Reklama:

Čeští amatérští strongmani míří na Arnold Classic do Austrálie

8.548 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman
pro rok 2019
V polovině března tohoto roku se v Austrálii konají strongmanské závody ze slavné série Arnold Classic, které budou mít také amatérskou část. Český čtenář nebo fanoušek silových sportů tento závod jistě zná především díky Jirkovi Tkadlčíkovi, který v roce 2017 závody v kategorii do 105 kg vyhrál a v roce 2018 přivezl stříbro. Letos se z naší malé středoevropské republiky na závod chystá vydat celá výprava, a to ve složení Martina Dostálová, David Březina, Pavel Hachle a David, který na závodech používá přezdívku "Ohromný Drakobijec". Na otázku, proč zrovna tahle přezdívka, hbitě odpověděl, že to je forma veřejné recese, a své občanské příjmení se rozhodl neprezentovat.

Každého z nich jsem vyzpovídal a každý dostal stejné otázky, i když na ně odpovídali odděleně.

Na jakou soutěž se momentálně chystáte?

Martina: Letos bych opět ráda objela Arnoldy, začínám v Austrálii, kde se koná ve dnech 15. - 17. března.

David: Zdravím všechny příznivce silových sportů. Jak už jsem několikrát avizoval, chystám se do Austrálie na slavné Arnold Classic v Melbourne.

Pavel: Chystám se na Arnold Classic v Austrálii, kam jsme se rozhodli vydat s kamarádem a sparingem Davidem. (Drakobijec, pozn. red.)

Drakobijec: Arnold Classic Australia.

V jaké kategorii budete závodit?

Pavel: V kategorii do 90 kg.

Drakobijec: Kategorie do 90 kg.

Martina: Závodit budu ve strongwoman do 82 kg, na rozdíl od loňského roku si chci letos zkusit Arnoldy přeci jen ve své váhové kategorii, a ne v open kategorii. Závodit tam budu i v powerliftingu. Tam tedy v open kategorii a ještě bez přepočtu na body. To už je pořádná výzva - závodit s holkami, které mají i o 70 kg víc než já.

David: Utkám se se světovou špičkou strongman sportu ve střední váze čili do 105 kg.

Jaké Vás na Arnoldovi čekají disciplíny?

David: Čekají mě velmi zajímavé disciplíny, jako je mrtvý tah s maximální váhou, ale na trap baru. Dále Viking Press (135 kg), Super Yoke (360 kg), další budou Medley, Frame Carry a moje "velmi oblíbené" Atlasovy kameny.

Pavel: Disciplín nás čeká pět. Jako první Super Yoke (330 kg na 20 m a zpátky) a ohrada (250 kg na 20 m). Druhá disciplína je Frame Deadlift (trap bar) na maximální váhu, kde je počáteční váha 260 kg, ale bude se tahat odspodu (úchop na úrovni klasické osy), ne, jak jsme zvyklí na klasický trap bar. Potom Viking Press na počet opakování, schody síly a nakonec Atlasy 120 kg - 170 kg.

Drakobijec: Jsem ve stejné kategorii jako Pavel, ale jelikož tady závodíme v kategorii do 105 kg, tak jsme zvyklí na těžší váhy. Tedy až na schody síly, ty jsem ještě nikdy ani nevyzkoušel.

Martina: Pro chlapy i ženské jsou disciplíny stejné, liší se akorát váha. První disciplína je Yoke and Frame Medley (220 kg a 175 kg), druhá disciplína pak Frame Deadlift, kde se jede na maximální váhu a začínáme na 160 kg. Ohrada má přitom madla jako při standardním deadliftu. Dál máme Viking Press na maximální počet opakování s 85 kg, schody síly, u kterých zatím váhy nevíme, a nakonec Atlasy 80 - 130 kg. V powerliftingu jsou disciplíny jasné. (smích)

Kdy do Austrálie odlétáte? Budete cestovat sami?

Drakobijec: První týden v březnu (7. 3.) odlétáme, abychom měli dost času na srovnání s časovým posunem. Letíme s Pavlem Hachlem a nejsilnější ženou ČR Martinou Dostálovou.

Martina: Odlétáme začátkem března - 7. 3. Letenky kupujeme tento týden. Letíme s Davidem alias Ohromným Drakobijcem a Pavlem Hachlem. Kluci závodí v devadesátce a umí člověka nabudit a podpořit jako nikdo jiný. Pojede i David Březina a bude reprezentovat v kategorii do 105 kg.

David: Odlétám 7. 3. společně s Martinou Dostálovou a ještě s Pavlem a Davidem.

Pavel: Odlétáme už první týden v březnu se sparingem Davidem a Marťou Dostálovou. A David Březina letí taky.

Jak se dařilo v přípravě? Přišla nějaká zranění?

Martina: Moje příprava… no, posledních několik závodů mám spíš "nepřípravy". (smích) Ze závodů v USA jsem přijela s natrženým hamstringem, což mě chvíli omezovalo, a teď mě zase brzdí zuby. Mám s nimi teď menší peklíčko, ale snad už jsem si vše vybrala a půjde zbytek přípravy hladce.

David: Příprava zatím jde podle plánu, ale mohlo by to být lepší jako vždycky. (smích) A zranění, alespoň ty větší se mi vyhýbají, ale ještě nedávno jsem pocítil ten svůj slavný prasklý hamstring, takže na to dávám pozor. A zbytek už nestojí za řeč, jen skřípnutý bicepsový úpon v rameni. (smích)

Pavel: Přípravu jsme zahájili teprve nedávno, protože jsme nevěděli, jestli vůbec pojedeme, ale teď máme ještě 5 týdnů na to pořádně nadrtit disciplíny, tak do toho šlápneme! Zranění? Takové slovo naštěstí neznám. (smích)

Drakobijec: Příprava... před měsícem jsem si na 300kg klasické mrtvole odrovnal záda a ani jsem ji nedotáhl. Nebral jsem si ani ponožky, naštěstí díky péči Martiny Dostálové (fyzioterapie, masáže, různá cvičení a protahování atd.) jsem zase v pohodě a už se pomalu vracím na svoje váhy. Do závodu je ještě dost času to i zlepšit. Ted začnou dvoufázové tréninky. (smích)

Stanovili jste si pro australského Arnolda nějaký cíl?

Pavel: Můj cíl je porovnat síly se světovou špičkou v naší kategorii, nabrat co nejvíce zkušeností na tak velkém závodě, hlavně překonat sám sebe a udělat co nejlepší výsledek.

Drakobijec: Cíl? Já poprvé začal závodit ve strongmanech minulý rok v červnu, kdy se mě ujal kamarád a profesionální strongman Mari Zvrtek a přihlásil mě hned na celou sezónu závodů. Stal se z toho jeden obrovský koníček. Znáte to, když vám něco jde, tak vás to baví. (smích) Ale rozhodně si to jedeme užít. Vůbec nevím, co čekat od světové konkurence. Ale chci bednu!

Martina: Mým cílem je hlavně podat takový výkon, abych byla se sebou spokojená. V trojboji bych ráda obsadila pozici do pátého místa. Holky jsou tam fakt jiný level. Frajerka dřepne 290 kg a podobně. A ve strongwoman, tam uvidíme. Deadliftové disciplíny jsou moje, ale třeba Atlasy a Yoke zase vůbec. (smích)

David: Můj cíl je každopádně probojovat se alespoň do top 5, ale stát se může vše, takže uvidíme. Vybral jsem si Austrálii hlavně z toho důvodu, že tam nepojedu sám a rád si tam zazávodím. Ještě bych letos plánoval mistrovství světa v Log Liftu v Litvě, ale to ještě uvidíme. Síla mi jde nahoru, dodržuji jak stravovací, tak i tréninkový plán, v tréninku víc odpočívám a je to mnohem lepší. Trénuji klasicky 1+1, někdy i s Čestmírem Šímou a Jakubem Procházkou, takže díky skvělým radám od kluků se daří líp. Tenhle závod vnímám jako velkou životní šanci a skvělý pozdní dárek k 20. narozeninám a dělám pro to maximum. Peníze na letenku jsem sehnal díky prodeji svého auta a práci v Praze ve fitku, kde jsem i nocoval na podlaze, abych si něco vydělal. Když si prostě něco umanu, opravdu mě nic a nikdo nezastaví. (smích) Tímto bych také chtěl poděkovat Martině Dostálové, která mi tuto šanci umožnila, dále svému domácímu fitku Fitness Studio Life, Fitness Storm Karlovy vary, Willy's Barber Shopu, restauraci Lipany, celému městu Aš a spoustě dalším...

Děkuji za rozhovor, popřeji Vám všem štěstí do závodu, ať se Vám vyhýbají zranění a vše proběhne tak, jak si přejete, aby proběhlo. Doufám, že po návratu z Austrálie přidáme další rozhovor, ve kterém podrobně popíšete své zážitky a dojmy ze soutěže.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Jarda 74 (05:57) • Díky za článek, jako mládě jsem to sledoval s opravdu velkým nadšením, hledal jsem jaký...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Tsunami (23:00) • Díky Michale za zpětnou vazbu. Co se týče přechod stehna v trup je pravda. Jen je to ta...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
moab (18:36) • No nechci se hádat, ale zrovna ve WUAPu je definován KYČELNÍ KLOUB pod úrovní horního k...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (12:07) • Přečti pravidla libivolné federace a pak dělej chytrého v diskuzích. Všechny federace t...
magazínDennis Wolf je po operaci
Zodiak411 (22:12) • Dennis má hezkou `důchodovou` formu. Snad se brzy uzdraví a zase ho někdy uvidíme v Pra...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra