Strongman Olomouc 2018 - reportáž a fotogalerie

10.401 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman 2018

V sobotu 15. září se na Hané uskutečnilo předposlední kolo poháru České strongman ligy (ČSL), které pod záštitou ČNFS nepořádal nikdo jiný než Strongman tým Morava v čele s bratry Martinem a Miroslavem Motáňovými. Celý závod se odehrál v prostorách amfiteátru Korunní pevnůstky, které byly velmi stylové a připomínaly gladiátorskou arénu, kde si to uprostřed mezi kaskádovitými tribunami rozdávají gladiátoři na život a na smrt. Přesně v podobném stylu probíhalo i toto klání strongmanů a diváci si tak užili parádní podívanou. I Strongman tým Morava trošku zkoušelo počasí, kdy celý pátek propršelo a místo činu bylo několik centimetrů pod vodou. Nicméně v sobotu se počasí smilovalo, od rána vysvitlo sluníčko a po celý den bylo krásné počasí babího léta, takže naprosto ideální jak pro diváky, tak i pro samotné aktéry. Moderátorem závodu byl již na moravských závodech velmi dobře známý Milan Hebelka a hlavním rozhodčím byl jeden z bratrů Motáňových, a to Martin. Celou akci provázel skvělou muzikou DJ Male Frog, který hrál výborné pecky, a samozřejmostí bylo i zahrání závodníkům na přání.

Jelikož sezóna je již poměrně dlouhá a závody během září jsou poměrně nahuštěné, tak se počet závodníků mírně zredukoval a do Olomouce dorazilo deset z nich s největší výdrží. Mezi nimi nechyběli vedoucí závodníci celého poháru a závodníci bojující o medailová umístění, kteří si nechtěli nechat ujít cenné body. A jak tedy celá bitva probíhala?

Sled Pull

Hned v první disciplíně na závodníky čekala velká chuťovka v podobě přitahování saní o hmotnosti 300 kg vsedě, a to na vzdálenost 15 m. O tom, že se jednalo o nesmírně náročnou disciplínu hned na úvod, svědčil i fakt, že žádnému ze závodníků se nepodařilo přitáhnout saně až do cíle. Nejdále saně dotáhl sympatický těžkotonážník Martin Sedláček, který s nimi zdolal vzdálenost 5,9 m, což byl parádní výkon! Pětimetrovou hranici se podařilo překonat ještě třem borcům, jimiž byli druhý Tomáš Hamák s výkonem 5,77 m, třetí další sympaťák, který se závod od závodu neskutečně zlepšuje, Víťa Rozlivka s výkonem 5,51 m a Zdeněk Mühlhauser s výkonem 5,44 m.

Log Lift

Druhou disciplínou byla strongman klasika v podobě zdvihu železné klády o hmotnosti 120 kg za minutu. Aby byla disciplína divácky ještě atraktivnější, tak ji Strongman tým Morava uspořádal ve dvojicích, kdy bylo zajímavé sledovat i dílčí souboje jednotlivých párů. V této disciplíně zvítězil Filip Urban se 6 opakováními před Tomášem Hamákem, který tentokráte udělal opakování pouze 5. Body za třetí místo vybojoval se 4 platnými opakováními další velice dobrý tlakař Martin Sedláček. Pěkný výsledek v podobě 3 platných opakování se ještě podařil trojici Zdeněk Vávra, Denis Šindel a Pavel Šulák.

Farmer's Walk

I třetí disciplína byla z těch pravidelných a objevuje se na strongman závodech s velkou četností a oblibou, aby prověřila úchop závodníků. Nebylo jí nic jiného než takzvané přenášení "kufrů". Závodníci měli za úkol vzít dva železné kufry o hmotnosti 2x 135 kg, ujít s nimi 12,5 m, oběhnout kužel a jít zpět. Nejrychleji se s touto disciplínou vypořádal Zdeněk Mühlhauser, který zdolal stanovených 25 m v čase 24,69 sekund, a to i přesto, že mu kufry poprvé v sezóně a hned dvakrát spadly. Druhým nejrychlejším borcem, který zřejmě také začal hodně papat a běhat tak pro těžké nákupy, byl Zdeněk Vávra, který zdolal dráhu v čase 33,03 sekund. Jen o půl sekundy pomaleji donesl kufry druhý nejvyšší závodník Denis Šindel, který i Olomouci stejně jako v Praze ukázal, že má hodně slušnou formu.

Giant Dumbbell Lift

Po kulturní vložce v podobě ukázky umění olomouckých řecko-římských zápasníků přišel na řadu zdvih obří jednoručky vážící 80 kg. Celková délka obří jednoručky, kterou pro závodníky nechal vyrobit Strongman tým Morava, byla 63 cm, takže hodně slušný macek. Nejvyšší počet bodů si rozdělili skvěle závodící Martin Sedláček, který od začátku ukazoval, že do Olomouce přijel ve výborné formě, a Denis Šindel. Oba shodně dostali zmíněné hovádko nad hlavu hned čtyřikrát. Za nimi se se třemi platnými opakováními umístili Tomáš Hamák a Filip Urban. Po jednom opakování se ještě podařilo dostat činku nad hlavu Zdeňkovi Mühlhauserovi, Zdeňkovi Vávrovi a Víťovi Rozlivkovi.

Carry Medley

Poslední disciplína byla běhavá. Závodníci měli za úkol nejprve vzít železného panáka (sud s navařenými madly) o hmotnosti 115 kg, ten přenést na vzdálenost 12,5 m, tam jej položit tak, aby zůstal stát, a zpět přenést takzvanou kačení chůzí železný kufr o hmotnosti 175 kg. Nejrychleji celou dráhu proletěl Zdeněk Mühlhauser, který stanovených 25 m dokončil s časem 20,13 sekund. Jen o 3 a něco sekundy pomalejší byl Denis Šindel, který uběhl celou dráhu za 23,28 sekund. Třetí místo v disciplíně obsadil s časem 28,53 sekund Filip Urban.

I v Olomouci, stejně jako doposud na všech předešlých závodech, odvedl Strongman tým Morava obrovský kus práce a připravil tak pro závodníky další parádní závody. Za to jim a konkrétně hlavně Martinovi a Miroslavovi Motáňovým patří obrovské díky. Je až neuvěřitelné, co všechno tato dvojice spolu se svým týmem pro tento sport a pro závodníky dělá. Díky moc, chlapi! Pochvala a poděkování patří i výbornému komentátorovi a showmanovi Milanu Hebelkovi, který je nedílnou součástí závodů na Moravě a značnou měrou přispívá k parádní atmosféře těchto závodů. V neposlední řadě pak velké díky patří také Tomáši Staňkovi alias DJ Male Frogovi, který je již také stálicí závodů pořádaných Strongman týmem Morava a závodníkům hraje už téměř automaticky jejich oblíbené pecky.

A úplně na závěr patří obrovské díky všem sponzorům, bez nichž by nic z toho nebylo. Hlavními sponzory byli společnost Metrum, jmenovitě Jiří a David Zapletalovi, Prefa Pecina, s.r.o., Michal Šindler - logistika, doprava, služby, Fimain a Lucie Králová, společnost Zdraví a fitness a Knock Out - energy sirup a David Svak.

Fotografie k reportáži dodal pořadatel Martin Motáň a pořídil dvorní fotograf Strongman týmu Morava Standa Černý, SCPX Foto.