Reklama:

Pavla Marková: "Já si hned řekla, že to je sport pro mě."

13.881 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman
pro rok 2019

Strongman sport jako takový je na vzestupu, těší se jak divácké podpoře, tak přibývá i aktivních závodníků. Ale jak vypadá česká strongwoman scéna? Jaké to je, když tenhle sport dělá něžná část lidstva? O všem jsme si promluvili s Pavlou Markovou, která aktuálně patří mezi naše nejúspěšnější strongwoman závodnice.

Pavlo, řekni mi něco o sobě, odkud jsi a co děláš?

Jmenuji se Pavla Marková, je mi 26 let. Již třetí rok závodím ve strongwoman a mimo sezónu také v silovém trojboji a jezdíme na Hard Dog Race ("Spartan Race" se psy, pozn. red). Původně pocházím ze Svitav, kde jsem vyrůstala na statku, dalo by se tedy říci, že se toho nebojím. (smích) Odmala jsem byla zapojována do jeho chodu a vybudovala jsem si tím i krásný vztah ke zvířatům, který si přenáším i do současného života. S přítelem máme dvě úžasné argentinské dogy Barriu a Coltyho a k tomu želvu Karla. Ráda bych do budoucna chtěla víc zvířat, ale vzhledem k mé i přítelově vytíženosti to jen tak nepůjde. V rámci lepšího soužití a pro blaho všech v domácnosti jsme se s přítelem a zvířaty přestěhovali do malé vesnice u Prahy, kde máme dostatečný prostor a klid na žití. Když jsou spokojení psi, tak já taky. (smích)

Jak ses dostala ke strongwoman sportu? S kým trénuješ?

Úplnou náhodou. S kamarádem jsem jela na Slovensko se podívat, jak závodí ve strongmanech Tenkrát jsem neměla moc páru, o co vlastně jde. A shodou okolností tam závodily i holky a já si hned řekla, že to je sport pro mě. Na tohle jsem celou dobu čekala. Sport, kde ukážu, co ve mně je. Líbí se mi, jak jsou závody poskládané tak, že musí závodníci ukázat širokou škálu dovedností. Na základě dojmu ze Slovenska jsem hned začala hledat závody v ČR a cca dva měsíce nato jsem se zúčastnila svých prvních závodů v Kralupech. Celou první sezónu jsem odjela sama bez trenéra. Ale chtěla jsem se posunout, tak jsem šla na jistotu a oslovila jsem Lukáše Pateru. Pod jeho vedením šla druhá sezóna jako po másle a dařilo se nám velmi úspěšně. Celou dobu se připravuji ve Fitness Ronnie.cz Vysočanská, momentálně trénuji s kluky (Jakub Šprynar, František Brejcha, Václav Miláček) a jsem naprosto spokojená. Je to s nimi super, navzájem se podporujeme a motivujeme se k lepším výkonům. Na běhací disciplíny jezdíme po Praze, Liberci nebo běháme na zahradě.

Jaké jsou tvoje největší úspěchy a kterých si vážíš nejvíc?

Ty největší úspěchy mě teprve čekají. Ale paradoxně je pro mě nejcennější vítězství z boxu. V roce 2010 jsem se stala mistryní ČR. Necením si výhry kvůli poháru, ale ten pocit je fakt nezapomenutelný. Byla jsem šikanovaná celou pubertu za to, že jsem holka ze statku, a za mé váhové výkyvy plus minus 20 kg (pořád je mám), a tak jsem se z toho vyboxovala a dost mi to pomohlo na psychice. Cítila jsem se neporazitelně (duševně) a už vím, že dosáhnu všeho, co opravdu budu chtít, a budu na tom makat. Vše je o psychice, když se už předem odepíšeš, tak nemáš šanci, ale jakmile přepneš na nesmrtelnost, tak jedeš! (smích) Bohužel jsem měla neustálé zdravotní potíže s achilovkou, tak jsem musela přestat a dlouho jsem nechtěla nic dělat, ale pak jsem se dala na dráhu strongwoman a musím zaklepat, achilovky drží.

Strongman sport je mezi lidmi poměrně populární, co myslíš, že by pomohlo v té ženské části?

Máš pravdu, Aleši, čím dál víc strongmani získávají popularitu a je to super. Jsem ráda, že to zajímá víc lidí. Je to hodně koukatelný sport. Ženské části by určitě pomohlo víc možností závodit v zahraničí, kde bychom se mohly zviditelnit a také získat víc potenciálních závodnic ze zahraničí, které by přijely k nám. V zahraničí je to solidně rozjeto a my máme co nabídnout. Ale jako všude je to o financích. Málokterá posilovna má silovou zónu přizpůsobenou i pro ženy, a tak se snažíme, jak můžeme, ale holky v cizině mají své týmy, své vybavení, což se o nás říct nedá. I přesto se můžeme vyrovnat a být lepší. Určitě bychom se měly jednotlivě snažit o to, aby se o nás víc vědělo. Ona vlastní prezentace každé závodnice je také důležitá. Je fajn vidět pozitivní podporu. Ale ne každá z nás ví, jak na to.

Co živí strongwoman v reálném životě?

Pracuji jako referentka plánování v jedné logistické společnosti. Zjednodušeně řečeno, mým hlavním úkolem je, aby se zakázka dostala v pořádku a včas ke konečnému zákazníkovi. Interní procesy samozřejmě prozrazovat nebudu, ale je to fuška. Jsme propojeni napříč odděleními a musíme spolu vzájemně komunikovat, aby vše proběhlo v pořádku. Máme super kolektiv, pracujeme v open space, takže mraky lidí, ale vždy potkáš někoho, kdo je super a s kým máš společnou řeč. Jako jedinou nevýhodu vnímám směny. Vzhledem k tomu, že tato administrativa musí probíhat téměř nepřetržitě, tak konkrétně naše oddělení má dvě směny. Ranní a odpolední, takže někdy je těžké zkombinovat trénink tak, abychom se s kluky sešli všichni.

Jak se tvůj koníček promítá do osobního života? Nežárlí chlapi na tvou sílu?

No, téma strongman a strongwoman je u nás doma na denním pořádku. Řešíme to pořád, protože nás to baví. Zajímá nás to. Přítel se taky nakazil a už také závodí. Přizpůsobujeme tomu i zahradu, aby se na ní dalo trénovat. (smích) Prostě jsme si uzpůsobili náš domov i k provozování našeho společného koníčka. To víš, že muži v okolí to nenesou dobře. Někdy je to až trapné, když cvičíme a někteří jedinci si naloží to, co já, aby mi ukázali, že to zvednou. (smích) Zároveň ale vidíš, že jim to moc nebo vůbec nejde. Ani silově, ani technicky. Ale tomu se spíš směji. Obecně to moje okolí vnímá dobře. Ten, kdo mě zná a ví, co dělám a proč to dělám, to bere naprosto v pohodě. A navíc, v posilovně jsou hlavně super lidé, se kterými se i nasměji, takže to negativní ani nemám moc šanci vnímat. Ten, kdo má problém, to většinou ani do očí neřekne, takže to mě nerozhodí. (smích)

Jak dnes vypadá domácí strongwoman scéna z tvého pohledu?

Je to takový malý rybníček, s holkami se už známe navzájem (je nás zhruba 7), co jezdí každý rok, ale závod od závodu děvčata přibývají a odcházejí. Mám pocit, že se leknou, co za váhy zvedáme. Nevím, proč si pořád některé ženy myslí, že budou velké nebo přehnaně svalnaté, to je omyl, takhle ženské tělo nefunguje. Lidé prostě nepochopí, že chlapi jsou v tomhle úplně jiní. Třeba Verča Rulíková je holka jako lusk a sílu má neskutečnou. Myslím, že by se měl vyvrátit mýtus, že silové sporty nejsou pro ženy. Naopak, víc žensky jsem se nikdy necítila. Závody v ČR jsou poskládané tak, že si každá holka, která chce začít, najde to svoje. Jsou závody, kde jsou lehčí váhy, a závody, kde jsou těžké váhy, u kterých by si mákli i chlapi. A proto si myslím, že holky, které přijdou na jeden dva závody, už pak nechtějí jít znovu. Protože zrovna vychytají závod, kde jsou váhy jako hrom, a bohužel nejsou tak vytrénované, že to nedají. Organizátoři taky podle mě neví, jak to pro nás pořádně seskládat, když pořádně neví, kdo dorazí. Například závod, kde se zvedá 60kg Atlas Stone, by asi Marťu Dostálovou nenadchnul, ale holky začátečnice jo. Když se naopak závod skládá z těžkých vah, tak by šlo pár silných, ale ostatní ne. Je tu vidět hodně velký silový rozdíl mezi ženami. Ale jak je nás pořád bohužel málo, tak se to nezmění. Je zapotřebí se dostat z tohoto bludného kruhu.

Jaké máš ambice pro letošní sezónu?

Ráda bych objela závody v ČR a chtěla bych je vyhrát. (smích) Prioritně bych ráda poměřila síly i v zahraničí, tam mi jde hlavně o to nabrat zkušenosti z větších, a hlavně organizačně trochu odlišných soutěží. Tím samozřejmě nechci říci, že u nás by soutěže byly špatné, to určitě ne, ale chybí tady tomu ten glanc a povědomí veřejnosti. O to víc, když o strongman závody strmě stoupá zájem, roste jak počet závodníků, tak kvalita soutěží, ale hlavně divácký zájem. Něco takového by mohlo být zajímavé i u strongwoman, vždyť kdo by se nepodíval na sportující ženskou. (smích)

Chceš jet i nějaké větší zahraniční závody typu Arnold Classic?

Určitě ano. Tenhle rok se připravuji na zahraniční závody na úkor některých českých. Chci se posunout dál a jinak to prostě nepůjde. Pokud to vyjde, tak podzimního Arnolda zkusím, tedy pokud bude forma i zdraví, to je věc vždy otevřená. Chci se osobně setkat se závodnicemi typu Emillie Morin, Liefia Ingalls atd. Prověřit sílu, pobrat nové zkušenosti a zjistit, jak to funguje jinde.

Pokud by chtěla nějaké žena nebo dívka jít závodit, koho má kontaktovat nebo kde najde nějaké informace?

Kontaktovat určitě Českou národní federaci strongman, vše kluci krásně vysvětlí a pomohou. Mohou samozřejmě kontaktovat mě. Číslo sem nedám, ale jsem na sociálních sítích, kdo to v dnešní době nemá, že jo. (smích) Nekoušu, ráda si s holkami zacvičím nebo vysvětlím průběh závodů apod. Ale pokud holkám nebude ani jedna varianta vyhovovat nebo jim nebudu sympatická, tak určitě nebát se oslovit třeba Lucii Mádlovou, Verču Rulíkovou, Martinu Dostálovou, Barboru Labidi a další…

Aleši, moc ti děkuji za rozhovor

Pavlo, já děkuji tobě a přeji hodně úspěchů na všech závodních tratích a pódiích i v osobním životě.


Fotografie:
Archiv Pavly Markové


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 2 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Jarda 74 (05:57) • Díky za článek, jako mládě jsem to sledoval s opravdu velkým nadšením, hledal jsem jaký...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Tsunami (23:00) • Díky Michale za zpětnou vazbu. Co se týče přechod stehna v trup je pravda. Jen je to ta...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
moab (18:36) • No nechci se hádat, ale zrovna ve WUAPu je definován KYČELNÍ KLOUB pod úrovní horního k...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (12:07) • Přečti pravidla libivolné federace a pak dělej chytrého v diskuzích. Všechny federace t...
magazínDennis Wolf je po operaci
Zodiak411 (22:12) • Dennis má hezkou `důchodovou` formu. Snad se brzy uzdraví a zase ho někdy uvidíme v Pra...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra