Reklama:

Mistrovství Slovenska silných mužů 2019 - reportáž

4.889 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Mistrovství Slovenska silných mužů do 90
a do 105 kg 2019
- reportáž
[Text: Pavol Guga] Osm nejsilnějších mužů Slovenska se střetlo na hlavním náměstí v Šahách, aby jeden z nich vybojoval titul nejsilnějšího Slováka pro rok 2019. Kulturistický klub Šahy společně se Slovenskou asociací silných mužů připravil skvělé podmínky jak pro závodníky, tak pro organizátory. Děkujeme jim proto již v úvodu reportáže z průběhu závodu, který můžeme považovat za jeden z nejtěžších na Slovensku. Vždyť na siláky čekal kamion s přívěsem o váze 10 tun, zvedali 130kg kládu, na mrtvé tahy s axle osou měli naloženo 280 kg, přehazovali 170kg betonovou kouli během jedné minuty a v kombinaci přenášeli 105kg kovadlinu, 125kg pytel a 145kg sud! Vítězem se tedy stal opravdu nejsilnější a nejlépe připravený závodník. Kdo se postavil na start?

Kromě domácího závodníka Zsolta Zlatnera, který získal profesionální kartu díky vítězství ve slovenském poháru v loňském roce, se v Šahách představili i mistr Slovenska ve zdvihu klády František Piros, Arnold Ferencz, Milan Šuľan, Maroš Štefaňák, Tomáš Bernáth, Peter Rekenei a Ľubo Griglák. Na průběh závodu dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, celou akci moderoval viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

Začátek závodu patřil netradičně tahání kamionu s přívěsem a již v úvodu se jeden z borců bohužel zranil. Milan Šuľan si při tahání přivodil zdravotní problémy a ze závodu musel odstoupit. Početné publikum vyhecovalo domácího Zlatnera a ten vybojoval nejvyšší bodový zisk v první disciplíně.

Zdvih ocelové klády vážící 130 kg následoval jako druhý v pořadí. František Piros, který je v této disciplíně trojnásobným mistrem Slovenska a čtvrtý nejlepší na světě, opět potvrdil, že nejen na Slovensku, ale i v Evropě patří k těm nejlepším. Svých osm zdvihů provedl velice lehce a Piros se tak pomalu prodíral do čela bodování, i když v úvodní disciplíně obsadil páté místo. Druhý skončil Rekenei se čtyřmi pokusy, tři zdvihy stačily na třetí místo Ferenczovi a Griglákovi.

Po ramenou dostala zabrat záda. Mrtvé tahy pro opravdu ty nejsilnější představovala axle osa a na ní 280 kg. Tři borci s touto váhou nepohnuli, nejvíc pokusů opět provedl Piros, který ze sebe dostal i zde osm platných pokusů. Skvěle připravený přišel Griglák, který si dělil druhé místo s domácím Zlatnerem, když oba provedli sedm opakování. Štefaňák se čtyřmi pokusy byl třetí.

Předposlední překážkou byla kombinace kovadliny (105 kg), pytle (125 kg) a sudu (145 kg). První dva předměty měli borci za úkol položit na vyšší stojan, sud potom na nižší. Rychlé nohy měl v tomto případě Štefaňák, který si připsal plný počet bodů a začal tak pomýšlet na medaili z tohoto národního šampionátu. Druhé místo vybojoval Piros, třetí skončil Zlatner.

Závěr patřil 170kg kouli, kterou měli siláci za úkol přehodit přes příčku co nejvíckrát během jedné minuty. Čtyřmi platnými pokusy si skvěle připravený František Piros vybojoval nejen prvenství v této disciplíně, ale i celkový triumf. Kromě titulu mistra Slovenska ve zdvihu klády tedy získal i vytoužený titul nejsilnějšího muže Slovenska a to, co mu v minulých letech unikalo, získal nyní svým bravurním představením. Tři vítězství, jedno druhé a jedno čtvrté místo v jednotlivých disciplínách potvrdily jeho sílu a právem se stal jedenáctým slovenským závodníkem, kterému se podařilo získat ocenění nejsilnější Slováka.

Překvapením bylo druhé místo, které získal po náročném boji a neuvěřitelně silném výkonu Ľubo Griglák. Neztratil se mezi profíky jako Zlatner, Piros, Štefaňák či Rekenei a získal pro sebe titul vicemistra Slovenska. Stříbro na jeho krku byla opravdu sladkou odměnou za tvrdou přípravu. Věříme, že po zasednutí výkonného výboru bude stačit doladit detaily a Ľubo získá za svůj skvělý výkon profesionální kartu. Bronz patřil domácímu Zsoltovi Zlatnerovi, který si na zlato, na které pomýšlel, bude muset ještě počkat. Zsolt přišel skvěle připravený a publikum ho hnalo až za hranici svých možností a jen o chlup mu uteklo druhé místo. Být třetí na Slovensku a v domácím prostředí je ale i tak skvělý výsledek.

Mistrovství Slovenska silných mužů 2019 - výsledky
pořadíjménobody
1.František Piros36,0
2.Ľubomír Griglák27,0
3.Zsolt Zlatner26,5
4.Maroš Štefaňák26,0
5.Peter Rekenei16,0
6.Tomáš Bernáth14,0
7.Arnold Ferencz10,5
8.Milan Šuľan1,0

Gratulujeme všem chlapcům, kteří přišli, odvedli skvělé výkony, bavili diváky, a jsme rádi, že se závod obešel bez vážnějších zranění. Start sezóny dopadl výborně a už nyní se těšíme na začátek sezóny amatérů, který se uskuteční už ve středu 8. května v Prešově. Obrovský dík patří hlavně KK Šahy, Petrovi Pásztorovi a Dušanovi Sleziakovi, kteří připravili opravdu výborné podmínky a odvedli opravdu skvělou práci při organizaci národního šampionátu. Věříme, že v Šahách se i v příštích letech uskuteční další boj strongmanů.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra