Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Mistrovství České republiky v silovém trojboji juniorů, dorostu a masters 2018 - reportáž a rozhovory

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 3. února 2018 se ve Frýdlantu konal 26. ročník otevřeného mistrovství České republiky dorostu, juniorů a masters. Z důvodu velké účasti závodníků a pro přehlednost byla soutěž rozdělena na dopolední a odpolední část. Rozhodčími pro dopoledne se stali pánové Josef Kocek, Josef Semrád a Michal Sicha. Delegátem byl pak Josef Švejda. Na odpolední část dohlížela další trojice rozhodčích, a to pan Ivan Veselý, Lukáš Doubek a Milan Špingl, jako delegát na celou soutěž dohlížel předseda ČSST pan Miroslav Vacek. Výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček, na našich stránkách výsledky nabízíme zde.

Desátou hodinou započal boj o medaile v kategoriích masters. Silní muži porovnali síly ve čtyřech věkových a vícero váhových kategoriích. Patnáct siláků závodilo v kategorii masters I, kde mohli diváci vidět dřep s 350 kg v podání Jaroslava Šoukala a pokoření 335 kg na čince Františkem Janákem při tělesné hmotnosti 128 kg. Na bench-pressu samozřejmě prokázal svoje kvality znovu Jaroslav Šoukal, když dokázal zvednout 307,5 kg. Na mrtvém tahu zvládl nejvyšší hmotnost 302,5 kg pokořit Tomáš Břinčil v kategorii do 120 kg.

Mužů věkové kategorie masters II se na soutěži představilo pět ve váhových kategoriích do 105 kg a nad 120 kg. V lehčí kategorii předvedl výborný výkon padesátiletý Milan Greguš, který svým výsledkem získal zlato a vysloužil si elitní výkonnostní třídu. Celkem nazvedal 757,5 kg. V těžší váhové kategorii vyhrál Jiří Kadlec, který nazvedal rovných 800 kg. V dřepu vytvořil nový národní rekord 315 kg, v bench-pressu nový rekord 225 kg a celkovým výkonem dosáhl rekordu rovněž.

Pět účastníků tohoto závodu soupeřilo v kategorii masters III. Nutno podotknout, že v této kategorii závodí muži ve věku 60 až 69 let. Soutěžilo se ve třech váhových kategoriích, sloučená do 93 kg, do 120 kg a nad 120 kg. V nejnižší kategorii zvítězil Jaroslav Hodík, který ustanovil dva nové národní rekordy, v bench-pressu 130 kg a v celkovém součtu 520 kg. Ve vyšší váhové kategorii bral zlato Petr Zamazal za nazvedaných 557,5 kg. V nejtěžší kategorii byl prvním a jediným závodníkem Pavel von Klepáč, který celkem nazvedal 540 kg.

V nejstarší věkové kategorii masters IV závodili dva muži ve věku sedmdesát a sedmdesát jedna let ve váhové kategorii do 105 kg. Už jen to, moci se postavit na soutěžní pódium a dokázat správné provedení disciplín, vyžaduje uznání. A navíc tito zkušení závodníci z oddílu TJ Spartak Pelhřimov nepatří do starého železa, protože železo krotí stále oni. Lepší byl o rok mladší Václav Primus, který porazil Františka Hromase výkonem 422,5 kg. Na mrtvý tah dokázal vytáhnout činku o váze 190 kg!

Dopoledne samozřejmě soutěžily i ženy kategorií masters. Ty dorazily v počtu dvou. Ve váhové kategorii do 84 kg masters I Alena Krčmářová, která celkem nazvedala 330 kg, a ve váhové kategorii nad 84 kg masters III se představila ostřílená závodnice Hana Takáčová, která nazvedala 430 kg a vysloužila si tím elitní výkonnostní třídu.

V odpolední části se představila mládež. Dorostenců dorazilo jedenáct. V nejlehčí kategorii do 66 kg soutěžil jediný závodník Dominik Kohout, který v patnácti letech celkem nazvedal 360 kg. Kategorii do 74 kg zcela ovládl Filip Rybár z TJ Přeštice, který měl náskok 57,5 kg na druhého závodníka. Sloučenou kategorii do 93 kg vyhrál Matěj Jurka výkonem 545 kg. V dorostenecké kategorii do 105 kg závodilo pět závodníků, dva však soutěž nedokončili. Nejúspěšnější byl Filip Porteš, který dokázal utvořit nový národní rekord 281 kg v mrtvém tahu. Svoji kategorii vyhrál výkonem 701 kg a stal se také absolutním vítězem dorostenců. Jedná se o velmi nadějného mladého závodníka, o kterém ještě jistě uslyšíme.

Soutěž pokračovala juniory, kterých bylo na soutěži sedmnáct. Ve sloučené kategorii do 74 kg bral zlato Josef Klíma za 557,5 kg. Juniory do 83 kg vyhrál Lubomír Švaňhal s 570 kg. V kategorii do 93 kg soupěřilo pět juniorů a nejsilnějším se stal Evžen Sičevskyj z nového oddílu Doplnejch powerlifting, který je projektem Davida Lupače. V kategorii do 105 kg bohužel soutěž nedokončil favorit Jaroslav Němec a vyhrál tedy Radek Musil výkonem 695 kg. Nejtěžší juniorskou kategorii do 120 kg vyhrál talentovaný závodník Martin Prokop, který na dřepu dokázal zvednout činku s 290 kg. Martin zároveň získal zlato v absolutním pořadí juniorů.

Na soutěži se samozřejmě o medailové pozice popraly i dívky z řad dorostenek a juniorek. Dorostenka přijela do Frýdlantu jen jediná, a to Denisa Turková, která při tělesné hmotnosti pouhých 48 kg nazvedala úctyhodných 227,5 kg. Juniorek přijelo o něco více, na soutěžním poli se proti sobě postavilo pět závodnic ve váhových kategoriích do 63 kg a sloučené kategorii do 84 kg. V lehčí kategorii zvítězila Kateřina Kunclová, která na soutěži předvedla nejvíce vydřený uznaný pokus na dřepu. Těžší kategorii s přehledem vyhrála Kristýna Obršlíková výkonem 377,5 kg a zároveň se stala i nejsilnější juniorkou v absolutním pořadí.

I přesto, že soutěž byla dlouhá vzhledem k vysokému počtu závodníků, vše probíhalo bez příliš dlouhých průtahů. Oddíl PWL Vision Nutrition je již tradičním pořadatelským oddílem a zvládl vše na jedničku.

Pro rozhovor jsem jako zástupce masters vybrala stříbrného závodníka v absolutním pořadí masters I Františka Janáka z oddílu Fitness Jiskra Bílina a dorostence Filipa Porteše z TJ Olympia Zlín, který se stal absolutním vítězem své věkové kategorie.


František Janák

Jak jsi spokojený se svým výkonem na sobotním MČR dorostu, juniorů a masters?


Se svým výkonem jsem spokojený zčásti. Dřep se docela povedl, s bench-pressem to bylo horší, protože se už 2 roky potýkám se zraněním tricepsu, které se občas projeví a nedaří se mi ho stále doléčit, prostě 250 kg je málo a mrtvý tah je tradičně průměrný. Celkový total je pro mě uspokojivý, ale mohl být lepší. 2. místo v kategorii i 2. místo v absolutním pořadí ze všech závodníků je pro mě úspěchem.

Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji?


Závodit jsem začal kolem roku 2001, takže odhadem 17 let. Zpočátku to bylo víceméně jen si něco silového vyzkoušet, až se z toho stala doslova "droga". No, prostě mě to baví a snad dalších pár let bude.

Jakou uplatňuješ tréninkovou metodiku přípravy na závody?


Příprava na závody se přizpůsobuje podle druhu závodů. Pokud se jedná o divizi RAW, je to jednodušší, klasická pyramida a jednou za 3 týdny zkouška maximálky. U závodů v dresech jsou to spíše klasické série o dvou opakováních do maximálky a snažím se používat různé pomůcky jako např. špalek u bench-pressu. V neposlední řadě se soustředím na kvalitní stravu, což je alfa omega všeho.

Jaké máš další sportovní plány?


Mé další závodní plány se budou odvíjet od možnosti startovat na mezinárodních soutěžích. Dále se nám snad letos podaří sestavit družstvo a zazávodit si na mistrovství Čech družstev. Bylo by to poprvé, tak doufám, že uspějeme.

Děkuji za rozhovor, chtěl bys někomu poděkovat?


Prostřednictvím tohoto rozhovoru bych chtěl poděkovat celému oddílu Fitness Jiskra Bílina za pomoc v přípravě na závody.


Filip Porteš

Jak jsi spokojený se svým výkonem na sobotním MČR dorostu, juniorů a masters?


Se sobotními závody jsem velmi spokojený, výsledek byl mnohem lepší, než jsem očekával. Dřepy sice nevyšly podle představ, ale ostatní disciplíny byly úspěšné.

Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji a kdo tě k němu přivedl?


Trojboji se věnuji skoro čtyři roky, dostal jsem se k němu díky taťkovi, který měl spoustu zkušeností s cvičením, a bráchovi, který je pro mě velkou motivací.

Jakým způsobem trénuješ?


Trénuji asi jako většina lifterů třikrát až čtyřikrát týdně a delší tréninky.

Co tě baví víc, závody s vybavením, nebo RAW - a proč?


Víc mě baví závody v dresech, jsou sice náročnější, ale má to svoje kouzlo, protože samozřejmě zvedám víc.

Jaké máš další sportovní plány?


Teď chci zkusit mistrovství Evropy v dresech, takže jsem velmi namotivovaný.

Děkuji za rozhovor, chtěl bys někomu poděkovat?


Určitě rodičům a bratrovi Adamovi za velkou podporu a tréninky, ale taky klukům ze Zlína a Bohumína, kteří nám vždycky pomáhají.


Mistrovství České republiky v silovém trojboji juniorů, dorostu a masters 2018 - fotogalerie




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie