Reklama:

Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters 2019 - reportáž a rozhovor

4.639 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

ME v silovém trojboji
masters 2019
- výsledky

Ve dnech 3. - 7. července se v rumunském Sibiu konalo Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters. Z České republiky startovalo pět závodníků, doprovázel je tým pomocníků a v roli trenéra Martin Prokop. Mezinárodní rozhodčí jsem jela doplnit já, Petra Švadlenková.

Již ve středu v noci začala cesta osobním autem na místo závodu, cesta trvala zhruba dvanáct hodin. Jako první závodil v pátek v kategorii masters II do 66 kg Karel Ruso, který opět stahoval několik kilogramů tělesné váhy. Ve dřepu se mu velice dařilo, zvedl 217,5 kg a získal za něj malou zlatou medaili. V bench-pressu zvedl 87,5 kg a na mrtvý tah rovných 200 kg, za který získal malé stříbro. Celkem nazvedal 505 kg, což stačilo na krásné druhé místo.

Zbývající závodníci startovali v masters I. V sobotu nastoupil v kategorii do 93 kg Václav Patočka a v kategorii do 105 kg Robert Černovský. Václav Patočka byl adeptem na medailové pozice, ale na tomto šampionátu mu štěstí tolik nepřálo. Získal alespoň zlato v dřepu, kde pokořil činku o hmotnosti 305 kg. V celkovém pořadí skončil na čtvrtém místě o 5 kg. Pro Roberta Černovského byla tato soutěž první mezinárodní zkouškou. Celkem dokázal nazvedat 662,5 kg. Dle jeho slov byl spokojen, a to zejména s výkonem 265 kg ve dřepu. Poslední pokus ve dřepu 275 kg nebyl uznán, údajně pro malou hloubku.

Poslední den soutěže, v neděli, nastoupila ta největší zvířata kategorie masters I, a to nad 120 kg. Zde jsme měli dva zástupce, Jana Pince a Jaroslava Šoukala. V konkurenci sedmi závodníků bojovali o malé medaile i o cenné velké medaile za celkový součet. Ve dřepu neměl přemožitele Jaroslav, zvedl 365 kg. V bench-pressu druhým pokusem zvedl 310 kg a v mrtvém tahu 295 kg. V bench-pressu a mrtvém tahu šel pouze dva pokusy a vše mu stačilo na malé zlaté medaile a pochopitelně získal i velkou zlatou medaili. Do posledního dne šampionátu musela čekat Česká republika na zvuk své hymny. Ale na stupních vítězů nestál jen Jaroslav, Jan Pinc také nezahálel a zvedl 320 kg na dřepu, třetím pokusem získal 285 kg na bench-press a zatáhl 282,5 kg. Tím získal malou stříbrnou medaili za bench-press a malou bronzovou za tah. Celkově získal druhé místo.

Po ukončení soutěže část české výpravy vyjela poznávat krásy Rumunska na hrady do Karpat. Úspěšnost českých reprezentantů byla opět velmi slušná a utužili jsme vztahy s rumunskou federací, která připravila velice kvalitní závody ve velké hale Transilvania.

Pro rozhovor jsem si vybrala Jaroslava Šoukala, českého reprezentanta nad 120 kg, vítěze své kategorie.

Jaroslav Šoukal

Jak ses připravoval na tuto soutěž?

Příprava na závod v Rumunsku trvala jen pár týdnů po mém návratu ze soutěže v Japonsku, kde jsem absolvoval tři závodní starty, a pak náročnou cestu zpět do rodné vlasti. Po návratu jsem se ještě týden aklimatizoval a pak jsem začal s přípravou na Rumunsko. Upravil jsem svou tělesnou váhu, shodil jsem 7 kg a začal trénovat v dresech. Věnoval jsem tréninku v dresech jen dvě soboty a pak už jsme odjeli autem na zmiňovanou soutěž do rumunského Sibiu. Váhy v tréninku jsem ladil podle nominačních výkonů soupeřů, bral jsem soutěž v Rumunsku jako jednu z lehčích, tak jsem podle toho upravil přípravu.

Nedá se přehlédnout, jak velmi obětavě ti pomáhá na závodech tvoje žena. Jak dlouho je ti oporou na závodech a jezdí s tebou všude?

Moje manželka Pavlína je důležitou součástí mého závodního týmu, do kterého patří ještě trenér František Horník. Jezdíme po všech zahraničních soutěžích společně. Jsme sehraná trojice a každý má svoje dané úkoly. Jelikož spolu jezdíme už mnoho let, je naše souhra vypilovaná k dokonalosti a díky tomu můžu předvádět rekordní závodní pokusy. Máme silový trojboj všichni rádi a podřizujeme tomu vše. Za moje úspěšné závodní starty a vytvořené rekordy vděčím svojí manželce Pavlíně a trenéru Františkovi.

Jsi spokojený s jednotlivými disciplínami?

Můj původní plán na soutěž byl předvést od každé disciplíny jen jeden závodní pokus, ale na místě jsem musel situaci přehodnotit, protože konkurence a výkonnost přihlášených závodníků byla vyšší než v nominaci na tuto soutěž. Před zahájením samotné soutěže, kdy jsem zjistil základní pokusy mých soupeřů, jsem musel přehodnotit taktiku a podle toho zvolit závodní pokusy. U dřepu jsem zakládal na váze 325 kg, které jsem zvládnul všemi třemi platnými hlasy, původně to mel byt můj jediný soutěžní pokus, ale závod se vyvíjel jinak. Musel jsem nastoupit i na druhý pokus na dřepu na váze 345 kg, posléze jsem zjistil, že ani druhý pokus nezaručí mé vítězství a musel jsem nastoupit na třetí pokus o váze 365 kg, který mi již zaručil zlatou medaili z dané disciplíny. U bench-pressu jsem měl v plánu taky jen jeden závodní pokus. Zakládal jsem na váze 310 kg, jenže můj soutěžní pokus nebyl kvůli technické chybě uznán, a proto jsem musel nastoupit i na druhý pokus na stejné váze 310 kg. Tento pokus byl již platný všemi třemi hlasy a zaručil mi již druhou zlatou medaili v soutěži. U mrtvého tahu jsem měl v plánu nastoupit také jen na jeden pokus, ale vývoj soutěže rozhodl jinak. Zakládal jsem na váze 265 kg, které jsem zvládl bez problémů, a tímto pokusem jsem si zajistil celkové vítězství v trojboji a třetí zlatou medaili v soutěži. Musel jsem ale nastoupit i na druhý pokus na váze 295 kg a tímto pokusem jsem zaútočil na čtvrtou zlatou medaili v disciplíně mrtvý tah. Druhý pokus jsem také úspěšné zvládl všemi třemi hlasy, ale v momentě mého platného pokusu mi tento pokus nezaručoval zlatou medaili v této disciplíně, protože moji soupeři zvyšovali váhy na své následné pokusy, a tudíž jsem nahlásil na třetí pokus váhu 300 kg. Ale po zjištění, že na zlatou medaili útočí můj reprezentační kolega Jan Pinc, rozhodl jsem se na třetí pokus nenastoupit a dát možnost zisku zlaté medaile v mrtvém tahu mému kamarádovi Janu Pincovi. Ten na svůj třetí pokus, při kterém by získal platným pokusem zlatou medaili, nastoupil, ale danou váhu nezvedl, tak jsem získal svým druhým pokusem na váze 295 kg svoji čtvrtou zlatou medaili. Závěrem k disciplínám bych rád podotknul, že všechny získané čtyři zlaté medaile bych rád věnoval památce manželky mého trenéra paní Martě Horníkové.

Stihl ses podívat na nějaké pamětihodnosti v Rumunsku?

Do Rumunska jsem dorazil tři dny před soutěží, abych se aklimatizoval a měl čas poznat místní prostředí. V tomto čase jsem navštívil s mým týmem ve městě Sibiu různé pamětihodnosti. Jednou z nich byl místní skanzen, kde jsme viděli historii původních obyvatel města Sibiu, a jak žili. Při další návštěvě jsme navštívili kostel ortodoxní církve, kde nás provedl samotný farář této církve. Velmi se nám líbila krajina a příroda v okolí města Sibiu i město samotné.

Jaké tě čekají další závody?

Další soutěž, které se zúčastním, je srpnové Mistrovství Evropy v RAW bench-pressu v Lucembursku ve městě Hamm, na které se momentálně připravuji ve svém tréninkovém kempu v chorvatském Trogiru. Další soutěže naplánuji až po zmíněné soutěži v Hammu. Záleží, jak se budu cítit. Závěrem bych ti chtěl poděkovat za oslovení k rozhovoru, moc si toho vážím.


Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters 2019 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 55 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra