Reklama:

Jiří Dejmal: "Prostě jsem jen makal a makal a makal."

18.951 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Čeští strongman profesionálové (I.)
Kalendář strongman soutěží 2018
Sešli jsme se s Jirkou Dejmalem, profesionálním strongmanem, majitelem fitness center v Kutné Hoře a Čáslavi a mimo jiné také pořadatelem soutěže Strongman Kutná Hora. Jirka pochází z Kolína, ale v současnosti žije právě v Kutné Hoře. Aktivně závodí od roku 2009 a jeho váha se pohybuje kolem 125 kilogramů kvalitní svalové hmoty, sám dbá i o vizuální stránku své postavy. Mezi českými profesionály patří mezi ty lehčí. Jirkovi je jeho práce zároveň i koníčkem, na závody připravuje i další amatérské strongmany.

Jirko, prozraď nám, jak ses dostal ke cvičení.

Víš, moc si nepamatuji přesná data, ale zhruba před 12 lety, ještě na střední škole, jsem se přidal ke klukům, kteří v tu dobu do posilovny chodili, hodně jsme mezi sebou soutěžili. Pamatuji si historku, kdy kamarád benčoval 60 kg a já se urputně potil pod 50 kg. Ne a ne to zdolat, ale najednou se to otočilo a já tam tu šedesátku dostal taky. Jenže kamarád v tu dobu už dával 80. A tak to šlo dál a dál.

Takže se dá říct, že se nejednalo o to, že bys přišel do fitka a zvedl tam všechno hned na začátku…

Ne, to rozhodně ne, jen jsem prostě makal a makal a makal. Já se v tom věku taky věnoval hromadě dalších sportů jako zápas, box a dalším věcem okolo. V tu dobu mě ani nenapadlo, že bych měl dělat něco vysloveně silového.

A jak ses tedy dostal ke strongmanům?

Tenkrát jsem hodně kamarádil a také cvičil s Pavlem Zadražilem, který je také z Kutné Hory. A Pavel, který v tu dobu už závodil, mě přesvědčil, abych jel s ním na jedny závody. Už když jsme přijeli na místo, jsem si tenkrát říkal, co to tady proboha dělám? Všichni jsou to obrovští machři a já mezi nimi… Pavel tam vyhrál a já skončil třetí. To mě nakoplo a začal jsem závodit pravidelně.

A profi?

Hele, nic jiného než dřina v tom není. Prostě jsem makal tak, až jsem skončil druhý v Českém poháru a byl mi nabídnut přestup mezi profesionály. Hodně kluků jsem tam znal, a tak byl přechod vlastně v pohodě, jen veškeré disciplíny přitvrdily.

Jaké jsou tvoje další plány?

Upřímně mě teď lákají spíše zahraniční soutěže, jde o to, že člověk má nové zkušenosti a zážitky. Tím nechci nijak snižovat kvalitu domácích soutěží, ale v cizině mě to teď prostě baví víc. A stejně to vidím i pro letošní sezónu, rád bych objel nějaké soutěže v cizině.

Co ostatní plány?

Tam je toho moc, teď se primárně věnuji svému Fitness centru Čáslav, kde stále něco zařizujeme, vylepšujeme a doplňujeme. Také připravuji letošní strongman soutěž v Kutné Hoře, vše je teď ve fázi přípravy a různých žádostí o sponzorské dary. Musím říct, že je fajn, že federace dělá kroky k tomu, aby zvýšila kvalitu všech soutěží a celkově i renomé celého tohoto sportu, ale pořadatelům to vlastně přináší jen více práce. Nechci to nijak snižovat, to rozhodně ne, ale věc se má tak, že závody se stávají stále složitějšími. Já budu každopádně dělat všechno pro to, aby kutnohorské závody byly perfektně připravené a divácky atraktivní.

To je ale pořád jen práce a samá práce…

Prací je člověk živ, ale taky plánuji trošku exotičtější relax teď v průběhu jara, to si odpočinu až až. Pak budu pokračovat v rozdělané práci.

Zpět ale k tvému fitku. Trénuješ v Čáslavi, kde máš i svoji strongman zónu, ta je veřejná pro návštěvníky tvého centra?

Ne, hlavně z bezpečnostních důvodů. Představ si, že tam vleze nějaký začátečník a něco si udělá, to mi svědomí nedovolí. Samozřejmě kluci, které znám, trénují u mě a závodí, tak ti tam mohou.

A co když si někdo bude strongman zónu chtít zkusit?

Samozřejmě po dohodě a pod vedením to možné je, každý nějak začínal, na druhou stranu, pokud si někdo takový sport chce zkusit, tak se dá předpokládat, že alespoň nějaké základy z posilovny už má. Ale všechno je o nějaké domluvě.

Dobrá, a co bys tedy vzkázal potencionálním zájemcům o strongman sport?

Makejte jako nikdo, tenhle sport je hodně těžký a vyžaduje tvrdě trénovat a nejednu věc obětovat. Na druhou stranu trénujte s rozumem, nejde to být hrrr a nepřemýšlet, to pak zavání zraněním.

Jirko, díky za rozhovor.

Také děkuji.


Foto:
archiv Jiřího Dejmala


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra