Mistrovství východních Čech v klasickém silovém trojboji mužů a žen 2018 - reportáž a fotogalerie

2.815 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství východních Čech v klasickém silovém trojboji mužů a žen
- výsledky

V sobotu 22. září 2018 se v Nymburku konal 5. ročník Mistrovství východních Čech v klasickém silovém trojboji mužů a žen. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli pánové Pavel Hase a Josef Kocek, hlavním rozhodčím jsem byla já, Petra Švadlenková. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát předseda ČSST pan Miroslav Vacek. Výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček. Výsledky ze soutěže jsou na našich stránkách k nahlédnutí zde.

Soutěž byla zahájena v 10 hodin slavnostním nástupem. V první skupině nastoupily ženy. V kategorii do 52 kg byly dvě soupeřky. Lepší byla Naděžda Zhuravova ze Sportovního klubu TER. Vyšší kategorie do 57 kg byla opět soubojem dvou žen. Vyhrála Sandra Kudrnová, která nazvedala 257,5 kg. Kategorie do 72 kg byla nejvíce obsazenou ženskou kategorií a ženy zde sváděly těsné boje o umístění, neboť výkony byly na velmi podobné úrovni. Avšak mezi těmito závodnicemi vynikala Tereza Korecká, jejíž mrtvý tah 185 kg byl národním rekordem. Tato nepříliš známá závodnice všechny překvapila tím, jak lehce tento pokus se 185 kg zvedla. Nejtěžší sloučenou kategorií byly ženy nad 72 kg. Michaela Dubská zde vytvořila juniorský rekord v bench-pressu o hodnotě 75 kg. Nejmladší závodnice Andrea Víznerová vytvořila hned dva rekordy v dorostenecké kategorii, a to v mrtvém tahu hodnotou 112,5 kg a v celkovém součtu 260 kg. Výhru získala Michaela Drabálková, za zmínku stojí její bench-press o hodnotě 92,5 kg. Absolutní pořadí vyhrála Tereza Korecká, druhá byla právě Michaela Drabálková a bronz získala juniorka Kateřina Prípadová z TJTZ Prosport Rakovník.

Druhá skupina byla tvořena sloučenou kategorií mužů do 66 kg a mužů do 74 kg. Lehčí kategorii vyhrál Viliam Kováč, který je věkem ještě dorostenec. V kategorii do 74 kg nebyl po dřepech jasný favorit, protože výkony byly velmi podobné v rozmezí 160 až 167,5 kg. Nakonec vyhrál Petr Svačina výkonem rovných 500 kg, neboť v bench-pressu měl náskok 15 kg na soupeře.

Kategorie do 83 kg tvořila samostatnou skupinu. Závodníků zde bylo deset. Přesvědčivým výkonem 552,5 kg vyhrál Vladimír Medek, který už je závodníkem v kategorii masters II. Napínavý byl souboj mezi druhým a třetím místem. Po těžkém souboji skončil Vítězslav Rosík, který měl mohutnou podporu svého oddílu Doplnejch powerlifting, třetí o pouhých 2,5 kg.

Čtvrtá skupina byla obsazena kategorií mužů do 93 kg. Zde byl favorit zcela jasný. Nebyl jím nikdo jiný než Jakub Sedláček z TJ Svitavy. Na druhého závodníka měl náskok neuvěřitelných 122,5 kg. Většinu pokusů zvedal zcela klidný a soustředěný, nevyšel mu pouze poslední pokus v bench-pressu. Nazvedal tedy 802,5 kg. V tuto chvíli ještě nebylo jasné, zda to bude stačit na absolutní výhru, neboť favoritem absolutky byl i David Lupač v poslední skupině. Nutno podotknout, že se mezi závodníky šuškalo, že Jakub Davida porazí.

Pátá skupina byla tvořena osmi závodníky váhové kategorie do 105 kg. Tuto kategorii vyhrál Jan Jindřich z oddílu Doplnejch powerlifting. všechny jeho disciplíny byly s náskokem na ostatní. Zvládl 255 kg ve dřepu, 172,5 na bench-pressu a 285 kg na mrtvý tah. Opět se zde projevila soutěživost oddílu Doplnejch powerlifting, jehož členové si vzájemně velmi intenzivně fandili. Stříbrným se stal Martin Šverl z Powerliftingu Brno výkonem 652,5 kg. Bronzovou pozici získal otec Jakuba Sedláčka Tomáš Sedláček, který svými výkony ve dřepu 235 kg a v mrtvém tahu 260 kg vytvořil nové rekordy v masters II.

Poslední skupina byla tvořena kategoriemi do 120 kg a nad 120 kg. Lehčí kategorii vyhrál Martin Šafář výkonem 742,5 kg, což bylo stejně jako druhý závodník, ale Martin byl lehčí, a proto vítězství připadlo jemu. Na stupních vítězů byl velmi dojatý. Na tuto skupinu všichni diváci napjatě čekali, v nejtěžší kategorii zde závodil David Lupač. Velkým překvapením bylo, že nezapsal první pokus ve dřepu, když zavrávoral dopředu do stojanů. Jeho jediným platným pokusem ve dřepu byl tedy druhý pokus 315 kg. V bench-pressu zapsal lehce 225 kg a v mrtvém tahu získal národní rekord 350 kg. Těmito výkony samozřejmě svoji kategorii vyhrál. Avšak na zlato za absolutní pořadí nedosáhl, porazil ho Jakub Sedláček o necelých 10 Wilksových bodů. Třetím se stal v absolutním pořadí Martin Šafář, který se na tomto závodě objevil ve výtečné formě.

Závod probíhal ve velmi vysokém tempu, protože závodníků bylo mnoho a bylo potřeba soutěž co nejvíce zrychlit. Na tom měli podíl výkonní nakladači, celkově vše probíhalo bez obtíží a průtahů. Závodníci byli velmi spokojeni s úrovní závodu a přátelskou atmosférou. Mnoho z nich si vytvořilo nové osobní rekordy, někteří i ty národní. Pořadatelský oddíl TJ Sokol Nymburk potvrdil svoje kvality, když zvládl uspořádat tento krásný závod s velkým počtem věcných cen pro medailisty.

Pro rozhovor jsem si vybrala trochu tajemnou závodnici, absolutní vítězku Terezu Koreckou z oddílu Powerlifting TJJM Chodov.

Tereza Korecká

Co tě k silovému z trojboji přivedlo a jak dlouho se mu věnuješ?

Před asi šesti lety jsem začala chodit do posilovny, abych nějak ventilovala stres ze školy. Varovali mě, že medicína je náročná, ale když si to člověk udělá ještě těžší tím, že chce mít dobré známky, tak je to fakt na palici. I když času bylo málo, nikdy jsem necvičila míň než hodinu a půl a pohybovala jsem se od stroje ke stroji, bez pauz, jenom se pořádně zničit a vygumovat hlavu. Po nějaké době mi lidé z posilovny radili, že bych měla začít závodit a nějak to úsilí alespoň zúročit. Představa blyštivých plaveček a přirozených póz a úsměvů pro mě byla nepřijatelná. Pak mě někdo upozornil, že se dá závodit i silově, a to mě zaujalo. Takže jsem se před třemi lety a pár měsíci rozhodla, že trojboj zkusím.

Kde trénuješ a kdo je ti největší oporou?

V tomhle ohledu jsem asi poněkud neobvyklý případ, ale trénuji doma. Vzhledem k tomu, že mě docela časově zatěžovala škola a práce, kterou jsem si k tomu studiu chytře pořídila, musela jsem ten čas ušetřit někde jinde. Měla jsem velký pokoj a silová klec se mi tam tak akorát vešla. Asi po roce jsem si pak druhou pořídila do volného pokoje na chatě. Trénuji pětkrát týdně a tohle byl jediný způsob, jak to všechno skloubit dohromady a úspěšně dostudovat - končila jsem letos v květnu a s červeným diplomem, abych se trochu pochlubila. (úsměv) Největší oporou je mi přítel, který musel neustále poslouchat, co mi nejde, že nesnáším svoje dlouhé končetiny a dřepy, a jak nic nestíhám, a trpělivě snášel můj nedostatek volného času. Taky rodiče mě nepřímo podpořili tím, že mi trénovat doma nezatrhli a respektovali, že tréninku a věcem okolo věnuji nějaký ten čas. A totéž moji spolužáci, kteří na dlouhých vizitách neustále poslouchali, jak mě bolí záda a nohy a všechno. Za zmínku stojí i sousedi, kteří si nikdy nepřišli stěžovat na můj výběr hudby k tréninku. Těmto všem tedy děkuji.

Máš stanovený nějaký stravovací plán, nebo jíš dle chuti?

Přesný stravovací plán nemám, ale pár let jsem počítala kalorie, takže teď mám docela dobrý odhad, kolik toho potřebuji sníst, pokud chci hubnout, nebo nabírat. Mám nějaké rozmezí celkové energie na den, ale hlavně si hlídám bílkoviny, aby jich bylo za den dost a relativně pravidelně rozložené v průběhu dne. Co se spektra potravin týče, jím v podstatě všechno, ale moc nemusím maso z etických důvodů. Většinou přes den jím normální zdravé jídlo, zeleninu a tak a večer padnou nějaké sušenky, čokoláda. Když je výdej, musí být příjem. (smích)

Jaké jsou tvoje další sportovní plány?

Mistrovství České republiky je na nějakou dobu poslední soutěž, na kterou se chystám. V létě jsem dokončila školu, teď na podzim, doufám, důstojně uzavřu trojboj a budu mít volné ruce na novou životní etapu. Trénovat mě pořád baví, ale pokud bych se tomu nemohla věnovat tolik, kolik bych chtěla, byl by to pro mě jen stres. Nastupuji do nové práce a chtěla bych mít pocit, že tomu můžu věnovat tolik času, kolik bude potřeba. Myslím si ale, že se mi za pár let začne stýskat po těch bolavých zádech, a pak zase pásek a ta hrozná SBDčka vytáhnu.