Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji masters 2018 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR
v klasickém silovém trojboji
masters 2018
- výsledky

V sobotu 10. listopadu 2018 se ve Svitavách konal 4. ročník Mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji masters. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli Michal Sicha a Jiří Zimula, hlavním rozhodčím jsem byla já, Petra Švadlenková. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát Jaroslav Doleček. Výsledkový servis obstarával Tomáš Pilík.

Soutěž byla zahájena v deset hodin slavnostním nástupem. Utkalo se zde čtyřicet devět závodníků. Zúčastnilo se šest žen. V nejmladší věkové kategorii masters I soupeřily tři ženy. Nejsilnější se stala Eva Bánovská, která získala absolutní prvenství za 412,28 Wilksových bodů. Zároveň ve své váhové kategorii do 57 kg vytvořila tři nové národní rekordy. Držitelkou nového rekordu se rovněž stala Edita Kanátová úspěšným pokusem se 152,5 kg na mrtvý tah. Ženy masters II reprezentovala členka oddílu Arena Pavly Kladivové Petra Mlejnková. Všemi disciplínami i součtem 320 kg vytvořila nové národní rekordy a stala se absolutní vítězkou masters II. Hana Takáčová soutěžila v kategorii masters III. I přes zdravotní obtíže s úchopem ruky vytvořila nový národní rekord 141 kg ve váhové kategorii nad 84 kg, zároveň i brala zlato za absolutní pořadí. V nejstarší věkové kategorii jsme mohli vidět usměvavou nejstarší účastnici závodu Adinu Hykovou. Ve svém věku sedmdesáti pěti let je natolik vitální, že všemi disciplínami i součtem vytvořila nové národní rekordy. Ve dřepu zvládla zvednout činku o hmotnosti 65 kg, v bench-pressu 60 kg a v mrtvém tahu 110 kg při tělesné váze necelých 60 kg.

Mužů v kategorii masters I závodilo dvacet tři v sedmi váhových kategoriích. Nejlehčí kategorii vyhrál Martin Čech, který letos absolvoval i svoje první mezinárodní závody v Plzni. Vlastní nový národní rekord ve dřepu o hodnotě 175 kg ve váhové kategorii do 66 kg. V kategorii do 74 kg bral zlato Martin Rösler za výkon 510 kg. Reprezentuje oddíl PWL Vision Nutrition. Váhová kategorie do 83 kg byla obsazena dvěma závodníky. Vyhrál zkušený závodník Dušan Švarcbach, který nazvedal 542,5 kg. Jednou z nejpočetnějších kategorií masters I byla kategorie do 93 kg, kde se o medaile přetahovalo šest závodníků. Výkony padaly poměrně vyrovnané. Zlato bral Josef Lipka z oddílu SK Fitness Gym Olomouc. Dokázal nazvedat 615 kg. Za zmínku stojí čtvrtý závodník této kategorie Vratislav Moudr, který dokázal pokořit 170,5 kg v disciplíně bench-press a získal národní rekord. Čtyři závodníky jsme mohli povzbuzovat v kategorii do 105 kg. Zlato již tradičně přidal ke svým ostatním titulům Karel Rada. Ten dokonce získal i absolutní prvenství své věkové kategorie za nazvedaných 730 kg. Kategorie do 120 kg měla tři silné muže. Nejlepším se stal Martin Pavka z KST Kuřim výkonem 632,5 kg. Nejtěžší kategorie byla opět obsazena šesti těžkotonážníky. Zde padaly výkony ve dřepu a mrtvém tahu v blízkosti 300 kg. Ve velké konkurenci dokázal zvítězit František Janák, který nazvedal 752,5 kg. Pokoušel se i o národní rekord 300,5 kg, což se bohužel nezdařilo.

V kategorii masters II bylo mužů deset. Váhovou kategorii do 83 kg vyhrál mnohonásobný medailista Vladimír Medek. Nazvedal 560 kg. V kategorii do 93 kg reprezentoval jediný muž Jiří Táborský. Vytvořil nový národní rekord v mrtvém tahu o hodnotě 238 kg. Kategorie do 105 kg byla obsazena čtyřmi kvalitními závodníky. Vyhrál závodník Jiří Psota závodící za Sporting Apis. Tento muž reprezentoval Českou republiku již na mnoha mezinárodních šampionátech. Dokázal o pouhých 1,5 kg pokořit Tomáše Sedláčka, který, ač vytvořil národní rekord ve dřepu i mrtvém tahu, nestačil na Jiřího v bench-pressu. Zoltán Kanát soutěžil v kategorii do 120 kg, kde kvalitním výkonem 319,18 Wilksových bodů vyhrál. Nejtěžší váhová kategorie nad 120 kg byla obsazena dvěma muži - Jiřím Kadlecem a Janem Verbičem. Oba dva jsou zkušení závodníci. Pro tentokrát získal kov nejcennější Jiří Kadlec z TJ Sokol Bílina. Ten se zároveň stal i absolutním vítězem svojí věkové kategorie.

Intenzivně se soutěžilo i v kategoriích masters III, zde se poměřovalo devět mužů. V nejlehčí váhové kategorii do 74 kg nazvedal Pavel Valenta 455 kg. Pokusil se v mrtvém tahu překonat národní rekord, což se bohužel nevydařilo, ale radost mohl mít z toho, že právě on získal zlato v absolutním pořadí masters III výkonem 330,97 Wilksových bodů. Tři závodníci se utkali v kategorii do 83 kg. Vyhrál Jaroslav Hodík z oddílu TJ Spartak Chodov. Jarda letos získal osvědčení trenéra silového trojboje. V kategorii do 105 kg byli dva závodníci, zlato získal Josef Ptáček, který ustanovil i nový národní rekord v bench-pressu o hodnotě 132,5 kg. Dva závodníci byli rovněž v kategorii do 120 kg. Zde dokázal zvítězit Jozef Duna z TJ Sokol Vejprnice. Nazvedal 510 kg. Nejtěžší váhová kategorie byla soubojem jediného muže a byl jím Pavel Klepáč. Nazvedal 387,5 kg.

Nejstarší věková kategorie byla obsazena jediným odvážným mužem. Nebyl jím nikdo jiný než Václav Primus z TJ Sokol Pelhřimov. Nazvedal 385 kg a získal tedy zlato nejen ve své váhové kategorii, ale i absolutně.

Soutěž byla pořadatelsky na velmi vysoké úrovni, vše probíhalo v krásné svitavské hale Na Střelnici. Pro závodníky bylo připraveno mnoho věcných cen ve formě doplňků výživy. Nějakou cenu si postupně odnesl každý dle svého absolutního umístění.

Pro rozhovor jsem si vybrala energického muže Pavla Valentu z oddílu Slovácká Slavia Uherské Hradiště. Absolutně vyhrál věkovou kategorii masters III.


Pavel Valenta

Jak jste spokojen se svým dnešním výkonem?

Můj dnešní výkon nebyl zcela špičkový. V součtu jsem chtěl dosáhnout ještě o 15 kg více. Ale důležitější pro mě bylo vítězství ve věkové kategorii 60 - 70 let. V ní jsem soupeřil s Pepou Ptáčkem, a tak jsem upravoval i základy i další pokusy tak, abych byl pořád před ním. Pokoušel jsem se o posunutí svého rekordu v mrtvém tahu na 196 kg, protože 187,5 bylo celkem snadných. Bohužel, nevyšlo to. Ale s výsledkem jsem celkem spokojen.

Jak dlouho se věnujete silovém trojboji?

Silovému trojboji se věnuji už desítky let. S posilováním jsem začal už asi v patnácti a zaměřil jsem se na kulturistiku. Později jsem zjistil, že lepších výsledků dosáhnu právě v silovém trojboji, na který jsem se zaměřil po roce 1980, a hned jsem patřil k republikové špičce. V letech 1986 - 1996 jsem z osobních a rodinných důvodů měl přestávku, ale od roku 1997 do současnosti už jedu systematicky, a dá se říct naplno. I když jsem v tomto čase opět koketoval i s kulturistikou.

Jak vypadá Váš obvyklý trénink?

Jak jsem uvedl, už 20 let trénuji bez přestávky. Trénuji 3x v týdnu a trénink je rozdělený na posilování celých nohou s prioritou dřepů a břicha, další den je zaměřen na hrudník, především na benč, doplněný různými cviky na prsa, celá ramena, triceps a biceps. Dodržuji různou variabilitu cviků, počty opakování a zátěž. Třetí den je věnován zádům a trapézům, ale vždy je zařazen i mrtvý tah a pak břicho. V průběhu roku si udělám 3 - 4 vrcholy, tedy zkusím si maximální výkony všech tří disciplín. Pak vždy nechám tělo odpočinout, sjedu na minimální váhy, a pak to zase tlačím nahoru. Ale v mém věku už musím poslouchat tělo, a jakmile cítím únavu, tak polevím.

Jak se udržujete v kondici mimo posilování?

Trénink jako takový mě drží v kondici. Paradoxem je, že čím mám těžší trénink, tím se cítím lépe. Naštěstí mě nic nebolí, i když jsem měl svého času problém s ramenem, což poznamenalo můj výkon v benči, nyní už nebolí, ale zase chybí asi 10 kg na výkonu. Když je vyhovující počasí a chce se mně, tak si dám pár kilometrů svižnou procházku. Doma mám hrazdu, natahovací péra a gumu, tak občas blbnu s tím, a sem tam zařadím i kliky.

Dodržujete nějaké zásady ve stravování, užíváte nějaké doplňky stravy?

Na stravu kladu velký důraz. Bez stravy a odpočinku to prostě nejde. Mojí denní potravou je maso, především kuřecí, ale dám si i hovězí či krůtí, neopovrhnu ani vepřovým. Součástí denní stravy jsou i koncentrované proteiny, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Stručně řečeno, dodržuji kulturistickou stravu. Přijímám minimálně 1 - 1,5 gramu bílkovin na kilogram své hmotnosti. Tím se snažím maximálně omezit úbytek svalové hmoty způsobený přibývajícím věkem a myslím, že se mně to vcelku daří. Samozřejmě, když mám chuť na dobrý zákusek nebo na čerstvý chleba namazaný sádlem s cibulí, tak neváhám. Před závody jsem vesele konzumoval ovárek.

Jaké máte další sportovní cíle?

Kromě dosažených sedmi vítězství na mistrovství republiky a jednou na Evropě bych chtěl uspět ve vyšších soutěžích, už proto, že tabulkově si ve světě stojím vcelku velmi dobře. Příští rok asi pojedu na Evropu do Maďarska. Ale o čem sním, to je ME a MS, až budu ve věku nad 70 let. I kdybych šel s výkonem pár desítek kg dolů, tak je docela reálné být hvězdou. Ale tomu bude předcházet především dobré zdraví a výdrž. A i když výkony a výsledky nebudou, nejdůležitější je posilovat až do nejzazšího věku a stále se cítit silný a svěží. A to je můj hlavní sportovní cíl.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho zdraví a dalších sportovních úspěchů.


Mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji masters 2018
- fotogalerie


Foto:
Zdeněk Tuháček



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie