Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Strongmen´s Games Aš (profesionálové) 2019 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2019
Tradiční ašský "otvírák" strongman sezóny pro závodníky z amatérské i profesionální divize se letos konal již poosmé. Čestmír se svým týmem se tak po Jiřím Žaloudkovi stal v podstatě nejaktivnějším českým pořadatelem strongman závodů, protože to znamená celkem 16 soutěžních klání, která byla pokaždé velice kvalitní. Za to patří celému ašskému týmu velké poděkování.

Zatímco na startu dopoledního amatérského závodu se představilo celkem 22 závodníků (což je lidově řečeno "masakr"), odpoledne startovalo celkem 12 strongmanů z České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Čekalo na ně 5 soutěžních disciplín, z nichž některé byly těžké a některé ještě těžší, jak to v Aši bývá zvykem. O moderování se tradičně postaral vždy výřečný Leoš Kubeš a úlohy rozhodčích se zhostili Pavol Guga a Tomáš Kaas.

Viking Press

Pokud jde o tlakové disciplíny, tak se v minulosti objevily v Aši téměř všechny - Log Lift, Axle Lift, zdvih jednoručky i různé kombinace všeho výše uvedeného. Tentokrát si Čestmír připravil novinku, která na závodech zase tak často k vidění nebývá. Na pódiu tak čekala úplně nová, na zakázku vyrobená konstrukce, na které bylo naloženo rovných 200 kg kotoučů. A řekněme si to na rovinu, oproti často avizovaným výkonům na téhle disciplíně, které jsou občas k vidění na sociálních sítích, zvedat skutečných 200 kilo je trošku "jiné kafe".

Na vítězných 6 opakování, které zapsal Čestmír, se nedotáhl nikdo. Čtyřikrát dostal monstrózní váhu do napnutých paží starý známý z Polska Rafal Kobylarz. Rafal je takový správný "bubák". Obrovský, vysoký chlap, jehož obličejová mimika před nástupem na soutěžní disciplínu pokaždé přiměje několik nejblíže stojících dětí k útěku. Zvedat ale rozhodně umí.

Tři opakování zvládl Ukrajinec Ilyin, po dvou zapsali Jiří Dejmal a Jan Krasinský (ano, přesně ten Krasinský, ale k tomu se ještě vrátím později) a jedno opakování zvládl Matouš Fritsch, který v roce 2017 přestoupil do profi divize, ale dopřál si rok soutěžní pauzy a mezi obry v kategorii open zavítal až nyní. Polovině závodníků ve startovním poli se bohužel platné opakování zapsat nepodařilo.

Axle Deadlift

335 kilo v mrtvém tahu by zvedlo určitě hned několik strongmanů ze startovního pole, jenže... Jenže tohle bylo 335 kilo na 5 cm tlusté ose. Bez trhaček. A mezi Čestmírem a zbytkem světa (a tady to myslím doslovně) je bohužel propastný rozdíl. Jsem přesvědčený o tom, že síla jeho úchopu je srovnatelná s tou, kterou disponují Brian Shaw, Martins Licis nebo Mark Felix. Jinými slovy, mezi kompletní světovou špičkou najdete jen pár závodníků, kteří by se s ním mohli rovnat. S výjimkou Pavla Zadražila, který má místo rukou taky spíš hydraulický lis a kterému k platnému pokusu chybělo opravdu jen propnout nohy, osu nikdo nezvedl víc než pár centimetrů od země (a mnozí se o to ani nepokoušeli a raději šetřili síly na další disciplíny). Čestmír, který nastoupil jako poslední, pak předvedl pro ašské publikum dvě snadná opakování, kdy činku nahoře pokaždé několik vteřin podržel.

Atlas Stones

Zatímco v mrtvém tahu byste mohli na vítěze předem vsadit roční plat, aniž byste pocítili náznak nervozity, tady se děly docela nečekané věci. 190kilový kámen je opravdu hodně. Jedno opakování jde ještě zvládnout, ale už na tom druhém zjistíte, že trapézové svaly a horní záda začínají tuhnout, odmítají spolupracovat a při každém dalším pokusu se to jen zhoršuje. Osobně jsem tipoval, že v minutovém limitu budou na vítězství spolehlivě stačit 4 opakování a že celá řada závodníků raději zkusí "rezervní" lehkou 170kg kouli. V obojím jsem se mýlil.

Jak řekl Čestmír ve svém pozávodním prohlášení, ani ve snu by ho před závody nenapadlo, že bude muset se 190 kily udělat 5 opakování. A že to nebude stačit na první místo, tak to nejspíš nečekal už vůbec. O jedno víc totiž zvládli Kobylarz a Ilyin a Čestmírových 5 zdvihů navíc dokázal zopakovat i Cyfra. Já se ale musím na chvíli zastavit u Ilyina. Ten se sice velice často tváří, jako byste mu snědli svačinu a rozbili oblíbenou hračku z Kinder vajíčka, ale k jakým výkonům se ve svých 44 letech dokáže vyhecovat, nad tím nezbývá než hluboce smeknout. Jediné, co mu zabránilo udělat víc opakování, byl právě časový limit. I jeho poslední opakování v téhle disciplíně totiž vypadalo naprosto přesvědčivě a lehce.

Power Stairs

Už při představě téhle disciplíny začne řada strongmanů znechuceně obracet oči v sloup. Tahle disciplína je prostě nepříjemná. Schody, na které se zvedá 200, 240 a 280kg závaží, jsou vysoké, což z nich dělá pro závodníky nižšího vzrůstu peklo na zemi. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že stát se čtvrt tunou v rukách a marně cinkat o hranu posledního schodu, je opravdu velice frustrující. Stejně jako obvykle na pomyslné lámání chleba došlo až u 280kg závaží. Kdo s ním nezvládl ani jeden schod, nebo se k němu vůbec nedostal, neměl šanci na umístění v první trojce. Jediný, kdo dokončil všech 12 zdvihů v čase těsně pod 40 vteřin, byl Čestmír Šíma, následovaný Kobylarzem a Cyfrou (oba zvládli shodně dva schody s 280 kg) a Pavlem Zadražilem (280 kg zvedl na první schod).

Car Wheelbarrow

Tuhle zajímavou disciplínu dost zkomplikoval déšť, štěrkový povrch, na kterém se auto tlačilo, a taky zákaz použití trhaček. Celou disciplínu tak zvládli dokončit jen tři závodníci (Šíma, Cyfra a Zadražil). Počasí tentokrát závodům vůbec nepřálo, byla nepříjemná zima a střídavě pršelo prakticky celý den. To se odrazilo na menší divácké účasti (obvykle bývá celé hlediště i jeho okolí zcela zaplněné). I přesto se ale diváků sešlo dost a za to, že vydrželi fandit, jim patří velké poděkování.

Jak to celé dopadlo, se můžete podívat ve výsledkové tabulce. Já bych ale rád zmínil ještě jednu zajímavost. Přesněji řečeno to, jak se Honza Krasinský, kterého mnozí znají z videí spíš jako Anabolic Horse, dostal do kategorie profi strongmanů v Aši. To je tak... On se původně chtěl přihlásit do amatérů (kde by z něj kluci asi moc radost neměli, protože ačkoliv je mezi nimi řada špičkových závodníků s perfektními výkony, tak Honza by si z nich udělal trhací kalendář). Tohle si myslel i Čestmír, který Honzovi obratem navrhl, ať startuje společně s profíky. Tohle když jsem slyšel já, tak mě okamžitě napadlo: "No těbůh, ten se tam zmrzačí." Ne snad, že bych si myslel, že na to silově nemá, ale brutální výkony v mrtvém tahu nebo v tlakových cvicích jsou věc jedna a disciplíny jsou věc druhá. A bez techniky, která Honzovi přeci jen trochu chybí, jsou těžké disciplíny věc vysloveně nebezpečná. Honza naštěstí přežil tyhle brutální závody ve zdraví a navíc ukázal, že pro tenhle sport má velký potenciál. Jsem zvědavý, jestli ho v budoucnu na nějaké strongman soutěži znovu uvidíme.

Sponzoři a partneři soutěže Strongmen's Games Aš 2019

Město Aš, Český svaz silových sportů, LaRitma, UNCS sportovní oblečení, Abydos, s.r.o., Fitness studio Life, Regionální internetová televize MVTV, Bekaert Textiles CZ, s.r.o., Petainer Czech Holdings, s.r.o., Karstav Union, s.r.o., František Beránek, Elektro Štěpán, s.r.o., Travel Free, s.r.o., Hofmann beton, s.r.o., Belur ARTtec, s.r.o., Kominictví Jiří Sedláček ml., GR electronic, s.r.o., Odehnal-Stavo, s.r.o., JS inženýrská kancelář Aš, s.r.o., Neuro-KV, s.r.o., Algon, a.s., Dřevospol Ivančík, s.r.o., HF-Czechforge, s.r.o., Bohemia Water, K.T. Trans, s.r.o., Ing. Vladimír Čičmanský, RR-K Montage & Service, Algon Plus-Auto, a.s., D-podlahy Michal Džupin, Mušketýr, s.r.o., IT-Safe Networks, s.r.o., Realitní kancelář Rebellion, s.r.o., Růžena Nekolná pojišťovací služby, Stavebniny KA group, s.r.o. Aš, Elektro Centrum Expert, s.r.o., Elektro Václav Řezáč, Autoškola Václav Veselý, RK Reality, Autoškola Petr Němec, Autodoprava Sivulka, TDS Aš, s.r.o., Autodoprava Jaroslav Motyčka, Autodoprava Libor Motyčka.

Strongmen´s Games Aš (profesionálové) 2019 - výsledky
pořadíjménobody
1.Čestmír Šíma 57,5
2.Rafal Kobylarz 42,5
3.Konstantin Ilyin32,0
4.Jan Krasinský 30,5
5.Volodymyr Cyfra 30,0
6.Jiří Dejmal 24,5
7.Pavel Zadražil 24,5
8.Matouš Fritsch 18,5
9.Jaroslav Švejda 14,5
10.Ivan Hryhorovskyy11,5
11.Milan Šuľan10,0
12.Patrik Przybyla6,0




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie