Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Petr Pastýřík a Jan Gruszka bojovali za české strongmany na Ukrajině

6.813 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 4. května 2019 se v ukrajinské Melitopoli odehrál první velký mezinárodní strongman závod letošního roku pod asociací Ultimate Strongman, což je poměrně nově vzniklá, avšak úspěšně se do popředí deroucí asociace, pořádající klání strongmanů po celém světě.

European Team Ultimate Strongman Championship U105kg, jak byl závod nazván, byl tentokrát konstruován jako závod strongman dvojic, kdy asociace celkem šesti států Evropy vyslaly do pomyslného boje dva nominované strongmany střední váhy, v našem případě Petra Pastýříka a Jana Gruszku.

Oba pánové jsou již ostřílenými závodníky týmových klání a na podobných závodech byli několikrát, věděli tedy, co je bude čekat. Vážení den před závodem zvládli i díky toleranci + 1 kg (ke 105 kg tělesné váhy) velmi dobře, i když to, jak říká Honza, nebylo zadarmo: "Na Ukrajinu jsme přiletěli ve čtvrtek večer a následující den nás čekalo vážení. To pro nás oba znamenalo vydržet nejíst do 16:00, abychom se vešli do limitu 106 kg. Poté hned následovala večeře a kilogramy byly zpátky."

Závod odstartoval druhý den v 15 hodin na závodišti kousek od hotelu, a jak už je na Ukrajině zvykem, od začátku ho doprovázely velké ceremonie a spousta fandících diváků, což je druhým důvodem, proč strongmani rádi na Ukrajině startují. Je zde opravdu velká a vždy hlučná fanouškovská základna, fandící nejen Ukrajině, ale i ostatním závodníkům, což každému z nich pomůže vymáčknout ze sebe maximum.

To se našim klukům povedlo hned na první disciplíně, kterou bylo medley - přenášení několika předmětů. Honza měl v první fázi odnést 300kg ohradu na 20 m, Petr pak 90kg jednoručku na podstavec o výši cca 140 cm. Následoval opět Gruszka se sudem o váze 100 kg, Petr pak na závěr odnesl pneumatiku o váze 80 kg. V této netradiční disciplíně hoši obsadili díky dobrému času krásné 3. místo, což byl velmi úspěšný start!

Svoji pozici potvrdili i na druhé disciplíně, kterou byla jednoručka o váze 90 kg. Jak je známo, Ukrajina je velmoc jednoruček a tato disciplína jim skutečně jde velmi dobře, i tak se ale kluci se zapsanými 10 opakováními drželi velmi dobře. Střídali se během časového limitu tak, aby rozložili rovnoměrně síly, i proto dokázal dát Honza hned 6 opakování, Petr pak přidal ještě další 4.

Na krásném třetím průběžném místě nastupovali naši strongmani na třetí disciplínu, kterou bylo synchronizované zvedání 100 kg nad hlavu a 140kg Atlasova kamene na rameno, což už je opravdu těžší oříšek. Na zmíněný sud nastoupil Honza, který zvládl hned 9 opakování, méně se dařilo Peťovi, kterému bohužel nebyly uznány pokusy z důvodu špatné fixace kamene na rameni.

Dobrou náladu ale nezkazily žádné Atlasy, naopak, do čtvrté disciplíny se kluci vrhli s velkou chutí! Připraveny pro ně byly kufry o váze 130 kg, které museli odnést na 20 + 20 m. Zapojili se tedy oba závodníci a po 20 m předal jeden druhému "štafetu". I přes slušné tempo bohužel Honza s Petrem nestihli kufry odnést do cíle včas a přistoupilo se k měření ušlé vzdálenosti, což se ale týkalo většiny startovního pole. Vzdálenost byla dlouhá a časový limit krátký. To ale není nic proti ničemu - strongman může být i sprinter.

Jako poslední byla na programu pneumatika o váze 360 kg, kde musel Honza zvládnout nařízených 6 opakování, aby mohl Petr následně po něm odtáhnout kamion o váze 8 t na vzdálenost 20 m. Zde rozhodovaly setiny vteřin, které však bohužel kluky neúprosně posunuly až na 5. místo v celkovém pořadí. Celkové pořadí závodů dvojic bylo: 1. Ukrajina, 2. Polsko, 3. Ukrajina (II.), 4. Anglie, 5. Česká republika, 6. Moldávie, 7. Litva.

"Medaile na tomto závodě nebyla v žádném případě nereálná a je jen škoda, že detaily rozhodly v náš neprospěch," říká Petr Pastýřík a dodává: "Dokázali jsme se vyrovnat těm nejlepším týmům Evropy, Ukrajině, Polsku, Anglii a dalším, a já myslím, že je už velice brzy díky nové asociací, a hlavně těmto zkušenostem, začneme porážet!"

Oba kluci se pak shodli, že závod hodnotí jako vydařený, i když je mrzí, že bez sladké tečky v podobě umístění na bedně. "Co se pořadatelů a konkrétně Valeriho Gazajeva týče, vše bylo na vynikající úrovni, doprovodný program byl skvělý, byli jsme třeba plavat s delfíny a celkově organizace byla za nás super a nemáme co vytknout," dodal ještě Petr závěrem.

Nám tedy nezbývá než klukům pogratulovat k výkonům a popřát především hodně sil do dalších závodů a tréninku, letos toho totiž strongmany střední váhy čeká opravdu dost.

Hned dalším velkým závodem bude 23. června 2019 World Grand Prix U105, Memoriál Gustava Frištenského, což je nově vzniklý systém závodů, který odstartuje svou šňůru v České republice v Litovli pod organizací Jirky Tkadlčíka. O kvalifikaci závodníků na tento závod jsme psali zde. Následovat pak budou 5. července 2019 World Ultimate Strongman Championship na Ukrajině nebo třeba 10. srpna 2019 European Ultimate Strongman Championship v České republice.

O českém poháru Strongman Czech U105 i mezinárodních závodech této asociace se více dozvíte zde.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra