Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters 2018 - reportáž

2.827 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

ME v silovém trojboji masters 2018 - výsledky

V Plzni právě skončilo mistrovství Evropy v silovém trojboji veteránů, které probíhalo ve dnech 3. až 7. července v Plzni. Soutěžilo zde 13 našich závodníků. Získali i cenné kovy a hlavně předvedli, že lifteři starších ročníků rozhodně do starého železa nepatří. Soutěž byla organizována Českým svazem silového trojboje ve spolupráci s Vladimírem Matim. IT techniku zajišťoval Zdeněk Tuháček a kolektiv.

Do Plzně přijela třináctičlenná výprava závodníků, dále pak jejich trenéři. Ze soutěže odstoupili Jaroslav Šoukal a Pavel Von Klepáč. Zodpovědnou funkci zde přijalo několik českých mezinárodních rozhodčích, působících tedy jako rozhodčí nebo v tříčlenné rozhodcovské porotě. Jednalo se i o předsedu Českého svazu silového trojboje Miroslava Vacka, dále pak Jiří Hofírek, Ivan Karpíšek, Ivan Veselý, Josef Švejda a já, Petra Švadlenková.

V úterý jsme mohli vidět na pódiu dva české závodníky nejstarší kategorie masters IV, tedy Václava Primuse a Františka Hromase. Před soutěží je mírně rozhodila kontrola vybavení, neboť jim nebyly schváleny opasky. Nakonec si vypůjčili vyhovující vybavení a mohli bez těchto starostí nastoupit. Soupeřili spolu v kategorii do 105 kg. Zvítězil o rok mladší Václav Primus výkonem 407,5 kg. Během slavnostního vyhlášení jejich kategorie za tónů české hymny byli oba závodníci dojati až k slzám a s nimi i celé publikum.

Ve středu závodila kategorie masters III a v ní Josef Ptáček a Petr Zamazal. Josef Ptáček získal 5. místo v kategorii do 93 kg výkonem 542,5 kg a stříbrnou medaili za svůj bench-press 157,5 kg. Petr Zamazal v kategorii do 120 kg získal druhé místo výkonem 190 kg dřep, 140 kg bench-press, mrtvý tah 220 kg a v součtu 550 kg. To považuji za velice kvalitní výsledek při tělesné váze 106 kg a ve věku 62 let.

Ve čtvrtek v dopolední části byly k vidění kategorie masters II. V kategorii do 66 kg závodil dlouholetý reprezentant Karel Ruso. Předvedl veliký souboj se svým nejsilnějším soupeřem, ale skončil druhý. Jejich výkony byly celkem vyrovnané, ale soupeř zvládl o 60 kg více na bench-pressu. Pro soupeře hrálo i to, že Karlovi nebyl uznán druhý pokus bench-pressu pro pokles, který byl velmi sporný. Karel zvládl celkový výkon 522,5 kg. V kategorii do 105 kg nás reprezentoval Jiří Psota, který je pravidelným medailistou z mezinárodních soutěží masters. Jiří zvládl sedm platných pokusů, celkem nazvedal 680 kg a získal stříbrnou pozici.

V odpolední části závodili taktéž masters II, kde jsme v kategorii nad 120 kg měli soutěžící dva, Jiřího Kadlece a Lubomíra Růžičku. Jiří získal druhé místo ve dřepu, který šel bez dresu a pouze v bandážích. Třetím pokusem zapsal 320 kg. Lubomír dřepoval taktéž pouze s bandážemi a získal třetí místo ve dřepu výkonem 250 kg. Bench-press byl napínavý, protože se oběma nedařilo zapsat základní pokus, naštěstí se Jiří zachránil třetím pokusem a Lubomír druhým, který byl jeho jediným platným pokusem v bench-pressu. V celkovém pořadí kategorie obsadil Jiří krásné druhé místo a Lubomír byl čtvrtý.

V pátek závodily v dopolední části lehké kategorie masters I. V kategorii do 66 kg jsme měli svého zástupce Martina Čecha. Pro něj to byla první mezinárodní soutěž. Byl celkem nervózní, neboť ani letošní sezóna se mu nedařila dle představ. Dokonce absolvoval národní závody se zlomeným palcem na noze. Dále pak nervozitu zvyšovala neznalost prostředí mezinárodního šampionátu. Naštěstí se ho ujal pořadatelský kolektiv a vše tedy zvládl, dokonce zapsal všech devět pokusů platných a pokořil i některé svoje osobní rekordy. Ve dřepu zvládl 205 kg, v bench-pressu 130 kg a v mrtvém tahu 235 kg a získal tak zlatou medaili s náskokem 100 kg na druhého soupeře. Tento šampionát byl pro něj velkou motivací do dalších soutěží.

V odpolední části reprezentovali naši zemi dva závodníci. V kategorii do 93 kg soutěžil Václav Patočka a v kategorii do 105 kg Karel Rada st. Václav zvládl 300 kg na dřepu, 195 kg na bench-pressu, 257,5 kg na mrtvém tahu a stal se tedy mistrem Evropy, když svého soupeře nechal 20 kg za sebou. Karel se usilovně snažil bojovat o první místo, ale některé pokusy nevyšly dle představ a získal druhé místo. Na soupeře nestačil o 52,5 kg.

Poslední den šampionátu přišly na řadu těžké váhy v masters I. Jednalo se o kategorie do 120 kg a nad 120 kg. V lehčí kategorii závodil Petr Lahoda, který skončil čtvrtý o necelý jeden Wilksův bod. Nazvedal 820 kg. V nejtěžší kategorii závodil Jan Pinc, který zároveň byl po celý šampionát nakladačem. Již tradičně bojoval na dřepech s hloubkou, což ho příliš nerozhodilo, na třetí pokus ještě přidal váhu a zvládl s přehledem 315 kg. V bench-pressu zvládl 275 kg a na mrtvý tah 265 kg. Vybojoval druhé místo.

Tím bylo mistrovství Evropy uzavřeno a v sobotu večer se konal závěrečný banket s vyhlášením nejlepších závodníků jednotlivých věkových kategorií a nejlepších zemí. Pro rozhovor jsem si vybrala vítěze masters I kategorie do 93 kg Václava Patočku.

Václav Patočka

Jak jsi spokojen s výsledkem soutěže? Jaké byly ambice?

S výsledkem jsem nadmíru spokojený. Byl jsem nominovaný z třetího místa. Doufal jsem, že bych mohl bojovat o druhou příčku. Po vypadnutí Rakušana Klotze na dřepu jsme se snažili můj náskok pohlídat a podařilo se. S výkonem už tak spokojený nejsem, natrénováno bylo na víc. Zhruba před měsícem jsem měl zdravotní problémy a shodil jsem tři kila. Bylo to citelně znát. Na tlaku to udělalo minimálně minus 15 kg. Snažil jsem se to dojíst, ale tělo nějak stávkovalo. Normálně mám závodní váhu tip ťop, takže ani dresy nedávaly to, co by měly.

Jak vypadala tvoje příprava na tento šampionát?

Po kratší přestávce po MČR ve vybavení jsme jako oddíl zahájili přípravu na mistrovství ČR družstev, které jsme ze zdravotních důvodů museli odpískat. Příprava pak plynule přešla na Evropu, i když po zdravotních potížích jsem se už nějak nebyl schopen vrátit zpět do předsoutěžní formy a pohody.

Trénoval jsem vyzkoušenou ruskou rutinu, upravenou pro sebe. Trénink 3x týdně, první trénink byl složený z těžkých dřepů a lehkých tlaků, dále pak mrtvý tah z deficitu. Druhý trénink mám těžký tlak, lehké dřepy a doplňky. Ve třetím tréninku mám mrtvý tah, triceps a ramena. Nic nového. Mám to roky vyzkoušené. A pořád mám progres. Pomalu, ale jistě. Závodím jen ve vybavení. Soutěže bez vybavení už pro mě nejsou, mám problém se zády a ramenem a v dresech můžu trénovat těžké váhy. A nic nebolí.

Jaké jídlo si během přípravy dáš nejraději?

Jsem masožravec, takže maso. Máme vlastní hospodářství, a proto máme maso hlavně z vlastních zdrojů. Mimo hovězího, to kupuji. A jsem pivař, takže si rád dám pivko. Aspoň jedno denně. No a teď jsem potřeboval nabrat, tak jsem sežral, na co jsem přišel. Před závodem si večer dávám dlouhé roky krupicovou kaši. Po ní mám druhý den páru.

S kým trénuješ a kdo tě nejvíce podporuje?

Závodím za oddíl Sokol Rosice, kde působím i jako trenér, tak většinu přípravy trénuji s ostatními svěřenci. Od přípravy na MČR masters, juniorů a dorostu ve vybavení v bench-pressu až po MČR ve vybavení mužů a žen v bench-pressu a přípravu na družstva. Jmenovitě to jsou oba Petrové, oba Ivošové, Čeněk, Jakub a oba Radkové. Všem dík za pomoc.

Byl tento úspěch vrcholem letošní sezóny? A co plánuješ nadále?

Pro letošní rok to byly už poslední závody. Byl to vrchol sezóny. Po třech stříbrných a jedné zlaté medaili z republikových soutěží se poslední závody nad očekávání vydařily. Přispěla k tomu i troška štěstí, ale to ke sportu taky patří. S letošní sezónou jsem tedy nadmíru spokojen. Nyní se budu věnovat roli trenéra, máme v oddíle nadějného dorostence Jakuba Hlaváče, tak bych ho rád připravil na MS v Jihoafrické republice. A když zdraví dovolí, tak bych si rád příští rok znovu zazávodil.

Chtěl bys někomu poděkovat?

Rád bych tímto poděkoval svojí rodině, hlavně mojí manželce Petře, že má se mnou svatou trpělivost a tiše trpí, když nejsem doma. Dále klukům z oddílu Sokol Rosice, a hlavně Čeňkovi Kleinovi za motání bandáží na soutěžích. Bez něj bych to nedal. Dále bych rád poděkoval za finanční podporu městu Rosice a firmě Mobelix.