Reklama:

Strongman Náchod 2018 - reportáž a fotogalerie

6.845 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Mistrovství ČR strongmanů do 105 kg 2018 - reportáž
World's Ultimate Strongman Championship 2018
- reportáž
V neděli 23. září 2018 definitivně spadla opona za českými pohárovými soutěžemi strongmanů do 105 kg, kdy se v Náchodě odehrál, tak jako již v minulých čtyřech letech, tradiční závod Strongman Náchod organizovaný Norbertem Kujanem. Na 5. ročníku se sešlo devět závodníků pod 105 kg tělesné váhy, kteří se spolu utkali v pěti silových disciplínách za rozhodcovského dozoru právě Norberta Kujana. Celou akci stejně jako v minulých dvou letech moderoval patron české stopětky Jiří Tkadlčík.

Log Lift (110 kg)

První disciplína byla hned ze startu velkým testem tlakové síly, kterým prošlo jen pár závodníků. Mezi ně patřil především vítěz disciplíny Ludvík Lang, který na kládu zároveň nastupoval jako první vylosovaný závodník a disciplíně tak udal jasný směr. Během časového limitu 60 sekund Ludvík zvedl 110kg monstrum hned 5x a vzal si tak pro sebe 9 cenných bodů. I Ludvík se však musel zapotit při nástupu Jana Šťastného, který mu se 4 opakováními hodně dýchal na záda. Na to poslední, páté opakování už ale nezbyla síla, a tak se Honza spokojil s druhým místem. Třetí pak skončil David Žemlička, který se do strongman závodění pustil  letos a celou sezónu si výborně rozjel. Mimo těchto závodů se nebál zúčastnit ani MČR v Kladně, které proběhlo 16. září 2018. V Náchodě na první disciplíně zvládl 3 opakování se 110 kg. Čtvrtým úspěšným byl Marek Tkadlčík, který si připsal 6 bodů za jeden zdvih klády. Spolu s výše zmíněnými tak utekli bodově zbytku startovního pole, kterému se nepodařilo ani jedno opakování.

Kufry (140 kg + 140 kg)

A první disciplínou peklo rozhodně neskončilo. Na řadě byla prověrka úchopu, a to hned 140 kg do každé ruky, což je na poměry stopětky rozhodně velmi kvalitní váha! "Běhat" se mělo na 15 m. Jediný, kdo však skutečně vzdálenost zaběhl, byl vítěz disciplíny Jan Šťastný. Ten disciplínu zasprintoval za neskutečných 14,19 vteřin a jasně tak ukázal, kdo má ze startovního pole nejlepší úchop i střed těla! Těsně před časovým limitem 60 sekund pak kufry odnesl také stříbrný Marek Tkadlčík, který sice nesprintoval, zato však neustále šel dopředu a po každém položení kufrů je dokázal znovu zvednout a dojít do cíle. U bronzového Štěpána Rožka i zbytku závodníků už se musely měřit ušlé metry, protože nikdo do cíle v časovém limitu nedošel. Štěpán byl však se svými 13,6 metry cíli nejblíže.

Super Yoke (320 kg)

Pokud se něčemu závodníci podivovali, pak to byla rozhodně nízká váha Super Yoku, který vážil na kategorii do 105 kg pouhých 320 kg. Na strongman závodech této kategorie totiž bývá velmi často váha vyšší - na MČR to například bylo 380 kg, na MS to pak je vždy od 400 kg výše. Každý závodník však zároveň ví, že váha není až tak rozhodující, hlavní slovo má totiž stabilita dané konstrukce. A to závodníci zjistili hned po kufrech!

Spíše než běh s jařmem připomínaly některé výkony diskotékový tanec a nejednoho závodníka překvapila právě neskutečná nestabilita yoku, který dokonale prověřil střed těla třeba i Jirky Tkadlčíka, který si danou váhu v mezičase také zaběhl a sám uznal, že to dnes budou mít závodníci těžké. Těžké ale neznamená nereálné - to opět potvrdil Ludvík Lang, který 15m rovinku zaběhl za 17,9 vteřin a radoval se tak z druhého vítězství v disciplíně. Jen o vteřinu horším časem si Honza Šťastný vybojoval další druhé místo, za ním pak skončil Marek Tkadlčík s časem 27,38 vteřin. Pořadí závodníků se tak po třetí disciplíně začalo pomalu rýsovat. Největší boje sváděli Lang se Šťastným o první příčku a Tkadlčík se Žemličkou o bronz. Polovina závodu však vítěze nedělá, a tak se všichni závodníci i nadále soustředili na další disciplínu, kterou byl (ne)oblíbený Car Deadlift.

Car Deadlift (cca 230 - 240 kg)

Disciplína, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. S klasickým deadliftem nemá při paralelním úchopu zase až tak moc společného a i ti nejlepší deadlifteři si kolikrát nemusí poradit s podobnou "hračkou". Velkou roli navíc hraje v této disciplíně také psychika, je totiž velmi těžké kvůli speciální konstrukci určit, kolik kilogramů závodník v jaké fázi zvedá, a tak může často selhat také hlava.

To ale rozhodně nebyl případ některých závodníků. Disciplínu Car Deadlift s odhadovanou váhou přes 230 kg totiž ze startovního pole zvedli všichni, necelá polovina pak překročila hranici 10 opakování. Mezi nejlepší výsledky patřilo 16 opakování Josefa Reitera, těsně před hranicí 20 opakování pak skončil s číslem 19 Honza Šťastný, o jedno více dokázali dát hned dva závodníci - Ludvík Lang a David Žemlička. Ti se tedy dělili o první místo na disciplíně a ukradli zbytku startovního pole velmi cenné body.

Pneumatika (350 kg a 500 kg)

Čtvrtou disciplínou měla být kombinace pneumatik, kdy si každý závodník mohl vybrat, zda bude zvedat lehčí gumu za méně bodů, nebo těžší za více bodů. Bohužel byla disciplína po výkonu třetího závodníka nejprve odložena o 10 minut a poté úplně zrušena z důvodu deště. Především na podobných disciplínách je podle slov organizátora velmi nebezpečné pokračovat za deště, kdy může snadno závodníkovi podklouznout noha a může se zbytečně zranit. Přešlo se tedy na náhradní plán - zvedání Atlasových kamenů, které byly umístěny do stanu, aby je závodník mohl komfortně zvedat. Výsledky pneumatiky pak byly anulovány.

Atlasovy kameny (120 kg, 140 kg a 160 kg)

Po krátké pauze kvůli zmíněnému dešti a přehodnocování disciplín mohl závod pokračovat poslední disciplínou, kterou bylo zvedání Atlasových kamenů. Závodník měl za úkol v časovém limitu 60 sekund zvednout co nejrychleji postupně všechny tři betonové koule - 120kg do 1,6 m, dále pak 140kg do 1,3 m a 160kg do 1,1 m. Se všemi Atlasy si opět poradila pouze dvojice závodníků Lang a Šťastný, Ludvík to však stihl o 10 sekund rychleji v čase 20,04! Jako třetí skončil Štěpán Rožek, který ze všech závodníků, kteří skončili druhým Atlasem, zvládl výkon nejrychleji, a to za 14,68 vteřin.

Výsledkový servis, který zajistil zakladatel Grand Prix Strongman U105 Zdeněk Tuháček, byl hotov za pár minut, zkušenější závodníci si však již dokázali spočítat své body a Ludvík Lang se tak mohl radovat z celkového vítězství hned po poslední disciplíně. Za ním skončil Jan Šťastný, který ztratil pouhý bod a půl, třetí příčka pak patří mladšímu bratrovi Jirky Tkadlčíka Markovi, který na Langa ztratil 10 bodů. Brambora tentokrát patřila Davidu Žemličkovi, kterému scházel na Marka taktéž bod a půl, vynahradil si to však celkovým vítězstvím ve šňůře GP, kde nevynechal jediný závod a posbíral tak cenné body v tabulce.

Velké poděkování patří moderátorovi Jiřímu Tkadlčíkovi a celému support týmu, bez nich by to nešlo, a především sponzorům a partnerům, díky kterým se konal již 5. ročník naší akce. Hlavním partnerem akce byli město Náchod a starosta pan Jan Birke. Hlavními sponzory akce byla společnost Vetim s.r.o., dalšími sponzory byli Pivovar Primátor, VAS construct - Filip Vaško, Easyreklama.cz, Madal Bal - Heron, Extol, Zulu Biltong - sušené maso dle africké receptury, MyBodyStore - Milan Spišák a Boxing Club Broumov - trička Walhall. Fotografie ze závodů pořídila Petra Valentová.

Všem závodníkům gratulujeme nejen k umístění, ale především k výkonům, a níže přinášíme pozávodní rozhovor s organizátorem Norbertem Kujanem a Jiřím Tkadlčíkem, kteří přednedávnem společně založili novou asociaci Strongman Czech U105 určenou závodníkům do 105 kg tělesné hmotnosti. Ta by měla přinést nejen nové závody, ale především příležitosti všem mladým i starším nadějným strongmanům střední váhy.

Strongman Náchod 2018 - výsledky
pořadíjménobodové hodnocení
1.Ludvík Lang41,5
2.Jan Šťastný40,0
3.Marek Tkadlčík31,0
4.David Žemlička 29,5
5.Štěpán Rožek24,0
6.Ondřej Kratochvíl (více lepších umístění) 16,0
7.Josef Reiter16,0
8.Lukáš Hájek (odstoupil před poslední disciplínou)5,0
9.Tomáš Kopečný4,0


Rozhovor s Norbertem Kujanem a Jiřím Tkadlčíkem

Pánové, proč jste se rozhodli investovat nejen peníze, ale i čas a energii do založení asociace Strongman Czech U105?

Norbert: Bylo to potřeba a je to potřeba. Má to potenciál a potvrdilo se to založením Grand Prix do 105 kg se Zdeňkem Tuháčkem. Uběhlo víc jak 5 let a chce to posunout se dál a výš.

Jiří: Souhlasím. Myslím si, že je tahle kategorie divácky atraktivní a je atraktivní i závodně. Ne každý chlap chce a může mít 140 kg a těch "menších", ale silných je tady většina. Když jsem před 4 lety vyhrál amatérský pohár a postoupil do profíků, setkával jsem se už jen s obry. Ve světě přitom existovala střední váha a já věděl, že chci závodit v ní. Po řadě úspěchů ve světě pak zbyl jediný cíl - dostat to do ČR a mít stopětku i tady. To jsme si teď s Norbertem a potažmo i Zdeňou splnili.

Proč právě společně? Jak jste se dali dohromady?

Norbert: V roce 2017 jsem to měl v hlavě už dlouho a potom jsem to Jirkovi nabídl, ať jdeme dělat stopětku samostatně. Bylo to přesně v den závodu stopětky na EVLS loni v Praze. Jirku znám a pozoroval jsem ho jako člověka, sedí mi charakterově. Vždy dodržel, na čem jsme se domluvili, když byla překážka, řekli jsme si to narovinu. Myslím, že je to oboustranné. A má zkušenosti ze zahraničí! Krátce řečeno, dřina, píle a pokora.

Jiří: Rozhodně souhlasím. Norbert má zkušenosti, známe se dlouho, dokáže situace řešit, nehledí na negaci a okolí, jde si za svým. Tohle mi vyhovuje a vím, že společně to rozhýbeme!

Máte za sebou první dva závody pod hlavičkou Strongman Czech U105. Ten první, World's Ultimate Strongman Championship 2018, asi není třeba komentovat, o takovém druhu závodu se u nás bude mluvit ještě dlouho, jak ale hodnotíte druhý závod, Mistrovství ČR strongmanů do 105 kg, které proběhlo v Kladně a které organizoval pro asociaci David Fechtner? Jste se startem závodní šňůry pod asociací spokojení?

Norbert: Hodnotím to pozitivně, vše proběhlo hladce i přes malé komplikace. Pořád je co zlepšovat. Nástup letos určitě obrovsky pozitivní. MS v Přerově a Jirka k tomu vyhrál. MČR v Kladně a Jirka opět vyhrál, rozdělil se o své vyhrané prize money. Nikdo neremcal a kluci bojovali. Tak to má být.

Jiří: Já jsem rád, že jsem získal titul, který jsem si myslel, že u nás nikdy nezískám. Jsem ale zároveň pyšný na závodníky, kteří si tam stoupli vedle mě a bojovali jako lvi. Věřím, že šňůrou těžších a dobrých závodů "vychováme" silné a kvalitní strongmany střední váhy a jednou bude možná ČR strongman velmocí tak, jako je tomu v Polsku či na Islandu. Máme pro to předpoklady, ne že ne! Jsme tvrdý národ a chce to jen kluky vést a pomoci jim. I z toho důvodu jsme se rozhodli udělat zajímavý pohár závodů, kdy vítěz poháru do 105 kg odletí zdarma - na náklady asociace na Mistrovství světa strongmanů do 105 kg. Vítěz MČR pak dostane kromě letenky kompletně zaplacenou účast a pozvánku na mistrovství Evropy. Je to z toho důvodu, že finanční stránka sportu je to, co často kluky brzdí. Výkonnostně by se třeba dostali do popředí velkého závodu, nemají ale finance na to tam letět. S tím jim chceme jako asociace pomoci.

Co dalšího chystáme, si pak můžete přečíst na našich stránkách strongmanczechu105.cz.

Jaké jsou tedy konkrétní vize do budoucna?

Norbert: Rozšířit základnu, přivést víc závodníků na naše těžké závody, aby na MS a ME byli zdatnou konkurencí. Rozšířit počet rozhodčích. Celkově dát všem budoucím závodům vyšší úroveň ve všech směrech - organizace závodu, prize money, sponzoring, a hlavně přivést co nejvíce diváků na každý závod nebo show. Vytvořit přátelské prostředí, kde se závodníci budou cítit dobře, být atraktivní pro sponzory i fanoušky, podle toho se i chovat a projevovat. Protože závodník může být jakkoliv skvělý, ale když nebudou závody, není nic. Chceme vzájemný respekt a uznání mezi závodníky a organizátory. Jedině tohle je cesta pro dlouhodobý růst.

Jiří: Naprosto souhlasím!

Děkuji pánům za rozhovor, a ať se daří.


Jak hodnotili MČR strongmanů do 105 kg a atmosféru v nové federaci závodníci?

Ludvík Lang: Nejvíce jsem spokojený s Car Deadliftem. Věděl jsem, že na něm musím zabojovat, abych smazal ztrátu z první disciplíny, a vyšlo to! Se svým umístěním jsem velice spokojený, skončit na druhém místě za mistrem světa je pro mě úspěch, i když samozřejmě výhra by byla lepší. Závod jsem si nesmírně užíval, na MČR v Kladně vytvořili diváci nesmírně nabíjející atmosféru, kterou podtrhovala zdravá rivalita mezi závodníky. Když k tomu ještě přidáme, jak to zvládli organizátoři, tak z toho vychází parádní závod.

Miroslav Kahánek: Za mě nejpovedenější disciplína byla hned ta první, a to tahání kamiónu, které jsem vyhrál. Pak už to bylo trápení. Přestože natrénováno jsem měl, tak například tlakové medley vůbec nedopadlo podle představ. Cíl byl stupně vítězů, což se ale nepovedlo. Na druhou stranu zase o to větší motivace do toho příští rok šlápnout ještě víc. Z pohledu závodníka byly závody parádní, přišlo se podívat obrovské množství lidí, takže atmosféra výborná. Gratuluji Jirkovi k vítězství a ostatním klukům k super výkonům! Už teď se těším na další rok, protože to tady asociace Czech Strongman U105 rozjede ve velkém stylu!

David Žemlička: Jsem rád, že jsem se vůbec mohl zúčastnit a závodit na stejném závodu jako Jirka, to už se asi jen tak nepoštěstí. :-) Jako jediný jsem nedal poslední disciplinu, tak jsem se propadl a trochu mě to štve, ale věděl jsem, ze tu bude elita stopětky, a tak jsem spokojený.

Ondřej Kratochvíl: Co se závodu týče, tak to byl můj první strongman závod, a i když mám za sebou jen závody v powerliftingu, tak se neubráním srovnání. Vše perfektně zorganizované, vše odsýpalo a nebyly žádné průtahy, což byla pro mě parádní změna. Diváci vytvořili parádní kulisu a bylo je hodně slyšet. A co se týče soupeřů? Kamarádská atmosféra, hecování a vzájemná pomoc.

Martin Pospíchal: Závod měl skvělou organizaci a úroveň. Od cen pro vítěze a dárky pro účastníky jako hřejivé gely a jednorázové suplementy po péči o závodníky. Jídla a pití dost a dost. Za mě jeden z nejlepších závodů. Jediná škoda bylo špatně zvolené auto, které zvedli pouze dva. Sice bychom mohli být silnější, ale tohle přece jen bylo moc. Pokud by takto byla každá disciplína, bylo by to pro diváky nezajímavé a pro nás demotivující. Možná škoda, že nebyl stan pro závodníky, aby měli stín s výhledem na závod. Nic hrozného. :-)


Strongman Náchod 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
moab (09:28) • Proč by to dělal? S vysokou pravděpodobností by končil v poli poražených, což by jeho b...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (07:23) • `Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kloubu níže než vrchol kolene,...
magazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
Arnold Strong (23:14) • A proc Angel nezavodil v nejake kategorii ?kvuli zdraví?
magazínJ&M podcast: Jak se bude letos dařit českým kulturistům?
Mikuc (10:44) • Díky za info. Půl hodinka bez komentu proběhlé soutěže je akorát.) Uvidíme, co sezóna p...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Ronnie (14:27) • Také bych byl moc rád, kdyby kniha vyšla letos, ale bohužel tím, jak je složitá situace...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra