Reklama:

Mistrovství ČR v klasickém bench-pressu mužů a žen 2018 - reportáž

6.151 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

MČR v klasickém
bench-pressu mužů a žen 2018
- výsledky

Soutěž byla zahájena slavnostním nástupem ve dvanáct hodin. Hlavním rozhodčím byl Ivan Karpíšek, postranními rozhodčími Jaroslav Doleček a Radek Giebl. Na regulérnost soutěže dohlížel jako delegát předseda ČSST Miroslav Vacek. Výsledkový servis zajišťoval Tomáš Pilík.

Žen se zúčastnilo celkem třináct v pěti váhových kategoriích. Nejlehčí kategorie do 52 kg byla soubojem dvou žen. Vyhrála Nikol Barkóciová výkonem 55 kg. Karolína Adamová získala zlato v kategorii do 57 kg. Dokázala zvednout 77,5 kg, což jí zajistilo i výhru v absolutním pořadí. Tato křehká dívka je věkem dorostenka a získala tento cenný titul na open šampionátu. Lenka Strolená krásným výkonem 82,5 kg vyhrála kategorii do 63 kg. Tato závodnice se přitom nedávno vrátila ze soutěže v Litvě. Reprezentantka oddílu SK Zlobr Sedlčany Johana Vančurová získala zlatou medaili za výkon 67,5 kg v kategorii do 72 kg. Nejtěžší kategorií byla sloučená kategorie nad 72 kg. Zde soupeřily výborné závodnice oddílu TJ Sokol Nymburk Michaela Drabálková a Hana Takáčová. Obě zvedly shodnou váhu 95 kg, ale vítězství získala Michaela vzhledem k nižší tělesné hmotnosti.

Šedesát mužů porovnalo své síly v sedmi váhových kategoriích. Nejlehčí kategorii do 66 kg vyhrál Jiří Völfel výkonem 105 kg. Sedm mužů soupeřilo v kategorii do 74 kg, nejlepším se stal Vítězslav Čelůstka z TJ Olympia Zlín. Zvládl zvednout 145 kg. Deset mužů bylo v kategorii do 83 kg, z nichž dva soutěž nedokončili po nezvládnutí svých pokusů. Nejsilnější byl domácí František Kružík, zvedl 170 kg, rekord 176 kg nezvládl jen o kousek. Jakub Sedláček již tradičně vyhrál svoji kategorii do 93 kg svým standardním výkonem 210 kg. Nejpočetnější byla kategorie do 105 kg, kde soutěžilo patnáct závodníků. 197,5 kg vážící činku zvedl vítěz Martin Tuček. Jiří Kati, který byl v této kategorii bronzový, vytvořil nový národní rekord masters II o hodnotě 190 kg.

Kategorie do 120 kg byla obsazena osmi silnými muži, z nichž byl nejlepší Pavol Demčák, zvedl 222,5 kg. Nejtěžší kategorie byla rovněž obsazena osmi muži, z nichž dokázal nejvíce zvednout domácí David Lupač. Vytvořil národní rekord výkonem 243 kg. A tím získal i absolutní výhru v mužích.

Soutěž byla již tradičně dobře zvládnutá, jak je v Jihlavě pravidlem. Pro absolutní vítěze byla připravena originální soška. Vyhlášena byla rovněž i soutěž srdcařů v bench-pressu.

Pro rozhovor jsem si vybrala Johanu Vančurovou z oddílu SK Zlobr Sedlčany, vítězku kategorie do 72 kg, a vítěze kategorie do 120 kg Pavola Demčáka z oddílu TJ Sokol Nymburk.


Johana Vančurová

Jak bys zhodnotila svůj výkon na soutěži?

Protože je bench-press jednou z mých mnoha (smích) kvalit, většinou se na čistě bench-pressové závody těším o trochu víc než na jakékoliv jiné. Hlavně to i rychleji odsýpá, je to nahuštěnější, atmosféra je živější a tak dál - asi chápeš. Hned v úvodu bylo fajn, že jsem navážila zase o trochu míň, váha mi tak nějak postupně klesá. Asi posouvám svoji tělesnou hmotnost k lepšímu poměru váha a výkon. Samozřejmě dost pomohly i místní podmínky - úžasná tělocvična i rozcvičovna (Jihlavákům upřímně můžeme závidět). Pomohl tomu všemu i můj drahý a klub za zády (SK Zlobr Sedlčany). Můj Méďa mě rozcvičil, rozehřál, rozmobilizoval, namazal hřejivkou, jak bylo třeba. V téhle předzávodní a závodní spolupráci máme hodně sehráno, no a pak už to bylo jenom o tom, jít tam a zvednout to. No a díky okolnostem to v sobotu na to první místo jednoduše stačilo. Trochu mě štve, že jsem tam ale nepředvedla, na co skutečně mám. Mimo závody tam vytlačím i o deset kilo víc, ale jakmile o něco jde, nějak to ztěžkne, ale to se poddá. Pak už mě nikdo nezastaví.

Připravovala ses nějak konkrétně na tento závod?

Určitě, celý měsíc jsem nesáhla na činku. (smích) Nejlepší přípravu jsem měla na konci léta - dvoufázové tréninky, spánek, dobře řešená strava. Medvěd neměl tolik klientů a mohl se věnovat z větší části jenom mně, všechny maximálky mi poporostly cca o deset kil. Od té doby to šlo všechno lehce na levačku, řeším změnu práce, abych mohla trénovat pravidelně a neměla tolik každodenního stresu. Kvůli pár duševním bolístkám jsem začala řešit koučink a motivaci. Kvůli rodině jsem nemohla na pravidelné bouchání Zlobrů do Sedlčan a tak dál. Někdy se stává, že závod je mým jediným tréninkem za delší dobu, což není samozřejmě ideální, někdy stihnu alespoň párkrát navštívit gym. Manžel mi hodně pomáhá, od koučinku, mobility, masáží, zahánění do postele, když je čas spát, až po maximální podporu na závodech, výrobu závodního motivačního trička, posun k mentální nabuzenosti, psychické rozložení soupeřek (smích), focení, natáčení, motivaci - mám prakticky všechno dokonale připravené k růstu. Zařizuji už jen ty poslední záležitosti kolem, abych na to měla čas a sílu. No a samozřejmě, jako každý správný Zlobr, jsem na závody vzala nějaké ty sušenky na výměnu v týmu, to už je taková muffinová tradice tam u nás a to se připravit taky musí.

Jak vypadají tvé obvyklé tréninky?

V tomhle čerpám hodně od Medvěda. Kdybych to měla nějak sesumírovat, prakticky neustále kombinujeme královské cviky s velkou činkou, kettlebellem a kalisteniku. Střídá se silové a dynamické období. Jednou týdně je tam Smoker´s (naše vedená hodina plná cviků z vývojové kineziologie, dysbalančního srovnávání, sportovní gymnastiky), snažíme se i o rozvoj motorické inteligence a tak dál. To nejhorší, co mě může v tréninkovém plánu potkat, je parkour nebo jump park, fakt… Ale konceptuálně razíme takovou “Medvědí filozofii“ všestranného sportovce. Jemu to v MMA vychází, mně v powerliftingu snad už také. Přílišná specializace vede k dysbalancím, zranění a praktické nepoužitelnosti, osobně jsem viděla, jak kluci, co mají mrtvoly nad 200 kg, nejsou schopni přestěhovat skříň. Tak kde je pak ta “síla“ v reálu, víš, co myslím. Takže prostě všestrannost, koncept, dominantní zastoupení závodních cviků. A samozřejmě technika, technika, technika. Na hrb-lifty, křiv-pressy a ploténkové dřepy mám s powerliftingem až moc dlouhodobé plány (na rozdíl od jiných holek na závodech, na což se občas nedá koukat), ale to už bychom pomalu zabrouzdali do další otázky.

Jaké máš další sportovní plány?

Tady bych to možná rozdělila - moje plány, naše plány, rodinné plány. Moje plány jsou jasné, teď se z juniorek přesunout do žen, držet si závodní váhu do 72 kg a zvedat víc a víc a víc. Díky mé sportovní minulosti mám dobré základy na stanovování laťky (to jsem vlastně začala rozepisovat i na blogu: Zpověď velký holky). Mám správný somatotyp, mám skvělé zázemí v klubu a skvělého trenéra doma. Teď už si jen zařídím dostatek času a klidu novou prací, jak už jsem říkala, a uvidíme, kam až se dostaneme. Furt si říkám, že ten metrák na bench-press bez nutnosti sypání nebo EQ není tak daleko.

Naše plány - ve smyslu BearrrLife - jsou pro následující roky především získat dalších pár lidí na Smoker‘s, ať máme zkušenosti i s trénováním větších skupinek. Projít si dalších pár kurzů a seminářů pro doplnění vzdělání (nedávno jsme začali u Antmanna a je tam ještě hodně, co se naučit). Rozjet e-shop s oblečením pro správné srdcaře v powerliftingu a MMA. Možná bude i filmový dokument o české powerliftingové scéně - pracujeme teď hodně na scénáři, technických možnostech natáčení a affiliatu, ale to je opravdu "možná". Je tam hodně proměnných a bude to chtít hodně času, který zatím nemáme. (No a samozřejmě do čtyřiceti chceme vlastní gym - ale to bude až za dlouho.)

No a co se týče rodinných plánů - před půl rokem se mě můj trenér zeptal, jestli nechceme zvedat spolu, dokud nás smrt nerozdělí - to se nedalo odmítnout, že jo. (smích) Teď jsme si pořídili nový gauč, aby měl náš starý pes co žvýkat. No a za rok se začne na vážno uvažovat o Medvíďatech, že? To mi trochu znesnadní mostování, ale při dřepu se budu moct nenápadně opřít o stehna, takže dřep snad poporoste! (smích) p>Závěrem? Hele, určitě pojďme lidem říct, že zvedat velké váhy můžou i malé (to se ale netýká mě) holky, ne? A určitě zdravím všechny svoje soupeřky, oceňuji jejich nenápadné pohledy a velmi letmé a neochotné stisknutí ruky na stupních vítězů - ať už stojím na kterémkoliv. Nevím sice, jak dlouho vás budu předjíždět, ale mám vytipované minimálně dvě, co předjedu určitě a nebudu muset ani tolik zrychlovat. Technika všem, lifting sobě a všechny vás mám ráda.


Pavol Demčák

Jak jsi spokojený se svým výkonem?

Vzhledem k tomu, že moje celoroční příprava směřuje k silovému trojboji, jsem docela spokojen.

Jak vypadala tvoje příprava na tyto závody?

Moje příprava je celoročně stále stejná. Připravuji se na každý závod, jako by to bylo mistrovství světa. Žádné závody nepodceňuji.

Dodržuješ nějaké stravovací zásady v sezóně?

Snažím se celý rok dodržovat pestrý jídelníček.

Máš i nějaké jiné záliby kromě silového trojboje?

Vlastním psy, tak s nimi vyrážím do hor a do přírody.


Mistrovství České republiky v klasickém bench-pressu
mužů a žen 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra