Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

World Team Ultimate Strongman Championship U105 2019 - reportáž

8.221 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Dva dny po námi avizovaném mistrovství světa jednotlivců v kategorii strongmanů do 105 kg, o kterém jsme psali zde a kde nejznámější český strongman Jiří Tkadlčík překonal výkonem 406 kg na deadlift světový rekord dané kategorie, proběhla na Ukrajině ještě další velká událost.

V neděli, tedy po jednodenní pauze, stanulo celkem 5 strongman týmů stejné váhové kategorie (do 105 kg) z celého světa na startovním poli World Team Ultimate Strongman Championship U105, tedy na týmovém MS. Mezi borci z Kanady, Litvy, Chile a samozřejmě Ukrajiny nechyběla ani česká vlajka a naši reprezentanti Petr Pastýřík, Miroslav Kahánek, kapitán Jiří Tkadlčík a netradičně také Australan Tyson Morrissy, který se rozhodl pomoci našim klukům v soutěži z důvodu chybějícího čtvrtého člena Jana Gruszky.

Týmové MS je pro ukrajinské zástupce vždy o trošku větší událostí než závod jednotlivců, a tak se není čemu divit, že byli perfektně připraveni. Ukrajinský prezident asociace Ultimate Strongman poskládal závod z těchto disciplín:

  • Super Medley I. (axle 110 kg, jednoručka 80 kg, dvojitý log 230 kg, sud 100 kg, trojitý log 300 kg, jednoručka 110 kg, log 140 kg, jednoručka 120 kg - časový limit 150 vteřin)
  • Super Medley II. (Atlas 160 kg přes laťku, Atlas 140 kg na rameno, mrtvý tah 270 kg, axle dřep 260 kg - na počet opakování za 1 minutu)
  • Giant Dumbbell (90 kg na počet opakování za 3 minuty)
  • Super Medley III. (Super Yoke 360 kg, kufry 2x 140 kg, ohrada 300 kg - vše na 20 m, pneumatika 360 kg - 4 opakování)
  • Farmer's Walk (2x 140 kg na 20 m - každý závodník)

Jakkoliv se zdá závod nepřehledný, podstata byla velmi jednoduchá. Kromě jednoručky se na všech disciplínách předvedli všichni závodníci týmu, pouze na 3. disciplíně se v časovém limitu mohli střídat pouze 3 závodníci.

Závod odstartoval zmíněným Super Medley I., které nedokončili závodníci z Chile, Kanady ani z Litvy, českému týmu se to však téměř povedlo. Přemístění a výraz axle osy si vzal jako první na paškál Jiří Tkadlčík, který se vůbec nezdržoval a osu šel téměř ze země rovnou nad hlavu. Pokračoval Míra Kahánek, který sice závodí teprve 2 roky, za sebou už má ale dvě mistrovství světa a několik dalších soutěží. Podobné disciplíny mu velmi jdou, takže nebylo překvapením, že mu jednoručka nedělala sebemenší problém. Dvojitý Log Lift překonali s malými problémy kvůli špatnému načasování Petr Pastýřík a Tyson Morrissy, sud pak čekal opět na tlakaře Kahánka. Trojitý Log Lift, kdy se k dvojici Morrissy a Pastýřík přidal také Tkadlčík, pak naopak zvládli nejrychleji ze všech týmů, a na řadu přišla jednoručka. Jak říká sám kapitán týmu, v rozcvičovně s ní měl problémy: "Jednoručka 110 kg pro mě doma nepředstavuje výzvu, často ji předvádím i na exhibicích, ale jsem na ni samozřejmě určitým způsobem zvyklý. Ukrajinská jednoručka je 2x tak velká a zafixovat ji v rameni chce trénink. V rozcvičovně jsem ji zvedl až napočtvrté, ale tím jsem uklidnil hlavu a věděl, že to půjde..."

Jeho slova pak potvrdil také závodní výkon, kdy jednoručku zdolal jako nic a mohl tak "pustit" Morrissyho na single Log Lift. Ani ten pro tým nebyl překážkou, což se bohužel nedalo říci o poslední jednoručce o váze brutálních 120 kg. Taková jednoručka například v ČR nikdy na závodech nebyla, nepočítáme-li překonání českého rekordu v open (121 kg), natož v medley, a pro závodníky do 105 kg je to opravdu velká váha. Nakonec toto monstrum zdolal pouze domácí tým Ukrajiny.


Super Medley I.


I přes problémy s poslední částí medley však Česko získalo cenné rozjezdové body a do závodu vstoupilo jako druhý nejlepší tým. Brzy se přistoupilo k disciplíně číslo dvě, kdy si každý ze závodníků týmu vybral jedno stanoviště a s daným vybavením musel udělat za minutu co nejvíce opakování. Ta se poté sečetla všem členům týmu, cílem týmu tedy samozřejmě bylo udělat dohromady co nejvíce platných opakování.

Atlasův kámen 160 kg přes laťku si vybral Petr Pastýřík, bohužel se mu stejně jako předešlým závodníkům nepodařilo Atlas zvednout a Petr tak zapsal nula opakování. Nutno říci, že tento Atlas nakonec pokořil opět pouze závodník Ukrajiny. Naopak Atlasův kámen 140 kg na rameno nedělal větší potíže Tysonovi Morrissymu, který nasekal hned 8 opakování, z toho 7 platných. A není se čemu divit, tento 27letý Australan zvedl ve své kategorii oficiálně Atlas o váze 220 kg a tato disciplína patří mezi jeho oblíbené. Deadlift (270 kg) si vzal na starost kdo jiný než trojnásobný mistr světa v této disciplíně Jiří Tkadlčík. I přesto, že byla v průběhu závodu upravena pravidla a byl dodatečně povolen dres, který Tkadlčík nevzal na závodiště s sebou, dokázal udělat suverénně nejvíce opakování ze všech závodníků klání. Za minutu totiž nasekal hned 14 opakování s touto pěknou váhou a výrazně tak dostal tým do vedení. Kahánek pak na axle dřepu s 260 kg přidal hned 10 opakování a ČR si tím pádem odnesla 31 celkových opakování.


Super Medley II.


Na jednoručku nastupovalo Česko s pěkným náskokem před třetí Litvou, avšak Ukrajina začala bodově výrazněji utíkat s první příčkou. To se ale mohlo změnit na třetí disciplíně, kdy se Tkadlčík, Kahánek a Pastýřík vystřídali za 3 minuty na jednoručce o váze 90 kg a společně postupně udělali hned 18 opakování. Trocha smůly je nakonec dělila od vítězství nad Ukrajinou, která udělala o pouhé 1 opakování navíc a ještě tak posunula své vedení.


Giant Dumbbell


Předposlední disciplína, běžecké medley, už byla pořádné drama. Disciplínu si závodníci rozvrhli následovně - Tkadlčík odběhl s yokem, předal štafetu Kahánkovi s kufry, 140 kg s nepříjemným madlem bylo ale bohužel na rodáka z Kopřivnice příliš a disciplínu tak musel odběhnout opět Tkadlčík. Ten poté předal štafetu Morrissymu, který odběhl s ohradou, Petru Pastýříkovi ale už bohužel nezbývalo moc časového limitu, a tak udělal s pneumatikou pouze polovinu opakování, tedy dvě.

I když Litva lepším výkonem (o jedno opakování na gumě navíc) stáhla lehce bodový náskok Čechů, Kanada překvapila svou rychlostí a dokončením disciplíny v časovém limitu a bodově tak přeskočila právě zmíněné Litevce. Naprosto totéž pak Kanada zopakovala i na poslední disciplíně, kdy jako jediná dokončila opět nošení kufrů a celkově tak vzala bronzovou příčku.


Super Medley III.


Nepředbíhejme ale. Na poslední disciplínu nastupoval český tým z 2. pozice s dostatečným bodovým náskokem, avšak také s odhodláním disciplínu dokončit co nejlépe. Vystřídat se měli všichni čtyři členové týmu, kdy měl každý za úkol odnést kufry o váze 140 kg na vzdálenost 20 m a předat štafetu dalšímu. To se podařilo jak Tkadlčíkovi, tak Morrissymu, na Pastýříka však byla váha příliš a po unaveném úchopu z jednoručky musel předat štafetu zpět Tkadlčíkovi. Ten nakonec kufry odnesl s jedním položením i další rovinu za bouřlivé podpory diváků i Tysona, který ho doprovázel. Ten si pak po neúspěšném odnesení kufrů Mírou Kahánkem měl taktéž rovinku zopakovat, nezbyl však již žádný časový limit.

I tak Češi dokončili disciplínu jako druzí nejlepší, porazila je pouze již zmíněná a celkově bronzová Kanada. Ukrajina pak na disciplínu z důvodu velkého bodového náskoku vůbec nenastoupila.


Farmer's Walk


I přes drobnější ztráty tak čtveřice Tkadlčík, Kahánek, Pastýřík, Morrissy vybojovala pro české barvy historicky první stříbrnou medaili v týmech a po náročném prodlouženém víkendu odjíždí spokojeně: "Popravdě jsem za tohle stříbro na nás strašně pyšnej, protože když si vzpomenu, že 2 roky zpátky jsme s 90 kg udělali pár opakování a letos už jsme s 18 opáčky téměř dorovnali Ukrajinu, chybělo 1 opakování, je to pro mě neuvěřitelný posun. 90kg jednoručka je až na pár výjimek strop i pro open kluky u nás a "moji" stopětkaři tam toho nasekali takovej počet. To je prostě sen," říká Jiří Tkadlčík a dodává: "Letošní Ukrajinu hodnotím kladně, stříbro v týmech, úspěch na deadliftovém šampionátu, všichni odjíždíme nezraněni, mise splněna!"

Dalším závodem, na který se můžete těšit, je European Ultimate Strongman Championship U105 2019 a hostí ho 11. srpna v neděli opět rodná půda Tkadlčíka - Přerov. Pozvánku na akci Vám přineseme již brzy! Facebookovou událost najdete zde.

World Team Ultimate Strongman Championship U105 2019 - výsledky
pořadízemě bodové hodnocení
1. Ukrajina 20,0
2.Česká republika 18,0
3. Kanada 14,5
4. Lotyšsko 13,5
5. Chile 8,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra