Pohár Strongman Czech U105 #2 (Jihlava) 2019 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Zeus Battle of Jihlava 2019
- fotogalerie
- reportáž z crossfitové části závodu
Minulou sobotu 8. června se v Jihlavě uskutečnilo druhé kolo Poháru Strongman Czech U105, po závodě v Plzni (Hulk Gym) s výrazně těžším závažím, avšak s pěknou konkurencí. Akce byla jedinečná ve svém pojetí - strongman byl totiž pouze jedna ze dvou částí závodního dne. Po třech disciplínách měli siláci pauzu a na řadu přišla crossfitová část, která zajistila nejen trochu odpočinku našim klukům, ale i pěknou diváckou podporu celé akce a příjemné zpestření.

Strongman část pro Strongman Czech U105 organizoval Ludvík Lang, ostřílený závodník do 105 kg, který momentálně hojí zranění, a proto se rozhodl alespoň závod uspořádat, když už nemohl předvést svou sílu: "Udělat strongman závod v Jihlavě byl takový můj sen už od té doby, co jsem tomu sportu propadl. Strongman se pro mě stal životním stylem a letos přišla možnost tento sen zrealizovat, tak jsem neváhal a šel do toho," říká Ludvík a zároveň objasňuje náročnost organizace takové akce: "Celou strongman část jsem měl na starosti já, takže jsem kooperoval se svým týmem lidí, současně jsem musel spolupracovat s Mírou Skálou, který měl na starosti svoji část závodu, CrossFit. Pro oba to byl první velký závod, který jsme organizovali. Zvolili jsme pečlivou předsoutěžní přípravu a vyplatilo se, v den závodu vše šlapalo tak, jak mělo. Pro skloubení dvou sportovních klání jsme museli pečlivě naplánovat časový harmonogram. Oba dva máme bohaté zkušenosti jako závodníci a to se promítlo do plánování, už jsme totiž věděli, co se musí připravit a čemu se chceme vyhnout."

Na strongman place se tentokrát sešlo 11 závodníků, kteří se utkali v 5 disciplínách, tak jak tomu bývá na většině závodů:

• Log Lift na maximum (last man standing)
  • Car Deadlift na počet opakování za minutu
  • Super Yoke - 420 kg na 15 m
  • Car Pull - 15 m
  • Stone Press na počet opakování za minutu

Váhy byly nastavené podle pravidel asociace U105 tak, aby zapadaly, tak jako celý koncept asociace, do mezinárodních pravidel a úrovně zahraničních závodníků, i přesto se však našla velká řada závodníků, kteří nejenže zvedli či unesli vše, co unést měli, jejich výsledky navíc nebyly vůbec špatné!

Hned na první disciplíně Miroslav Kahánek z Kopřivnice (účastník World Grand Prix v Litovli) zvedl 140 kg na Log Lift, čímž se nejenže dostal do vedení, ale zvedl 34 kg ke své hmotnosti, a to už je pěkný výkon! Hned za ním se o body dělili s výkonem 130 kg David "Drakobijec" s Petrem Pastýříkem z Mostu, který jen těsně nezvedl 140 kg, první příčka mu tak unikla.

Největším překvapením byl příjezd spoluzakladatele asociace a patrona strongmanů do 105 kg v ČR Jirky Tkadlčíka, který přijel kluky podpořit a předvést výkony mimo závod. A Jirka rozhodně nelenil a hned na první disciplíně si nechal na Log Lift naložit 150 kg, které vytlačil striktně a bez "použití" nohou, za což sklidil velký aplaus. "Kluky dorazil podpořit i Jiří Tkadlčík, což je nakoplo a motivovalo a mě jako organizátora velice potěšilo," říká Ludvík Lang.

Ale zpět k závodníkům, o kterých byl závod samozřejmě v první řadě! I druhá disciplína nesla nádech překvapení a lehké nejistoty, na řadu totiž přišel Car Deadlift, u kterého je, jak znalci vědí, velice těžké odhadnout váhu a upravit ji tak, aby nebyl pozved příliš lehký, nebo naopak příliš těžký. To se organizátorům vcelku povedlo, avšak opakování padalo možná více, než by se některým líbilo.

S 13 opakováními vyhrál slovenský závodník žijící v Praze Rado Hnatič, který všechny velmi překvapil, a jediní, kteří mu s 10 opakováními dokázali dýchat na záda, byli opět Pastýřík s "Drakobijcem". O jedno opakování méně pak zvládl Jaroslav Svoboda, který si podle svých slov na závod jen odskočil, nakonec však podával skvělé výkony: "Jel jsem si závod užít a ani jsem nepomýšlel na dobré umístění, a už vůbec ne po první disciplíně, kde jsem u 120 kg záhadně omdlel. Asi jsem se nestihl pořádně dopít a dojíst po odvodnění. Nechtěl jsem to ale vzdát a na dalších disciplínách jsem proto předvedl své maximum, abych dohnal co nejvíce bodů. Můj oblíbený Car Deadlift s trap bar úchopem vypadal těžce, ale podařilo se mi dát 9 opakování, což patřilo mezi 4 nejlepší," říká Jarda.

Třetí disciplína už pořadím poměrně zamávala. Super Yoke o váze 420 kg na 15 m, který je mimochodem k vidění ve světě na takových závodech, jako je ME strongmanů do 105 kg, a je tedy opravdu poměrně vysoko nastavený, se nejlépe povedl s časem 23 vteřin Davidu "Drakobijci", který se tím dostal do celkového vedení a sebral cenné body. Jen o sekundu horší byl Míra Kahánek, kterému tím naopak body utíkaly, hned za ním pak skončil opět Rado Hnatič a konečně Jan Šťastný, vítěz soutěže Strongman Plzeň. Ten sám říká, že motivaci k závodění opravdu nemusel hledat: "Motivace byla ohromná. Po vítězství v prvních závodech v lize, které mě mimochodem překvapilo úplně nejvíc, jsem si sám sobě dal brouka do hlavy, je možné vyhrát ligu?" ptá se Honza sám sebe a my mu stejně jako ostatním závodníkům držíme palce, aby se mu zadařilo.

A pokud se mu zadaří alespoň tak jako na předposlední disciplíně, bude to skvělé! Jediný, kdo Honzu dokázal poradit v přitahování auta, byl Jarda Svoboda, který s časem 16 vteřin "přejel" celé závodní pole, naštěstí obrazně řečeno. Honza pak skončil s 18 vteřinami druhý, o kousek horší čas měl David "Drakobijec", který bral třetí příčku. Že hmotnost nerozhoduje, nám pak dokázal i čtvrtý Pavel Hachle, jeden z nejlehčích účastníků závodu.

Poslední disciplína, Stone Press, dala zabrat i posledním svalovým vláknům v těle. I tak ale padalo za minutu mnoho opakování, kdy nejvíce zvládl Míra Kahánek a se 14 kousky opravdu doslova utekl ostatním. Jarda Svoboda zabojoval, a jak sám říká, 9 opakování mu stačilo na 2. místo: "Zdvih kamene ze země nad hlavu byl opět spíše o rychlosti, ale také o dobré technice a dýchání. Nevím jak, ale podařilo se mi porazit pár skvělých tlakařů a s 9 opakováními jsem urval 2. místo." Honza Šťastný si pak potvrdil "bednu" díky 8 "pressům" kamene.

Závod dokonale prověřil nejen sílu závodníků, ale i jejich komplexnost. Výsledky totiž hovoří za vše. Není důležité vyhrát disciplínu, důležité je být na všem na špičce a "umět vše". Byť tedy David "Drakobijec" vyhrál pouze jednu disciplínu z pěti, díky všestrannosti a minimu chyb utekl zbytku bodově "o parník" a jakožto jeden z nejlehčích závodníků bral zlatou medaili! Hned za ním skončil Honza Šťastný, který sebral cenné body právě do Poháru, na který si letos brousí zuby, třetí místo pak patřilo Jardovi Svobodovi, který původně neměl v plánu závodit, avšak nakonec se vyplatilo.

Tabulka bodování nám prozradí, že závod to byl nejen těžký, ale i velmi vyrovnaný. A jak je s výsledky spokojen Ludvík? "Z kluků mě nikdo vyloženě nepřekvapil, ale to je tím, že je znám a sleduji jejich výkony na sociálních sítích, takže mám tak nějak přehled o jejich výkonech. Vítězství vybojoval David Žemlička, který si ho zasloužil a přál jsem mu to, výkony, jaké předvádí s jeho váhou, jsou parádní. No a spolupráce s CrossFitem? Dopadla velice dobře, navzájem jsme si vyplnili hluchá místa, která na soutěžích vznikají, takže se furt něco dělo, což byl plus hlavně pro diváky."

Za asociaci Strongman Czech U105 všem závodníkům gratulujeme k výkonům a organizátorům velmi děkujeme za skvělý závod, jehož průběh mohli fanoušci U105 sledovat na našem Instagramu, kde běžel on-line.

Dalším závodem Poháru je Strongman Chodovar v sobotu 22. června v Chodové Plané a poté mezinárodní závod World Grand Prix U105, Memoriál Gustava Frištenského, v neděli 23. června v Pivovaru Litovel.