Reklama:

Ohlédnutí Zdeňka Vávry za strongmanskými závody na Slovensku a v Polsku

5.167 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Vítězem se ve Sládkovičově stal František Piros!
[Text: Zdeněk Vávra] Zdravím všechny příznivce strongman sportu. Už jsem se vzpamatoval, a tak můžu něco napsat k uplynulému víkendu. Vezmeme to popořadě. Na začátku tohoto roku jsem ani ve snu nepočítal s tím, že má první sezóna v tak brutálním, těžkém, a přesto nádherném sportu, jako je strongman, bude tak super. Odjel jsem několik závodů ve strongman lize a myslím, že na mou první sezónu vcelku více či méně úspěšně. A nejen proto, ale i spojením několika dalších faktorů mi byla nabídnuta možnost 25. srpna startovat na závodech ve slovenském Sladkovičově, které pořádal Marek Tóth. Bez váhání jsem přijal, i když s obavami ze svého výkonu. Obavy byly na místě. Postavil jsem se mimo jiné proti velikánovi Rafalu Kobylarzovi a jednomu z nejlepších tlakařů Františku Pirosovi, který drží slovenský rekord ve zdvihu klády 195 kg.

Středoevropský pohár silných mužů (Sládkovičovo) 2018

K samotným disciplínám. Začalo se Log Liftem, na který si závodníci mohli vybrat váhu 140, nebo 170 kg. Pouze dva závodníci si vybrali 170 kg - Kobylarz, který z taktických důvodů zdvihl pouze jednou (měl za sebou páteční závody na Ukrajině a v neděli se chystal do Polska), a po něm nastoupil Piros, kterému stačila pro něj lehká tři opakování. Jako třetí se umístil v teto disciplíně Michejev.

Na řadě byl Super Yoke, který nemá obdoby. Snad jedině slavný čáslavský Super Yoke se k němu kvalitou přibližuje. Podmínky byly ale pro všechny stejné, a tak znovu excelovali polský závodník Kobylarz a domácí Piros.

Jako třetí v pořadí byl Truck Pull na popruzích. Všichni závodníci disciplínu dokončili v úctyhodných časech. Po tahání kamiónu přišla ke slovu obři pneumatika o váze 400 kg, která se dala poměrně komfortně uchopit, a tak jsme byli svědky parádních výkonů. Šest otočení do minuty zvládli téměř všichni závodníci.

Bez velkých prodlev jsme nastoupili k Viking Pressu, kde byla opět možnost vybrat váhy, tentokrát 160, nebo 190 kg. Pořadí Piros, Kobylarz se nezměnilo. Se 190 kg si pohrával ještě další závodník Kecskési.

Celé klání zakončil Car Deadlift. Bohužel pro mne si polský Kobylarz spočítal, že i kdyby tuto disciplínu vyhrál, tak se nic nezmění a doposud suverénního Pirose stejně v bodování nepřeskočí, tak vynechal. Kvůli tomu jsem se propadl v hodnocení, ale i to k tomuto sportu patří.

Konečné pořadí Piros, Kobylarz a maďarský Kecskési. Pořadí dalších závodníků i s výsledky jsou v článku od Pavola Gugy. Za nás závodil Martin Sedláček, který mě nakonec o bod předběhl a získal 7. místo. Já skončil na posledním 8. místě. Doufám, že to Martinovi budu moct vrátit v našem poháru. :-) Pro mě to ale i přesto byla úžasná zkušenost a zážitek. Jak samotný závod, tak i chování pořadatelů během i mimo něj. Krásný hotel, skvělé jídlo a vřelé chování všech mě neskutečně nadchly. Proto jsem i přes nelichotivé umístění ze Slovenska odjížděl se svojí úžasnou ženou se skvělými zážitky a pocitem, že jsem snad ostudu neudělal.


Středoevropský pohár silných mužů (Sládkovičovo) 2018 - fotogalerie


Pohár národů (Żory) 2018

Avšak tento víkend neměl skončit závody na Slovensku, a proto jsme sedli do auta a jeli na další závod, a to na Pohár národů evropské špičky do polského města Żory. Ten pořádal Harlem Strongman Federation. Tentokrát jsem vyrazil s Jirkou Žaloudkem, nejdéle závodícím strongmanem v ČR, který v sobotu závodil na šampionátu v Mostě. V Polsku o nás bylo také skvěle postaráno a hned v neděli jsme šli na v pořadí již druhé strongman závody, které pro mne byly úplně něco nového. Měli skvěle propracované náčiní na jednotlivé disciplíny, jako je Super Yoke, konstrukci na Atlas Stones atd. Je vidět, že v Polsku tímto sportem žijí, a bylo to cítit na každém kroku. Zde jsem pomýšlel na lepší umístění, ale bohužel má slabší disciplína Deadlift (zde jeho variace Car Deadlift) mě opět zradila, ale i přesto jsem byl celkově šestý, a to je pro mne úspěch.

Samotné závody začaly okolo čtvrté za přítomnosti úctyhodného davu diváků taháním 8t kamiónu na 20 m. I zde byly k vidění neuvěřitelné časy a po doslova sprinterských výkonech (nejrychlejší čas byl kolem 11 s) se naměřil Super Yoke, který byl asi ten nejlepší, co jsem kdy měl tu čest nést, a šlo se na věc.

400 kg na 40 m byla už slušná nálož, ale i tak s ní někteří doslova běželi jakoby nic. Log Lift byl dalším bodem nedělního programu. Váha přes 140 kg na velice kluzké kládě a zákaz odložení sponzorských triček z nylonu zapříčinily, že hned tři siláci nebyli schopni kládu ani přemístit. Nejlepší výkon byl 6 opakování do minuty.

Další zkouška byla držení dvou 15kg seker při rozpažení na čas. Nejlepší časy byly okolo jedné minuty. Mezitím již byl připraven Hercules Hold, držení automobilů na šikmé ploše na čas. Ten byl velice těžký, i ti nejlepší vydrželi pouze několik desítek vteřin. I proto byl Hercules rychle za námi.

V pořadí šestý test byly Atlas Stones. Pět Atlasů od 120 do 170 kg na konstrukci vyskládali pouze čtyři borci. Jediné, co k tomu můžu dodat, je, že výkony, které jsem viděl na obou závodech, byly neskutečné a mám co dohánět.

Nakonec zde první skončil Oleksji Novicov z Ukrajiny, za ním Rafal Kobylarz z Polska, pro kterého to byl dokonce třetí závod za víkend! Třetí byl Marcin Sendwicki z Polska. Následovali Pavel Kordiaka z Velké Británie, Wojciech Blaszczyk z Polska, Zdeněk Vávra a Jiří Žaloudek.

Chtěl bych moc poděkovat Pavlu Chámovi, České národní federaci strongman za tuto příležitost a firmě UNCS za skvělá trika Czech republic. Stejně tak i Jiřímu Žaloudkovi a v neposlední řadě mé skvělé manželce Denise.


Pohár národů (Żory) 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra