Reklama:

Strongman Praha 2018 - reportáž a fotogalerie

8.149 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman 2018

V sobotu 1. září se uskutečnilo další, v pořadí již 6. kolo poháru amatérů, které pořádal pod záštitou ČNFS dlouholetý závodník závodící v současnosti v kategorii profi Mari Zvrtek. Celý závod se odehrál v Praze ve Vysočanech v prostoru před restaurací Pragovka, kde na závodníky čekal po tvrdé dřině i nevídaný raut v podobě hromady masa a dalších dobrot. I když v pátek před závodem bylo krásné letní počasí, tak v sobotu začalo hned od rána chvílemi pršet a s počasím to vypadalo tak nějak všelijak. Nakonec se naštěstí počasí umoudřilo, a i když bylo jen asi okolo 15 °C, tak déšť ustál a diváci mohli vidět nelítostnou bitvu bez jakýkoliv omezení. Moderátorem závodu byl sám Mari Zvrtek a rozhodčím byl zkušený Pavel Cháma. Celou akci provázel skvělou muzikou DJ Vašek "Warp" Podlešák, který neváhal zahrát závodníkům na přání.

Na startu se v Praze sešlo 15 závodníků, mezi nimiž nechyběli ani favorité celého poháru. Jestliže na minulém klání v Uherském Hradišti si závodníci sáhli kvůli velké obtížnosti až na samé dno, tak v Praze zjistili, že to může být ještě o něco horší. Nejenže na závodníky čekalo rovnou 6 disciplín s váhami, které jednoznačně patřily v celé sezóně mezi ty vyšší, ale závod byl koncipován tak, aby kromě síly prověřil i výdrž závodníků. A právě tahle kombinace byla pro všechny aktéry zničující.

Pojďme se tedy podívat, jak celá ta zdrcující bitva probíhala. Jak jsem již zmínil výše, tak na závodníky tentokráte čekalo hned šest velmi náročných disciplín:

  • Truck Pull - tahání kamiónu o hmotnosti cca 8 t na vzdálenost 30 m
  • Log Lift - zdvih železné klády na maximum v čase 2 minuty
  • Car Deadlift - mrtvý tah s vozem Škoda Octavia Combi + 100 kg závaží v kufru na 1 minutu
  • Super Yoke - přenášení břemene (železné konstrukce se závažím) o hmotnosti 330 kg na zádech na maximální vzdálenost v čase 1 minuta
  • Farmer's Walk - přenášení železných kufrů o hmotnosti 2x 140 kg (dohromady 280 kg) v rukou na maximální vzdálenost v čase 1 minuta
  • Tire Flip - převracení obří pneumatiky o hmotnosti 450 kg na maximální počet otoček za 1 minutu

Truck Pull

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo odtáhnout kamión o hmotnosti cca 8 t na vzdálenost 30 m. Standardně se kamión tahá 20 - 25 m, takže už první disciplína byla pěknou chuťovkou hned na úvod, kdy všichni závodníci měli po dotažení kamiónu do cíle nohy jako z kamene a jazykem šourali po zemi. První velice slušný čas nastavil vedoucí muž celého poháru Tomáš Hamák, kterému stejně jako jeho největšímu soupeři Zdeňku Mühlhauserovi prospělo přezutí z crossfitových Reeboků s tvrdou podrážkou a mírným podpatkem, které jsou na tahání kamiónu naprosto nevhodné, do horolezeckých lezeček, které naopak na betonu drží jako přibité. Zdeňkovi se následně podařilo Tomův čas ještě o 20 sekund překonat a ujmout se tak vedení. Jeho vedení však netrvalo příliš dlouho, jelikož našel ještě hned další dva přemožitele v podobě Filipa Urbana a nejrychlejšího ze závodníků Zdeňka Vávry, který během týdne tahal kamión již potřetí. Vítězný čas Zdeňka Vávru byl 31,18 sekund. Čas pod 33 sekund a páté místo v disciplíně se podařilo získat třetímu v průběžném pořadí poháru Martinovi Sedláčkovi, který dotáhl kamión v čase 32,64 sekund.

Log Lift

Ve druhé disciplíně měli závodníci za úkol dostat během 2 minut nad hlavu železnou kládu o co největší hmotnosti, jakou zvládli. Začínalo se s kládou o hmotnosti 100 kg, na kterou se po každém platném pokusu 10 kg přihodilo. Nejlépe si s touto disciplínou dle očekávání poradil nejlepší tlakař v poháru Tomáš Hamák, který díky nestabilizovanému postoji s kládou o váze 140 kg, kterou se mu podařilo vyrazit, zapsal platných "pouze" 130 kg, což mu i tak stačilo na vítězství v disciplíně. Tomáš na kládě potrápil o týden dříve na MČR i pěknou část profíků a ukázal tak, že je v této disciplíně opravdu silný. Následně se podařilo hned sedmi borcům zvednout nad hlavu kládu o hmotnosti 120 kg. U této disciplíny rozhodovaly při stejné váze rychlejší mezičasy. Nejrychleji dostal kládu vážící 120 kg nad hlavu Lukáš Kadlec, který to zvládl z celkových 2 minut v čase 40,01 vteřin, což mu zajistilo body za druhé místo v disciplíně. Mezi dalšími borci, kteří si poradili se stejně těžkou kládou, byli Filip Urban, Martin Bezděk, Martin Sedláček, Zdeněk Vávra, Pavel Šulák a Zdeněk Mühlhauser.

Car Deadlift

Ve třetí disciplíně čekal na závodníky mrtvý tah s osobním automobilem Škoda Octavia Combi, která měla naloženo v kufru ještě 100 kg závaží. Jelikož Tomáš Hamák má silné nejen tlaky, ale i mrtvý tah, a navíc šel díky vítězství v předchozí disciplíně jako poslední, tudíž věděl, kolik opakování potřebuje na vítězství, tak suverénně ovládl i tuto disciplínu. Podařilo se mu hned 15 platných opakování, což je s touto váhou úctyhodný výkon. Pěkně, Tome! Body za druhé místo ukořistil s 12 platnými opakováními druhý nejvyšší závodník Denis Šindel, který se od této disciplíny začal rozjíždět. Denisův výkon na Car Deadliftu byl pro mě při jeho výšce blížící se dvěma metrům příjemným překvapením. Toto je totiž jedna z disciplín, kde je výška spíše nevýhodou a výhodu mají naopak menší závodníci. Třetí v disciplíně byl Filip Urban, kterému se podařilo 11 platných opakování. Čtvrtý na Car Deadliftu byl Zdeněk Mühlhauser.

Super Yoke

Když už závodníci začínali mít po tahání kamiónu a Car Deadliftu pěkně unavené nohy, čekala na ně další chuťovka v podobě přenášení kovové konstrukce se závažím o celkové hmotnosti 330 kg na zádech, a to na maximální možnou vzdálenost v čase 1 minuty. Nejlépe si s touto disciplínou poradil Zdeněk Mühlhauser, který zvítězil s náskokem bezmála 8 m nad druhým Denisem Šindelem a Filipem Urbanem, kteří shodně odnesli Super Yoke do vzdálenosti 45 m. Zdeňkův výkon byl 52,93 m. Body za třetí místo vybojoval ten den velmi dobře závodící Lukáš Kadlec, který skončil těsně před koncem třetí patnáctimetrové rovinky s výkonem 44,81 m. Zdolat vzdálenost přes 44 m se pak podařilo ještě Tomáši Hamákovi a Martinu Sedláčkovi.

Farmer's Walk

Jestliže před Super Yokem začínali mít závodníci unavené nohy, tak po něm už na nich sotva stáli, a ještě měli navíc po kombinaci Car Deadlift a Super Yoke na maximum už i solidně rozsekaná záda. Troufnu si říct, že každému z nich se před touto disciplínou honily v hlavě "strašidelné" myšlenky. Předposlední disciplínou totiž nebylo nic jiného než přenášení železných kufrů o váze 2x 140 kg opět na maximální možnou vzdálenost za 1 minutu. I zde, stejně jako u Super Yoku, museli závodníci zvednout kufry, ujít rovinku o délce 15 m, za čárou se otočit a jít zase zpět za startovní čáru. Na disciplíně tedy stejně jako na té předchozí hrálo velkou roli i samotné zvedání se s kufry. Každé zvednutí bylo totiž s totálně odpálenýma nohama a nemalou vahou kufrů pořádně těžké. Nejlépe si s daným úkolem poradil Zdeněk Mühlhauser, který výkonem 45,22 m porazil o 22 cm druhého Denise Šindela. Třetí byl s výkonem 41,56 m Filip Urban a čtvrtý Martin Sedláček, který donesl kufry do vzdálenosti 38,12 m. Martinovi se ten den také velice dařilo a podával velmi slušné a vyrovnané výkony. Paráda, Marťas!

Tire Flip

Poslední disciplínou nebylo nic jiného než velmi oblíbené převracení obřích pneumatik. Tentokráte měli závodníci převracet pneumatiku o hmotnosti 450 kg, pro změnu opět na maximální počet otáček za 1 minutu. I zde, stejně jako na Super Yoku, zvítězil s poměrně slušným náskokem Zdeněk Mühlhauser, který tak ve strhujícím závěru hattrickem v posledních třech disciplínách dovršil svou jízdu za zlatou medailí. Zdeněk převrátil pneumatiku hned devětkrát. Velmi dobrý výkon na pneumatice ukázal i hodně dobře a vyrovnaně závodící Lukáš Kadlec, který nasázel sedm otoček. Body za třetí místo si pak se šesti otočkami rozdělila hned čtveřice závodníků, jimiž byli Tomáš Hamák, Filip Urban, Martin Sedláček a Zdeněk Vávra.

Závěrem patří velká poklona nejen všem závodníkům, kteří i přesto, že si několikrát v závodu sáhli na dno svých sil, to přesto nevzdali a bojovali až do konce, ale také hlavně samotnému organizátorovi závodů Marimu Zvrtkovi a celému jeho realizačnímu týmu - snoubence Kate, DJ Vaškovi "Warpovi" Podlešákovi a jeho manželce Zdeničce, kteří nejenže závody skvěle připravili, ale zajistili pro závodníky i spousty krásných cen. Ti na stupních vítězů nemohli všechny ceny ani pobrat a žádný ze závodníků ten den neodcházel ze závodů v Praze bez ceny. Jako bonus bylo i vyhlašování nejlepších výkonů v disciplínách, které byly odměněny malým pohárem, diplomem a finanční odměnou. Tohle se na závodech jen tak nevidí. Aby toho nebylo málo, tak po závodě bylo pro závodníky přichystáno občerstvení v podobě 14 kg masa a dalších dobrot, což strongmani nepochybně ocenili. Perfektní práce, Mari! Poděkování a pochvala patří i hlavnímu rozhodčímu Pavlovi Chámovi, který pískal závody, jak je již jeho dobrým zvykem, velmi striktně a zkušeně. Celé klání dokumentovala a na závěr udělala i živý vstup v hlavních zprávách televize Prima. Reportáž ze závodů najdete zde.

Takto báječné závody by nebylo možné uspořádat nebýt sponzorů, a proto jim patří také obrovské díky. Hlavními sponzory akce byli městská část Praha 9, esejfy.net, českákoupelna.cz, soldima.cz, Sencor, Sodastream, G-Shock, gutty.eu.


Strongman Praha 2018 - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Zdeněk Mühlhauser78,0
2.Filip Urban78,0
3.Tomáš Hamák73,5
4.Martin Sedláček 66,5
5.Lukáš Kadlec64,0
6.Zdeněk Vávra60,5
7.Denis Šindel58,5
8.Martin Bezděk42,5
9.Pavel Šulák40,0
10.Josef Ulbrich32,5
11.Martin Netušil30,0
12.Lukáš Suchý27,5
13.Tomáš Kolář22,0
14.Lukáš Kruntorád21,5
15.Milan Sládek13,0


Strongman Praha 2018 - fotogalerie

Fotografie k reportáži dodal pořadatel Mari Zvrtek.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJay Cutler - tipy a triky k předsoutě...
Jay32 (17:56) • Pro mě nejlepší kulturista v letech 2000-2010. Škoda že byl na vrcholu zaroven s Colema...
magazínLukáš Osladil - trénink břicha a zad
Lukas82 (10:55) • Jasně, příště se Lukáše zeptám. Díky za dotaz!
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
accept (10:32) • Prosím,můžeš nám to přeložit do češtiny?
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
abebas (18:02) • Já dělam a měl jsem 83 kilo 84 kilo na 76 kilo jsem z toho dostal večeře. Supertrneéra...
magazínAntoine Vaillant objem začne s hmotno...
amoresPE (14:17) • https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2556122404691546&id=1689595404677588&fs=1&focus_composer=0Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra