Reklama:

Rozhovor s pořadatelem MČR v silovém trojboji a dřepu 2018 Tomášem Kaasem

16.177 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Ve dnech 29. června - 1. července 2018 proběhne v Domažlicích již sedmé Mistrovství České republiky v silovém trojboji a dřepu. Hlavním pořadatelem je tentokrát Tomáš Kaas a jeho oddíl SK Ironbulls Domažlice. Tomáše jsme oslovili a položili mu pár otázek k pořádání MČR i věcem kolem.

Tome, na valné hromadě Federace českého silového trojboje v listopadu 2017 ses sám nabídl, že uspořádáš MČR. Co tě k tomu vedlo?

Uvedl bych to trochu na pravou míru. (úsměv) Uspořádat v Domažlicích MČR je můj dlouholetý cíl a sen. MČR v silovém trojboji se tu konalo naposledy v 80. letech a já jsem se jako člověk maximálně postižený syndromem zvedání železa už cca před 10 lety zařekl, že jednou tento vrcholný okamžik národních soutěží zpět do Domažlic dovezu. Takže už v předloňském roce na valné hromadě v Podivíně jsem se nabídl k pořádání této soutěže. Dle regulí FČST mi ale nejprve bylo nabídnuto pořádání pohárové soutěže v rámci GP 2017, což jsem ale nakonec musel ze zdravotních a soukromých důvodů odložit, a na loňské valné hromadě pak přišla otázka, kdo by měl letos trojboj pořádat? Šibalsky jsem číhal v koutku, až na mě padly pohledy a já vyslovil myšlenku pořádání znovu. (úsměv) Jsem velice rád, že vedení FČST přihlédlo k našim dlouholetým pořadatelským zkušenostem vlastních soutěží a přistoupilo na to, že mně a našemu klubu svěřilo pořádání vrcholné národní soutěže i bez podmínky uspořádání pohárovky.

Takže powerlifting má v Domažlicích již dlouhou tradici?

Ano. Nejen silový trojboj, ale i kulturistika je v Domažlicích, řekněme, tradičním sportem. Již v 60. letech zde vznikaly základy první posilovny, která dostala jméno Barrandov, a vyrostli v ní talenti jako například Alois Pek, mnohonásobný mistr Evropy v kulturistice, který své největší úspěchy sklízel pod hlavičkou oddílu Sandow Mariánské Lázně. Alois, i když plným zaměřením kulturista, v té době vynikal silově zejména v bench-pressu, kdy v 70. letech jako jeden z mála v Evropě tlačil soutěžně přes 200 kg. Tehdy byl bench-press ještě pro kulturisty povinnou disciplínou. Dále jsme tu měli v 80. - 90. letech spoustu úspěšných trojbojařů i strongmanů, vzpomenul bych alespoň Pepíka Hůlu, který tehdy ve váze do 82,5 kg válcoval konkurenci i ve světovém měřítku, a například strongmana Míru Hrabovského, který byl svého času důstojným soupeřem největším českým hvězdám, jako byli Jan Bártl a Martin Štefl, účastníci soutěží World's Strongest Man.

No a nyní asi obligátní otázka. Jak jdou přípravy MČR?

Přípravy jdou po technické stránce zatím skvěle, už nyní mám doladěno víceméně vše, co se týká zázemí a materiálu. Finanční stránka zatím vázne. Ale pevně věřím, že se mi to povede do soutěže všechno doladit a nebudu to muset platit z vlastní kapsy. (úsměv)

Na co se tedy můžeme těšit?

No přece na perfektně zorganizované tři soutěžní dny se zvedáním železa. (úsměv) Na soutěž chystáme především obří rozcvičovnu, kde bude šest pódií, po dvou od každé disciplíny, s dostatkem kotoučů a os k rozhýbání a rozehřátí. Chystáme oproti ostatním soutěžím takové drobnosti navíc, které nejsou běžně v rozcvičovně k vidění, ale které používá většina lifterů při rozcvičení běžně v tréninku ve své posilovně. Přece jen vycházím ze svých dlouholetých zkušeností závodníka a mám v hlavě uloženou vždy nějakou maličkost, která mi tu a tam na soutěži chyběla, a právě z toho důvodu se k soutěži snažím přistupovat tak, aby (i když sám soutěžit nebudu) mně osobně nechybělo vůbec nic. A věřím, že i ostatním závodníkům tak nic chybět nebude. Tady musím poděkovat zejména Sportovnímu centru v Domažlicích Radka Hojdy, bez kterého bych do pořádání takové akce nikdy nešel. Množství kvalitních os a kotoučů, co nám do soutěže poskytne, prostě nemá chybu. Dále se můžete těšit na soutěžní pódium, které, troufám si říci, zatím nebylo v ČR k vidění, a pár zlepšováků, které usnadní závodníkům vnímání rozhodčích. To bude také náš patent a věřím, že se to do budoucna rozšíří i na další soutěže. Samozřejmě tu nezmíním přesně, o co jde, musí to být překvapení. (úsměv) Dále bych zmínil samozřejmě doplňky výživy pro vítěze od partnera soutěže Namakanej.cz, vítězové se mají opravdu nač těšit. A málem bych zapomněl na účast zahraničních borců z Německa a Rakouska. Úplným závěrem bych zmínil přítomnost mezinárodního delegáta a pro členy GPC tedy možnost překonávání evropských a světových rekordů a vychytávky v podobě přímého přenosu ze soutěže, které dostanou soutěž na úplně jinou úroveň, zejména při sledování na YouTube.

Jak jsme tedy zjistili, účastnit se budou i hosté ze zahraničí. Jak jsi je na MČR přilákal a můžeš nám je trochu představit?

Obrovskou zásluhu na tom má můj dlouholetý přítel, dvojnásobný Strongest Man Germany, jeden z bývalých top závodníků prestižní Champions League a nejsilnější deadlifter v historii Německa s maximem 410 kg Andreas Altmann. S Andreasem, ač žije nyní v Rakousku, jsme neustále v kontaktu, na naší oblíbené oddílové soutěži v silovém trojboji nám vždy dělal rozhodčího. Když se dozvěděl o pořádání mistrovství naším klubem, byl nadšen a i přes více než roční pauzu v tréninku okamžitě přislíbil účast a vrátil se zpět k tréninku. Do soutěže chce samozřejmě jako bývalý strongman nastoupil RAW a dle jeho vlastních slov chce postavu hodně zkvalitnit a nastoupit v některé z nižších váhových kategorií. Osobně hovořil o 110 kg, tak uvidíme, zda se mu toto podaří, aktuálně váží 126 kg a například v dřepu už zvládl 5x 300 kg! Nyní zbývá jen držet Andreasovi palce, ať se mu v přípravě vyhýbají zranění. Andreas samozřejmě přislíbil účast i dalších borců z Rakouska, které již osobně oslovil. Dále tu v německém příhraničí máme několik klubů silového trojboje, se kterými jsem v kontaktu a které si sami sdílí naši FB událost mezi sebou a již přislíbili účast. Prozatím to vypadá na zhruba dvacítku borců z Německa a Rakouska. Uvidíme, kolik jich pak skutečně dorazí, ale vzhledem k dlouholetým přátelským vztahům pevně věřím, že to nejsou jen řeči do větru.

Takže jsou věci, které potěší, ale i povzbudí. Jsou však i věci, které otráví. Co tobě jako pořadateli dělá největší problémy a co tě trápí?

Samozřejmě že největším problémem a trápením pro každého pořadatele je sehnat dostatek financí na uspořádání takové akce. Nejvíc mě zklamal nezájem našeho starosty, kterému jsem nabídl spolupořádání akce, jak to bývá u takových soutěží napříč celou Českou republikou zvykem. Bohužel se to nesetkalo se zájmem druhé strany. Nevadí, už jsem se z toho oklepal, a jak se říká, vše špatné je k něčemu dobré, a nabudilo mě to k ještě většímu pracovnímu nasazení. Ale jak říkám, přece jen mě to trochu mrzí, když vidím, jaké individuální podpory se dostává ostatním klubům při pořádání takové vrcholné akce. Druhou věcí, která asi nedá spát každému pořadateli, je starost o to, aby dorazil opravdu dostatek závodníků a drahocenné přípravy nepřišly vniveč.

Problémy jsou asi všude a jsou od toho, abychom je překonávali. Jak to tedy překonáváš? A už jsi něco shodil na váze?

Naopak! Přibral! Když mám nervy, tak z toho žeru! (smích) To nejde jinak napsat! Jestli to takhle půjde dál, tak do MČR budu mít 150 kg! (smích)

Co domácí tým, jak se připravuje a těší?

Všichni jsou nadšení a většina v začátcích přípravy. Mám velkou radost z toho, že tu mám borce, kteří se na úkor vlastního nastoupení v soutěži sami přihlásili s pomocí s pořádáním akce. Jsem rád, že jako tým držíme při sobě a že tu mám závodníky, kteří si uvědomují, že se to neudělá samo a že je potřeba přiložit ruku k dílu, i kdyby sami soutěžit neměli. Za tento přístup jim moc děkuji.

Jaké je tvé přání pro nastávající MČR?

Moje přání? Aby vše dobře dopadlo, povedlo se nám zajistit vše potřebné, co k soutěži potřebujeme, aby vše klapalo ne na 100 %, ale na 110 %, aby si všichni účastníci soutěž maximálně užili, podali výkony, které je uspokojí, aby se nikdo nezranil, aby od nás odjížděli spokojeni a abych si já jako pořadatel a ředitel mohl po soutěži v klidu sednout a vydechnout: "Jo, zvládli jsme to!"

A tvé plány do budoucna?

Mé osobní plány do budoucna jsou hlavně se plně zotavit po úspěšné operaci a znovu se vrhnout k tréninku. Bez tréninku jsem již od poloviny prosince. Tréninky s mojí Janičkou (Jana Majorová, mistryně světa v powerliftingu, pozn. red.) mě neskutečně naplňují a můžu říct, že je pro mě strašnou motivací. Baví mě s ní ten powerlifting jako nikdy! (úsměv) Doufám, že se letos znovu postavím na soutěžní pódium.

Co bys na závěr vzkázal závodníkům a zájemcům?

Především bych chtěl všem popřát pohodovou přípravu bez zranění. Neznám nic horšího, než když se člověk tři měsíce připravuje na soutěž, forma graduje každým dnem a pár týdnů před závody se něco pokazí a veškeré úsilí bylo k ničemu. Těším se, až se u nás v Domažlicích na MČR všichni sejdeme a užijeme si tři dny zvedáním železa! Připravujeme pro Vás kvalitní soutěž s vychytávkami, které jste na MČR ještě neviděli, tak si to přijďte užít!

Tome, moc děkujeme za rozhovor. Držíme tobě i tvému týmu palce do zbytku přípravy MČR a těšíme se na shledání koncem června v Domažlicích.

Já děkuji. Takže 29. června - 1. července 2018 u nás v Domažlicích! Ahoj!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra