Reklama:

Strongman Přelouč 2018 (amatéři) - reportáž a fotogalerie

7.830 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman Přelouč 2018 (profesionálové)
- reportáž
a fotogalerie
Kalendář soutěží strongman 2018

V sobotu 16. června se od 9:00 uskutečnil další z pohárových závodů s dlouholetou tradicí, a to závod v Přelouči, který byl v pořadí již čtvrtým kolem poháru amatérů v této sezóně. Závod pořádali dva špičkoví strongman profesionálové Pepa Mazač s Pavlem Zadražilem ve spolupráci s Českým svazem silových sportů. Závod probíhal jako obvykle na krásném přeloučském náměstí, a jelikož, jak jsem již zmínil, i tento závod má již dlouholetou tradici, tak i v Přelouči přišlo již od rána fandit poměrně velké množství naprosto úžasných diváků a fanoušků, kteří se ani zde nenechali zahanbit a po celou dobu závodu hnali svým mohutným povzbuzováním závodníky k neskutečným výkonům, o které ani v Přelouči nebyla nouze. Hlavním rozhodčím celého závodu byl zkušený Pavel Cháma. Celou akci moderoval všem strongmanům a fanouškům tohoto sportu dobře známý moderátor Leoš Kubeš. Leoš je již moderátorskou stálicí a hlavně je to člověk, který má v tomto sportu velmi slušný přehled.

Svoje síly přijelo do Přelouče změřit hned 18 borců, z nichž nejlepších 12 dokončilo závod až do konce. Jelikož i v tomto klání závodníky čekala stejně jako v Aši a Klatovech po prvních třech disciplínách eliminace, tak se do závodu všichni vrhli po hlavě a dali do toho vše, aby právě oni byli mezi dvanácti vyvolenými. Za zmínku stojí účast Martina Netušila, který ani ne po týdnu marodění sundal ve čtvrtek sádrovou dlahu, kterou měl na noze po pádu 450 kg vážící pneumatiky minulou sobotu ve Šternberku, celý pátek nohu ledoval a mazal, v sobotu nastoupil, a dokonce dokázal v rámci možností celkem slušně odjet všechny tři disciplíny. Takovíto magoři se najdou snad opravdu jen mezi strongmany.

A teď už se pojďme podívat, jak celý závod probíhal...

Na závodníky čekalo jako již tradičně a téměř standardně pět těžkých disciplín:

  • Car Deadlift - zdvih Škody Octavia na železné konstrukci na minutu
  • Farmer's Walk - přenášení železných kufrů o váze 140 kg (dohromady 280 kg) na 30 m bez položení
  • Tire Flip - převracení obří pneumatiky o váze 450 kg, 6 otoček na čas, maximální limit 1 minuta
  • Giant Dumbbell Press - výraz obří jednoručky se supertlustým madlem o váze 72 kg nad hlavu do propnuté ruky
  • Atlas Stones - zdvih betonových koulí o váhách 115, 130 a 150 kg na podstavce o různé výšce na čas, bez vosku

Car Deadlift

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo co nejvíckrát za minutu zvednout automobil Škoda Octavia na ocelové konstrukci ze země do vzpřímeného postoje. Toto je disciplína, která nahrává spíše závodníkům menšího vzrůstu. Ti vysocí to mají naopak poměrně hodně obtížné. I když nebyl vybrán zrovna nejlehčí automobil, tak někteří z borců dokázali automobil zvedat tak, jako by se jednalo o "kardio". Těmito borci byla hned trojice závodníků Ludvík Lang, Pepa Ulbrich a Lukáš Kamenský, kteří dali všichni shodně 13 platných opakování. Ludvíkovi dokonce jedno nebylo uznáno za údajné odrážení. V těsném závěsu za nimi pak byli Jarda Duroň s 12 platnými opakováními a Tomáš Hamák s 11 opakováními. Již na začátku zmiňovaný Martin Netušil dal s poraněnou nohou 3 platná opakování, což na "invalidu" není vůbec špatné. Málokdo by si na to den po sundání sádrové dlahy troufnul.

Farmer's Walk

Ve druhé disciplíně čekala na závodníky chuťovka v podobě přenášení 140 kg vážících železných kufrů na vzdálenost 30 m, a to bez položení. Znamenalo to tedy, že závodníci museli jít 15 m tam, obejít kužel a zase 15 m zpět. Ne klasicky jít tam, položit, otočit se a zase zpět. Tato varianta ještě více prověří sílu úchopu a výdrž závodníků v porovnání s druhou zmiňovanou variantou. V této úchopové disciplíně dominovala dvojice Pepa Korál a Zdeněk Mühlhauser, které od sebe dělilo pouhých 40 setin sekundy. Pepa Korál zaběhl s kufry daných 30 m v čase 22,01 sekundy a Zdeněk Mühlhauser 22,41 sekundy. Další a poslední, kdo dokončil celou disciplínu a donesl tak kufry až do cíle, byl třetí vysoký závodník z Aše Lukáš Starý, kterému se podařilo 30 m zdolat za 31,84 sekundy. Velmi nadějně s kufry bojoval i těžkotonážník Pepa Ulbrich, který za stanovenou minutu ušel 28,4 m z celkových 30 m. Ani na tuto disciplínu se nebál postavit na start zraněný Martin Netušil, který i s bolavou nohou ušel vzdálenost 15 m. Bláznům zdar a strongmanům obzvlášť!

Tire Flip

Třetí disciplína byla poslední, do které ještě nastoupilo všech 18 závodníků. Po této disciplíně pak proběhla eliminace a do dalších bojů už pokračovalo pouze 12 nejlepších. Úkolem této disciplíny bylo šestkrát co nejrychleji převrátit obří pneumatiku o hmotnosti 450 kg. Pneumatika v Přelouči měla poměrně dost sjetý vzorek, a tak se závodníkům velice špatně chytala. I přesto si s touto divácky atraktivní disciplínou závodníci dokázali poradit a někteří tam sázeli otočky, jako kdyby pneumatika téměř nic nevážila. Nejrychleji se všech 6 otoček povedlo nasázet Tomáši Hamákovi, a to v neskutečném čase 27,79 sekundy. O pouhou desetinu sekundy za ním pak skončil nejvyšší závodník, sušický Pepa Korál, a na třetím místě v těsném závěsu Zdeněk Mühlhauser. Celých 6 otoček se pak za minutu podařilo dát ještě sympatickému Rumcajsovi z Čáslavi Zdeňku Vávrovi, Lukáši Starému, dvěma těžkotonážníkům Pepovi Ulbrichovi a Martinovi Sedláčkovi a jako poslednímu Martinu Bezděkovi. Ani pneumatiky, která mu týden předtím spadla na nohu, se Martin Netušil nezalekl, vlétnul na ni a dal 3 platná opakování. Po dokončení disciplíny následovalo sečtení bodů a eliminace závodníků na nejlepších top 12, kteří pokračovali v závodě dále.

Giant Dumbbell Press

Po eliminaci následovala disciplína, která doposud stejně jako Car Deadlift na žádných z předchozích letošních závodů ještě nebyla, a tou byl zdvih a výraz obří jednoručky o váze 72 kg. Přeloučská jednoručka byla kvůli svému velmi širokému průměru madla (cca 7 cm) ještě větší chuťovkou, než bývá obvykle. Tohoto tlustého "macka" totiž chytit, dostat na rameno a tam jej jednou rukou udržet nebyla vůbec žádná sranda, a to ani pro závodníky s většími tlapami. Hned několik závodníků tlusté madlo při prvním přemístění poměrně překvapilo, a než se srovnali a zvykli si na něj, tak s jednoručkou chvíli tancovali jako na bále. Tuto disciplínu naprosto s přehledem ovládl výborný tlakař Tomáš Hamák, který s tou tlustou potvorou dal celých 5 platných opakování. Druhé místo se 4 platnými opakováními bral Lukáš Starý. 3 platná opakování se pak podařila dvojici Ludvík Lang a Pepa Ulbrich.

Atlas Stones

Poslední disciplínou byla opravdová chuťovka na závěr. Jednalo se o zdvih velkých betonových koulí o vahách 115, 130 a 150 kg na podstavce o různé výšce. Chuťovka to byla hned ze dvou důvodů. Tím hlavním byl zákaz použití lepivého vosku, který disciplínu podstatně zjednodušuje. Druhým důvodem byl fakt, že hned první koule se zvedala do výšky cca 170 cm (možná i více), což je poměrně vysoko. Druhá koule na tom nebyla o moc lépe. V této disciplíně suverénně dominoval Zdeněk Mühlhauser, kterému se ve stanoveném čase podařilo dát na podstavec všechny tři koule. O tom, o jak neskutečný výkon se jednalo, svědčil i fakt, že o pár hodin později měli stejnou disciplínu i profíci a zde si se 150 kg vážící koulí poradil také pouze jeden ze závodníků, a to česká legenda strongman sportu Honza Šalata. Zdeněk dostal koule na stojan v čase 49,3 sekundy. O druhé místo se podělila rovnou pětice závodníků, kterou tvořili Tomáš Hamák, Pepa Korál, Lukáš Starý, Martin Bezděk a Jaroslav Duroň, kteří všichni dostali na podstavec dvě ze tří koulí. I toto byl velmi pěkný výsledek, který se zdaleka nepovedl ani všem profíkům. 1 kouli na nejvyšší podstavec pak dostali Ludvík Lang a Martin Sedláček.

Závěrem je nutno pochválit nezávodícího pořadatele Pepu Mazače, který závod výborně připravil, závodníkům zařídil parádní servis a hlavně všem, kteří chtěli, nechal hrát na přání jejich "vypalovačky", při kterých běhal při nástupu závodníků na disciplínu mráz po zádech, a celému výkonu to tak dodalo ještě větší grády. Skvělá práce, Pepo! Pochvalu si zaslouží i zkušeně pískající Pavel Cháma, který byl při soudcování amatérské části, jak je jeho dobrým zvykem, velice striktní a pečlivý. Pro všechny závodníky bylo ve stanu nachystáno občerstvení v podobě ovoce a tyčinek a dále pak speciální nápoje s přírodními výtažky na doplnění energie od společnosti Escalate. Po závodech si pak mohli závodníci zajít naproti do hospody na vynikající jídlo v podobě kuřecího steaku s rýží a třemi druhy dezertů. Po amatérské části následoval souboj české profi elity, kde však chybělo několik málo předních profi strongmanů. I tak se jednalo o báječnou podívanou, jelikož borci předváděli neskutečné výkony a hlavně stejně jako v Aši nastoupil legendární Honza Šalata, na kterého se stejně jako já všichni velice těšili. Více jste si o tom mohli přečíst v předchozí reportáži.


Strongman Přelouč 2018 (amatéři) - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Tomáš Hamák64,0
2.Zdeněk Mühlhauser61,5
3.Josef Korál40,5
4.Josef Ulbrich 54,5
5.Lukáš Starý54,0
6.Martin Bezděk49,0
7.Ludvík Lang46,5
8.Martin Sedláček45,0
9.Jaroslav Duroň40,0
10.Zdeněk Vávra34,5
11.Lukáš Kruntorád31,5
12.František Brejcha25,0
13.Lukáš Kamenský19,0
14.Jiří Zdražil18,0
15.Petr Lněnička17,5
16.Martin Netušil17,5
17.Vít Rozlivka12,5
18.Milan Sládek2,5


Strongman Šternberk 2018 (amatéři) - fotogalerie

Fotografie k reportáži dodal předseda Českého svazu silových sportů Michal Širůčka.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 69 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra