Reklama:

Mistrovství České republiky v silovém trojboji mužů a žen 2019 - reportáž

10.212 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství České republiky
v silovém trojboji
mužů a žen 2019
- výsledky

V sobotu 23. února 2019 se v Kralupech nad Vltavou konal 27. ročník Mistrovství České republiky v silovém trojboji mužů a žen. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli Marián Přibyl a Jana Špinglová, hlavním rozhodčím jsem byla já, Petra Švadlenková. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát Ivan Veselý. Zároveň zde byl školen v praktické zkoušce kandidát na rozhodčího Patrik Přibyl. Patrik zkoušku složil a stal se novým rozhodčím II. třídy. Výsledkový servis obstarával tým Zdeňka Tuháčka, který byl i v roli pořadatele soutěže.

Závodníci byli rozděleni do dvou skupin. V první skupině se představily všechny ženy, dále pak muži do 74 kg a do 105 kg. Druhá skupina byla složena z kategorií do 83 kg, do 93 kg, do 120 kg a nad 120 kg.

Nejlehčí kategorií žen zde byla kategorie do 63 kg, kde byly dvě závodnice. Vyhrála Lenka Strolená, nazvedala 357,5 kg. Druhé místo obsadila Tereza Rábová výkonem 317,5 kg. V kategorii do 72 kg soupeřily taktéž dvě závodnice, zlato brala Tereza Herrmannová, která podává neuvěřitelné výkony. Zvládla 165 kg ve dřepu, 90 kg v bench-pressu a 132,5 kg v mrtvém tahu. Stříbrnou příčku obsadila závodnice Aneta Střísková výkonem 320 kg. V kategorii do 84 kg byla jediná závodnice Michaela Drabálková z oddílu TJ Sokol Nymburk, ale to jí neubralo nic na výkonu, protože obsadila i absolutní pořadí jako vítězka a nazvedala 457,5 kg.

Muži do 74 kg byli tři. Bojovali o každý získaný kilogram na čince. Nejsilnějším závodníkem zde byl Milan Daňo, který nazvedal 640 kg. Stříbrný byl výborný benčař Vítězslav Čelůstka, který dokázal pokořit v bench-pressu činku o hmotnosti 190 kg. Bronzem zakončil tuto kategorii Josef Klíma, který je věkem ještě junior.

V kategorii do 83 kg byli čtyři závodníci. Zlato získal bohumínský silák Martin Turek za výkon 675 kg. Vladimír Medek z oddílu TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou jako zkušený matador nezaváhal a dokázal získat druhé místo. Nazvedal 610 kg. Třetí místo obsadil Vítězslav Rosík, který si troufl na soutěž ve vybavení jít bez dresů a i tak si vedl velmi dobře. To potvrzuje i to, že získal zlato v mrtvém tahu, kde dokázal zvednout činku o hmotnosti 257,5 kg, a to RAW.

Kategorii do 93 kg opět tradičně dominoval Jakub Sedláček, který také odjel soutěž RAW, tedy bez dresu. I přesto dokázal vyhrát výkonem 757,5 kg. Druhé místo získal Lukáš Kovařík reprezentující oddíl TJ Olympia Zlín, který nazvedal 705 kg. Třetí místo obsadil Radek Polnický.

V kategorii do 105 kg soupeřili čtyři závodníci. Nejlepším se stal Adam Porteš z TJ Olympia Zlín, předvedl mrtvý tah s 320 kg. Druhé místo získal výkonem 787,5 kg Pavel Krejča, který jde stále výkonnostně nahoru. Třetí místo získal Tomáš Burda, reprezentující oddíl TJ Viktorie Bohumín.

Kategorie do 120 kg byla obsazena čtyřmi kvalitními závodníky. Výkonem rovných 900 kg vyhrál zkušený závodník Zbyněk Krejča. Stříbro připadlo Milanu Selingerovi, který jen těsně nepokořil bench-press 300 kg, kde už chybělo jen lehce dopnout lokty. Vejprnický závodník Václav Brousek získal bronz výkonem 772,5 kg.

Nejtěžší kategorie byla obsazena třemi siláky, z nichž byl nejlepším Milan Špingl, který vyhrál i absolutní pořadí mužů. Získal elitní výkonnostní třídu za výkon 975 kg. Druhým byl Pavel Syrový, který nazvedal 810 kg, a bronz získal Jiří Kadlec se 705 kg.

I přes technický problém s dodávkou tepla do haly soutěž dopadla dobře, závodníci podali skvělé výkony. Medailisté obdrželi pěkné věcné ceny od sponzorů soutěže. Bohužel však účast byla nízká, protože stále stoupá obliba soutěží RAW a vybavení začíná být pozapomenuto pro jeho technickou i finanční náročnost, nehledě na další nutnost pomocníků na tréninku i soutěži.

Pro rozhovor jsem si vybrala absolutního vítěze mužů Milana Špingla, reprezentujícího svůj oddíl Powerlifting School, a státní reprezentantku Lenku Strolenou, na tomto závodě vítězku své kategorie a druhou v absolutním pořadí žen.


Milan Špingl

Jak dlouho ses připravoval na tento šampionát?

Na závody jsem se připravoval od půlky listopadu. Základem tréninku byla ruská rutina, kterou jsem musel hodně upravit, zejména hodně odlehčit. Každou disciplínu jsem šel před závodem v dresu pouze třikrát.

Změnily se nějak tvé tréninky po vážné nemoci v minulosti?

Ano, vzhledem k tomu, že jsem po operaci přišel o pár orgánů a prodělal jsem rok chemoterapií, mám značně sníženou imunitu a zhoršenou regeneraci. Tedy, pokud to v zimě přeženu s tréninkem, většinou hned onemocním smrtelnými chorobami pro každého chlapa (kašílek a rýmička) a po těžkém tréninku se regeneruji o jeden den déle než před nemocí. Musel jsem tedy změnit tréninky tak, že chodím pouze dva těžké tréninky za týden a jeden lehký, kruhový, intervalový, složený z doplňkových cviků, a někdy musím vynechat i ten. Navíc, protože mám jen jednu ledvinu, tak abych odlehčil tělu při zátěži, shodil jsem v průběhu přípravy ještě 9 kilo. A to bylo to nejhorší, protože jsem měl stále hlad.

Co vyvozuješ z nízké účasti závodníků na této soutěži?

Vyvozuji jen to, že divize RAW úplně převálcovala EQ. Ten trend je už dlouhodobý, prostě RAW může dělat každý, stačí cvičit, zvládnout techniku disciplín, je to pohoda, ale v dresech musíte zvládat ještě techniku dresů, což není jednoduché a navíc to strašně bolí, zvedat v dresech není pro žádné citlivky. A ještě to stojí víc peněz, vybavení. Já jsem stará škola, dresy mám rád a zůstanu jim věrný, dokud mi to zdraví dovolí. Příští rok se bude muset dle mého názoru spojit dohromady MČR EQ všech věkových kategorií, aby to byl zase jeden pořádný závod.

Jaké máš další soutěžní plány?

Letos bych chtěl zkusit mistrovství Evropy v Plzni, myslím, že pokud mi zdraví vydrží, dostanu dřepy zase přes 400 kg a mohl bych zkusit bojovat o medaili a možná zkusit i udělat hezký výsledek v totalu. Pak ještě půjdu asi s kluky z oddílu ligu družstev a tím pro mne soutěže skončí. Odpočinu si a příští rok už jsem masters a chtěl bych vyhrát mistrovství Evropy i světa a pokusit se i o nějaké rekordy. Konečně bych chtěl slyšet na stupních vítězů naši hymnu. Pak bude vše záležet jen na zdraví. Cvičit ani závodit nepřestanu, nechci se nějak rouhat, ale nezastavila mě ani rakovina, ani vývod z ledviny a pytlík na noze. Jediné, co se u mě změnilo, je to, že už beru trojboj hlavně jako koníček, i když je to samozřejmě moje srdcová záležitost, ale na prvním místě jsou dnes děti, práce a pak vše ostatní. Jestli mohu, chtěl bych ještě touto cestou poděkovat rodině a všem z oddílu za podporu, bez nich bych nedokázal nic.


Lenka Strolená

Jak probíhala příprava na MČR?

Příprava na MČR probíhala už od oblasti. Ladila jsem hodně techniku a také jsem byla dvakrát na tréninku v Nymburce. Tam se nám povedlo s Petrem Slaničkou vyladit bench-press. Všichni víme, jak na tom jsem s bench-pressem v dresu. (smích) Změnila jsem i vázání kolen na dřep a dbala na hloubku dřepu. Bylo mi to velkým přínosem. Na dálku jsem byla i v kontaktu s Kryštofem Veberem, který mi radil, jak vylepšit držení těla jak u dřepu, tak u mrtvých tahů, a moc mi to pomohlo. Cítila jsem se velmi dobře připravená na závody.

Všimla jsem si, že tě trápí nějaké zranění, co se stalo?

Ano, trápilo mne zranění zad. Dva týdny před MČR jsem měla střevní potíže a v kombinaci s tréninky týden před závody mi dala záda výpověď. V neděli a v pondělí jsem doslova sotva chodila. Řešila jsem to s fyzioterapeutem Stanislavem Salajkou, který mne odblokoval. A dal mi naději, že do soboty by to mohlo být dobré. Jenže ve středu ráno se celá situace opakovala. Na závody jsem chtěla jet tak jako tak, aspoň se podívat, že budu závodit, jsem vzdala. Ale nakonec jsem i přes problémy nastoupila.

Kolik máš vlastně týdně tréninkových jednotek a kolik lekcí za týden předcvičuješ? Jak to zvládáš uregenerovat?

Teď leden a únor je hodně náročný a lekcí, jak skupinových, tak osobních, je celkem hodně. Za týden kolem třiceti. Já mam tréninky tak čtyři až pět v týdnu. Regenerace je minimální.

Jaké další soutěže plánuješ?

V plánu mám teď závody 16. března MČR v bench-pressu ve vybavení. Pak bych se ráda připravila na mistrovství Evropy které bude 28. dubna až 4. května v Plzni s vybavením, a v plánu mám ještě 3. až 15. června RAW soutěž ve Švédsku. V hlavě si ještě hraji s myšlenkou na závody v Tokiu, ale ty jsou hned čtrnáct dní po Plzni, a navíc finančně náročné. A hlavně musím dát dohromady záda.

Chtěla bys někomu poděkovat?

Chtěla bych poděkovat za pomoc v přípravě Petru Slaničkovi a Kryštofu Veberovi a Gabriele Reifová. Poděkování patří našemu oddílu TJ Spartak Chodov. Díky moc za podporu Fitness Ural. Rodině a přátelům, kteří ve mě věří a drží pěsti za všech okolností. Díky Českému svazu silového trojboje, rozhodčím a nakladačům, kteří na mne při závodech dávali pozor. Na závěr chci poděkovat Ronnie.cz za oslovení a za článek. Díky všem a držte pěsti na dalších závodech.


Mistrovství České republiky v bench-pressu
mužů a žen 2019 - fotogalerie


Foto:
Petra Švadlenková & Šimon Rogl


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Mikuc (13:14) • Úbytek soutěžících? Nebude ti tím, že chce méně lidí soutěžit?:)) Když vidím tu úroveň...
magazínIvan Horáček: "Cvičení je můj celoživ...
md (12:38) • Krásné video a povídaní....motivace pro všechny napříč věkem, přeji pevné zdraví
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (12:30) • Co se těch opakovaných poznámek na moje rady týká, zkoušíš svést řeč jinam, ale já zůst...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
PavelV (11:55) • Ne, nejsou. Třeba Extrifit Cup má poměr 148 - 2019, 139 -2022, ale v roce 2022 k tomu p...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (10:34) • Protože ty dvě soutěže jsou na tom trendově stejně jako ostatní a protože zrovna na nic...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie