Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Šumavský Strongman 2018 - reportáž a fotogalerie

12.032 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman 2018

I v sobotu 7. července si příznivci strongman sportu přišli na své, jelikož se konal další ze závodů s dlouholetou tradicí, pořádaný jedním ze současných nejlepších českých strongmanů Jirkou Vytiskou. Jednalo se jak jinak než o již 8. ročník Šumavského Strongmana, který se konal jako obvykle na krásném náměstíčku v malebném šumavském městečku Sušice. Šumavský Strongman byl zároveň třetím kolem poháru profi strongmanů (ČPSL) a probíhal pod záštitou České národní federace strongman (ČNFS). Díky svojí tradici tak i letos, stejně jako každý rok, dorazilo do Sušice fandit velké množství naprosto skvělých fanoušků. Také jim patřila hned po sponzorech děkovná slova z úst českého "Grizzlyho" Jirky Vytisky. K tomu všemu navíc i v sobotu vyšlo počasí na výbornou a závod probíhal za krásného letního dne. Prostě vše, jak má u strongman závodů být. Komentátorem závodu nebyl nikdo jiný než stálice Leoš Kubeš.

Na startu Šumavského Strongmana se objevilo 9 závodníků, z nichž byl nakonec pouze jediný zahraniční, a to slovenský obr Milan Šuľan. Dále se na startu objevila jména jako Čestmír Šíma, Pavel Zadražil, Radek Paták nebo letošní nováček soutěže Dominik Hušek, který teprve čerstvě přestoupil z amatérů, ale již od začátku si vede velice slušně. Navíc je hodně dobrým tlakařem, což se na sušických závodech rozhodně hodí. Při pohledu na tyto obry jsme já i diváci správně tušili, že bude nepochybně na co koukat.

Domácí borec Jirka Vytiska si pro své soupeře připravil 5 opravdu nelehkých disciplín, z nichž jedna na žádné české soutěži ještě nebyla a další můžeme vidět také jen v Sušici. Pojďme si tedy představit jednotlivé disciplíny a podrobně popsat průběh celého závodu.

Na závodníky čekalo těchto 5 disciplín:

  • Viking Press - zvedání železné konstrukce s kotouči o celkové hmotnosti 200 kg nad hlavu do propnutých rukou bez možnosti položení
  • Car Deadlift - zvedání automobilu na železné konstrukci na minutu (odhadovaná váha okolo 320 kg)
  • Overhead Medley - kombinace ve zvedání nad hlavu, kdy se zvedaly kamenné, oplechované kvádry o různých váhách na čas
  • Fingal Finger - převracení železného sloupu o váze 200 kg, 4 otočky na čas
  • Tire Flip - převracení obří pneumatiky o váze 450 kg, 6 otoček na čas

Viking Press

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo co nejvíckrát zvednout železnou konstrukci se závažím o celkové hmotnosti 200 kg nad hlavu do propnutých rukou. Závodníci nesměli mezi jednotlivými opakováními konstrukci pokládat, takže na ně čekala hned na úvod opravdová chuťovka na ramena. Nejvíc opakování se v této nelehké disciplíně podařilo hned trojici závodníků. Byli to domácí Jirka Vytiska, největší obr ze všech českých strongmanů - 170 kg vážící Čestmír Šíma a již zmiňovaný nováček soutěže a výborný tlakař Dominik Hušek. Těsně za nimi byl se 6 platnými opakováními další z obříků, sympaťák Radek Paták. Zahanbit se na této disciplíně nenechal ani další z nováčků v soutěži a celkový vítěz loňského poháru amatérů Michal Šulc, který zvládl s nelehkou váhou hned 2 platná opakování.

Car Deadlift

Ve druhé disciplíně čekal na závodníky další obtížný úkol v podobě zvedání automobilu na železné konstrukci. Jako automobil Jirka použil svůj rodinný vůz Peugeot pro opravdu velkou rodinku, a aby to nebylo málo, tak ještě přihodil do kufru 100 kg vážící jednoručku. Odhadovaná váha, kterou závodníci zvedali, byla někde okolo 320 kg, což už je pěkná nálož. Tuto disciplínu nakonec ovládl závodník ze všech nejmohutnější, Čestmír Šíma, který po zkušenosti z Přelouče, kde pravděpodobně "prokaučoval" na Car Deadliftu první místo, nasázel v Sušici hned 12 platných opakování. V těsném závěsu za ním byl s 11 platnými opakováními domácí Jirka Vytiska a body za třetí místo bral mladík Dominik Hušek, který i zde stejně jako v Přelouči podal velmi pěkný výkon a nasázel 9 platných opakování.

Overhead Medley

Právě třetí disciplína byla onou zmiňovanou, která se na českých závodech objevila úplně poprvé. Jirka se s touto disciplínou pravděpodobně inspiroval na závodech v zahraničí, kterých se pravidelně účastní. Zároveň se jednalo o další disciplínu, kdy se zvedalo něco nad hlavu do propnutých rukou. Tentokráte to nebyla železná konstrukce se závažím, ale kameny v podobě kvádrů, z nichž dva ze tří byly ještě oplechované. Nejlehčí kvádr vážil 80 kg, prostřední 110 kg a nejtěžší 140 kg. Vysoká obtížnost disciplíny byla dána ne jenom váhou jednotlivých kvádrů, ale především i tím, že nejprve bylo nutné ten neohrabaný šutr přemístit na prsa a pak vymyslet, jak ho co nejlépe chytit, aby se dal zvednout nad hlavu a hned nespadl. Jak se nakonec ukázalo, tak velké spoustě závodníků dělalo problémy již přemístění hned prostředního z kamenů ze země na hrudník. Z těch několika málo závodníků, kterým se podařilo prostřední kámen přemístit, ho jediný Jirka Vytiska dokázal úspěšně dostat až nad hlavu a tam jej v napnutých rukou podržet, aby mohl být pokus uznán. Ostatních pár soutěžících s kamenem na hrudníku tancovalo jako na zábavě. Slibně chvilku vypadaly pokusy Pavla Zadražila, Radka Patáka, nebo dokonce Michala Šulce, kterým však kámen nakonec při tlaku nad hlavu spadl. Domácí borec úspěšně přemístil i nejtěžší z kamenů, ale ten mu však při tlaku nad hlavu těsně před dopnutím rukou spadl zpět na zem, a tak byl tento pokus nakonec neplatný. Zbytek závodníků tedy skončil na prvním kameni, kde se poprali aspoň o nejrychlejší čas, aby urvali co nejvíce bodů. Nejrychleji se podařilo dostat nad hlavu nejlehčí z kamenů a vybojovat tak body za druhé místo Čestmíru Šímovi, který v této disciplíně zkušeně taktizoval a o druhý kámen se již ani nesnažil. Body za třetí místo bral brněnský závodník Ondra Zadžora, který mnohé velice překvapil, a jak se nakonec ukázalo, byl v Sušici černým koněm závodu.

Fingal Finger

Poté, co za sebou soutěžící měli již 2 disciplíny na ramena, tak je čekala další chuťovka v podobě převracení železného sloupu o hmotnosti 200 kg na čas. Soutěžící měli v co nejkratší době 4x překlopit sloup tam a zpět. I toto je disciplína, kterou lze u nás vidět pouze v Sušici, což je také jediný okamžik, kdy s ní většina závodníků přijde do kontaktu. V této disciplíně dle očekávání dominoval stejně jako ve zvedání kvádrů domácí Jirka Vytiska. Druhým ze závodníků, kterému se podařilo sloup úspěšně 4x přetočit, byl právě již zmiňovaný černý kůň soutěže Ondra Zadžora. Body za třetí místo ukořistila se třemi otočkami trojice Michal Šulc, slovenský obr Milan Šuľan a sympaťák s největšíma rukama Pavel Zadražil.

Tire Flip

Na závěr čekala závodníky jedna z tradičních a divácky velmi atraktivních disciplín, přetáčení obřích pneumatik o hmotnosti 450 kg. I v Sušici Jirka zvolil variantu soubojů v párech, kdy je zajímavé sledovat nejen výkony jednotlivých borců, ale i dílčí souboje jednotlivých párů, což dodává disciplíně ještě víc na její atraktivitě. V poslední disciplíně, stejně jako ve dvou předchozích, všechny převálcoval domácí borec Jirka Vytiska s časem 23,16. Body za druhé místo si vybojoval statečně bojující nováček mezi profíky Michal Šulc, který byl asi nejlehčím ze všech borců, což tomuto jeho výkonu, kdy za sebou nechal všechny ty obry a zkušené matadory, dodalo ještě více na kráse. Michal zvládl stanovených 6 otoček na konci závodu ve velmi slušném čase 28,31. Třetí místo urval ten den výborně závodící Ondra Zadžora, který byl časem 29,17 o 60 setin před slovenským závodníkem Milanem Šuľanem.

Závody v Sušici také patřily mezi velice podařené a bylo vidět, že Jirka si dal s organizací velkou práci a pro závodníky zařídil výborný servis. Osobně bych si vsadil, že co se týče občerstvení, tak všichni stejně jako já nejvíce ocenili domácí koláčky, které byly naprosto exkluzivní. Leoš Kubeš má za ta léta již slušnou praxi a závody opět moderoval zkušeně, což jako vždy prokládal svými bohatými vědomostmi z české i zahraniční strongman scény. Po zhlédnutí sušických závodů, pár závodů předchozích (doma i venku) a videí na sociálních sítích jsem se osobně velice těšil na to, co držitel českého rekordu a doposud nejlepšího oficiálního výsledku Jirka Vytiska a další "tlakaři a kládaři" předvedou na Mistrovství České republiky ve zdvihu klády, což je pro mě jedna z nejzajímavějších disciplín, které se každoročně koná v Golčově Jeníkově. Bohužel ke smůle všech strongman nadšenců a fandů byly závody ze zdravotních důvodů jednoho z organizátorů zrušeny, a tak nezbývá než popřát, aby se dotyčný brzy uzdravil, a doufat, že budeme mít letos možnost vidět Jirku poměřit síly se svými rivaly ve zdvihu klády na některém z dalších závodů.


Šumavský Strongman 2018 - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Jiří Vytiska43,0
2.Čestmír Šíma31,0
3.Ondřej Zadžora25,5
4.Pavel Zadražil 25,5
5.Radek Paták22,0
6.Dominik Hušek21,0
7.Milan Šuľan19,5
8.Michal Šulc16,0
9.Jiří Dejmal15,5


Šumavský Strongman 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 1 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie