Reklama:

Slovenský pohár silných mužů #1 (Prešov) 2019 - reportáž

3.343 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Mistrovství Slovenska silných mužů 2019
- reportáž
Mistrovství Slovenska silných mužů do 90
a do 105 kg 2019
- reportáž
[Text: Pavol Guga] Jubilejní 20. sezóna Slovenské asociace silných mužů začala letos mistrovstvím Slovenska ve zdvihu klády, mistrovstvím Slovenska do 90 a do 105 kg a následně jsme měli možnost poznat nejsilnějšího Slováka, kterým se stal pro rok 2019 František Piros. V Den vítězství nad fašismem, 8. května, odstartovala i sezóna amatérských závodů.

Soutěže Slovenského poháru silných mužů již několik let tradičně začínají prvním závodem v Prešově. Nebylo tomu jinak ani letos při zahájení již 13. ročníku a na start závodu, který zaštítila primátorka města Andrea Turčanová, se postavilo celkem 14 siláků. Na regulérnost pěti soutěžních disciplín dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga a moderování se ujal viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

Úvod však patřil jiné slavnostní události. Po skvělém výsledku Ľuba Grigláka v Šahách, kde dokázal porazit profesionální závodníky jako Zlatner, Štefaňák či Rekenei a obsadit tak druhé místo, zasedal výkonný výbor. Ten rozhodl, že Ľubomíra Grigláka zařadí mezi profesionální závodníky, a tak mu před startem závodu Milan Gabrhel a Pavol Guga odevzdali dekret a pogratulovala mu i čtvrtá nejsilnější žena světa Jana Vašková. Poté mohl závod začít.

Sedmdesátikilová jednoručka pořádně potrápila a zahřála všechny přítomné borce. Pětice strongmanů nezvládla ani jedno opakování. Nejvíc, tedy 7 zdvihů, předvedl Arnold Ferencz před Davidem Tóthem (6 zdvihů) a dvojicí Zelezka a Kollár (5 zdvihů). Právě Patrik Zelezka se v dobrém světle ukázal na mistrovství Slovenska do 105 kg a nezalekl se ani otevřeného závodu bez rozdílu vah, kterým Slovenský pohár silných mužů je. Na úvod si tak připsal slušný výkon.

Ve druhém testu opět dostala zabrat ramena slovenských siláků. Nešťastně se v tomto kole zranil Ledeczky a ze závodu musel odstoupit. Pět borců opět nezvládlo dostat přibližně 120kg soukolí nad hlavu a o prvenství se dělil Zelezka s Tóthem, když oba zvedli nápravu 4x. Tři platné pokusy stačily na druhé místo pro Ferencze, Supáka, Hanáka, Kollára a třetí se dvěma zdvihy skončil Ferjanc.

Mrtvé tahy s osobním automobilem od generálního partnera HS Plus Prešov byly třetí disciplínou v pořadí. S touto metou, pro kterou byl do kufru auta přidán ještě 50kg kotouč, si neporadilo kvarteto strongmanů. Šest tahů Denise Hanáka stačilo v tomto kole na prvenství, pět jich zvládnul Kollár a skončil za ním. Třetí místo si dělil Zelezka se Supákem, kteří automobil zdvihli 4x.

Předposlední zkouškou bylo nošení Super Yoku o váze 230 kg na rukou, což jsme na slovenských závodech mohli vidět poprvé. Rychlé nohy a sílu předvedl Hanák, připsal si tak již podruhé plný bodový zisk a prodral se do čela celkového hodnocení. Za ním skončil Ferencz, třetí Supák.

Závěr patřil opět jařmu, ne však na rukou, ale již tradičně na zádech. Váhu 330 kg museli závodníci přenést na vzdálenost 15 metrů. V této disciplíně je dominantní Peter Supák, kterému se jeho silnou stránku podařilo potvrdit prvním místem. Za ním skončil Ferencz, třetí Hanák.

Po sečtení bodů se z vítězství úvodního kola Slovenského poháru silných mužů radoval Denis Hanák. Předvedl vyrovnaný výkon a dvě vítězné disciplíny mu zabezpečily zlatou medaili a pohár pro vítěze. Za ním s minimální bodovou ztrátou skončil Arnold Ferencz. Ten přišel o nejvíce bodů při mrtvých tazích s automobilem a musel se spokojit s druhým místem. Bronz si z Prešova odnesl Peter Supák. Donedávna byl závodníkem váhové kategorie do 105 kg, nyní však bude nastupovat převážně v open a tento výsledek ho jistě motivoval do dalších závodů.

Velmi rádi jsme na soutěži v Prešově poznali nové tváře mezi slovenskými strongmany jako Alexe Ledeczkého, Sabolcze Borose nebo Michala Golenovského, kterého trénuje profesionál Peter Rekenei, či Tomáše Ďuriše, kterého trénuje taktéž profesionální závodník Zlatner. Přišli i známí siláci jako Peter Očovay nebo Peter Supák. Pevně věříme, že se v takto vysokém počtu a skvělé náladě budou slovenští strongmani setkávat v průběhu celého roku.

Děkujeme zejména městu Prešov za poskytnuté podmínky pro organizaci těchto závodů, generálnímu partnerovi HS Plus Prešov, který zabezpečil automobil na disciplínu, a hlavně všem chlapcům, kteří předvedli opravdu skvělé výkony. Doufáme, že se společně setkáme i na druhém kole Slovenského poháru silných mužů, které se uskuteční už 1. června v Púchově. Přejeme závodníkům hodně síly!

Slovenský pohár silných mužů #1 (Prešov) 2019 - výsledky
pořadíjménobody
1.Denis Hanák60,5
2.Arnold Ferencz58,0
3.Peter Supák55,0
4.Rado Kollár54,0
5.Patrik Zelezka50,5
6.Dávid Tóth45,5
7.Lukáš Ferjanc32,0
8.Peter Očovay32,0
9.Michal Druska26,5
10.Martin Drozd19,0
11.Sabolcz Boros17,5
12.Michal Golenovský9,0
13.Alexander Ledeczky8,5
14.Tomáš Ďuriš4,0


Foto:
Tibor Šarišský Photography


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra