Zlato z ME juniorských strongmanů do 105 kg získal Misha Khodyakov

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] První zářijovou neděli se v Šamoríně konalo strongmanské mistrovství Evropy juniorů do 23 let ve váhové kategorii do 105 kg. Celý závod organizačně zajistil Tomáš Kollár společně se Slovenskou asociací silných mužů. V obrovském sportovním komplexu X-Bionic Sphere se na start postavilo devět závodníků. Po slavnostním zahájení viceprezidentem Konfederace sportovních svazů Michalem Čapkem a viceprezidentem SASIMu Milanem Gabrhelem mohla začít první disciplína.

Tou byl Viking Press o váze 150 kg. Závod moderoval Slávo Jurko, na platnost pokusů dohlížel kromě Pavola Gugy i dlouholetý profesionál Jirka Žaloudek. Již od startu pomýšlel na vítězství Misha Khodyakov z Ukrajiny, který lehce zdvihl nářadí 18x a připsal si plný bodový zisk hned v začátku závodu.

Následovalo přenášení dvou závaží o váhách 220 kg po železných schodech. Test, zvaný Power Stairs neboli schody síly, zvládl nejlépe domácí Mikuláš Prieložný před Khodyakovem a Adamem Ostrowskim.

Po těžkých statických zkouškách následovalo přenášení dvou 140kg kufrů. Opět nejvíce bodů do tabulky vybojoval Khodyakov, který vzdálenost dvacet metrů přeběhl za neuvěřitelných 7,38 sekund! Následoval ho Ostrowski, rychlé nohy a silný úchop třetím místem v kufrech potvrdil také Blažíček.

Misha Khodyakov na World's Ultimate Strongman Championship 2018 (foto: Hana Hudcová)

Předposledním testem byl zdvih tří betonových koulí o váhách 130, 150 a 150 kg. Opět zazářil sympatický Ukrajinec Misha a zvítězil tak už ve třetí disciplíně. Třetí místo vybojoval nejlehčí borec ve startovní listině, mistr Slovenska v kategorii do 90 kg Igor Virág.

Závěr skvěle zorganizovaného závodu patřil přenášení 150kg meče. Zde se předvedl mladý Blažiček, který tuto disciplínu s přehledem vyhrál. Skvělé druhé místo v závěru patřilo Virágovi, třetí skončil Khodyakov.

Po sečtení výsledků se z prvenství a titulu mistra Evropy juniorů do 105 kg radoval Misha Khodyakov. Tři první, jedno druhé a jedno třetí místo v jednotlivých disciplínách, to je jeho vizitka ze závodů. Zaslouženě si tedy odnášel z X-Bionic Sphere zlatou medaili.

Stříbro připadlo Adamovi Ostrowskému z Polska. Ten i přes menší hendikep, kdy mu na jedné ruce chyběl prst, dokázal získat druhý největší bodový zisk. Bronz a třetí místo získal domácí Mikuláš Prieložný. Ten zúročil náročnou přípravu bývalého elitního strongmana Tomáše Kollára a završil ji na stupni vítězů.

Děkujeme generálním partnerům akce X-Bionic Sphere a Todos Bratislava za skvěle připravené podmínky pro závodníky i organizátory. Pevně věříme, že se závody strongmanů stanou v tomto sportovním komplexu tradicí!