Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman Praha 2018 - reportáž
a fotogalerie
Kalendář soutěží strongman 2018

Předskokanem sobotních strongman závodů v Praze kategorie open byla lehčí kategorie do 105 kg. Ovšem ani v této kategorii se borci nenechali zahanbit, předvedli parádní výkony, a dokonce se zvládli vypořádat i s mírnou nepřízní počasí, kdy místy lehce sprchlo. Celou akci provázeli stejní lidé jako odpolední část, moderátorem a komentátorem byl tedy sám pořadatel Mari Zvrtek, věci okolo a předávání cen zajišťovala Mariho snoubenka Kate, rozhodčím byl již od rána zkušený Pavel Cháma a skvělou muziku zajišťoval po celý den DJ Vašek "Warp" Podlešák.

Na startu se vedle sebe postavilo 14 nadupaných závodníků, mezi nimiž byl i jeden zahraniční host, a to výborný slovenský závodník Peter Supák. A jak celá bitva lehčích matadorů probíhala? Čtěte dále a vše se dozvíte.

I strongmany do 105 kg čekalo šest velmi náročných silových a silově-vytrvalostních disciplín:

Truck Pull

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo naprosto stejně jako ráno odtáhnout kamión o hmotnosti cca 8 t na nadstandardně dlouhou vzdálenost 30 m. Jelikož při tahání kamiónu hraje svoji roli i váha závodníků, tak pro závodníky v kategorii do 105 kg bylo tahání ještě o něco náročnější než pro obříky z open kategorie. Borci se však na disciplínu vrhli po hlavě a nenechali se nikterak zahanbit. Vítězný čas slovenského Petera Supáka 31,68 vteřin byl naprostou bombou i v porovnání s "hovádky". Druhý na tahání kamiónu skončil s časem 36,41 vteřin Rudolf Rondzik a třetí Karel Prášil, který dotáhl kamión do cíle jen o 9 setin pomaleji.

Log Lift

Ve druhé disciplíně měli závodníci za úkol dostat během 2 minut nad hlavu co nejtěžší kládu. Zde se začínalo se základní kládou o hmotnosti 70 kg, na kterou se po každém platném pokusu přihazovalo taktéž 10 kg. I v této kategorii se měřily mezičasy, které určovaly pořadí závodníků, kterým se podařilo dostat nad hlavu kládu o shodné hmotnosti. Tato situace nastala hned mezi prvními pěti borci, kterým se podařilo dostat nad hlavu kládu o hmotnosti 110 kg. Nejrychlejší s náskokem více než půl minuty, a tedy vítěz disciplíny, byl opět Peter Supák. Dalšími pak byli v sestupném pořadí Pavel Hachle, David Kovanda, Martin Schmith a David Žemlička.

Car Deadlift

Ve třetí disciplíně čekal na závodníky mrtvý tah s osobním automobilem Škoda Octavia Combi bez jakéhokoliv závaží v kufru. Tuto disciplínu se podařilo ovládnout Davidu Žemličkovi, který nasázel krásných 19 opakování. Jen o jedno opakování méně pak dal Martin Pospíchal a ještě o jedno méně, čímž si zajistil třetí místo v disciplíně, dal Jan Šťastný. Za prvními třemi si body za čtvrté místo rozdělila s 16 opakováními dvojice David Kovanda a Radovan Hnatič.

Super Yoke

Další a v pořadí čtvrtou disciplínou bylo přenášení železné konstrukce se závažím o celkové hmotnosti 280 kg na maximální možnou vzdálenost za 1 minutu. Soutěžící museli se Super Yokem překonat rovinku o délce 15 m, otočit se a jít zase zpět. I pro závodníky do 105 kg byla tato disciplína podstatně ztížená kvůli unaveným nohám po tahání kamiónu a předchozím Car Deadliftu. Rovné čtyři rovinky a celkových 60 m se podařily Peteru Supákovi, který tímto parádním výkon získal plný počet bodů a první místo v disciplíně. Druhé místo v přenášení Super Yoku vybojoval Martin Pospíchal, který s ním urazil vzdálenost 57,03 m. Jako třetí v disciplíně skončil s výkonem 56,19 m Jan Šťastný a body za čtvrté místo bral s výkonem 55,24 m Radovan Hnatič, který porazil o pouhé 4 cm Davida Žemličku.

Farmer's Walk

V předposlední disciplíně čekalo na závodníky s totálně zakyselenýma nohama, na kterých už sotva stáli, a přetíženými zády přenášení železných kufrů o hmotnostech 2x 110 kg na maximální možnou vzdálenost v čase 1 minuty. I zde se chodily patnáctimetrové rovinky, na jejichž začátku se museli závodníci znovu a znovu s těžkými kufry zvedat. V této disciplíně zvládli celé čtyři rovinky hned dva závodníci, kteří si mezi sebe rozdělili body za první místo. Byli to slovenský Peter Supák a Radovan Hnatič. O bezmála 6 m za nimi byl s výkonem 54,16 m Jan Šťastný, který doposud podával velmi vyrovnané výkony. Třetí místo vybojoval Zbyněk Myslivec, který s kufry urazil vzdálenost 48,85 m. Následovali ještě čtyři borci, kteří s 220 kg v rukou zmákli celé tři rovinky a zapsali tak výkon krásných 45 m. Byli to Martin Pospíchal, David Žemlička, Aleš Urbášek a Michal Káčer.

Tire Flip

I stopětkaři měli na závěr velmi oblíbené převracení obří pneumatiky, kde museli prokázat po předchozích velmi zničujících disciplínách svoji mentální sílu a vyždímat ze sebe zbytky sil. A i zde závodníci převraceli pneumatiku o hmotnosti 450 kg na maximální počet otoček za minutu. S touto disciplínou si nejlépe poradili Peter Supák a Martin Pospíchal, kteří shodně nasázeli pět otoček. Za nimi pak byli se čtyřmi otočkami Zbyněk Myslivec a Karel Prášil. I třetí místo bylo dělené, a to hned mezi pět závodníků, kterými byli Jan Šťastný, David Žemlička, David Kovanda, Radovan Hnatič a Aleš Urbášek.

Na závěr patří velká gratulace všem závodníkům za super výkony a za to, že se s těžkými disciplínami nebáli poprat a vydali ze sebe maximum. Dále pak ještě jednou obrovská pochvala pořadateli závodu Marimu Zvrtkovi a celému jeho realizačnímu týmu, ve kterém byli jeho snoubenka Kate, DJ Vašek "Warp" Podlešák a jeho manželka Zdenička. Ani v této kategorii totiž nebyli závodníci ochuzeni a odnesli si spoustu krásných cen. Díky a pochvala patří i rozhodčímu Pavlovi Chámovi, který celé závody pískal.

Také je nutno ještě jednou připomenout všechny sponzory, bez nichž by takto báječné závody nebylo možné uspořádat. Za to jim nepochybně patří taktéž obrovské díky. Hlavními sponzory akce byli městská část Praha 9, esejfy.net, českákoupelna.cz, soldima.cz, Sencor, Sodastream, G-Shock a gutty.eu.