Reklama:

Pohár Strongman Czech U105 #1 (Plzeň) 2019 - reportáž

7.085 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 27. dubna proběhl první závod Poháru Strongman Czech U105 ve Fitness Hulk Plzeň v organizaci majitele Radima Hovorky a rozhodčího Michala Káčera. Pohár nově vzniklé asociace sdružující strongmany kategorie do 105 kg tělesné váhy má letošní rok svou premiéru a už po prvních závodech je jasné, že bude nabízet pěknou konkurenci mezi závodníky i diváckou atraktivitu.

Podstatou Poháru, jak uvádí přímo majitelé asociace Norbert Kujan a Jiří Tkadlčík, je utvořit závodníkům střední váhy kvalitní a těžké závody, které jim otevřou cestu na mezinárodní scénu. Vítěz tak například získá exkluzivní pozvánku na mistrovství světa strongmanů do 105 kg asociace Ultimate Strongman a další výhody.

V sobotním klání "stopětek" se na startovním poli objevilo hned 11 závodníků z celé republiky, kteří tedy nezvykle zahájili sezónu již v dubnu. Závod zakusili jak ostřílení závodníci, jako jsou Petr Pastýřík či Jarda Svoboda, tak relativní nováčci, jako například Pavel Girga, kteří se ani tak nezalekli vah či konkurence.

Představení závodníků plzeňského závodu Poháru Strongman Czech U105

Na rozdíl od některých dalších závodů byla obtížnost pro začátek sezóny zvolena jako střední, závod se skládal celkem z 5 disciplín:

  • Deadlift na axle ose - 223 kg na počet opakování za 1 minutu
  • Log Lift - 114 kg na počet opakování za 1 minutu
  • Super Yoke - 325 kg na 15 m
  • Farmer's Walk - 2x 114 kg na 15m
  • Sandbag - 80 kg přes 155 cm vysokou laťku na počet opakování za minutu

Velmi důležitou, ne-li hlavní misí organizátorů, byl podle slov Michala Káčera především servis závodníkům a svižný průběh akce, protože takový závod je nejen atraktivnější, ale také se eliminují rizika zranění na disciplínách, kdy závodník nevychladne a celkově je mu závodění rozhodně příjemnější. Tento bod organizátoři splnili do puntíku, celý závod totiž trval necelé 3 hodiny i s warm-upem před závodem, první disciplína, ve které excelovali Jan Šťastný a Martin Vadovič, pak trvala pouhých 30 minut.

Disciplínu komentoval Jarda Svoboda, který bral dělené druhé místo: "První disciplína patří mezi mé oblíbené, což byl mrtvý tah s axle osou za minutu, která byla naložena na 225 kg. Tu ovládli Jan Šťastný a Martin Vadovič s 10 opakováními. Zde mě překvapil hlavně Martin, protože to snad byly jedny z jeho prvních závodů. O druhé místo jsem se dělil já s Davidem, zvaným "Drakobijec", povedlo se nám 8 opakování. Hned za námi skončili například Jan Gruszka, Míra Kahánek a Radovan Hnatič s 6 opakováními."

Po testu úchopu, zad a nohou přišly na řadu tlaky. Na druhou disciplínu, Log Lift se 114 kg, byl perfektně připraven již zmiňovaný vítěz Deadliftu Jan Šťastný: "Na druhou disciplínu jsem trénoval opravdu hodně, tlaky jsou moje slabina. Nakonec jsem tam na pohodu dal 4 opakování, byl čas i na 5, ale už jsem měl hvězdičky před očima, tak jsem nechtěl riskovat zranění," říká Honza. Vítězem disciplíny se ale stal se 7 opakováními Jan Gruszka, který má vynikající dynamickou sílu, a o svou pozici se pak navíc podělil s Miroslavem Kahánkem, který je sice více statický, i tak dal ale stejný počet opakování. "O jedno opakování za nimi je pronásledoval Petr Pastýřík a třetí dělené náleželo mně, "Drakobijcovi", Martinovi Pospíchalovi a Honzovi Šťastnému, který se jen tak tak vešel do váhovky den před závodem, ale bylo jasné, že se chystá předvádět nadprůměrné a stabilní výkony," chválí výkony Svoboda.

Stabilní a lehce naložený Super Yoke - tak komentovali třetí disciplínu někteří závodníci. A skutečně, i výsledky vypovídají o tom, že byl yoke pro řadu závodníků testem rychlosti, a ne síly, protože o výsledném pořadí na disciplíně rozhodovaly mnohdy desetiny sekundy. První tři příčky obsadili nejrychlejší z nejrychlejších - Gruszka, Kahánek, Šťastný. Ústy Jardy Svobody zní ale shrnutí disciplíny poněkud lépe, co říkáte? "První místo bral zvedající fotbalista Honza Gruszka (proto umí asi běhat) s časem 7,59. Hned za ním Gimli z Moravy Míra Kahánek, který běžel jen o necelou sekundu pomaleji (trpaslíci jsou totiž od přírody sprinteři), a třetí místo opět stabilní Honza Šťastný."

Během disciplín se podle slov rozhodčího Káčera Hulk začal plnit lidmi a atmosféra byla úžasná. Lidi podporovali všechny borce a panovala přátelská, i když závodní atmosféra.

Kufry, předposlední event závodu, nám okomentoval právě Michal Káčer: "Na kufrech si nejvíce bodů ukousl David "Drakobijec" s časem 6,22. Ostatní na něj nevěřícně dívali, protože má sám pod 100 kg tělesnou váhu a je nejlehčím závodníkem. Další tři borci, kteří nastupovali až po něm, se snažili jeho čas překonat, ale Davidův čas byl bezkonkurenční. Důležitou částí této disciplíny byl pád Honzy Gruszky, který měl tím pádem nejhorší čas a přišel tak s největší pravděpodobností o titul na prvních letošních závodech asociace. Po rozdělení bodů ze čtvrté disciplíny mi začalo pomalu docházet, že nejspíš budeme muset udělat rozstřel, protože body na předních příčkách byly hodně těsné. Říkal jsem si, že rozhodne poslední disciplína." Druhé místo bral za Davidem nakonec o chlup horší Radovan Hnatič s časem 6,66, třetí místo pak Honza Šťastný s časem 6,86.

David "Drakobijec" Zem - vítěz disciplíny Farmer's Walk (čas 6,22 vteřin)

Před poslední disciplínou, kterou bylo přehazování 80kg pytle přes laťku, bylo všem jasné, že musí zabojovat, především pak borcům na prvních příčkách: "Poslední disciplína bylo přehazování 80kg pytle přes kozu. Věděl jsem, že jsem byl průběžně první (to jsem nechápal), tak mi bylo jasné, že tam musím dát víc opáček než Míra, který byl hned v závěsu. Abych ušetřil čas, tak jsem šel na prasáka, bez přechytávání a rovnou jsem to ze země přehazoval. Bohužel mě dohnala únava a u 10. opakování jsem chytil křeče do obou nohou, ale potřeboval jsem ještě dvě opáčka. Ty jsem přehodil, ale už s přemístěním a byly sakra vydřený," popisuje Honza Šťastný, vítěz závodu. Jarda Svoboda pak dodává: "Honza Gruszka na pytlech znovu ukázal svoji rychlost a vytrvalost, protože s 15 přehozeními ovládl tuto disciplínu, avšak po předchozí chybě na kufrech to bohužel lépe než na 3. místo v závodu nestačilo. S 12 opáčky jsem druhé místo dělil já s Honzou Šťastným, který si tímto výkonem zajistil celkové vítězství, a já mu gratuluji. Míra Kahánek přeházel pytel 11krát a vybojoval 2. místo v závodu."

Perfektní organizace, kvalitní závodníci, prozávodnický servis, kdy byla klukům kromě standardu zajištěna třeba péče fyzioterapeutů, a v neposlední řadě pěkné prize money, obrovský pohár a věcné ceny. Tím vším by se dala shrnout sobotní kvalita závodu Poháru Strongman Czech U105. Z hlediska sportovních výkonů jsou to pak síla, rychlost, samozřejmě odhodlání a perfektní zdravá rivalita. Jménem asociace Strongman Czech U105 děkujeme nejen organizátorům za takto perfektní start Poháru, ale také především závodníkům za jejich loajalitu, chuť závodit a důvěru, kterou vkládají v novou asociaci.

Na závěr si můžete přečíst krátká hodnocení závodu přímo z úst závodníků.

Vítěz závodu Jan Šťastný

Tohle je moje první vyhraná stopětka, první závod nové asociace, pořád tomu nemůžu uvěřit. Závod odsýpal neskutečně, žádné průtahy ani komplikace, čest pořadatelům. Bylo to opravdu vyrovnané, každá chybička se trestala. Honza Gruszka upadl s kufry, čímž v podstatě přišel o první místo. Vyhrál jsem jednu disciplínu a k tomu ještě děleně, ale měl jsem stabilní výkony v dalších disciplínách, tak to mi pomohlo. Respekt všem závodníkům a uvidíme, jak si povedou v Jihlavě, kde jsou opravdu našlapané váhy!

Jarda Svoboda

Rád bych pogratuloval všem k parádním výkonům. Každý si sáhl na dno a to je na tom našem sportu nejkrásnější, umístění už je jen třešnička na proteinovém muffinu. Bylo opět vidět, jak česká stopětka jde každý rok nahoru, a jestli to bude takto pokračovat, můžeme se těšit na spoustu nových mezinárodně konkurenceschopných závodníků. No, nechme se překvapit.

Miroslav Kahánek

První závod poháru a taky můj první závod v tomto roce proběhl parádně. Beru tento závod jako vydařený, ale vím, že příště to musí být ještě lepší. Podpora od diváků obrovská, za což jim děkuji. Musím pochválit organizátory a všechny okolo, protože jak závod odsýpal, to jsem ještě asi neviděl, během necelých 3 hodin proběhlo i vyhlášení a konec závodu. Gratulace všem závodníkům ke skvělým výkonům. O bednu to byl skvělý boj. Hlavně se sešli borci, se kterými je sranda, a rivalita byla maximálně ta zdravá, což je super. Jsem rád, že nemusíme napodobovat některé tlučhuby. Děkuji organizaci Strongman Czech U105, protože ta to tady letos ovládne, a s tím, si myslím, můžou všichni jen souhlasit.

Jan Gruszka

Máme za sebou první závod poháru Czech Strongman U105 v Plzni, který se dle mého opravdu povedl. O závodníky bylo skvěle postaráno a kluci předvedli parádní výkony. V 5 disciplínách jsme se tahali o každý bod a za podpory fanoušků se snažili předvést nejlepší výkony. Skvělá zkouška na rozjezd sezóny! Těším se na další závody a všem přeji hodně štěstí.

Průběžné pořadí závodníků v Poháru najdete zde. Dalším závodem bude Zeus Battle of Jihlava 8. června 2019, informace o něm naleznete rovněž zde.

Pohár Strongman Czech U105 #1 (Plzeň) 2019  - výsledky
pořadíjméno bodové hodnocení
1. Jan Šťastný 83
2. Miroslav Kahánek 79
3. Jan Gruszka 75
4. David "Drakobijec" Zem 71
5. Jaroslav Svoboda 65
6. Radovan Hnatič 55
7. Petr Pastýřík 53
8. Martin Vadovič 38
9.Martin Pospíchal 34
10.Radek Janoušek 33
11.Pavel Girga 8Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra