Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2018 - reportáž a fotogalerie

15.939 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2018
- výsledky

V sobotu 17. března 2018 se v Jihlavě konal 26. ročník Otevřeného mistrovství České republiky v bench-pressu mužů a žen. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli pánové Jan Šrámek a Vilém Štifter, hlavním rozhodčím byl Pavel Hase. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát předseda ČSST pan Miroslav Vacek. Výsledkový servis obstarával Tomáš Pilík. Výsledky ze soutěže jsou na našich stránkách k nahlédnutí zde.

Boj o medaile započal v poledne. V první skupině nastoupily všechny ženy. Celkem jich bylo k vidění osm ve čtyřech váhových kategoriích. V nejlehčí kategorii, sloučené kategorii do 57 kg, vyhrála zlatý kov Michaela Radová výkonem 95 kg, což byl její jediný platný pokus v soutěži. Další kategorie byla opět sloučená, a to do 72 kg. Zde se utkaly dvě závodnice, silnější ženou se stala reprezentantka Lenka Strolená výkonem rovných 100 kg. Další kategorie do 83 kg byla soubojem tří žen, z nichž jako nejsilnější vyšla Michaela Drabálková, která pokořila činku o hmotnosti 125 kg. V nejtěžší váhové kategorii zvítězila tradičně Hana Takáčová výkonem 135 kg. Tato závodnice je dlouholetou úspěšnou mezinárodní medailistkou. Absolutní vítězkou žen se stala Michaela Drabálková, která překonala Hanu Takáčovou jen o několik desetin Wilksova bodu.

V druhé skupině nastoupily dvě mužské kategorie, sloučená do 74 kg a kategorie do 83 kg. Lehčí kategorie měla za vítěze Martina Dolejše, který zvedl třetím pokusem 140 kg. Těžší kategorii vyhrál výkonem úctyhodných 210 kg Josef Kajzr. Tento závodník se specializuje na bench-press a závodil již v roce 2005.

Třetí skupina byla tvořena muži do 93 kg a 105 kg. Zde již soupeřilo mnohem více závodníků. V kategorii do 93 kg bylo osm silných mužů. Zde byla šance na bednu pouze v hodnotách nad 200 kg. Vítězem se stal Jiří Kati, který se zachránil v soutěži třetím pokusem. Tímto pokusem vyhrál svoji kategorii. Pokořil 240 kg. Druhý závodník Václav Patočka zvedl 212,5 kg, na třetí místo stačilo Zdeňku Tuháčkovi 210 kg. Medailové pozice kategorie do 105 kg získali tři závodníci, kteří věkem spadají do kategorií masters. Největší sílu předvedl Khaled Ghazal, který zvedl 275 kg. Rostislav Cejnek z domácího oddílu získal stříbro za 220 kg. Třetím medailistou se stal Jiří Psota, který překonal 212,5 kg. Tento závodník se minulý týden vrátil z mrazivého Švédska, kde získal bronz na mistrovství Evropy v RAW silovém trojboji masters.

V poslední skupině se utkali nejtěžší muži kategorií do 120 kg a nad 120 kg. Pořadí v kategorii do 120 kg nebylo jasné až do posledních pokusů, soupeřilo se o každé zvednuté kilo. Nakonec se podařilo zvítězit Stanislavu Macákovi, který zvedl 240 kg. Na druhém a třetím místě zvedli závodníci shodnou hmotnost 240 kg, ale druhé místo bral z důvodu nižší tělesné hmotnosti Jiří Krčmář, třetí místo tedy připadlo Josefu Hamajovi. Nejtěžší kategorii okupovali již tradiční závodníci, zejména specialisté na bench-press. Zde byly k vidění pokusy na hraně možností a sil. Klasicky zde však kraloval Jaroslav Šoukal, který, jak se zdálo, se příliš nezapotil ani s činkou 340 kg a hravě ji zvedl. Soupeřům tím nedal šanci a zvítězil s ohromným náskokem 72,5 kg na druhého závodníka. Tím se tedy stal výkonem 267,5 kg Jan Pinc. Třetím mužem nejtěžší kategorie se stal Pavel Syrový s výkonem 265 kg. Za zmínku stojí i jeho oddílový kolega Jiří Kadlec, který, i když byl čtvrtý, s výkonem 240 kg získal národní rekord masters II. Nejsilnějším mužem celé soutěže se stal samozřejmě Jaroslav Šoukal.

Soutěž byla výborně naplánovaná a proběhla velmi svižně. Závody v jihlavské hale jsou místem, kam se závodníci rádi vracejí. Před patnáctou hodinou již byla moderní tělocvična sportovního areálu vyklizená, jako by ani snad žádné závody neproběhly. I přes nepřízeň počasí a doznívající chřipkovou epidemii dorazilo 44 závodníků, kteří předvedli vynikající výkony. Mnohé z nich byly osobními rekordy jednotlivců a radost z překonání sama sebe je vždy velká bez ohledu na umístění v soutěži.

Pro rozhovor jsem jako zástupce mužů vybrala vítěze v absolutním pořadí Jaroslava Šoukala z oddílu TJ Sokol Vejprnice a zlatou ženu v absolutním pořadí Michaelu Drabálkovou ze Sokola Nymburk.


Michaela Drabálková

Jak jsi spokojená se svým výkonem na závodech?

Spokojená s výkonem jsem. I přesto, že jsem si nedala osobák. Moc mi to poslední dobou nešlo, takže zapsaných 125 kg je pro mě úspěch.

Jak vypadala tvoje aktuální příprava?

Na přípravu nemám moc času, tak vždycky dělám takové "rychlopřípravy". To znamená 2 - 3 tréninky v dresu a hotovo.

Dodržuješ i nějaké zásady při stravování?

Na kvalitní a pravidelné stravování nemám moc disciplíny. Jsem trojbojařka a jím, na co mám chuť. (úsměv)

Jaké máš další sportovní plány?

Chtěla bych závodit na ME v Plzni letos v květnu a zlepšit svůj výkon v totalu, protože se pořád plácám na tom samém. Již čtvrtým rokem jsem v týmu A Sokola Nymburk a v červnu je MČR družstev, tak bych chtěla opět být přínosem pro náš oddíl.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů. Chtěla bys někomu poděkovat?

Ráda bych poděkovala svému příteli a oddílu za trpělivost.


Jaroslav Šoukal

Jak jsi spokojený se svým výsledkem na sobotní soutěži?

S výsledkem jsem spokojený, jel sem si to do Jihlavy hlavně vyzkoušet a ověřit si moji stoupající formu. Vše se povedlo, zakládal jsem 320 kg a to šlo lehce. Na druhý pokus, který jsem už vlastně ani nemusel jít, protože prvním pokusem jsem vyhrál svoji kategorii a i absolutně, jsem tedy šel 340 kg. To byla váha, kterou jsem si potvrdil a ujistil se, že vše je tak, jak má být. Druhý pokus byl ještě snadnější než ten základní, takže jsem vyhrál. Za to jsem rád, držím momentálně všechny národní rekordy v bench-pressu jak RAW, tak v dresu i v trojbojovém bench-pressu. Vypadá to, že letos ty váhy ještě posunu výš. Jinak soutěž v Jihlavě byla perfektně organizovaná, rozhodčí podali perfektní výkon, nakladači předvedli taky výbornou práci. Odvezl jsem si z Jihlavy jen ty nejlepší dojmy.

Jak probíhala příprava na tyto závody, když ses zároveň připravoval na Evropu RAW ve Švédsku? V předchozích rozhovorech jsi uváděl velmi dlouhé mnohahodinové tréninky. Trénuješ stále takto?

Příprava na jihlavské závody vlastně proběhla jen na úterním tréninku těsně před závodní sobotou v Jihlavě. Po mém klasickém RAW tréninku na bench-press jsem si obléknul dres a vyzkoušel si tři pokusy. Šlo to snadno, a tak jsem vyrazil v sobotu do Jihlavy. Neměl jsem víc možností to zkoušet, protože má předchozí příprava směřovala na RAW soutěž do Švédska do Helsingborgu, kde jsem vyhrál a získal titul pro rok 2018 v kategorii masters I v trojboji RAW. K tomu jsem přidal světový rekord v dřepu RAW a evropský rekord v bench-pressu a v totalu, takže i z dálného severu jsem se vrátil s vítězstvím. Moje tréninky probíhají stále stejně už mnoho let, je to osvědčená rutina. V posledních letech, asi čtyři roky zpátky, se mi osvědčilo, že po posledních závodech v sezóně úplně přestanu trénovat, nesáhnu na činku minimálně pět týdnů, omezím příjem jídla a uberu na svojí váze minimálně 20 kg. Po těch pěti týdnech bez tréninku a půstu odjedu do tréninkového tábora do USA na Floridu, kde se společně s přáteli s rodinou pana Mirka Koprnického začnu připravovat na novou sezónu. Mám tam ideální podmínky, posilovnu mám na dvoře, mám zde zajištěnou perfektní kvalitní stravu a zázemí pro celý trénink i volné chvíle. Trávím tam čas se svojí rodinou a při tom trénuji a zpátky nabírám váhu i formu. Trávím tam měsíc a pak se vrátím zpátky do ČR a zapojím se do přípravy ve svém rodném oddíle ve Vejprnicích, kde za pomoci svých sparingpartnerů Honzy Verbiče, Jirky Markovetse a pod vedením trenéra Franty Horníka a v neposlední řadě s podporou osoby nejdůležitější, a tou je moje manželka Pavlína, už jen doladím formu na blížící se soutěže. Tréninkové hodiny strávené v posilovně jsou pořád stejné, v úterý od sedmi večer do půlnoci a v sobotu od deseti do šestnácti hodin.

Jak vypadají tvoje stravovací návyky? Hlídáš si například množství bílkovin ve stravě?

Moje stravovací návyky jsou náročné. Abych udržel moji formu a soutěžní váhu, musím trávit hodně času příjmem všech potravin. V reálu to vypadá tak, že začínám snídaní okolo osmé hodiny ráno. Neobejdu se bez vajíček, takže dvanáct míchaných je standardní porce, ale není výjimka ani patnáct. Hned poté si dám litr mléka s cereáliemi a pak vyrážím do práce. Než dojedu k sobě do firmy, tak se ještě pravidelně stavuji na ranní teplou sekanou u místního řezníka. Dvacet deka sním na jedno nadechnutí a pak už tedy dorazím k sobě do práce. Od devíti hodin si dávám dva půllitrové kefíry, na desátou hodinu si dopřávám doplňky, hlavně hodně BCAA a kloubní výživu. Před jedenáctou hodinou začínám prvním obědem, před dvanáctou si dávám druhý oběd. Jím všechno, ale většinou je to maso a omáčky, vše domácí. Před čtrnáctou si dávám zase doplňky stravy a pak svačinu. To jsou zase dva kefíry a proteinové tyčinky. Po šestnácté si dávám další teplý chod, pak až do osmnácti pracuji a pak je čas na skoro každodenní protahování jen s vlastní vahou. To mi zabere tak hodinku. Pak si dám první večeři, pak doplňky stravy. Druhou večeři mám kolem dvacáté hodiny a pak až do rána už jen piji čistou vodu. Jinak v té domácí stravě jsem velmi omezil sůl. Takže takto se stravuji.

Jaké máš další závodní plány?

Nejbližší soutěž, která mě čeká je, ME v Plzni open v trojboji v dresech, ta je 12. května. Měl jsem zálusk na start na MS v bench-pressu v dresech v Jižní Africe v dubnu, ale z důvodu nepokojů v místě jsem svůj start na této soutěži odvolal. Pak mě po Plzni asi čtyři dny nato čeká start ve Finsku na MS v bench-pressu RAW, v červnu odlétám do Calgary na MS RAW v trojboji. Poté mě za čtrnáct dní v červenci čeká start opět v Plzni na ME v trojboji v dresech masters. Následují soutěže v srpnu, ve Francii v bench-pressu ME RAW. Na přelomu září a října se chystám do Mongolska do Ulánbátaru na MS v trojboji v dresech masters. Hned poté směřuji na soutěž do Lucemburska na ME v bench-pressu v dresech, a když vše půjde tak, jak má, tak sezónu zakončím ve Švédsku na MS open v trojboji v dresech. Tak takový mám soutěžní plán sezóny.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů v nadcházející nabité sezóně. Chtěl bys někomu poděkovat?

Rozhodně bych chtěl poděkovat mojí rodině, hlavně mojí manželce Pavlíně a chlapům z vejprnického oddílu.


Mistrovství České republiky v bench-pressu mužů a žen 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.03.20:27powr - pan Jaroslav by se měl někdy taky pořádně najíst. +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra