Reklama:

Ohlédnutí Michala Tichého za strongmanskými závody v Polsku

6.299 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Michal Tichý] Zdravím všechny čtenáře Ronnie.cz, co se zajímají o silové sporty. Ve středu 15. srpna jsem se spolu se svým kamarádem a legendou strongman sportu u nás Honzou Šalatou zúčastnil závodů v Polsku ve vesnici Gniewino.

Zhruba před 2 měsíci jsem byl osloven, zda bych měl zájem jet na Mezinárodní polský pohár strongman. Když mi byly sděleny disciplíny, ani vteřinu jsem neváhal, jelikož mi seděly. Mohl jsem s sebou vzít ještě jednoho Čecha a tím byl již zmiňovaný Jan Šalata. Závody jsme brali i jako takovou průpravu před vrcholem sezóny. Tím pro nás mělo být MČR v Brně, které však bylo za zvláštních okolností zrušeno. Každopádně o tyto závody závodníci ani diváci nepřijdou, jen se místo v Brně budou odehrávat v Mostě. Tam Vás všechny srdečně jako spoluorganizátor s Honzou Šalatou zvu 25. srpna k zimnímu stadiónu, kde se celé mistrovství odehraje.

Teď se vrátím k samotnému závodu v Polsku. Devět dní před konáním závodu mi napsal organizátor z Polska, že se trochu změnily disciplíny, což nám s Honzou samozřejmě moc nevyhovovalo, ale byl jsem rád, že nám to dali vědět alespoň trochu s předstihem, a ne, jak v Polsku bývá zvykem, přímo v den konání závodu.

Vyjeli jsme o den dříve a měli to autem asi 800 km na hotel. Cesta, i když byla dlouhá, nám utekla. S Honzou se známe už pár let a troufám si říct, že jsme přátelé, takže se máme o čem bavit. Na místo jsme dorazili asi kolem 23. hodiny, šli jsme tedy hned spát. Druhý den kolem oběda pro nás přijel organizátor závodu Bartłomiej Grubba a dovezl nás na místo, kde se soutěž odehrávala. Akce byla spojena s vojenským dnem. V Polsku často bývá zvykem, že jsou závody právě takto spojeny s různými akcemi, což se mi moc libí. Celý závod probíhal na trávě, až na tahání kamiónu, ale s Honzou nejsme žádní zelenáči, kopačky si vždy bereme s sebou!

Před závody jsme se pořádně rozcvičili a poté jsme si šli vylosovat číslo, v jakém pořadí nastoupíme na první disciplínu. Já si vylosoval 4 a Honza 12, hned vzápětí nám bylo řečeno, že v tomto pořadí budeme nastupovat na všechny disciplíny a že domácí závodník startuje automaticky 14., což bylo poslední číslo, takže trochu klasická polská vyčůranost. Na všech závodech si losujete číslo jen na první disciplínu a dále nastupujete podle pořadí, jak se na předchozí disciplíně umístíte. Po losování bylo slavnostní zahájení, což pro mě byl parádní zážitek, protože Poláci tohle umí dělat na jedničku.

Kazdy závodník dostal vlajku země, ze které pochází, a vystoupil po vyvolání na pódium, kde se ho ujala jedna z krásných hostesek a dovedla ho na plac. Mířilo na nás asi pět kamer a všechno bylo přenášeno na obrovskou obrazovku. Podle mého odhadu tam bylo přes tisíc diváků.

A teď k samotnému průběhu závodu. První disciplínou bylo tahání kamiónu s protilanem. Nastoupil jsem jako čtvrtý a přede mnou jen jeden závodník dotáhl kamión do konce, bylo to mírně do kopce, ale opravdu jen mírně. To však stačí, aby Vám to tahání pěkně ztížilo, a já věděl, že jak ho roztáhnu, už nesmím polevit. I když mi ke konci dřevěněly nohy, kamión jsem dotáhl ve čtvrtém nejrychlejším čase ze všech. Na úvod to nebylo zlé. Jako dvanáctý nastoupil Honza Šalata. Jakmile kamion roztáhl, neuvěřitelně přidával na tempu a tam, kde všem už pomalu odcházely nohy, dál přidával. Bohužel si asi 4 metry před koncem Honza buď natrhl lýtko, nebo mu tam popraskala nějaká vlákna, a musel ze závodu odstoupit. Asi nejhorší, co se muže stát, když jedete takovou dálku na závody a hned na první disciplíně se zraníte. Tím spíš, že příští víkend spolu organizujeme již zmiňované závody. Doufám, že Honza bude moci závodit, protože by mě mrzelo, kdyby nemohl. Strongman je extrémní sport a zranění hrozí vždycky. Mimochodem, Honza by ten kamión podle mě vyhrál, kdyby se nezranil. Na kdyby se bohužel nehraje.

Druhou disciplínou byl Fingal's Finger neboli prsty. Tato disciplína není v Česku obvyklá a u nás ji můžete vidět pouze u Jirky Vytisky v Sušici. V Polsku měl prst 220 kg, vyroben byl ze dřeva a přehazoval se v limitu 75 vteřin tam a zpět na největší počet opakovaní. Opět jsem nastoupil jako číslo 4, které jsem si vylosoval. Nejlepší výkon, než jsem nastoupil, byl 5 převrácení. A protože jsem tuhle disciplínu šel podruhé v životě a nikdy jsem ji ani netrénoval, šel jsem do velkého neznáma a na jistotu, abych si nic neudělal. Dal jsem 5 převrácení a byl jsem spokojen. Samozřejmě závodníci, kteří s tím mají zkušenost a měli to natrénováno, dali v klidu 6 - 7 přetočení. Každopádně pro mě zajímavá zkušenost. Disciplína se mi líbila, vždy se rád dostanu k něčemu, co není u nás v ČR moc k vidění, a rád se to naučím.

Jako třetí disciplína následoval Log Lift neboli kláda na maximální váhu. Startovalo se na 120 kg a přidávalo po 20 kg a od 160 kg po 10 kg. Tady přišlo moje největší zklamání. Nezvedl jsem 160kg kládu a zapsal tak pro mě jen 140 kg. Nechápu, co se stalo, na tréninku jsem lehce zvedl 170kg kládu a ramena opravdu patří mezi mé silné stránky. Prostě zkrat, nevím, jak bych to jinak nazval. Věřil jsem, že budu atakovat i 180 kg, ale je to sport, jednou nahoře, jednou dole.

Čtvrtý přišel na řadu Tire Flip neboli převracení pneumatiky, tentokrát vážící něco přes 400 kg na 6 otočení. Pneumatiku jsem dával lehce na jedno nakopnutí, ale u čtvrtého opakovaní jsem šel špatně technicky a ztratil tam asi nějakých 5 vteřin, které mě stály jeden z těch nejrychlejších časů. Poslední disciplínou byl Car Deadlift, tady už jsem věděl, že jsem kolem 8. místa, a věděl jsem, že bodová ztráta na přední místa je velká. Takticky jsem tedy šel jen 6 opakování. Podtrženo, sečteno, ze 14 závodníků z pěti zemí (Polsko, Lotyšsko, ČR, Litva, Ukrajina) z toho bylo konečné 8. místo, což je pro mě zklamání, protože jak nestojím na stupni vítězů, nejsem spokojen. Na druhou stranu konkurence byla opravdu obrovská a všichni závodníci byli prostě našlapaní. Jsem hlavně rád, že jsem se nezranil. To jsme si na začátku řekli s Honzou, že pojedeme v klidu  a vezmeme to jako trénink před závodem v Mostě, hlavně ať se nezraníme, protože to jsou pro mě letos nejdůležitější závody.

Vyzdvihl bych závodníka, který vyhrál. Byl to Lotyš, co měl sice 2 metry a 160 kg, ale vypadal, jako když kolem činky jenom prošel. Potom jsem se dozvěděl, že na poslední Champions League skončil  absolutně druhý. Nemůžete nikdy nikoho podceňovat. Narovinu, závodníků, kteří jsou na úrovní naší top 6, v Polsku najdete 30. Všichni, co budete mít někdy možnost startovat někdy v zahraničí, neváhejte, jeďte a měřte se se závodníky tam, ať zjistíte, jak na tom jste. S výsledkem moc spokojený nejsem, ale absolutně nelituji, že jsem na ty závody jel. Publikem a vším komfortem to byly pro mě asi nejhezčí závody, na kterých jsem byl. Když na Vás řve a fandí Vám přes 1000 lidí a je jim jedno, jaké jste národnosti, je to opravdu krásný zážitek. Dokonce i když začalo v jednu chvíli pršet, ti lidé tam stejně stáli. Líbilo se mi, že i ti polští závodníci drží spolu a mají výbornou partu. Po závodech si k jídlu sednou normálně k Vám a baví se s Vámi, poděkují, že jste přijeli, a jsou rádi, když přijedete znovu. Pokora a respekt, takhle by to mělo vypadat.

Tímto se s Vámi loučím a doufám, že se reportáž bude líbit. Ještě jednou Vás zvu 25. srpna do Mostu na Mistrovství České republiky Strongman u zimního stadiónu. Honzo, tobě opravdu přeji, aby ses dal do kupy a mohli jsme si to tam rozdat, jak jsme měli v plánu!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.08.12:35Kebab - Super vyprávění, děkuju za něj. A přeju, ať se další závod..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra