Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Strongman Klatovy 2018
- reportáž a fotogalerie

14.511 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman 2018

V sobotu 26. května se od 12:30 uskutečnil první ročník strongman závodů v Klatovech, který byl zároveň druhým kolem českého poháru amatérů. Závod probíhal na parkovišti před obchodním domem OBI a i přes místy až nesnesitelné vedro a fakt, že se jednalo o první ročník, nakonec dorazila velká spousta diváků. Stejně jako před dvěma týdny v Aši přineslo i druhé kolo několik překvapení a brutálních výkonů. Pojďme se na to tedy podívat detailněji.

I Klatovy potvrdily slova Michala Širůčky, že si k tomuto velice náročnému sportu nachází cestu více a více zájemců. Na startu se objevilo hned 23 závodníků z celkových 25, kteří se nahlásili. Mezi závodníky byli téměř všichni medailisté a borci z top 10 v Aši plus řada dalších velmi zkušených a kvalitních závodníků. Hlavním rozhodčím celého závodu byl jeden z našich nejlepších profi strongmanů, šumavský grizzly Jirka Vytiska. Takže již od začátku bylo více než jasné, že se bude jednat o další parádní podívanou.

Soutěžilo se v pěti náročných disciplínách:

  • Log Lift - zdvih 120 kg vážící železné klády nad hlavu na minutu
  • Truck Pull - tahání osmitunového náklaďáku na 20 m
  • Tire Flip - převracení velkých pneumatik o hmotnosti 350 a 450 kg na minutu
  • Kombinace Farmer's Walk a Super Yoke - přenášení 140kg kufrů a 330 kg vážící železné konstrukce, obojí na 20 m
  • Atlas Stones - zvedání betonových koulí o hmotnostech 120, 130, 140 a 150 kg na palety do výšky okolo 120 cm

Log Lift

Úkolem závodníků v první disciplíně bylo co nejvíckrát za minutu zvednout železnou kládu o hmotnosti 120 kg ze země nad hlavu do propnutých rukou. Klatovská kláda byla poměrně dost široká, což spolu s poledním sluníčkem, terénem lehounce z kopečka a nervozitou zaskočilo hned několik soutěžících. První místo v této disciplíně si nakonec dle očekávání rozdělili vynikající tlakař Tomáš Hamák s domácím Lukášem Kadlecem. Oba borci nasázeli shodně 6 kousků. Tomáš kládu střílel nad hlavu téměř čistým tlakem, jak je u něj známé. Lukáš, který kládu dobře znal, na ni měl svoji techniku. Hned za nimi se s 5 platnými opakováními zařadili celkový vítěz Vojtěch Bouček a Ondřej Jakša. Fantastický tlakový výkon, bohužel už ne tak vytrvalostní, promiň, Luke :-), předvedlo i 135 kg vážící hovádko z Karlových Varů a excelentní tlakař Lukáš Suchý, který tam poslal naprosto čistým tlakem 4 platná opakování. Nohy na kládě Lukáš prostě nepotřebuje.

Truck Pull

Ve druhé disciplíně měli závodníci co nejrychleji odtáhnout náklaďák o hmotnosti cca 8 t na vzdálenost 20 m. Tato disciplína nahrávala spíše těžším závodníkům, kteří při ní mohli využít váhu svého těla. Zde předvedl neskutečný výkon těžkotonážník Vojtěch Bouček, který doslova dosprintoval s náklaďákem do cíle v čase 19 sekund a 35 setin. Další výborné časy okolo 21 sekund předvedli domácí Lukáš Kadlec, moravský sympaťák Tomáš Kolář a další z těžkotonážníků Pepa Ulbrich.

Tire Flip

Ve třetí disciplíně na závodníky čekalo převracení obřích pneumatik o váhách 350 a 450 kg. Tato disciplína měla být původně až jako čtvrtá, ale z omezených časových důvodů Jirky Vytisky, který prý spěchal ještě na exhibici, se pořadatelé rozhodli prohodit převracení pneumatik s kombinací Farmer's Walk + Super Yoke na třetí místo. Tento tah nejspíš nahrál některým ze závodníků, kteří nemají až tak silný úchop, a tudíž jim převracení pneumatik jako postupová disciplína přes eliminaci, která následovala po prvních třech disciplínách, seděla více. Některým závodníkům s dobrým úchopem a silným středem těla prohození naopak zřejmě trochu uškodilo. Nicméně takový je sport a prohazování nebo úpravy disciplín se na závodech občas dějí. Každý ze soutěžících měl za úkol nejprve čtyřikrát převrátit lehčí pneumatiku a následně čtyřikrát převrátit pneumatiku těžší, to vše v co nejkratším možném čase. Maximální časový limit byl 1 minuta. Jak jsem již zmiňoval výše, tak terén parkoviště, na kterém se závodilo, byl lehce do kopce, a tudíž již lehčí z pneumatik dala závodníkům pořádně zabrat. Tuto disciplínu dokončili nakonec pouze čtyři závodníci, kteří zvládli všech 8 otoček. Nejrychlejším z nich byl Tomáš Kolář, jemuž při převracení těžkých pneumatik na zadní straně stehen nabíhaly hamstringy o velikosti hasičských hadic. Tomáš má neskutečně silné nohy, kterých umí při takovýchto disciplínách dokonale využít. Druhý nejrychlejší byl domácí borec Lukáš Kadlec, který i zde dokázal zužitkovat svoji znalost vybavení, třetí Vojtěch Bouček a čtvrtý Tomáš Hamák. Dále se podařily ještě 3 otočky se 450kg bestií strongmanovi snad s největšíma nohama na světě Petrovi Pastyříkovi a Víťovi Rozlívkovi. Převracení obřích pneumatik si bohužel vyžádalo hned několik zranění v podobě utržených bicepsů. Jedním ze smolařů dne byl nadějný český strongman v kategorii do 105 kg Honza Gruszka.

Jak jsem již zmiňoval v odstavci výše, po prvních třech disciplínách následovalo sečtení bodů a eliminace, kdy do dalších dvou disciplín postoupilo z časových důvodů pouze 12 nejlepších.

Kombinace Farmer's Walk + Super Yoke

Po eliminaci závodníků na nejlepších 12 následovala velice zajímavá kombinace v podobě přenášení železných kufrů o váze 140 kg v každé ruce (dohromady 280 kg) na 20 m s přenášením železné konstrukce o váze 330 kg na zádech, taktéž na 20 m. V této kombinaci naprosto dominoval domácí těžkotonážník Vojtěch Bouček, který se 140kg kufry stejně jako na náklaďáku doslova sprintoval a podobně rychle utíkal i s 330kg yokem. Nakonec zvládl doběhnout celkových 40 m v neskutečném čase 29 sekund a 41 setin. Troufnu si tvrdit, že Vojta svým výkonem při jeho tělesné hmotnosti vyrazil dech nejen mně, ale i všem přítomným. Druhý skončil Pepa Korál, který také předvedl velmi slušný čas 34,20. Třetí nejrychlejší Tomáš Hamák protnul finálovou čáru s časem 40 sekund a 34 setin. Celkově z 12 vyvolených kompletně disciplínu dokončilo pouze 5 borců, což nahrává mojí domněnce výhody slabších úchopářů díky prohození disciplín.

Atlas Stones

Poslední disciplínou klatovských závodů bylo zvedání 4 betonových koulí o vahách 120, 130, 140 a 150 kg na palety do výšky cca 120 cm. Zde bylo na rozdíl od závodů v Aši povoleno využít lepivého vosku, kterým si závodníci potřeli svá předloktí, břicha a hrudníky, aby jim betonové koule nevykluzovaly. Osobně vosk nesnáším a úplně bych jej zakázal, nicméně jeho používání je běžné na většině závodů. I tuto disciplínu dokončila kompletně pouze polovina z 12 soutěžících. Nejrychleji vyházel koule na palety Tomáš Kolář a ukořistil tak dílčí vítězství již ve druhé disciplíně. Pouze o 4 sekundy pomalejším časem se blýskl Jarda Duroň a dobrý výkon předvedl podobným časem také Tomáš Hamák. Zbylými třemi závodníky, kterým se podařilo dát nahoru všechny koule, pak byli nejvyšší ze závodníků, sušický Pepa Korál, Vojta Bouček a Filip Urban. Domácí Lukáš Kadlec na této disciplíně mírně zazmatkoval a nakonec se mu podařilo dát na palety pouze první kouli.

Závěrem je nutno říci, že i když se v Klatovech jednalo teprve o první ročník, tak se závod nesmírně podařil a pořadateli Lukáši Kadlecovi patří velké díky a "klobouk dolů". Do dalších ročníků je sice pár věcí na vyladění, ale myslím si, že diváci i závodníci si závod nesmírně užili a až na spálená těla měli všichni perfektní odpoledne. Jirka Vytiska pískal závod zkušeně, a jak je jeho dobrým zvykem, tak do závodu vnášel i potřebnou dávku legrace. To vše dělalo ze závodu nezapomenutelný zážitek a příští rok určitě všichni opět rádi dorazí. Zraněným závodníkům přeji brzké uzdravení a bezproblémový návrat na závodní plochu.


Strongman Klatovy - výsledky

Konečné pořadí 12 nejlepších závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Vojtěch Bouček80,5
2.Lukáš Kadlec73,0
3.Tomáš Hamák71,5
4.Tomáš Kolář 68,5
5.Josef Korál59,5
6.Josef Ulbrich58,5
7.Martin Sedláček58,5
8.Petr Pastyřík53,0
9.Jaroslav Duroň51,0
10.Filip Urban45,5
11.Zdeněk Vávra35,5
12.Lukáš Suchý33,0


Strongman Klatovy 2018 - fotogalerie

Fotografie našeho redaktora Zdeňka Mühlhausera doplnil svými snímky Lukáš Kadlec.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (09:55) • Dojmologie v číslech: Když jsem sečetl starty na kondičkách letos, vyjde to 450 (ne...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
PavelV (09:13) • DrobecekVlada: Tak vyhoď nějakej návrh. Co by měli dělat? Jiank k závodníkům... Přesn...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Hami88 (09:01) • Tak dokud bude milion kategorii,tak nikdy nebudou naplnene zavodniky. Narodni svazy by...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
Zodiak411 (22:10) • Smartlabs byl početně nejobsazenější soutěží a byl naprosto perfektní. Jinak se zbytkem...
magazínBFC Cup Fitness Show 2022 - výsledky...
DrobecekVlada (21:13) • Ti co řídí svaz kulturistiky by se měli po podzimní sezóně dost vážně zamyslet, protože...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie