Reklama:

Strongman Čáslav 2019 - reportáž a fotogalerie

10.247 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2019

V sobotu 18. května 2019 se konal jubilejní 20. ročník čáslavského strongmana, dnes již tradiční soutěže, které se účastnilo plno zahraničních hvězd i domácí profesionální strongmanská špička. Soutěž pořádal jako obvykle profesionál Jirka Žaloudek, a to pod hlavičkou České národní federace strongman, a závody byly druhým závodem České profesionální strongman ligy a zároveň součástí Středoevropského poháru strongmanů. Soutěž pískal všem známý Pavel Cháma a moderoval výřečný Leoš Kubeš. Oproti závodům v Aši o týden dříve, kde celý závod propršel a závodníci se museli poprat s nepříjemně nízkými teplotami, v Čáslavi svítilo sluníčko a bylo téměř léto, takže jediné, s čím se závodníci museli poprat, bylo 6 náročných disciplín. Bohužel, jak se v závodu ukázalo, tak nejen s tím, ale nepředbíhejme.

Pro závodníky byly připraveny tyto disciplíny:

  • Truck Pull - 11 t s protilanem
  • Viking Press - 200 kg
  • Farmer's Walk - 150 kg na 2x 15 m
  • Super Yoke - 400 kg na 20 m
  • Hercules Hold - 2 auta na nakloněné plošině
  • Conan Wheel - 400 kg

Truck Pull

Tahání kamionu s protilanem, divácky velmi atraktivní disciplína, která prověří celé tělo závodníka. Kamion se tahal na náměstí vydlážděném žulovými kostkami, o to to měli závodníci těžší, nicméně se s touto disciplínou popasovali všichni a všichni kamion dotáhli do konce v časovém limitu jedné minuty, rozhodoval tedy nejrychlejší čas. Nejrychleji proťal cílovou pásku Ukrajinec Volodymyr Cyfra, který zde v Čáslavi již vyhrál a pravidelně se objevuje na příčkách nejvyšších. Následovaný byl Rafalem Kobylarzem, který bral druhé místo, a třetí pozici obsadil domácí závodník přímo z Čáslavi Pavel Zadražil.

Viking Press

Velmi zajímavá disciplína, která poslední dobou získává na popularitě a začíná se objevovat na hodně závodech. Viking Press je ale velmi náročný z pohledu technického provedení daného opakování, závodník si může pomoci nohama, nicméně nesmí konstrukci takzvaně podskočit. Náročné je to pro rozhodčího, aby skutečně uznal jen pokusy, které uznané být mají, a zároveň i pro závodníky, aby zbytečně neplýtvali síly na neplatné pokusy. V Čáslavi byl Viking Press naložený na 200 kg, tedy stejně jako v Aši, a disciplína byla s limitem jedné minuty nebo do prvního položení. A v tomto případě se Viking stal pověstným podpalovačem emocí, diskuzí a nespokojenosti závodníků. Co se stalo? Jednalo se o souhru okolností a roli sehrála pěkně provedená konstrukce Vikingu se špatnou podkládací konstrukcí, která nereflektovala výšku závodníků. Když přišel na řadu polský obr, 199 cm měřící Rafal Kobylarz, zřejmě špatně našlápl nebo nečekal takovou páku, ale hned při pokusu nasoukat se pod konstrukci a vstát Vikinga položil. Rozhodčí Pavel Cháma ihned hlásil nulu a byl velmi nekompromisní, nicméně pořadatel Jiří Žaloudek, který je známý svou pozitivní energií a, řekl bych, dobrosrdečností, chtěl Rafalovi dát šanci. I přes protest rozhodčího do celé situace Jirka zatáhl diváky a ti si vyžádali další pokus polského závodníka. Stalo se a Rafal dostal další šanci. Té se chopil, jeho následných 12 opakování ho zařadilo na 3. místo v disciplíně a vlastně ho tento pokus vrátil do boje o medaile. První místo v této disciplíně bral famózní tlakař Konstantin Ilyin se 14 opakováními a druhé místo český borec Zdeněk Teplárek se 13 opakováními. Zdeněk opravdu udělal 13x 200 kg nad hlavu a bez podskočení, neuvěřitelný výkon, Zdeno…

Farmer's Walk

Po emočně vypjatém Viking Pressu se situace trochu uklidnila a závodníci se soustředili na chůzi s kufry. Tentokrát pořadatelé nepoužili nejhezčí kufry v České republice, ty známé zelené s mapou ČR. Ony totiž mají pouze 135 kg a jsou dnes již lehké. Navíc byla tato disciplína párová, a tak proti sobě nastoupili vždy dva borci. V každé ruce nakonec nesli rovných 150 kg na 2x 15 metrů. Diváci tak mohli sledovat krásné a napínavé souboje. Nejrychleji do cíle doběhl Rafal Kobylarz, druhý Volodymyr Cyfra a třetí Pavel Zadražil.

Super Yoke

Další párová disciplína, a to Super Yoke, opět se nešlo s původní konstrukcí z Čáslavi, které závodníci přezdívají "vibrátor". Dvě úplně stejné konstrukce na Super Yoke byly naloženy na 400 kg, lichý počet závodníků byl vhodně doplněn dobrovolníkem z řad diváků, samozřejmě měl tento divák naloženo zlomek toho, co závodník. I tak vhodně vyřešená divácká disciplína. Většina závodníků donesla Super Yoke do cíle, nejrychleji opět mohutný Rafal Kobylarz, druhý Konstantin Ilyin a třetí Volodymyr Cyfra.

Hercules Hold

Zde se jedná o známou čáslavskou disciplínu, kdy strongman drží na řetězech dvě auta, z nichž je jedno na nakloněné plošině. Letošní disciplínu bych spíše nazval disciplínou druhých pokusů. Při této disciplíně se opět a tentokrát naplno rozhořel zažehnutý plamen emocí a nespokojenosti. Tentokrát se to ovšem doslova zvrhlo v davovou věc. Opět bych rád vysvětlil… Nakloněná plošina je vcelku strmá a auto navíc nebylo pro každého závodníka na úplně stejné pozici. Stalo se, že Pierru Motalovi z Francie vyklouzlo jedno madlo téměř okamžitě po odbrzdění auta. Jestli to bylo nedostatečným napnutím řetězů, nakloněnou plošinou, nebo nedostatečným úchopem, to nemohu soudit, byť jsem stál přímo před Pierrem, nicméně po výkonech lačný dav diváků opět volal po opakování. Pierre si tedy mohl disciplínu zopakovat, a to i přes velký protest rozhodčího Pavla Chámy. Pak toho ovšem využili ostatní závodníci, dobrá třetina startovního pole tedy měla dva pokusy a rovnou říkám, že ne všichni. Proto se znovu velmi rozhořela vřava nespokojenosti a tentokrát v plné síle, protože mezi závodníky s více pokusy byl i Rafal Kobylarz, a jelikož Rafal do Čáslavi jezdí pravidelně, tak se nedá říci, že by měl být zaskočen provedením disciplíny. Naopak z minulých ročníků vím, že zrovna tato disciplína mu moc nešla, ale je to můj subjektivní názor. V této tolik diskutabilní disciplíně, která nejvíce asi uškodila Marimu Zvrtkovi, který se pral na jediný pokus a nakonec byl překonán druhými pokusy většiny závodníků, zvítězil Patrik Przybyla, následovaný Ivanem Hryhorovskyym a Jiřím Dejmalem.

Conan Wheel

400 kg vážící Conanovo kolo, opět známá čáslavská disciplína. Zde již téměř rezignovaný Pavel Cháma dopředu avizoval, že druhé pokusy prostě nezná, a to hlavně proto, aby si soutěž zachovala alespoň nějaké regule. Na této disciplíně bych hlavně rád vyzdvihl jednoho z nejlehčích a nejmenších závodníků v poli, a to Martina Netušila. Martin závodí velmi úspěšně mezi amatéry, letošního ročníku v Čáslavi se zúčastnil, aby nabral zkušenosti a zkusil si zazávodit s profíky. Když se postavil pod Conanovo kolo, zvedl ho, velmi těžce udělal první dva kroky a vypadalo to, že je zátěž nad jeho síly, ale oproti očekávání se doslova rozběhl a dokončil jeden a čtvrt kola, famózní výkon, Martine. Martin tímto výkonem pokořil třetinu startovního pole, fakt super. Nejdále s kolem ušel (dvě a půl otočky) Patrik Przybyla, druhý se dvěma otočkami Zdeněk Teplárek a třetí skončil Rafal Kobylarz.

Co se na závodech stalo, je těžké komentovat, jednalo se o dav diváků lačný po výkonech a dobrosrdečnost Jirky Žaloudka, který z pohledu pořadatele chtěl dát závodníkům šanci na opakování disciplíny a divákům jejich vyžadované výkony. Bohužel se tímto sledem událostí spustilo to, co nikdo vlastně nechtěl. Ublížilo se tím některým borcům, kteří své pokusy neopakovali, nakonec vyhrál závodník, který měl více možností než ostatní. Tím samozřejmě nechci nikoho očernit, ale Jirka Žaloudek zmiňoval několikrát heslo barona de Coubertina "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se", a proto si myslím, že mělo zůstat pouze u prvních pokusů. I přes veškerou profesionalitu, sílu i úspěchy závodníků šlo o chybu a chyby se na soutěžích stávají. Po závodu samotném jsem se snažil prohodit pár slov a znát názory všech zúčastněných stran. Každý byl z nějakého důvodu rozhozený a já jen doufám, že rozpory mezi českými strongmany z dob nedávno minulých jsou pryč, a doufám, že se nerozhoří nové. Je sice fakt, že ne úplně všichni zde měli stejné podmínky, na druhou stranu chápu i ty, kteří další pokus vyžadovali. Když měl jeden, proč ne oni? Bohužel zcela nevinně je v tom i rozhodčí, protože s původně dobrým úmyslem byl obejit.

Sám jsem dlouho přemýšlel, jak tento článek napsat, záměrně se nechci stavět ani na jednu stranu a chci být objektivní, z pohledu diváka byl závod výborný, plný výkonů, jen s drobným zpožděním, dá se říci, že co diváci požadovali, tak dostali. Z pohledu pořadatele byl závod dobře připravený, jen prostě došlo k pochybení s původně dobrým záměrem. Sám Jirka Žaloudek mi situaci popisoval, že závodníci nemohli zcela vědět, jaká disciplína je, a že za jeho závodní kariéru se setkal s podobnými věcmi, kdy ho jako závodníka mrzelo nebo štvalo, že neměl šanci ukázat, co umí… Na druhou stranu se stalo, co se stalo, a doufejme, že všechny strany se z toho poučí. Byla by škoda se zbytečně stresovat nebo napadat lidi okolo. Myslím, že všichni tento sport děláme v dobré víře a pro pobavení diváků a že je skutečně lepší se zúčastnit bez nutnosti vítězit za každou cenu…


Strongman Čáslav 2019 - výsledky

Truck Pull Viking Press Farmer's Walk
jméno výsledek body pořadí výsledek body pořadí výsledek body pořadí
1. Rafal Kobylarz 20,08 14 2 12 13,0 3 23,28 15,0 1
2. Volodymyr Cyfra 19,00 15 1 7 7,0 9 20,60 14,0 2
3. Jiří Dejmal 23,08 9 7 9 11,0 4 37,79 10,0 6
4. Jaroslav Švejda 22,17 12 4 8 8,5 7 33,10 11,0 5
5. Zdeněk Teplárek 22,60 11 5 13 14,0 2 31,33 12,0 4
6. Pavel Zadražil 21,92 13 3 9 11,0 4 29,98 13,0 3
7. Patrik Przybyla 25,80 5 11 9 11,0 4 23,05 m 5,0 11
8. Konstantin Ilyin 23,28 8 8 14 15,0 1 20,13 m 3,0 13
9. Ivan Hryhorovskyy 22,90 10 6 0 0 14 55,44 7,0 9
10. Pierre Motal 23,38 7 9 2 3,0 13 24,45 m 6,0 10
11. Zdeněk Vávra 29,32 2 14 5 6,0 10 44,24 8,0 8
12. Jiří Žaloudek 30,59 1 15 3 4,0 12 43,68 9,0 7
13. Matouš Fritsch 28,57 3 13 8 8,5 7 21,47 m 4,0 12
14. Martin Netušil 28,34 4 12 0 0 14 15,00 m 1,5 14
15. Mari Zvrtek 25,24 6 10 4 5,0 11 15,00 m 1,5 14

Super Yoke Hercules Hold Conan Wheel
jméno výsledek body pořadí výsledek body pořadí výsledek body pořadí celkem
1. Rafal Kobylarz 10,11 15 1 25,84 12 4 540,17 13 3 82,0
2. Volodymyr Cyfra 12,76 13 3 24,94 11 5 405,37 8 8 68,0
3. Jiří Dejmal 15,66 10 6 29,99 13 3 540,00 12 4 65,0
4. Jaroslav Švejda 12,90 12 4 16,10 7 9 450,37 11 5 61,5
5. Zdeněk Teplárek 18,39 7 9 12,82 3 13 540,18 14 2 61,0
6. Pavel Zadražil 18,16 8 8 21,42 8 8 90,40 3 13 56,0
7. Patrik Przybyla 44,06 4 12 42,32 15 1 855,00 15 1 55,0
8. Konstantin Ilyin 12,28 14 2 4,05 1 15 450,03 9 7 50,0
9. Ivan Hryhorovskyy 20,24 6 10 41,13 14 2 225,00 5 11 42,0
10. Pierre Motal 18,04 9 7 15,28 6 10 450,05 10 6 41,0
11. Zdeněk Vávra 31,16 5 11 24,58 10 6 405,15 7 9 38,0
12. Jiří Žaloudek 14,52 11 5 14,42 4 12 180,27 4 12 33,0
13. Matouš Fritsch 47,19 3 13 14,82 5 11 45,17 1 15 24,5
14. Martin netušil 5,57 m 15 1 23,52 9 7 360,30 6 10 21,5
15. Mari Zvrtek 8,28 m 2 14 10,82 2 14 45,18 2 14 18,5


Strongman Čáslav 2019 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.05.19:25Ailton32 - Nebojte paní P nebylo to myšleno nijak zle vůči vám jen se..
23.05.19:59PajuuusF - Děkuju!
22.05.19:12Tomandlik - *neměly
22.05.17:15Tomandlik - Napíšu také svůj názor. Na závodech jsem byl jako jeden z ..
21.05.22:25Blaster - Uplny suhlas....
21.05.18:04Ailton32 - Hmm dovolím si napsat svůj názor na věc. Ačkoliv sem na zá..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra