Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Strongman Šternberk 2018 - reportáž a fotogalerie

11.480 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman 2018

V sobotu 9. června se od 13:00 uskutečnil další, v pořadí již 7. ročník strongman závodů ve Šternberku, který pořádal Strongman Tým Morava pod vedením bratří Motáňů a který byl zároveň třetím kolem českého poháru amatérů. I tento závod, stejně jako závod předchozí v Klatovech, byl pořádán pod záštitou České národní federace strongman (ČNFS). Závod probíhal na parkovišti před sportovní halou Ecce Homo, a jelikož má již dlouholetou tradici, tak přišlo neskutečné množství naprosto úžasných diváků a fanoušků, kteří po celou dobu hnali svým mohutným povzbuzováním závodníky k neskutečným výkonům, o které opět nebyla nouze. Hlavním rozhodčím celého závodu byl sám hlavní organizátor Martin Motáň a pomocným jeho bratr Miroslav. Celou akci jako již tradičně moderoval domácím dobře známý Milan Hebelka.

Na startu se objevilo hned 19 závodníků, mezi nimiž nechyběl žádný z favoritů a medailistů ze závodů předchozích. Takže již od začátku bylo jasné, že závodníky čeká obrovská bitva a diváky neskutečná podívaná, což se také potvrdilo.

Nyní se pojďme tedy podívat, jak celý závod probíhal.

Na závodníky čekalo pět následujících disciplín:

  • Log Lift - zdvih 120 kg vážící železné klády nad hlavu na minutu
  • Truck Pull - tahání 7,5 t vážícího kamiónu na vzdálenost 20 m
  • Frame Carry - přenášení železné ohrady o váze 330 kg na vzdálenost 2x 15m
  • Tire Flip - převracení pneumatiky o váze 450 kg na minutu
  • kombinace Keg Carry a Tire Flip - otočka pneumatiky o hmotnosti 450 kg, přenést sud se železnými madly v podobě navařených trubek o váze 115 kg na vzdálenost 15 m a druhá otočka obří pneumatiky taktéž o váze 450kg

Log Lift

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo stejně jako před dvěma týdny v Klatovech co nejvícekrát za minutu zvednout železnou kládu o hmotnosti 120  kg ze země nad hlavu do propnutých rukou. Šternberská kláda byla ještě větší "macek" než ta klatovská, takže na závodníky čekala pěkná chuťovka hned na úvod. Již při rozcvičování většina ze závodníků chodila kolem klády obloukem a s velkým respektem. Nicméně jakmile disciplína vypukla, závodníci zahodili veškerý respekt a každý z nich se do ní vrhnul plným nasazením, odhodlán dostat toho železného "macka" nad hlavu. Zde se na rozdíl od Klatov pořadatelé rozhodli disciplínu divácky okořenit, a tak ji nechali jet závodníky ve dvojicích. Stejně jako v Klatovech i zde svoji sílu v této tlakové disciplíně potvrdil výborný tlakař Tomáš Hamák, kterému se oproti minulému kolu podařilo přidat ještě o jedno opakování navíc a celkově tak nasázel 7 platných opakování, což je neskutečný výkon. O druhé místo se s počtem 6 opakování rozdělila trojice Vojtěch Bouček, Lukáš Kadlec a Ondřej Jakša. Velmi povedený výkon se 4 platnými opakováními předvedli i Jarda Duroň a hlavně Filip Urban, který je nadějným závodníkem v kategorii do 105 kg. Filip by měl reprezentovat naši zemi za krátkou dobu na mistrovství Evropy, které se bude konat na Ukrajině. Tímto mu přeji hodně štěstí a držím pěsti!

Truck Pull

I druhá disciplína byla shodná se závody v Klatovech a závodníci měli za úkol co nejrychleji odtáhnout kamión o hmotnosti cca 7,5 t na vzdálenost 20 m. Jediný rozdíl oproti minulému klání byl v tom, že v Klatovech pořadatelé připravili náklaďák plný uhlí a zde byl kamión bez přívěsu. Jak se nakonec ukázalo, tak on to vlastně jediný rozdíl nebyl, jelikož je tato disciplína vždy velmi nevyzpytatelná, o čemž by mohl vyprávět nejeden profesionální závodník závodící loni v Sušici, kde tenkrát podobný kamión roztáhli pouze tři závodníci a největší hvězdy na tahání jako Jirka Vytiska nebo Čestmír Šíma s ním pravděpodobně kvůli nerovnosti terénu ani nehnuli. Ani zde pořadatelům terén nepřál - s tím rozdílem, že ve Šternberku se nakonec s kamiónem nepodařilo hnout dokonce ani jednomu ze závodníků. I když se pořadatelé snažili každému závodníkovi kamión přeparkovat a udělat maximum pro to, aby disciplína proběhla úspěšně, nakonec se nezdařilo a kamión stál jako přibitý. I přes vzniklé patálie to ani jeden ze závodníků nevzdal a všichni se celou minutu, která byla na disciplínu stanovena, snažili ze všech sil kamión utrhnout. Za to, že se kluci jen tak nevzdají a bojují jako lvi, si všichni zaslouží velký obdiv. Ten největší obdiv si však zaslouží velký dříč a bojovník z Třebíče Tomáš Kolář, kterému se na první disciplíně prolomilo koleno, a i přesto, že nemohl na bolavou nohu došlápnout, tak to nikomu neřekl, koleno si festovně omotal bandáží a na kamión také nastoupil. Po minutě úporného snažení jsem na něm viděl, jak velkou bolest musel prožívat, ale on byl rozhodnutý, že závody nevzdá a za každou cenu je dojede až do konce.

Frame Carry

Třetí disciplína byla, když tedy nepočítám nepřízeň terénu na kamiónu, asi ze všech nejtěžší a soutěžící v ní čekal nelehký úkol. Jednalo se o přenášení železné ohrady o hmotnosti 330 kg na vzdálenost 2x 15 m. Jediný, kdo si dokázal s těžkou ohradou poradit a úspěšně ji donést až do cíle, byl Zdeněk Mühlhauser, který to navíc zvládnul v neskutečném čase 41 sekund a 96 setin. Druhým borcem v této disciplíně byl nejvyšší závodník z celého pole, šumavský Pepa Korál, který se s ohradou pral také velmi statečně a za stanovenou minutu s ní ušel vzdálenost 26,7 m z celkových 30 m. Třetí se v této nelehké disciplíně s jednou uběhnutou rovinkou o délce 15 m umístili těžkotonážník Vojtěch Bouček a již zmiňovaný závodník kategorie do 105 kg Filip Urban. I na ohradě, kde podobně jako na Log Liftu dokázal porazit většinu těžších závodníků, Filip ukázal, že na mistrovství Evropy jede zaslouženě. Bohužel také na tuto brutalitu, která je už i tak velmi náročná na kolena, nastoupil zraněný Tomáš Kolář, který byl odhodlaný nechat v závodu vše, a to se mu velmi vymstilo. Po zvednutí ohrady přišel neskutečný řev a Tomáš musel být odtažen do stanu, kde byl rychle ošetřen dohlížející lékařskou asistencí, a následně pokračoval rovnou do nemocnice. Tomáš měl již od prvního kola poháru perfektně našlápnuto a já pevně doufám, že se mu podaří dát nohu co nejdříve do pořádku, bude si moct ještě letos zazávodit, ukázat svoje neskutečné výkony a třeba i sezónu dokončit s nějakým hezkým umístěním. Hodně štěstí, Tome, a brzy zpět na place!

Tire Flip

Ve čtvrté disciplíně na závodníky čekalo převracení obřích pneumatik o váze 450 kg. Převracení obřích pneumatik pořadatelé nechali stejně jako první disciplínu jet soutěžící ve dvojicích. Dílčí souboje jednotlivých dvojic dodaly disciplíně ještě více atraktivity a skvěle fandící fanoušky přiváděly do varu. Nejvícekrát se podařilo obří pneumatiku převrátit sušickému Pepovi Korálovi, který dal krásných 6 otoček. Body za druhé místo v disciplíně si s 5 otočkami rozdělili Zdeněk Mühlhauser a klatovský Vojtěch Bouček. 4 otočky se pak podařily dalšímu z těžkotonážníků Martinu Sedláčkovi, který předváděl hodně solidní výkony ve všech disciplínách a jako už i v minulém kole se pral o další hezké umístění.

Kombinace Tire Flip a Keg Carry

Poslední disciplínou, která na závodníky čekala, měla být neméně zajímavá kombinace, kdy každý ze závodníků měl nejprve jedenkrát převrátit pneumatiku o hmotnosti 450 kg, následně utíkat pro 115 kg vážící sud se železnými madly v podobě krátkých trubek, imitující jakéhosi železného panáka, ten přenést na vzdálenost 15 m a disciplínu dokončit další otočkou obří pneumatiky. Jako by té smůly po zranění Tomáše a zrady na kamiónu nebylo málo, i zde došlo nejprve k nepěknému zranění, kdy jeden ze závodníků Martin Netušil bojoval s obří pneumatikou s velkým nasazením, a když ji měl na sobě a snažil se ji kolenem překopnout na druhou stranu, tak se mu podlomila stojná noha, pneumatika jej shodila na zem a přistála mu přímo na chodidle. Martinovi byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byl sanitkou převezen do zdejší nemocnice, kde byl vyšetřen a ošetřen. Podle posledních zpráv Martin vyváznul z této nehody s velkým štěstím a chodidlo, na které mu pneumatika přistála, má "pouze" ošklivě pohmožděné. Také Martinovi přeji velmi brzké uzdravení a rychlý návrat na závodní plochu. A aby toho opravdu nebylo za celý den málo, tak poslední disciplínu po odvozu Martina do nemocnice předčasně ukončil prudký déšť. Jelikož převracení takto těžkých pneumatik je v dešti snad nejnebezpečnější disciplínou a zranění již bylo více než dost, tak se závodníci, kteří ještě nebyli, shodli, že do disciplíny v rámci vyvarování se zbytečného risku ani nenastoupí a disciplína se tak po domluvě závodníků a rozhodnutí hlavního rozhodčího anulovala. Za stanovených podmínek by dokončení disciplíny kromě zbytečného risku značně znevýhodnilo závodníky pokračující na mokru a s mokrým nářadím a výsledky by tak nebyly korektní. Někteří ze závodníků byly anulací disciplíny lehce rozhořčeni, ale i když to teď asi nedoceňují, tak je super, že nepřibylo žádné zranění, a holt si to mezi sebou rozdají na dalších závodech. Strongman je sport vykonávaný venku a počasí zatím nikdo neporučí.

Zde přidávám ještě prohlášení od samotného organizátora a hlavního rozhodčího celého závodu Martina Motáně:

"Já jako hlavní rozhodčí závodu a pořadatel jsem se rozhodl poslední disciplínu anulovat z těchto důvodů. Vzhledem k počasí, kdy začalo prudce pršet, by nebylo korektní odjet disciplínu za stejných podmínek jako předchozí závodníci, obzvláště když se jednalo o průběžných top 6 závodníků. Déšť trval asi hodinu a i po skončení by nebylo korektní a v neposlední řadě bezpečné disciplínu odjet bez rizika zranění na mokrém povrchu jak pneumatiky, tak asfaltu."

Závěrem bych rád uvedl, že ač jak pořadatelé, tak i závodníci museli bojovat s různými nepřízněmi, závod byl nakonec v rámci možností velice podařený. Pořadatelé udělali opravdu maximum, co bylo v jejich silách, a já si myslím, že všichni diváci i samotní závodníci jejich úsilí velice ocenili, závod si stejně jako já přes všechno náramně užili a strávili tak úžasné odpoledne se skvělou partou lidí a dramatickou podívanou až do konce. Martinovi a Miroslavovi Motáňovým bych rád za celou akci poděkoval a popřál více štěstí a méně nástrah v dalších závodech, kterých budou ještě v letošní sezóně jako Strongman Tým Morava pořádat hned několik.


Strongman Šternberk 2018 - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Vojtěch Bouček51,0
2.Josef Korál49,0
3.Zdeněk Mühlhauser44,0
4.Filip Urban 43,0
5.Tomáš Hamák42,0
6.Martin Sedláček40,0
7.Josef Ulbrich35,0
8.Zdeněk Vávra32,5
9.David Březina30,0
10.Lukáš Kadlec27,0
11.Ondřej Jakša27,0
12.Vít Rozlívka27,0
13.Jaroslav Duroň26,5
14.Ludvík Lang23,5
15.Pavel Šulák12,5
16.Martin Netušil7,0
17.Petr Lněnička4,0
18.Tomáš Kolář4,0
13.Milan Sládek0


Strongman Šternberk 2018 - fotogalerie

Fotografie k reportáži dodal hlavní z pořadatelů Martin Motáň.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
PavelV (09:13) • DrobecekVlada: Tak vyhoď nějakej návrh. Co by měli dělat? Jiank k závodníkům... Přesn...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Hami88 (09:01) • Tak dokud bude milion kategorii,tak nikdy nebudou naplnene zavodniky. Narodni svazy by...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Zodiak411 (22:10) • Smartlabs byl početně nejobsazenější soutěží a byl naprosto perfektní. Jinak se zbytkem...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (21:13) • Ti co řídí svaz kulturistiky by se měli po podzimní sezóně dost vážně zamyslet, protože...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Qubevm (18:33) • Dost tragická účast ….Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie