Reklama:
Zbývá už jen 92 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Martina Dostálová: "Přijde mi, že sama sebe zbytečně šetřím."

5.621 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Čeští strongmani skončili
na jihoamerickém "Arnoldu"
na bedně!
Poměrně nedávno se naše nejlepší strongwoman závodnice Martina Dostálová zúčastnila amatérských závodů při Arnold Sports Festivalu South America v brazilském Sao Paulu, kde vybojovala skvělé první místo. Proto si myslím, že je ta správná chvíle Vám tuto sportovkyni představit. S Martinou jsem si sedla po našem společném tréninku v jejím novém domovském gymu S&B Fitness a vyzpovídala ji.

Vyhrála jsi nedávno "Arnolda" v Brazílii. Jaké byly disciplíny a jak tyto závody hodnotíš?

Musím říci, že závody byly fajn, zrovna pro mě poměrně lehké z důvodu odlišného konceptu přímo těchto závodů. Každá disciplína byla s lehčí váhou, ale na minutu, tzn. nic nebylo na maximální zvednutou váhu. Závodili jsem ve dvou dnech, v pátek a v neděli. V pátek probíhal mrtvý tah, přenášení ohrady na vzdálenost a jako třetí disciplína mělo být přenášení pytlů. Bohužel se většina pytlů rozbila již při rozcvičování, takže nakonec z pytlů bylo běhání s yokem. Na mrtvý tah se 150 kg jsem během minuty zvládla udělat 18 opakování, s ohradou se prostě běhalo minutu tam a zpět. Yoke vlastně ani nevím, kolik měl kilo (smích), a s ním jsme také běhali minutu tam a zpátky. (Už po prvním dnu Martina suverénně držela první místo, pozn. red.) V neděli byl 80kg Atlas na počet opakování, kdy bylo základem dostat ho na rameno, a dřep se 150 kg, taktéž na maximální počet opakování za minutu. Dřep byl ovšem spíš jako dosed, protože každý závodník měl jinak nastavenou hloubku. Například závodníci, kteří byli v kategorii s kluky ("Ohromný drakobijec" a Pavel Hachle), měli rozsah pohybu přibližně 10 cm. (smích)

Martina Dostálová společně se světovými profi strongmany - Mikhail Shivlyakov (vlevo) a Oleksii Novikov (vpravo)

Jaké další závody máš v nejbližší době v plánu?

Pokud vše půjde, jak má, a vyjdou finance, tak bych ráda v polovině května letěla do afrického Johannesburgu na "Arnolda", kam se vracím velmi ráda. Závod má totiž příjemnou atmosféru a závodníci si navzájem fandí. V červnu poté plánuji pražskou Deadlift Challenge, kde budu opět jako v minulém roce zařazená v Monster League, a jsem velmi zvědavá, koho proti nám David Lupač letos postaví jako soupeře. Co bude dál, se uvidí v průběhu roku.

Jak vypadají tvé tréninky v přípravě na závody, jak jsou dlouhé a jak moc náročné?

Poslední rok byl pro mne celkem náročný, takže jsem ani moc nerozlišovala, zda jsem v přípravě na konkrétní závod, nebo ne, nebyl na to příliš čas. Každopádně jsem základní cviky jezdila silově, zaměřila jsem se hodně i na kondici a před závody jsem se alespoň párkrát snažila osahat si disciplíny. Teď po změně domácího gymu už to bude lepší. Na trénink samotný mám většinou vyhrazené dvě hodiny, ale často je z těchto dvou hodin jen jedna, když se například ozve nějaký akutní klient na fyzioterapii a podobně. Náročnost tréninků nejsem sama asi úplně schopná posoudit, protože kolikrát mi přijde, že sama sebe zbytečně šetřím. (smích)

Jak dlouho už se věnuješ posilování a trénování?

Už je tomu 18 let.

Co tě vlastně přivedlo k silovým sportům a konkrétně ke strongwoman, ale i k silovému trojboji?

Už když jsem před těmi 18 lety začala chodit do posilovny, bavilo mě zvedat víc a víc, posouvat své vlastní hranice a zároveň sledovat, co vše tělo dokáže. Jen jsem neměla soutěžní ambice. K závodům mě před 3 lety přivedl Jirka Tkadlčík, který se mě několikrát ptal, jestli nechci jet s nimi na závody, ale já nikdy nechtěla. Potom za mnou ale jednoho dne přišel s tím, že mě přihlásil na závody, tak jsem jela, a tím to vše vlastně začalo.

Já osobně si tě pamatuji z mých prvních závodů v mrtvém tahu v roce 2016 ve Varnsdorfu, byly to také tvé první závody?

Ano, byly to mé první závody a ráda na ně vzpomínám. To léto bylo obrovské vedro, v hale se nedalo dýchat, všichni se potili a klouzala jim činka z ruky, ale bylo to bezva. Nikdo mě tenkrát neznal a nic ode mě neočekával a vlastně ani já sama nevěděla, co mám očekávat. (smích) (Martina tehdejší závody v kategorii ženy amatérky vyhrála s výkonem 222,5 kg, pozn. red.)

Pověz mně a našim čtenářům, jakým způsobem se lze stát profi strongwoman.

To vlastně sama ani pořádně nevím. (smích) Základem je ale určitě jezdit na světové závody, v ideálním případě se umístit na stupních vítězů a být vidět. A potom doufat, že přijde pozvání na závod, kde se na stupních vítězů berou profi karty. Já už toto pozvání dostala, ale bohužel jsem dala v té chvíli přednost "Arnoldu" v Austrálii, který nakonec nedopadl, přestože jsme měli vše zařízené a zaplacené.

Z vlastní zkušenosti vím, že jsi velmi šikovná fyzioterapeutka. Co tě přivedlo k této práci?

Když jsem byla ještě dítě, moje dětská lékařka mi řekla, že pro mě bude ideální vybrat si obor, kde budu pracovat s lidmi. Tehdy jsem se tomu vysmála a následně za pár let šla studovat ekonomii, která mi absolutně nic neříkala. Když jsem se postupem času začala více a více věnovat posilování, tak mě velmi bavilo zkoumat a pozorovat, co vše lidské tělo dokáže, jaké má schopnosti a zároveň limity. To vše nejen v tréninkové rovině, ale i z hlediska anatomie, například jak spolu až zdánlivě nesourodé problémy souvisí víc, než bychom si mysleli. Takže jsem nechala ekonomii a šla studovat na pražské FTVS fyzioterapii.

Jaké jsou tvé další záliby mimo posilovnu?

Mohu s klidem říci, že má práce je mou zálibou. A pak také zvířata. Mám doma 5 psů. Beru si většinou psy týrané nebo ty, kteří by dopadli špatně, jako je například náš nejmladší, který má operované 3 klouby a idiopatickou epilepsii.

Je možnost si s tebou domluvit trénink nebo i dlouhodobější spolupráci v rámci tréninku?

Určitě to možné je. Dělám i on-line coaching, se kterým mám skvělé výsledky. Spousta trenérů tuto formu vedení kritizuje a je nutné říci, že určitě není vhodná pro začátečníky. Je spíše pro lidi, kteří nepotřebují mít trenéra každý trénink u sebe. Na každý den mají potom ode mě napsaný trénink a kdykoliv se dle potřeby mohou na cokoliv zeptat.

Na závěr se tě ještě zeptám, zdali chceš někomu prostřednictvím našeho rozhovoru poděkovat.

Ano, ráda bych poděkovala Zdeňkovi Weigovi z CrossFit Praha za pomoc s tréninky, "Ohromnému drakobijci", on ví (smích) a mému Lukášovi, protože to se mnou není vždy jednoduché.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 30 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra