Reklama:

Čeští strongmani změřili síly s Maďary, Poláky i Slováky

2.795 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Ondřej Havránek] Já (Ondřej Havránek) a Filip Urban jsme dostali možnost závodit 17. května 2019 v Maďarsku. Jednalo se o závod dvojic Visegrádské čtyřky. Toto jsme pojali jako možnost si spolu "zatrénovat" v týmu před nadcházející sezónou, což se nám nakonec velice líbilo, protože Maďaři mají závody vždy poskládané zajímavě a organizačně skvěle zajištěné.

Ve čtvrtek tedy dorazil Filip za mnou do Ostravy, kde jsme ještě dali takový lehčí trénink na zpevnění. Trénink byl opravdu lehký, jeli jsme pouze mrtvoly do 280 kg, striktní tlaky do 120 kg a nějaké doplňky. Po tréninku jsme vyrazili do McDonald's na nějaké jídlo. Následně jsme ještě s pomocníkem a fotografem Sebastiánem Benešem vyrazili na cca šestihodinovou cestu do maďarského Sátoraljaújhely. Po cestě jsme samozřejmě pořád jedli, jelikož závod byl open. Já jsem snad vážil tak 120 kg a Filip 110 kg. K večeru jsme dorazili do pěkného hotelu, kde pro nás byla připravena večeře ve stylu "sežer, co můžeš". Následně jsme se prošli do místního obchodu, kde jsme si ještě nakoupil pozdní večeři, zahráli biliard, dali dvě pivka a šli spát.

Ráno jsme se teprve dozvěděli, že závod je až v 5 hodin odpoledne. Takže jsme využili situace a místního sportovního centra, kde jsme se nechali vyvézt lanovkou na místní kopeček. Nahoře byla "zip-line", kterou jsem já konkrétně zkoušel s nejistotou, jelikož jsem překročil váhový limit. Filip to radši vzdal a utekl hledat svůj ztracený mobil. Následně jsme všichni vyzkoušeli ještě bobovou dráhu, kluci vyzkoušeli místní hotelový bazének a pak už jsme jen odpočívali.

Ve 4 hodiny jsme se vypravili do místního parku, kde již vše bylo nachystáno. Proběhlo nějaké zahájení v maďarštině, kterému jsme samozřejmě vůbec nerozuměli. Pak mi Filip udělal pěknou ostudu, když při vyhlašování mého jména (kdy se mělo nastupovat už na první disciplínu) před celým publikem gestikuloval, že vytvářím hodnoty v toi-toice. Při mém výstupu z WC na mě všichni koukali a smáli se, ale prevence je důležitá.

Začínali jsme tedy Atlasovými kameny. Přehazovalo se přes hrazdu a na výběr byl 140kg, nebo 170kg Atlas. Rozhodčího dělal László Fekete, který se účastnil i WSM. Ten byl celkem zaskočený, když jsem řekl, že my dva nejmenší chceme 170kg Atlas. Po tom, co se zeptal třikrát, jestli opravdu chceme ten větší, nám ho nakulil a pískl start. První opáčko mi samozřejmě vyklouzlo, jelikož ten Atlas nikdo nevyčistil. Následovalo lehkých 7 opakování. Bohužel zrovna když jsem se ptal rozhodčího na čas, Filip hodil Atlas trošku nešikovně a hrazdu posunul. Než jsem se stačil do hrazdy zapřít, Atlas spadl a my touto chybou z obou stran přišli o 1 opáčko. Maďaři nás přeskočili právě o 1 opakování a my tak skončili na 2. místě.

Následoval Tire Flip, 3 otočky s "lehčí" pneumatikou a 3 s neskutečnou mrchou, která byla těžší, nízká a bez vzorku. S lehčí pneu samozřejmě nebyl problém, ale s hladkou nízkou gumou se mi povedlo udělat pouze 1 opakování, což nám zajistilo zase 2. místo v disciplíně, jelikož Poláci ani Slováci pneu nepřetočili. Domácí Miklos Fekete svou gumu samozřejmě otočil 3x.

Následovalo medley - přenášení 100kg bloku, 130kg kufrů, 200kg Duck Walk a 400kg Super Yoke. Zde bylo vše na 15 metrů. Disciplíny jsme si rozdělili dle silnějších a slabších stránek, takže já šel blok a Duck Walk a Filip kufry a Super Yoke. Vcelku bez problému jsme vše odnesli, bohužel hrál roli čas, kdy Maďaři měli snad 42 sekund, Poláci 44 sekund a my 46 sekund, takže 3. místo.

Následovala snad nejhorší disciplína (jelikož jsme byli nejlehčí), a to tahání 400kg saní na 30 metrů. Zde jsme měli velké obavy, že ztratíme body. Opak byl pravdou, zkusil jsem zatáhnout a šlo to kupodivu hodně lehce. V momentě, kdy mi začaly tuhnout nohy a ztrácel jsem rychlost, naskočil Filip a saně dotáhl do cíle. Bohužel jsme prohráli snad o 1 sekundu proti Maďarům, což bylo trošku sporné, jelikož Miklos se v cíli vyvrátil a všichni viděli, že jeden roh saní je ještě 10 cm před čarou. S Filipem jsme usoudili, že protestovat proti domácím závodníkům nemá smysl, a šli jsme dál.

Poslední disciplinou byly schody síly. Pro nás silově bez problémů, jediný problém byla výška, jelikož oba máme cca 180 cm. Závaží bylo vysoké a schody taky nebyly zrovna nejmenší. V pohodě jsme vyházeli 200, 220 a 240 kg. Mně se podařil ještě jeden schod s 270 kg, jelikož na zemi jsem byl schopný jít dál od schodu a přehoupnout ho přes kolena. Schody byly tak úzké, že na nich už to bohužel nešlo udělat, a chybělo nám par centimetrů výšky. Tady jsme obsadili 3. místo za Maďary a Poláky.

Celkově jsme tedy skončili na 2. místě. První bylo Maďarsko, třetí Polsko a kvůli smůle na schodech síly Slovensko až 4. místo. Náš cíl, co jsme si dali, jsme splnili. Každopádně vše bylo super od ubytováni až po okolní krajinu. Závody byly skvěle uspořádané, bez nějakých prodlev nebo komplikací. Tady není co vytknout. Pak už následovala společná večeře, rozloučení s pořadateli a závodníky a ráno jsme po snídani skočili do auta a jeli do Ostravy.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra