Reklama:

Jana Kaas získala titul absolutní mistryně Evropy i 4 světové rekordy

6.009 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

[Text: Tomáš Kaas] Jana Kaas z českého národního týmu FČST (Federace českého silového trojboje) odcestovala na ME v doprovodu svého manžela a trenéra v jedné osobě, osminásobného mistra ČR v silovém trojboji Tomáše Kaase, již v sobotu 18. května, aby po dlouhé cestě stihla svaly dostatečně zregenerovat v tamních termálních lázních. Při odjezdu z ČR ukazovala váha tělesnou hmotnost rovných 92 kg, tudíž do plánované kategorie žen do 90 kg open musela Jana ještě minimálně dvě kila stáhnout. To se bez problémů díky odvodnění organismu povedlo a domažlická závodnice tak na nedělním vážení navážila 88,7 kg. Kategorie equip přišla na řadu hned v pondělí 20. května, a jak je v silovém trojboji zvykem, jako první šel na řadu dřep, poté bench-press a jako poslední mrtvý tah.

Dřep Jana otevřela lehkým pokusem na 220 kilech, druhým zvládla 240 kg v novém světovém rekordu, aby vše završila třetím pokusem, na který trenér nahlásil rovných 250 kg, tedy čtvrt tuny, což mohlo znamenat další posunutí "svěťáku". Ze světových rekordů 240 a 250 kg se Jana radovala již na loňském mistrovství Evropy ve francouzském Nancy, kde si domažlická silačka bohužel při druhé disciplině (bench-pressu) nešťastně zlomila ruku, a tak světové rekordy kvůli nedokončení trojboje nemohly být zapsány. Zde v Maďarsku musela na třetí pokus s 250 kg kvůli výpadku předchozího závodníka nastoupit předčasně s nedostatečnou časovou rezervou a 250 kg se kvůli ztrátě rovnováhy při nabrání činky zapsat nepovedlo. V bench-pressu potvrdila své kvality a v prvním pokusu zvedla 90 kg, ve druhém 100 kg a ve třetím rovných 110 kg, stále s rezervou. 110 kg znamenalo opět nový světový rekord. Zde nutno podotknout, že kvůli loňské zlomenině ruky si Jana stále netroufá do dresu, a proto benčovala RAW.

Třetí, poslední disciplína, mrtvý tah, je královskou disciplinou domažlické trojbojařky, a tak nebylo pochyb, že i zde se bude pokoušet posunout hranici světového rekordu. V samotném mrtvém tahu již Jana světové rekordy překonala dvakrát na konci loňského roku, poprvé na Mistrovství ČR v mrtvém tahu 11. listopadu, kde se jí povedlo pozvednout 240 kg, podruhé na mezinárodní soutěži International Winter Cup 1. prosince, kde světový rekord navýšila na 245 kg. Při závodění pouze v jedné disciplíně je však mnohem snazší zvednout v mrtvém tahu velkou váhu, protože v trojboji je závodník již dost znavený po předchozích dvou disciplínách. Proto jsou také světové rekordy v mrtvém tahu v celém trojboji většinou mnohem nižší. Jana však předvedla svoji sílu i v závěrečné zkoušce výkonnosti a po snadných 210 kg v prvním pokusu předvedla 230 kg druhým a třetím zopakovala 240 kg z loňska. Zapsala tak nový světový rekord i zde. Celkový součet 590 kg je taktéž novým světovým rekordem žen do 90 kg a zároveň absolutně nejvyšším ženským výkonem české trojbojařky v historii tohoto sportu u nás.

Tento výkon vynesl domažlické rekordmance nejen absolutní vítězství v kategorii žen, ale i titul Champion of Champions Europe neboli v přepočtu na body titul absolutně nejlepšího závodníka celého mistrovství napříč všemi kategoriemi, muže nevyjímaje.

Teď už Janu čeká krátký odpočinek, protože odpočinku si kvůli loňské zlomenině ruky užila až až, a poté již započne plná příprava na říjnové mistrovství světa, které se letos koná na starém kontinentě, konkrétně na Slovensku. Je to tak velká příležitost střetnout se s absolutní světovou špičkou relativně blízko, protože pro příklad MS v roce 2020 proběhne až na druhém konci světa, v Kanadě. Cílem je jako první česká závodnice prolomit hranici 600 kg v trojboji.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra