Reklama:

Mistrovství ČR strongmanů do 105 kg 2018 - reportáž

9.878 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V neděli 16. září 2018 se před OC Oáza Kladno uskutečnilo historicky první Mistrovství České republiky strongmanů do 105 kg. Toto MČR proběhlo díky nově vzniklé asociaci Norberta Kujana (taktéž oficiální rozhodčí asociace a tohoto závodu) a Jiřího Tkadlčíka Strongman Czech U105, závod pak byl v organizaci Dream Body Fitness Davida Fechtnera a jeho týmu.

Deset borců z celé České republiky se utkalo v pěti těžkých disciplínách, které byly na český závod střední váhy vůbec nejtěžší v historii. A jaké disciplíny to byly?

  • tahání kamiónu (14 t)
  • tlaková trojkombinace (jednoručka 87 kg, kláda 130 kg, axle 140 kg)
  • Super Yoke (380 kg)
  • Car Deadlift (cca 315 kg)
  • přenášení pytlů s pískem (90 kg, 110 kg, 130 kg)

Závod nebyl na rozdíl od World's Ultimate Strongman Championship u105kg, které proběhlo před měsícem v Přerově, na pozvání, registrace tudíž byly otevřeny všem, kdo splnili jasně dané podmínky. Závodníci museli pocházet z České republiky, navážit v den závodu nebo den předem do 106 kg (1kg tolerance) a provést právoplatnou registraci do závodu i asociace Strongman Czech U105.

Všechny podmínky splnili a k závodu nastoupili vážení závodníci Ondřej Kratochvíl, Miroslav Kahánek, Jan Gruszka, David Kovanda, David Žemlička, Jiří Tkadlčík, Martin Pospíchal, David Březina, Marek Tkadlčík a Ludvík Lang.


V dalších dnech se můžete těšit také na rozsáhlou fotogalerii z celé akce a na rozhovory s účastníky mistrovství.


Závod odstartoval první disciplínou krátce po 14. hodině, kdy už bylo před Oázou několik set lidí čekajících na výkony deseti siláků! Nejvíce dav vyburcoval Míru Kahánka z Kopřivnice, relativního nováčka v tomto silovém sportu, který už ale stihl být 9. na MS strongmanů do 105 kg a který zvládl 15m rovinku s kamiónem za zády proletět za 30,3 sekund. O 2 sekundy pomalejší byl čas favorizovaného Jirky Tkadlčíka, který se původně rozhodoval, zdali závodit, nebo ne, po četných debatách se nakonec na start závodu postavil. Hned za ním skončil jeho bratr Marek Tkadlčík, který se strongman sportu věnuje teprve 2 roky. On na Kahánka ztratil hned 4 cenné sekundy. Na čtvrtém místě skončil trošku nešťastně Honza Gruszka, který tímto závodem udělal velký comeback po těžším zranění ruky a který popruhy na kamión svojí silou během tahu doslova roztrhal. Nebylo to však nic, co by organizátor do 10 minut nevyřešil, a závod mohl pokračovat. Jan si však musel disciplínu zopakovat po celém startovním poli ještě jednou, protože při defektu nestihl dojít do cíle a neměl tedy změřený konečný čas. I tak měl ale Jan sílu skončit na 4. místě, a to pouze se ztrátou 1 sekundy na Marka.

Po první disciplíně následovala krátká pauza na rozcvičení závodníků, mezitím probíhal na stánku Metaxtren doprovodný bench-press program pro diváky, kteří mohli vidět řadu zajímavostí, a dokonce se překonával i rekord. Jakub Jirásek se ujal netradiční disciplíny - dřepu na jedné noze, kdy dokázal při cviku držet 62kg zátěž! Následovalo tlakové medley, které se skládalo z trojkombinace tlakových disciplín - jednoručka 87 kg, Log Lift 130 kg a axle osa 140 kg. Účelem bylo jako vždy zvednout co nejrychleji platně všechna tři závaží nad hlavu v co nejkratším čase v maximálním limitu 1 minuty.

Velkým oříškem byla očekávaná jednoručka, která váhou vysoce převyšovala jednoručky na běžných českých závodech střední váhy. 87 kg bylo jen o 13 kg méně, než kolik se zvedalo na MS, i tak to ale někteří čeští borci dali s přehledem! Mezi ně patřil vítěz disciplíny Jirka Tkadlčík, který medley zvládl za 19,6 sekund, s časem 32 sekund se hned za ním umístil Jan Gruszka, který disponuje obrovskou dynamikou, kterou umí ve strongman sportu prodat, především na tlakových disciplínách. Třetí pak skončil David Březina, který však již nezvládl axle osu, byl však rychlejší než Ludvík Lang na 4. místě se stejným zvednutým počtem břemen. Zbytek závodního pole pak bohužel zvládl pouze první část medley, nebo byly pokusy zcela neúspěšné.

Po druhé disciplíně už někteří závodníci začali pociťovat jemnou únavu. Přestože závod netrval dlouho, váhy byly extrémní. To se potvrdilo také na třetí disciplíně, kterou byl Super Yoke na 15 m. Váha byla rovných 380 kg, i přesto tohle železné monstrum do cíle nedonesli pouze dva závodníci. Zbytek byl úspěšnější. S neuvěřitelným časem 10 sekund zaběhl rovinku jeden z nejlepších českých yokařů nejen v kategorii do 105 kg, ale i v open, jak již ukázal na mnoha závodech, Jiří Tkadlčík. O 6 sekund pomalejší byl jihlavský viking Ludvík Lang, který měl s sebou početný tým lidí v čele s manželkou. S takovou podporou nebylo možné, aby selhal! V patách se mu držel o 3 sekundy pomalejší Honza Gruszka, za ním pak taktéž o 3 sekundy pomalejší Míra Kahánek, následovaný Davidem Březinou a dalšími.

Předposlední disciplína byla velmi zrádná! Na speciální konstrukci bylo přistaveno zdánlivě lehké auto vážící 1,7 tuny, což je papírově auto, které je běžně zvedané na počet opakování. Bohužel kvůli pákovým poměrům, které jsou u každého vozu i konstrukce jiné, se mohla váha "na čince" rovnat při zvedání tohoto auta na mrtvý tah váze přes 315 kg, což znamenalo pro 8 závodníků nulový počet bodů. Automobil zkrátka téměř nebylo možné zvednout, přestože vůz zdaleka nebyl největší a nejtěžší, jaký můžeme na závodech najít. První, komu se vůz podařilo zvednout, byl Ludvík Lang, který nasekal hned 4 opakování za bouřlivých ovací publika, po něm nastupoval Jiří Tkadlčík, který počet ještě o 2 kousky navýšil. Více již nemusel a nechtěl.

Tato disciplína byla tedy bohužel z pohledu diváků slabší, na druhou stranu tím bylo jasně demonstrováno, jak těžký může automobil ve skutečnosti opravdu být. Řada závodníků zde bohužel ztratila body na vedoucí dvojici Tkadlčík + Lang, na poslední disciplíně o chvilku později i přesto bojovali všichni do posledního dechu!

A do posledního dechu to bylo doslova! Závodníky totiž po 2 hodinách závodu nečekalo nic jiného než běh. A ne ledajaký. Závodníci museli v co nejkratším čase přemístit tři pytle s pískem o váze 90 kg, 110 kg a 130 kg ze startu na 15 m vzdálený stůl vysoký 1,5 m. Tato disciplína tak z borců vyždímala i poslední zbytky sil a ukázala, že i přes velkou sílu se střední váha dokáže poprat i s váhami daleko těžšími, než jsou oni sami, a ještě při tom zasprintovat. Největší rychlost nabral v tu chvíli již divácky velmi oblíbený Jan Gruszka, který zvládl toto "běhavé medley" za 27,56 sekund. O sekundu pomalejší byl přerovský rodák Jiří Tkadlčík, pětisekundová bariéra pak stála mezi ním a Ludvíkem Langem. Na čtvrtém místě pak skončil bratr Jirky Marek Tkadlčík, který ztratil na Ludvíka neuvěřitelných 0,52 sekund!

Po této disciplíně již nebylo potřeba dlouze čekat na výsledky, závodníci se zkušenostmi již věděli, jaké bude zhruba pořadí, a o vítězi bylo v podstatě jasně rozhodnuto. I přesto některé disciplíny v průběhu závodu pěkně zamíchaly pořadím a ukázaly všestrannost závodníků i to, jak může být síla různorodá.

Mezi závodníky se mísili jak borci se zkušenostmi a léty praxe, tak i ti, kteří ve strongmanech tolik nestartují a věnují se jiným sportům, jako jsou trojbojař Kratochvíl nebo thaiboxer Žemlička, a přesto se nebáli porovnat se na historicky prvním MČR strongmanů do 105 kg. K výsledkům proto všem gratulujeme!

Na stupních vítězů byly kromě hodnotných cen rozděleny také prize money v hodnotě 30 000 Kč. Vítěz Tkadlčík pak svoji výhru věnoval závodníkům a celou svou účast zdůvodnil: "Původně jsem na tomto závodě nechtěl startovat, protože jsem byl označován za "příliš silného" a některým se moje účast zdála nefér. Já jsem si účast dlouho rozmýšlel, podmínky jsem ale splnil a nevidím důvod, proč bych nemohl startovat tak jako každý jiný registrovaný. Každý závodník dané země si chce obhájit titul doma. Všichni profesionální strongmani ze světa obhajují také domácí tituly a výhru třeba předají dále. To jsem udělal já dnes. Nedělám to pro peníze. Tenhle sport miluji, proto co můžu, rozdám dál, titul mistra ČR jsem si ale dnes vysloužil a nepřijde mi to nefér. Jsou to roky dřiny a tisíce hodin práce. Věřím ale, že se kluci vyzávodí a že brzy předám žezlo dál. Je to můj sen - "vychovat" silnou stopětku."

Vítěz MČR obdrží od asociace Strongman Czech U105kg také právoplatnou pozvánku na Mistrovství Evropy strongmanů do 105 kg (s hrazeným ubytováním, stravou i dalšími náklady), které proběhne v roce 2019. Na otázku, zdali pozvánku pošle dále třeba Langovi nebo Gruszkovi, Jirka lišácky odpověděl: "To si zatím nechám pro sebe. Odměna v podobě velkých závodů ale určitě borce na stupních vítězů nemine."

Nám tedy nezbývá než znovu pogratulovat nejen Tkadlčíkovi k titulu, ale i všem odvážným borcům k jejich výkonům, a těšit se na další ročník i vše, co nového asociace Strongman Czech U105 připraví.

Sponzory závodu byli Strongman Czech U105, město Kladno, Dream Body Fitness, Oáza Kladno, Extrifit, Beznoska, Rytíři Kladno, Alix, Esa Logistika, Zidoz, Megamax24, Vgroup a  Konka. Za podporu závodu děkujeme!


Mistrovství ČR strongmanů do 105 kg 2018 - výsledky

p. jméno Tahání kamiónu
(14 t)
Tlaková trojkombinace
(87 kg + 130 kg + 140 kg)
čas vzdálenost počet čas
1. Jiří Tkadlčík 32,41 s 15,00 m 3 19,92 s
2. Ludvík Lang - 12,43 m 2 60,00 s
3. Jan Gruszka 35,88 s 15,00 m 3 32,03 s
4. Miroslav Kahánek 30,38 s 15,00 m 1 60,00 s
5. David Březina - 12,51 m 2 60,00 s
6. Marek Tkadlčík 34,63 s 15,00 m 0 60,00 s
7. David Kovanda - 10,50 m 1 60,00 s
8. David Žemlička 38,65 s 15,00 m 1 60,00 s
9. Martin Pospíchal - 11,78 m 1 60,00 s
10. Ondřej Kratochvíl - 6,30 m 0 60,00 s

p. jméno Super Yoke (380 kg) Car Deadlift
(315 kg)
Carry Medley
(90 kg + 100 kg + 120 kg)
celkem
čas vzdálenost počet čas
1. Jiří Tkadlčík 10,00 s 15,00 m 6 28,59 48
2. Ludvík Lang 16,15 s 15,00 m 4 33,25 37
3. Jan Gruszka 19,97 s 15,00 m 0 27,56 34
4. Miroslav Kahánek 22,43 s 15,00 m 0 33,62 28
5. David Březina 26,19 s 15,00 m 0 41,65 23
6. Marek Tkadlčík 44,78 s 15,00 m 0 33,78 19
7. David Kovanda 58,57 s 15,00 m 0 37,97 16
8. David Žemlička 37,25 s 15,00 m 0 - 15
9. Martin Pospíchal - 10,87 m 0 47,44 9
10. Ondřej Kratochvíl - 11,80 m 0 44,40 6
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie