Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Strongmen´s Games Aš (amatéři) 2019 - reportáž

11.108 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman's Games Aš (profesionálové) - reportáž
Strongmen's Games Aš 2018 (amatéři)
- reportáž
a fotogalerie
Kalendář soutěží strongman pro rok 2019

V sobotu 11. května se již tradičně v Aši uskutečnilo první kolo České profesionální strongman ligy, které bylo zároveň i kolem Středoevropského poháru strongmanů a také prvním kolem České strongman ligy neboli poháru amatérských strongmanů. Celkově se jednalo o osmý ročník pořádaný jedním z nejlepších českých strongmanů Čestmírem Šímou. Klání se taktéž již tradičně odehrálo v areálu ašského amfiteátru v sadech Míru, který je svým uspořádáním jako stvořený pro takovouto událost. Závod byl zorganizován velice dobře a s vysokým standardem, kdy bylo pro závodníky nachystané občerstvení a pití, které mohli využívat v průběhu závodu, a po něm si mohli zajít na grilovaný kus masa, což si myslím, že všichni náramně ocenili. Menším škraloupem jinak bezvadného dne plného parádních výkonů bylo počasí, které tentokrát bohužel nevyšlo ideálně jako loni, ale díky zastřešenému pódiu amfiteátru a přilehlých částí se i to nakonec zvládlo. Na dodržování pravidel a regulérnost závodu přijel dohlédnout mezinárodní rozhodčí ze Slovenska Pavol Guga a asistoval mu při tom mezi silovými sportovci velice dobře známý trojbojař Tom Kaas s jeho nesmírně silnou ženou Janou, která se zanedlouho chystá do Maďarska na mistrovství Evropy, kde se pokusí překonat svůj světový rekord v dřepu v dresu. Tímto bych Janě rád popřál hodně štěstí! Komentátorem závodu byl Leoš Kubeš.

V prvním závodu sezóny se na startu objevilo hned dvacet dva amatérských závodníků, mezi nimiž nechyběli obhájce prvenství z minulého roku ani kluci ze špičky loňského ročníku. Překvapivě se letos objevilo i poměrně dost nováčků, kteří se "českého Arnolda", jak se závodům v Aši přezdívá, nezalekli a přijeli poměřit síly s ostatními. Je vidět, že zájem o tento krásný sport u nás čím dál víc roste. Pojďme se tedy podívat, jak celá bitva probíhala.

Na závodníky čekalo těchto pět disciplín:

  • Viking Press - zvedání 120kg závaží na speciální konstrukci nad hlavu na počet opakování za minutu
  • Axle Deadlift - mrtvý tah 220 kg s tlustou osou bez trhaček na počet opakování za minutu
  • Atlas Stones - zvedání betonových kouli, tzv. Atlasových kamenů, o hmotnosti 150 a 130 kg a přehazování přes železnou kozu na počet opakování za minutu
  • Medley - kombinace schodů síly s 200kg závažím a převracení obří pneumatiky o hmotnosti 450 kg na čas
  • Giant Dumbbell Lift - zdvih obří jednoručky s tlustým madlem o hmotnosti 70 kg na počet opakování za minutu

Viking Press

V první disciplíně se letos v Aši objevila novinka, která zde a asi ani na žádném jiném závodu amatérů v ČR ještě nebyla. Jednalo se o tlakovou disciplínu v podobě tzv. Viking Pressu, kdy měli závodníci za úkol zvednout co nejvícekrát nad hlavu speciální železnou konstrukci, na níž bylo naloženo 120 kg v závaží. Nejlépe se s tímto úkolem popral Lukáš Kadlec se 14 platnými opakováními. Body za druhé místo si pak s 13 platnými opakováními rozdělilo hned 5 závodníků, mezi nimiž byli domácí Jakub Procházka, Martin Bezděk, Petr Pastýřík, Jan Gruszka a Martin Sedláček. 12 platných opakování se pak podařilo dvojici Tomáš Kolář a Tomáš Sikora, kteří si tak rozdělili body za místo třetí.

Axle Deadlift

Jako druhý byl v Aši na řadě takzvaný Axle Deadlift neboli mrtvý tah se speciální 5 cm tlustou osou. Závodníci měli dát maximální počet opakování s váhou 220 kg v časovém limitu jedné minuty. Tato disciplína byla zároveň i testem úchopu soutěžících, jelikož jak je již všem zasvěceným dobře známo, trhačky v Aši nejsou potřeba, jelikož zde nebývají povoleny, a ani letos tomu nebylo jinak. Zde se nejvíc opakování podařilo dvojici Radek Rosa a Lukáš Kruntorád, kteří dali oba shodně 12 kousků. Body za druhé místo vybojoval s 11 platnými opakováními Tomáš Kolář. Dělené třetí místo a 10 platných opakování pak patřilo dvojici Martin Sedláček a Zdeněk Mühlhauser.

Atlas Stones

Třetím úkolem siláků bylo co nejvícekrát za minutu zvednout betonovou kouli a přehodit ji přes železnou kozu. Letos byl na rozdíl od loňska povolen vosk. Závodníci měli stejně jako na minulém ročníku na výběr ze dvou hmotností, a to buď 150 kg, nebo 130 kg, kdy koule o hmotnosti 150 kg byla bodovaná lépe. Nejvíce opakování a neskutečný výkon zde předvedl obhájce prvenství Tomáš Kolář, který kouli přehodil přes kozu hned devětkrát. Tomáš kouli bral a házel ji tam, jako kdyby nic nevážila. Parádní práce! Body za druhé místo vybojoval Zdeněk Mühlhauser, který přehodil kouli o hmotnosti 150 kg šestkrát. Třetí místo si pak rozdělila trojice závodníků ve složení Martin Netušil, Martin Bezděk a Martin Sedláček s 5 přehozeními. U této tolik diskutované disciplíny si bohužel 2 z kluků přivodili zranění bicepsu a ze závodu tak museli odstoupit. Snad to ani u jednoho z nich nebude nic vážného a kluci budou brzy fit!

Medley

V předposlední disciplíně na závodníky čekala kombinace schodů síly, kde museli borci nejprve vyskákat 4 vysoké schody se závažím o hmotnosti 200 kg, a převracení obří pneumatiky o hmotnosti 450 kg. Nejrychlejší v této disciplíně byl Zdeněk Mühlhauser s časem 30,06, o pouhou půlvteřinu za ním byl Radek Rosa a třetí byl Tomáš Kolář s časem 32,46.

Giant Dumbbell Lift

Na závěr náročného klání měli závodníci připravený zdvih obří jednoručky s tlustým madlem. Úkolem siláků bylo nejprve činku o hmotnosti 70 kg přemístit na rameno a následně ji jednou rukou vyrazit nad hlavu, a to co možná nejvícekrát během jedné minuty. I v této disciplíně mohli diváci vidět další masakrální výkon, tentokrát v podání Honzy Gruszky, který vyniká neskutečnou dynamikou, a tak dostal jednoručku nad hlavu hned 11krát. Ze začátku limitu Honzu nejvíce zdržovalo pokládat činku na zem. Paráda! 8 platných opakování se podařilo Petrovi Pastýříkovi, který tímto výkonem vybojoval body za druhé místo. Třetí nejvyšší počet bodů si rozdělila čtveřice závodníků ve složení Zdeněk Vávra, Tomáš Kolář, Zdeněk Mühlhauser a Martin Sedláček, kteří nasázeli 6 platných opáček.

Po dokončení poslední disciplíny následovalo sečtení bodů a vyhlášení, po němž přišel na řadu souboj profi strongmanů. Jak jsem již zmínil v úvodu, organizace závodu byla zvládnuta velice dobře, za což patří domácímu pořadateli a závodníkovi Česťovi Šímovi pochvala. Neméně dobrou práci předvedla dvojice rozhodčích Pavol Guga a Tom Kaas, které bych chtěl tímto také pochválit a stejně jako Česťovi jim poděkovat za dobrou práci.


Strongmen's Games Aš 2019 (amatéři) - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Tomáš Kolář96,0
2.Martin Sedláček92,0
3.Zdeněk Mühlhauser90,0
4.Jan Gruszka 87,0
5.Martin Bezděk80,0
6.Petr Pastýřík73,5
7.Zdeněk Vávra68,5
8.Lukáš Kadlec68,0
9.Tomáš Sikora65,0
10.Radek Rosa62,5
11.David Kovanda55,5
12.Jakub Procházka53,5
13.František Brejcha45,5
14.Martin Netušil41,5
15.Luboš Klinecký41,5
16.Lukáš Kruntorád35,5
17.Václav Miláček35,0
18.Jakub Šprynar31,0
19.Peter Supák26,5
20.Jakub Gutej24,5
21.Josef Reiter17,0
22.Milan Sládek10,0


Strongmen's Games Aš 2019 (amatéři) - fotogalerie

Fotografie k reportáži dodal předseda Českého svazu silových sportů Michal Širůčka.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie