Reklama:

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji mužů a žen 2018 - reportáž

8.443 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji mužů
a žen 2018
- výsledky

V neděli 28. října 2018 se v Bohumíně konal 6. ročník Mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji mužů a žen. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli Petra Švadlenková a Michal Krček, hlavním rozhodčím byl Jaroslav Doleček. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát Ivan Karpíšek. Výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček.

Soutěž byla zahájena v devět hodin slavnostním nástupem. Na tuto událost dorazilo padesát jedna závodníků.

Čtrnáct žen soupeřilo v šesti váhových kategoriích. V nejlehčí kategorii do 52 kg byla pouze jediná závodnice, a to domácí Denisa Turková. Nazvedala 170 kg. Patnáctiletá Denisa byla zároveň nejmladší na startovním poli. Petra Žampová se stala vítězkou kategorie do 57 kg. Získala 331 kg a dva nové národní rekordy. Závodnice reprezentuje oddíl Arena Pavly Kladivové. V kategorii do 63 kg brala s přehledem zlato Štěpánka Židová. I přes hubnutí do váhové kategorie dokázala pokořit rovných 400 kg. Tři nové národní rekordy patří právě jí. Štěpánka je věkem ještě juniorka, ale i přesto neměla konkurenci a získala prvenství v absolutním pořadí žen. Tereza Korecká, která se nominovala svým výkonem na mistrovství východních Čech v Nymburku, opět ve svojí kategorii do 72 kg zvítězila. Vylepšila národní rekord v mrtvém tahu na 186 kg. Kategorie do 84 kg byla obsazena dvěma závodnicemi, vítězka Veronika Břízová vytvořila nový rekord v mrtvém tahu o hodnotě 190 kg. Druhá Michaela Dubská získala národní rekord v bench-pressu 77,5 kg. V nejtěžší kategorii byla sama závodnice Zuzana Bitterová. Ustanovila nový národní rekord 165,5 kg ve dřepu a získala 334,11 Wilksových bodů.

Nejlehčí mužská váhová kategorie do 59 kg byla zastoupena jediným mužem. Byl jím Viliam Kováč, který je ještě dorostenec. Vytvořil nový národní rekord 105 kg v bench-pressu. Zkušený dlouholetý závodník Jan More bral zlato v kategorii do 66 kg. Nazvedal 535 kg. Kategorii do 74 kg vyhrál rovněž dlouholetý závodník a účastník mezinárodních soutěží, mistr Evropy v klasickém silovém trojboji z roku 2015 Tomáš Juříček. Šestadvacetiletý závodník nazvedal 620 kg a 465,56 Wilksových bodů, což stačilo na druhé místo absolutního pořadí. Kategorie do 83 kg byla obsazena šesti silnými muži, z nichž se stal nejlepším Radomil Vašík, který nedávno vydal nový e-book o tréninkových metodách. Získal 650 kg. Kategorii do 93 kg nemohl vyhrát nikdo jiný než závodník soutěžící pod oddílem TJ Svitavy Jakub Sedláček. Na výkon 785 kg mu stačily pouze dva pokusy od každé disciplíny. Třetí pokusy vynechával a všech šest odzávoděných pokusů bylo platných. I na těchto závodech zvedal s lehkostí jemu vlastní. Kategorie do 105 kg byla nejobsazenější kategorií, soupeřilo zde devět závodníků. Vyhrál Karel Rada, který nedávno natočil trénink společně se svým synem Karlem Radou mladším. Zvládl nazvedat 732,5 kg. V kategorii do 120 kg byli čtyři muži. Nejsilnějším se stal nymburský Pavol Demčák, který namotivován na své pokusy doslova běhal na pódium. Koučoval ho totiž samotný předseda svazu pan Miroslav Vacek. V dřepu i mrtvém tahu zvedl Pavol 282,5 kg a v bench-pressu 222,5 kg. Nejtěžší kategorie nad 120 kg byla rovněž soubojem čtyř mužů. Nejlepším z nich se stal dlouholetý závodník a medailista z mezinárodních závodů Milan Špingl. Nazvedal 772,5 kg a všech devět závodních pokusů měl platných.

Na soutěži se zároveň vyhlásil i projekt zvaný "Srdcaři". Tři závodníci získali bronzové plakety za počet odzávoděných závodů. Plaketu získal Milan Špingl, který je pro mě skutečným srdcařem, neboť překonal vážnou nemoc láskou k trojboji. Druhým držitelem plakety se stal Jakub Sedláček. Poslední plaketu získal Pavol Demčák, opět dlouholetý závodník.

Závody zvládl pořadatelský oddíl TJ Viktorie Bohumín na výbornou. A jistě se zde ještě na dalších závodech v budoucnu setkáme.

Pro rozhovor jsem si vybrala absolutní vítězku Štěpánku Židovou, reprezentantku oddílu Powerlifting TJJM Chodov. Pro druhý rozhovor jsem vybrala Milana Selingera, který získal stříbro v bench-pressu v kategorii do 120 kg.


Štěpánka Židová

Jaká disciplína ti v přípravě dala nejvíc zabrat?

Moje vlastní disciplína. Mám na mysli to, že jsem nesměla vybočit z programu a dělat si, co chci, že jsem se musela naučit rozcvičovat se před tréninkem a nevykašlat se na to po pár dnech. Že jsem si nemohla jen tak odjet tricák na konci tréninku, protože bych se tím omezila na další trénink bench-pressu, že jsem nemohla prostě nechat půlku tréninku na jindy, protože nemám čas...

Vím, že jsi musela během posledních pár dní shazovat několik kilo do váhovky, plánuješ příští závody opět start v kategorii do 63 kg?

Ano, nechci do vyšší kategorie, tahle mi vyhovuje. Na MČR jsem shodila skoro pět kilo během dvou dnů, což se podepsalo na výkonu v dřepu (první disciplína) - nestihla jsem dopít ztrátu vody. Ale fakt, že jsem vůbec musela shazovat, přičítám vlastní blbosti. Zase jsem se ale naučila něco nového. Zjistila jsem, že dokážu shodit opravdu hodně během krátké doby, a zkusila jsem si, jaké je závodit takhle odvodněná. Určitě mi to k něčemu bylo.

Jaké máš další zájmy kromě silového trojboje?

Momentálně mám dvě práce (vedu přípravné kurzy k přijímačkám na SŠ a dělám takový specifický druh on-line koučinku) a obě mě moc baví. Vzdělávání se, abych se v obou činnostech pořád zlepšovala, mi zabírá většinu času. K tomu chodím každý den do školy, takže v podstatě celý můj život se točí kolem učení, učení se, práce s klienty a trojboje.

Jaké máš další sportovní plány?

Za necelý měsíc mě čeká Mistrovství Evropy v silovém trojboji, takže příprava na něj je teď v plném proudu. Ještě jsem se ale nedokázala úplně rozhodnout, co bych chtěla dělat po něm. Jednou z možností je vrátit se na jaro k bodyfitness, což mě pořád hodně láká, a zároveň mám teď pocit, že to po třech soutěžích v trojboji trošku potřebuji. Vzhledem k tomu, že na větší soutěž v trojboji ještě nemám výkony (nemám je ostatně ani na ME), nevidím důvod se dál tlačit do přípravy. Radši bych si od liftů chvilku odpočinula.


Milan Selinger

Jak vypadala tvoje příprava na MČR?

Moje příprava na tyto závody byla vlastně pokračováním z předchozí přípravy na mistrovství jižní Moravy, které bylo ve Vranovicích. Popravdě jsem chtěl jen ty jedny závody, na které jsem se původně přihlásil z důvodu popichování oddílového kolegy Patrika Přibyla, abychom porovnali síly. Dopadlo to tak, že jsem se nominoval na MČR a on bohužel ne. Takže celková příprava trvala asi 12 týdnů. Trénink jsem si zvolil "pocitový", žádné plány, procenta, předem daný počet opakování.

Jak jsi s výsledkem spokojený?

Výsledek? No, jak bych to řekl. Moje dřepy stojí za prd. Nemohu se to pořád naučit. A tak se v tom tak nějak plácám. V mrtvém tahu, tam zase nebyla ztráta tak veliká, a v bench-pressu, tam se začínám vracet a mám tento cvik zase pod kontrolou. Takže jsem kvůli velké ztrátě na dřepech nemohl pomýšlet na medaili. Tu jsem získal jen za disciplínu bench-press.

Letos jsi opět začal závodit od operace (ramene nebo úponu prsního svalu, upřesni, prosím). Limituje tě to nějak, nebo je vše v pořádku?

Ano, je to tak. Vracím se po zranění. Konkrétně to byla prasklá šlacha prsního úponu. Zranil jsem se vlastní hloupostí, kdy jsem cvičil asi měsíc přes stále se stupňující bolesti prsního svalu. A pak to prasklo, když vrcholila příprava na bench-press RAW, který byl ve Finsku. Doktoři udělali, co mohli, a šlachu mi pomocí drátku přišroubovaly zpět do pažní kosti, kam patří. Bohužel řekli, že půl roku nebudu cvičit vůbec, a dostal jsem výstrahy, že zvedání velkých závaží u mě skončilo. Tohle jsem prostě nechtěl akceptovat. Zhruba dvanáct dní po operaci jsem začal sám rehabilitovat. Prvně s prázdnýma rukama. Po čase malé činky a začal jsem zpevňovat a posilovat šlachy a svaly. Trochu jsem přibral, abych podpořil kvalitní zotavení a hojení. Byl jsem zarytý a v hlavě mi zněla jediná myšlenka - "já se vrátím". Po deseti měsících od operace jsem byl opět na závodech. Myslím, že to byla oblast, družstva v dresu. Sice jsem nezvládl bench-press v dresu, ale ruka držela, a tak jsem po závodech mohl dál zpevňovat a vymyslet co dál. Jediné, co mě limituje, je zatím brzká únava svalu. První dvě tři série dobré, ale pak to je cítit únavou oproti pravé straně. Takže ještě tohle pořešit a snad to půjde dál podle představ.

Jakých dalších závodů se budeš ještě letos účastnit, nebo to byl vrchol sezóny?

Letos už jsem stihl v červnu oblast družstev, koncem září trojboj RAW na jižní Moravě a v říjnu MČR trojboj RAW. Kdyby ses zeptala trenéra Šárika, s určitostí by asi řekl, že i tohle bylo už dost. Budu to směřovat zpět do dresů, kde je mi lépe a dokážu zvednout větší zátěž než v soutěži RAW, tedy bez podpůrných dresů. V březnu příštího roku u nás v Jihlavě bude MČR v bench-pressu EQ, tak bych chtěl novou sezónu začít právě tam. Využít pozice domácího závodníka a připravit si na bench-press nějaké zajímavé číslo.


Mistrovství České republiky v silovém trojboji mužů a žen 2018
- fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 114 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Jarda 74 (05:57) • Díky za článek, jako mládě jsem to sledoval s opravdu velkým nadšením, hledal jsem jaký...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Tsunami (23:00) • Díky Michale za zpětnou vazbu. Co se týče přechod stehna v trup je pravda. Jen je to ta...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
moab (18:36) • No nechci se hádat, ale zrovna ve WUAPu je definován KYČELNÍ KLOUB pod úrovní horního k...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (12:07) • Přečti pravidla libivolné federace a pak dělej chytrého v diskuzích. Všechny federace t...
magazínDennis Wolf je po operaci
Zodiak411 (22:12) • Dennis má hezkou `důchodovou` formu. Snad se brzy uzdraví a zase ho někdy uvidíme v Pra...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra