Slovensko 11
6.Tomáš Sikora a Pavla Marková Česká republika 10Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra